טיפול בתא לחץ לחולי סכרת

טיפולים בתא לחץ הפכו בשנים האחרונות לכלי משמעותי לטיפול בחולי סוכרת, עד כדי מניעת קטיעת גפיים במצב של רגל סוכרתית. למי הטיפול מתאים, כמה ביקורים צריכים, איך זה עובד וכמה זה עולה?
מתעניינים בטיפול בתא לחץ?

בשנים האחרונות טיפולים בתא לחץ החלו לצבור פופולריות ככלי יעיל לטיפול במגוון בעיות רפואיות, ובהן גם טיפול בחולי סוכרת. הרפואה ההיפרברית מבוססת על הזרמת חמצן רב ככל הניתן למחזור הדם ולרקמות, הזרמה זו מסייע לגוף לחדש רקמות ולשקם איברים פגועים ומערכות בגוף שפועלות באופן לא תקין. ישנם תאי לחץ גדולים שאליהם נכנסים מספר מטופלים בו זמנית, ואחרים הם תאים פרטיים בטיפול אישי. התאים הגדולים פועלים בארבעה בתי חולים - אסף הרופא, בית החולים אלישע, רמב"ם, ויוספטל. תאי לחץ פרטיים ניתן למצוא בכמה מרכזי טיפול ברחבי הארץ, כמו ולריה פולק בבאר שבע, המרכז ההוליסטי לאיזון גוף ונפש בחיפה, Oxylife בשוהם, פראנה, ועוד. 

כך עובד טיפול בתא לחץ

הטיפול בחמצן בלחץ גבוה מעל 1 אטמוספרה (לחץ היפרברי) הוא טיפול בנשימת חמצן כשהמטופל נמצא בתוך תא לחץ ונושם 100% חמצן בלחץ הסביבה. טיפול בתא לחץ מאפשר הזרמת חמצן מומס אל מערכת הדם בכמות גדולה פי 20 ממצב רגיל, ובכך מעודד את תהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף. הלחץ הסביבתי הגבוה בתוך התא משפר את צריכת החמצן, מה שמסייע ביצירת כלי דם חדשים ובאספקת חמצן לאיברים שאספקת החמצן אליהם לקויה. 
לא מספיק רק לעטות מסכת חמצן כדי להגביר את זרימת החמצן לדם, אלא יש צורך להעלות את הלחץ האטמוספרי. פעולה זו אפשרית רק בתוך תא לחץ. מבחינת תופעות לוואי, שיטת טיפול זו היא מהבטוחות ביותר. לפני היציאה מהתא מורידים את הלחץ באופן הדרגתי, כך שהמטופלים לא חשים באיזשהו חוסר נעימות. 

טיפול בתא לחץ לחולי סוכרת

תא לחץ לטיפול בחולי סוכרת במרכזים הרפואיים יכול לאכלס כמה מטופלים במקביל, ובמרכזים הפרטיים מטופל אחד בכל תא. מדובר בסדרת טיפולים יומיים בכמות משתנה בהתאם לחומרת המצב, לרוב בין עשרה ל-40 טיפולים במשך מספר שבועות. בחלק מהמקרים מדובר בטיפולים יומיים, אך תיתכן גם סדרת טיפולים של יום כן, יום לא, לסירוגין. משך כל טיפול בין שעה וחצי לשעתיים. בזמן טיפול תא לחץ לחולי סוכרת ניתן להאזין למוזיקה או לקרוא, אך אין להכניס מכשירים אלקטרוניים, אוכל, או שתייה.

תא לחץ לטיפול ברגל סוכרתית

אחד הסיבוכים השכיחים של מחלת הסוכרת היא רגל סוכרתית. כתוצאה מהסיבוך, חולי סוכרת עלולים לסבול מזיהומים, נמק, וכיבים בכף הרגל. על פי ההערכות בין 4% ל-10% מבין חולי סוכרת סובלים מכיבים. בחלק מהמקרים הזיהום או הנמק עלולים להסתיים בקטיעות גפיים. 
תא הלחץ לטיפול בחולי סוכרת מסייע לאלו הסובלים מפגיעה בכלי דם קטנים, מסוג הפגיעות שעלולות להוביל לפצעים באזור הגפיים. תהליך ההחלמה של פצעים ברגל סוכרתית הוא מורכב ועלול להיות ארוך במיוחד. טיפול בתא הלחץ מסייע מאוד בבעיות שנגרמות מרגל סוכרתית בשל הזרמת חמצן מוגברת לאזור שנפגע. לחמצן יש חלק חשוב מאוד בתהליך הריפוי, והטיפול מאפשר לכדוריות הדם הלבנות להילחם בזיהומים. 
הגוף מקבל חמצן רב בתוך תא הלחץ, ואספקת החמצן היא זו שמשפרת את מצב הרגל הסוכרתית. נסכם זאת במילים פשוטות: לאחר שהסוכרת פגעה באספקת הדם לגפיים, הגברת אספקת החמצן לכף הרגל בתא לחץ מסייעת בשיפור משמעותי של המצב ברגל הסוכרתית. ככל שהטיפול יחל בשלב מוקדם יותר לפני שהתפתח נמק רציני, אספקת החמצן המוגברת תועיל יותר לריפוי ועשויה למנוע כריתת גפיים.

