דלג לתוכן

טיפול בתא לחץ יכול למנוע אלצהיימר ודמנציה

כבר שנים ארוכות שחוקרים בודקים את ההשפעות של תא לחץ על פגיעות מוחיות. לאחר הצלחה בחקר ההשפעה על מגוון בעיות ומחקר מוצלח על עכברים חולי אלצהיימר, בספטמבר 2021 הגיעה פריצת הדרך שכולם חיכו לה במחקר שהוכיח: תא לחץ הצליח לשקם פגיעות מוחיות, ולשפר זיכרון ותהליכים נוספים הקשורים לאלצהיימר ולדמנציה

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בטיפול בתא לחץ?

פריצת דרך מדעית משמעותית הושגה על ידי צוות חוקרים מאוניברסיטת תל אביב שהצליח לשקם פגיעה מוחית על ידי טיפול היפרברי, טיפול בתא לחץ. המחקר הישראלי זכה לפרסום עולמי וזו הפעם הראשונה בעולם שטיפול לא תרופתי הוכח כיעיל במניעת תהליכים שמובילים להתפתחות מחלת האלצהיימר. המחקר שנערך לאחר מחקר מקדים בבעלי חיים, סולל את הדרך לטיפול מניעתי נגד אלצהיימר ודמנציה עוד לפני שרקמות מוח רבות מתנוונות ותסמינים קליניים מופיעים. אם יש לכם קרובים שסובלים מאלצהיימר או דמנציה, או עם ירידה משמעותית בזיכרון, שזהו שלב אחד לפני אלצהיימר ודמנציה, כדאי להתחיל לחשוב על טיפולים בתל לחץ, הנה כל מה שאנחנו יודעים על המחקר והשפעותיו. 

אלצהיימר ודמנציה ממש בקצרה

דמנציה היא שם כולל לקבוצת מחלות שגורמות לירידה קוגניטיבית. לא מעט אנשים מבלבלים בין דמנציה לאלצהיימר וחושבים שמדובר באותה המחלה, אך זה לא מדויק. אלצהיימר היא אחת המחלות הנפוצות בגיל מבוגר ומעל גיל 85 הסיכוי ללקות בה עומד על 50%, והיא קשורה לעלייה המשמעותית בתוחלת החיים. בעוד שאלצהיימר היא מחלה, דמנציה היא תסמונת, שילוב של כמה תסמינים שיוצרים מציאות חדשה ומורכבת עבור המטופל ובני המשפחה. 

דמנציה יכולה להיות קשה או קלה בהתאם לתסמינים שמרכיבים אותה. המאפיינים של אלצהיימר ברורים יותר ויודעים להגיד בדיוק מהם תסמיני המחלה - הרס של תאי המוח. בכל מקרה, אף אחד או אחת לא רוצים לשמוע את המילים הללו, לא כלפי עצמנו ולא כלפי קרובינו. אלצהיימר היא מחלה קשה יותר ברוב המקרים, ואין באמת תרופה יעילה לטיפול במחלות הקוגניטיביות. 

המחקר פורץ הדרך של אוניברסיטת תל אביב

המחקר הישראלי שילב סדרת טיפולים בתא לחץ של משתתפים מעל גיל 65 לצד ממצאי מעבדה שנלקחו ממודל חיות במחקר מקדים. בשלב הראשון שנערך בקרב חיות הוכח באופן ישיר בבדיקת רקמת המוח, כי פרוטוקול טיפולי מסוים מביא לשיפור תפקוד כלי הדם, ליצירת כלי דם חדשים, מונע את שקיעתם של פלאקים עמילואידיים חדשים על תאי העצב, ואף מוביל להסרת פלאקים עמילואידיים קיימים. עמילואידים הם חלבונים בלתי-מסיסים, ששקיעתם במוח מקושרת למחלות ניווניות קשות כמו אלצהיימר.

בשלב השני של המחקר נבדקה השפעת הטיפול גם בבני אדם מעל לגיל 65 עם ירידה בתפקודי המוח, כשהדגש העיקרי הושם על ירידה משמעותית בזיכרון, שזהו שלב לפני אלצהיימר ודמנציה. הטיפול כלל סדרה של 60 טיפולים בתאי לחץ במשך 90 יום. כדי להעריך את ההשפעה המוחית נערכו למשתתפים בדיקות MRI בהבחנה גבוהה. התוצאות היו מרשימות מאוד כשהטיפול שיפר את זרימת הדם למוח ב-16% עד 23%, השיפור בזיכרון עמד על 16.5% בממוצע, הקשב והריכוז השתפרו ב-6% בממוצע, וחל שיפור גם במהירות עיבוד המידע ב-10.3%.

טיפול בתא לחץ עשוי למנוע אלצהיימר ודמנציה

פרופ׳ אורי אשרי, ממובילי המחקר, הסביר את תוצאותיו: "לאחר סדרת טיפולים היפרבריים, מבוגרים שכבר סבלו מאובדן זיכרון הראו שיפור בזרימת הדם במוח, וכן שיפור ממשי בביצועים קוגניטיביים. כך הצלחנו להדגים את הפוטנציאל הטמון ברפואה היפרברית לטיפול במצבים נוירולוגיים שמקורם במחסור בחמצן שמגיע לתאים".

לפי פרופ׳ אפרתי, ייתכן שטיפול בתא לחץ טומן בתוכו את מניעת המחלות הקוגניטיביות ויש כאן הזדמנות לחיות עם תפקוד מוחי גבוה ללא קשר לגיל הכרונולוגי. לדבריו, הרעיון הוא להתחיל בטיפולים לפני הופעתם של תסמינים קליניים לדמנציה, עוד לפני ניוונן ואובדנן של רקמות מוח, בשלב שבו נחסמים כלי דם ויורדת זרימת הדם ואספקת החמצן במוח, מה שיכול להופיע כבר בגיל צעיר יחסית. שותפתו למחקר ד״ר רונית שפירא סיכמה: "לפי התוצאות שלנו, טיפולים היפרבריים בגיל צעיר עשויים למנוע כליל את המחלה הקשה".

מתעניינים בטפול בתא לחץ? השאירו פרטים כאן ונציג מקליניקה מובילה בתחום יחזור אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

באילו בתי חולים יש תא לחץ

כיום יש תאי לחץ בכמה בתי חולים בארץ:

בית החולים אלישע בחיפה: תא הלחץ בבית חולים אלישע פועל משנת 1996 ומטפל במגוון בעיות רפואיות באמצעות טיפול היפרברי. הטיפול אישי ומקיף וניתן במשך שעתיים, חמישה ימים בשבוע. תא לחץ נוסף בחיפה פועל במכון לרפואה ימית (מר״י). 

המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) בצריפין: מרכז סגול לרפואה היפרברית באסף הרופא הוא אחד המרכזים הגדולים בעולם עם ארבעה תאי לחץ שבהם ניתן להכיל עד 90 מטופלות ומטופלים בו זמנית ועד 450 איש מדי יום. 

בית החולים יוספטל באילת: המכון לרפואה היפרברית בבית החולים יוספטל מפעיל יותר מ-40 שנה את תא הלחץ של אילת שמעניק טיפול בלחץ חמצן גבוה באופן שמסייע למגוון בעיות בריאות וגם לנפגעי תאונות צלילה.

המרכז הרפואי איכילוב בתל אביב: המכון לרפואה היפרברית שבמרכז הרפואי איכילוב מפעיל תאי לחץ לטיפול במגוון מצבים רפואיים כגון: תסמיני פוסט קורונה, פצעים קשים לריפוי, נזקי קרינה, מצבים נוירולוגים שונים, פציעות ספורט ועוד. 

בית החולים הדסה עין כרם בירושלים: מערך כירורגית כלי דם שבבית החולים הדסה עין כרם מפעילה, החל משנת 2020,  את היחידה לרפואה היפרברית. ביחידה קיימים תאי לחץ בודדים למטופל אחד הנקראים Monoplace ותא לחץ מרובה מטופלים הנקרא Multyplace וזאת כדי להתאים את הטיפול הנכון למטופל. 

מכונים פרטיים לטיפול בחמצן

בישראל פועלים מספר מכונים פרטיים שמעניקים טיפול בחמצן מועשר, הנה העיקריים שבהם:

RELIVE - תא לחץ בירושלים המציע חבילת טיפולים מותאמת למצב הרפואי, החבילות מותאמות למצבים בריאותיים שונים כגון החלמה מפציעה או מחלה, אנטי אייג'ינג, טיפול בקשיי קשב וריכוז, בעיות רגשיות ועוד.

ריפוי בריא באשקלון - מציעים טיפולים בתאי לחץ מתקדמים המתאימיםלעד 4 מטופלי בו זמנית ומגיעים ללחץ של 2.4 אטמוספירות. בין מגוון הטיפולים מוצעים שם טיפולים לנפגעי צלילה.

פראנה - מומחים ברפואת חמצן היפרברי: בפראנה מציעים טיפולים מותאמים אישית, כמו למשל מזרן קשיח, בשכיבה, בישיבה, מותאם לכיסא גלגלים ועוד. העבודה הינה על פי פרוטוקולים מדעיים בשילוב של סאונד הילינג, אינפרה רד, ואפשרות לטיפול בחמצן בבית הלקוח.

תא לחץ Oxylife בשוהם: באוקסילייף משתמשים בתא שמיוצר בארצות הברית על ידי חברת Oxyhealth ומיובא ממנה, בעל תקן FDA המחמיר ביותר. החמצן מגיע ממחולל חמצן מתקדם שתורם משמעותית ליעילות הטיפול.

אס"י המרכז לאורח חיים בריא: למרכז חמישה תאי חמצן אישיים כשהטיפול בהם נעשה בשכיבה או בישיבה. בנוסף ניתן לבצע אבחון באמצעות המכשור של גלובל דיאגנוסטיקס, שוויץ. האבחון שאורכו 8 דקות, סורק את מערכות הגוף ומאבחן בעיות שקשה לגלותן כדי  להתאים טיפול מדויק ומשולב בטכנולוגיות מתקדמות נוספות. 

VIV - טיפול בחמצן בהרצליה: המרכז הרפואי VIV בהרצליה מציע טיפול בחמצן בלחץ גבוה אשר יכול לחולל מהפכה בגוף. הטיפול נעשה בתוך תא חמצן קשיח בצורה גלילית של  Air Space, בגודל של מיטת יחיד נעימה, ולאורך כל הטיפול מתקיים פיקוח רפואי הדוק.

Better Life בבאר שבע: במרפאות בטרלייף ישנו תא שקוף של חברת Sechrist. התאים עומדים בתקן ISO 13485, מאושרים על ידי ה-CE (אירופה) וה-FDA (ארצות הברית), ומחזיקים ברישיון אמ"ר (אביזרים ומכשור רפואי) של משרד הבריאות.

המרכז ההוליסטי לאיזון גוף ונפש בחיפה: במרכז ההוליסטי בחיפה ממליצים לשלב טיפול בחמצן מועשר יחד עם טיפולי סו ג'וק, רפלקסולוגיה, אייפק ונטורופתיה. שילוב הטיפולים עם העלאה של רמות החמצן ברקמות גורמת לכך שתהליכי הריפוי העצמי שהגוף החל בהם, מתעצמים ומתרחשים הרבה יותר מהר.

היתרונות של תא חמצן פרטי

לטיפול במסגרת פרטית יש כמה יתרונות, הנה העיקריים שבהם:

  • האפשרות להתקבל לטיפול בהתראה קצרה.
  • תיאום מועד נוח בשעות פעילות נרחבות.
  • אין תלות בטופס 17 ובכיסויים שניתנים על ידי הביטוח הציבורי בקופת החולים.
  • אפשרות לבחור מרכז טיפולים קרוב לבית.
  • אפשרות לבחור את הצוות המטפל בהתאם למרכז שבו אתם עורכים את סדרת הטיפולים. 


תא לחץ לאלצהיימר ודמנציה – השורה התחתונה

תא לחץ מאפשר טיפול בחמצן מועשר. במסגרת הזו המטופלות והמטופלים נושמים 100% חמצן בלחץ סביבתי גבוה. זאת בהשוואה לאוויר שאנחנו נושמים בדרך כלל, שמכיל רק קצת יותר מ-20% חמצן ובעיקר גזים שונים וגורמים מזהמים. החמצן בתא הלחץ הוא חמצן טהור שחודר לגוף ומשמש כגורם ריפוי טבעי. הריכוז הגבוה מעשיר את רקמות הגוף בכמויות גדולות של חמצן, ובכך מעודד יצירת כלי דם חדשים, מזרז ריפוי פצעים ותורם ליצירת רקמות עצם חדשות, וכפי שהוכח כעת - יכול גם למנוע מחלות קוגניטיביות כמו אלצהיימר ודמנציה. 

מתעניינים בטפול בתא לחץ? השאירו פרטים כאן ונציג מקליניקה מובילה בתחום יחזור אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

תא לחץ לאלצהיימר ודמנציה - שאלות ותשובות

האם טיפול בתא לחץ יכול למנוע אלצהיימר ודמנציה?

מחקר שנערך באוניברסיטת תל אביב בקרב בני 65 ומעלה עם ירידה בתפקודי המוח, הוכיח שסדרת טיפולים בתא לחץ יכולה לשפר תסמינים ולמנוע אלצהיימר ודמנציה. הטיפול כלל סדרה של 60 טיפולים בתאי לחץ במשך 90 יום ובסופו נרשמו שיפור בזרימת הדם למוח ב-16% עד 23%, שיפור בזיכרון של 16.5% בממוצע, הקשב והריכוז השתפרו ב-6% בממוצע, וחל שיפור גם במהירות עיבוד המידע ב-10.3%. עוד על המחקר תוכלו לקרוא בסקירה המלאה. 

באילו בתי חולים קיימים תאי לחץ?

כיום יש תאי לחץ בארבעה בתי חולים: בית החולים אלישע בחיפה, המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) בצריפין, בית החולים יוספטל באילת, והמרכז הרפואי הימי (מר״י) בחיפה. בנוסף אליהם, בתי החולים הדסה עין כרם בירושלים ובית החולים איכילוב (סוראסקי) בתל אביב קיבלו אישור לרכישה והפעלה של תאי לחץ, והמרכזים לרפואה היפרברית בהם ונמצאים בשלב ההקמה.

היכן פועלים תאים פרטיים לטיפול בחמצן?

בישראל פועלים מספר תאי חמצן פרטיים שמעניקים טיפול בחמצן מועשר בפריסה ארצית, ובהם VIV - טיפול בחמצן בהרצליה, המרכז ההוליסטי לאיזון גוף ונפש בחיפה, Better Life בבאר שבע, תא לחץ Oxylife בשוהם, אס"י המרכז לאורח חיים בריא, ופראנה - מומחים ברפואת חמצן היפרברי ועוד.

איך טיפול בתא לחץ מונע מחלות קוגניטיביות?

טיפול בתא לחץ הוא טיפול בחמצן מועשר. במסגרת הזו המטופלות והמטופלים נושמים 100% חמצן בלחץ סביבתי גבוה. זאת בהשוואה לאוויר שאנחנו נושמים בדרך כלל, שמכיל רק קצת יותר מ-20% חמצן ובעיקר גזים שונים וגורמים מזהמים. הריכוז הגבוה מעשיר את רקמות הגוף בכמויות גדולות של חמצן, ובכך מעודד יצירת כלי דם חדשים, מזרז ריפוי פצעים ותורם ליצירת רקמות עצם חדשות, וכפי שהוכח כעת - יכול גם למנוע מחלות קוגניטיביות כמו אלצהיימר ודמנציה. 

תא לחץ - סקירות בתחום

תא לחץ מחיר - כמה עולה טיפול בתא לחץ?

טיפול בתא לחץ יכול לסייע במגוון מחלות ובעיות רפואיות, בעיות נפשיות, וגם בתחום הצערת העור - אנטי אייג'ינג. למי זה מתאים, כמה טיפולים בתא לחץ צריכים,...

טיפול בתא לחץ | טיפול בחמצן היפרברי

כל מה שצריך לדעת על טיפול בתא לחץ: מהו תא לחץ ולמה הוא נועד, איזה סוגי תאים קיימים, איפה אפשר לעבור טיפול בתא לחץ, כמה זה עולה ולמי זה כדאי.

התוויות משרד הבריאות לטיפול בתא לחץ

מהם המצבים הבריאותיים המאושרים ע"י משרד הבריאות וכלולים בסל הבריאות לטיפול בתא לחץ?

הוריות (אינדיקציות) שאינן בסל ומשולמות באופן פרטי

להלן רשימה של מגוון בעיות רפואיות אשר טיפול בתא לחץ יכול להועיל להן אך הן אינן בסל הבריאות ויש לשלם עבורם באופן פרטי.

תגובות