סדרת טיפולים בתא לחץ

תא לחץ לטיפול בחולי סוכרת מתבצע בסדרה של לפחות עשרה טיפולים, שבמהלכם המטופלים נכנסים לתא בו עולה הלחץ בהדרגה. בזמן הטיפול עוטים המטופלים מסכת חמצן, עד לסיום והורדת הלחץ. במהלך תקופת הטיפול יש לשמור בקפדנות על כפות הרגליים כדי לשפר את סיכויי ההצלחה של הטיפול בתא לחץ. מומלץ לאכול ארוחה קלה לפני הטיפול כדי לשמור על רמת סוכר מאוזנת, אך יש לקבל הוראות מפורשות במרכז הטיפולים. 
מסכת חמצן מספקת הגברה בריווי החמצן בדם שמביאה לשיפור מצב הגפיים שסובלות מחוסר חמצן. אולם כדי להעלות את רמת החמצן בדם יש צורך בשינוי הלחץ האטמוספרי בחדר. בנשימה רגילה ריווי החמצן עומד על כ-97%. הגדלת אחוז החמצן באוויר הנשאף באמצעות המסכה מסייעת, אך לא גורמת לשינויים משמעותיים. זאת מכיוון שכמות ההמוגלובין מוגבלת, ברגע שהוא רווי בחמצן, אי אפשר להוסיף לו חמצן נוסף. הלחץ האטמוספרי הנוסף בתא הלחץ מביא להתמוססות של חמצן נוסף בנוזל הדם. כך ניתן לספק לרקמות הגוף חמצן נוסף.

כמה עולה טיפול בתא לחץ לחולי סוכרת

עלות תא לחץ לטיפול בחולי סוכרת נע בין 5,000 ל-20,000 שקלים לסדרת טיפולים, בהתאם לכמות הטיפולים שנקבעה ולעלויות השונות בין המרכזים. רוב הטיפולים אינם כלולים בסל הבריאות ויש לשלם באופן פרטי, אך בכל מקרה ניתן לבדוק האם קופת החולים תסכים להוציא טופס 17 למימון הטיפול. 


טיפול בתא לחץ לחולי סכרת
loading

תא לחץ - חברות בתחום

תא לחץ בתל אביב - אוקסיג'ן קליניק

פראנה - מומחים ברפואת חמצן היפרברי

Relive - תא לחץ בירושלים

תא לחץ Oxylife | טיפול בתא לחץ במרכז הארץ - שוהם

תא לחץ לטיפול בחולי סוכרת - שאלות ותשובות

איך עובד תא לחץ לטיפול בחולי סוכרת?
טיפול בתא לחץ מאפשר הזרמת חמצן מומס אל מערכת הדם בכמות גדולה פי 20 ממצב רגיל, ובכך מעודד את תהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף. הלחץ הסביבתי הגבוה משפר את צריכת החמצן וכך מסייע ביצירת כלי דם חדשים ובאספקת חמצן לאיברים שאספקת החמצן אליהם לקויה. 
האם תא לחץ יכול לסייע במצב של רגל סוכרתית?
בהחלט. הגוף מקבל חמצן רב בתוך תא הלחץ, ואספקת החמצן משפרת את מצב הרגל הסוכרתית. ככל שהטיפול יחל בשלב מוקדם יותר לפני שהתפתח נמק רציני, אספקת החמצן המוגברת מועילה יותר לריפוי ועשויה למנוע כריתת גפיים.
היכן יש תא לחץ לטיפול בחולי סוכרת?
תאי לחץ גדולים לטיפול בכמה מטופלים במקביל פועלים בבתי החולים אסף הרופא, אלישע, רמב"ם, ויוספטל. תאי לחץ פרטיים ניתן למצוא בכמה מרכזי טיפול ברחבי הארץ.
להשוואת תאי לחץ

טיפול בחמצן - חברות בתחום

Relive - תא לחץ בירושלים

השירות ניתן באיזור:
מודיעין והסביבה ירושלים איזורים נוספים
? מודיעין והסביבה, ירושלים, בית שמש והסביבה, הרי יהודה - מבשרת והסביבה, מעלה אדומים והסביבה, ישובי דרום ההר, גוש עציון

תא לחץ בתל אביב - אוקסיג'ן קליניק

השירות ניתן באיזור:
תל אביב רמת גן - גבעתיים איזורים נוספים
? תל אביב, רמת גן - גבעתיים, פתח תקווה והסביבה, בני ברק - גבעת שמואל

תא לחץ - סקירות בתחום

סכרת - סקירות בתחום

אולי יעניין אותך גם: