דלג לתוכן

מימוש זכויות רפואיות לחולי סכרת

הביטוח הלאומי מכיר במחלת הסכרת וקובע אחוזי נכות לפי מידת חומרתה. ריכזנו עבורכם את זכויות חולי סכרת שניתנות מהביטוח הלאומי ואת אלו שניתן לדרוש מרשויות המס ומחברות הביטוח. כך תוכלו למצות את זכויותיכם בלי הרבה מאמץ

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים במימוש זכויות רפואיות?

המוסד לביטוח לאומי מכיר במחלת הסוכרת וקובע אחוזי נכות שיכולים להגיע עד 100% לפי מידת חומרתה. קביעת הנכות עשויה להיות מושפעת מפגיעת המחלה באיברים שונים בגוף ולא כולם מודעים לפגיעה הזו. פעמים רבות המחלה מסתבכת והסוכרת פוגעת במערכות גוף נוספות עד כדי פגיעה בתפקוד היומי. חולים לא מעטים כלל לא משייכים זאת למחלת הסוכרת ומבלי להתכוון מוותרים על מיצוי זכויותיהם הרפואיות. זכויות חולי סוכרת מתבטאים בסכומי כסף והטבות שיכולות להיות לעזר בטיפולים וכדי לכסות על אובדן הכנסה. 

מחלת הסוכרת בישראל

על פי ההערכות, סוכרת נפוצה בקרב 5%-7% מהאוכלוסייה בישראל. כ-435,000 אנשים מאובחנים עם סוכרת ולפי ההערכות כ-200,000 נוספים חיים עם סוכרת אך אינם יודעים על כך. שכיחות המחלה עולה עם הגיל. הדבר נובע מעלייה בתוחלת החיים, תזונה המבוססת על מזון מעובד ועתיר סוכר שגורם לעלייה במשקל, ואורח החיים. 

זכויות חולי סוכרת ביטוח לאומי

הביטוח הלאומי קובע את מידת חומרת המחלה כדי להעניק זכויות חולי סוכרת. חומרת המחלה נקבעת על פי רמות האיזון של ערכי הסוכר, איזה טיפול דרוש כמו אינסולין, כדורים, תזונה מיוחדת וכדומה, וסיבוכי המחלה. למשל, חולה סוכרת שטופל בכדורים בלבד צפוי לקבל 10% נכות. טיפול באינסולין יעלה את אחוזי הנכות ל-20%, ובמקרים של חוסר תחושה ברגליים דרגת הנכות תעמוד על 65%. 

בסוכרת לא מאוזנת עם סיבוכים נוספים ייקבעו לפחות 65% נכות בתנאים מסוימים. במצב של סוכרת מאוזנת ללא סיבוכים נוספים ייקבעו עד 50% נכות רפואית, וכן במצבים של סוכרת עם סיבוך אחד בשיעור הנמוך מ-30% או עם שני סיבוכים ששיעור הנכות בכל אחד מהם נמוך מ-20%. 

אחד התנאים לקבלת קצבת נכות הוא דרגת אי כושר. לשם כך נדרשת נכות רפואית בשיעור של 60% לפחות, או 50% לפחות לעקרת בית. בכל מקרה הדרגה הסופית תיקבע על פי החלטת הוועדה הרפואית. הזכאות לקצבת נכות עשויה להקנות הטבות נוספות בתחומים כמו דיור, תחבורה, בריאות, ועוד. 

סוגי קצבאות וזכויות חולי סוכרת בישראל

קצבת נכות כללית: ניתנת לחולי סוכרת שבשל המחלה כושר ההשתכרות נפגע ב- 50% לפחות או לעקרת בית שיכולתה לתפקד במשק ביתה צומצם ב-50%. הזכאות ניתנת מגיל 18 ועד גיל הפרישה. גובה הקצבה נקבע בהתאם לאחוזי הנכות. במקרה שנקבעה נכות רפואית אך הוחלט כי אין זכאות לקצבה, ייתכנו זכויות בגין נכות רפואית ללא התניה בקצבת נכות.

קצבת שירותים מיוחדים: ניתנת למבוטחים בביטוח הלאומי שתלויים באדם אחר לביצוע פעולות יומיות, או זקוקים להשגחה קבועה בביתם למען בטיחותם האישית ובטיחות הסביבה. גובה הקצבה ייקבע על ידי נציג הביטוח הלאומי. 

קצבת ניידות: ניתנת למי שמוגבלים בניידות בשל ליקויים בגפיים התחתונות שנגרמו בעקבות המחלה או סיבוכיה. 

זכויות לחולי סוכרת

זכויות חולי סוכרת בקופות החולים

מבוטחים שמשתמשים בתכשירים המיועדים לטיפול במחלה כמו אינסולין, מוכרים כחולים כרוניים ומגיעות להם זכויות חולי סוכרת. ישנן זכאויות להטבות שונות בקופות החולים על פי הנוהל הנהוג בקופה המבטחת. אין נוהל מחייב ולכן כדאי לבדוק את הזכאויות עם קופת החולים האישית שלכם. הזכאויות כוללות בין היתר:

  • משאבת אינסולין
  • ציוד רפואי לשימוש עצמי כמו מד סוכר
  • תקרת תשלום ברכישת תרופות לפי נוהל חולים כרוניים (לרוב בין 315-340 שקלים בחודש)
  • פטור מתשלומים שונים
  • סיוע במימון מכשירי עזר ומכשירים אורתופדיים
  • תמיכה נפשית וטיפול פסיכולוגי רפואי ושיקומי.

זכאויות נוספות מקופות החולים כוללות בדיקות שונות, הבראה לאחר אשפוז, שירותי תזונאית בתשלום של היטל רבעוני בלבד, סדנאות גמילה מעישון בקופות החולים, ועוד. 

זכויות חולי סוכרת מגורמים אחרים

זכויות חולי סוכרת במס הכנסה: במצבים שבהם הוועדה הרפואית קובעת דרגת נכות של יותר מ-90%, תיתכן זכאות לפטור מתשלומי מס הכנסה.

זכויות חולי סוכרת מול חברות הביטוח: פוליסות חברות הביטוח שכוללות כיסוי בגין אובדן כושר עבודה עשויות לזכות בקצבה חודשית. הקצבה ניתנת אם כושר ההשתכרות של המבוטח או המבוטחת נפגע בשל מחלת הסוכרת וסיבוכיה. גובה הקצבה בהתאם לתנאי הפוליסה ועד 75% מהשכר הממוצע של העובד או העובדת. בביטוחי המנהלים ניתן לקבל קצבת אובדן כושר עבודה גם במקרים של אובדן חלקי. 

קרנות הפנסיה: במצבים של אובדן כושר עבודה מלא או חלקי תיתכן זכאות לפנסיית נכות. הזכאות ניתנת לאחר מיצוי ימי המחלה הצבורים במקום העבודה. פנסיית נכות משולמת למי שעדיין לא הגיעו לגיל הפרישה, ובזמן זה נמשכת צבירת הזכויות לפנסיית גיל הפרישה. אובדן כושר עבודה בקרן הפנסיה ניתן לקבל רק במקרים של אובדן כושר מלא. 

זכויות נוספות לחולי סוכרת: זכויות כמו גמלת סיעוד או גמלת שירותים מיוחדים ניתנים בסיבוכים קשים שנגרמים כתוצאה מהמחלה, כמו אי ספיקת לב, טיפול בדיאליזה, כיבים ברגל סוכרתית, ומצבים נוספים. 

מענק חד פעמי לחולי סוכרת

מחלת הסוכרת מתפרצת לרוב בגלל גנטיקה, עודף משקל ותסמיני גיל. אולם בחלק מהמקרים היא עלולה להתפרץ גם בשל גורמים סביבתיים. לחץ נפשי חריג, למשל, עלול לגרום להפרשת הורמונים ולהעלאת רמת הגלוקוז בדם. אחת הדוגמאות לכך היא לחץ קיצוני במקום העבודה שעלול לזרז את פרוץ מחלת הסוכרת.

עובד או עובדת שהוכיחו כי מחלת הסוכרת התפרצה כתוצאה מפגיעה בעבודה יוזמנו לוועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות. על סמך ההחלטה יינתן מענק חד פעמי או גמלה חודשית.

זכויות חולי סוכרת סוג 1

סוכרת סוג 1, המוכרת גם כסוכרת נעורים, מזכה במקרים מסוימים בגמלת ילד נכה. הזכאות ניתנת בעיקר בסמוך לגילוי המחלה ולהתחלת הטיפול בה. הגמלה ניתנת רק עד גיל 18, כלומר אם אבחנו אתכם כחולים בסוכרת סוג 1 בגיל 22 למשל, לא תהיה זכאות לקצבת ילד נכה. אם ילדיכם אובחנו כחולים מתחת לגיל 18, הקצבה תופסק עם הגעתם לגיל זה. 

כמו בסוכרת סוג 2 שמתפרצת בגיל מאוחר יותר, גם בסוכרת סוג 1 מגיעות זכויות והטבות מקופות החולים. הזכאויות משתנות בהתאם לביטוח המשלים שרכשתם, וניתנות למבוטחים שמוכרים כחולים כרוניים בשל שימוש בתכשירים המיועדים לשימוש במחלה, כמו אינסולין. 

ביטוח לאומי קובע זכאות ל-40% נכות רפואית לחולי סוכרת סוג 1 ללא סיבוכים או תחלואה נוספת וניתן שיקום מקצועי בהתאם. 

מתעניינים במימוש זכויות רפואיות? לחצו כאן ונציג יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

זכויות חולי סוכרת - שאלות ותשובות

אילו קצבאות וזכויות מגיעות לחולי סוכרת?

חולי סוכרת בישראל עשויים להיות זכאים לקצבת נכות כללית, קצבת שירותים מיוחדים, קצבת ניידות, אובדן כושר עבודה חלקי או מלא, פנסיית נכות, גמלת סיעוד, וקצבת ילד נכה. בנוסף קיימות זכויות והטבות שניתנות על ידי קופות החולים והביטוחים המשלימים, ובמקרים מסוימים ניתנות גם הטבות מס.

אילו גופים מעניקים זכויות חולי סוכרת?

קצבאות וזכויות לחולי סוכרת ניתן לקבל מהמוסד לביטוח הלאומי, מקרנות הפנסיה, מחברות הביטוח, מקופות החולים, וממס ההכנסה. 

למה כדאי להיעזר במומחים של חברות למימוש זכויות?

קביעת אחוזי נכות בשל מחלת הסוכרת היא עניין מורכב. פעמים רבות המטופל כלל לא יודע שהמחלה גרמה לפגיעה באיברים אחרים ולכן אין מודעות לזכאות. בחברות למימוש זכויות ידעו איך למצות את הזכויות שלכם. ניתן ליצור קשר בדיסקרטיות מלאה וללא התחייבות דרכנו כאן בכמהזה בריאות ולקבל ליווי מקיף ומקצועי.

איך נקבעים אחוזי נכות במקרה של סוכרת?

אחוזי הנכות נקבעים בהתאם לחומרת המחלה. מידת החומרה נקבעת לפי רמות האיזון של ערכי הסוכר, איזה טיפול דרוש כמו אינסולין, כדורים, תזונה מיוחדת וכדומה, וסיבוכי המחלה. 

מימוש זכויות רפואיות - סקירות בתחום

קצבת נכות נפשית - המדריך למימוש זכויות על רקע נפשי

זכאויות לקצבת נכות נפשית מגיעות גם לחלק מהמקרים הקלים והבינוניים של פגיעה נפשית כמו חרדה, דיכאון, מאניה דיפרסיה מתונה ועוד. כך תוכלו לממש את...

תג נכה | תו נכה

תג נכה - מידע על תהליך הגשת הבקשה, חברות המסייעות בכך, הטבות נוספות אשר התו מקנה, מחלות ומצבים רפואיים אשר מקנים זכאות לתו ועוד.

מימוש זכויות רפואיות - המדריך השלם

פגיעה בעבודה, קצבאות נכות, קצבת נכות ביטוח לאומי, קצבת ילד נכה, תו נכה, החזרים, הקלות ופיצויים - המדריך שעושה סדר בהטבות שמגיעות לכם ואתם אולי לא...

תתחילו לדרוש את הזכויות הרפואיות שמגיעות לכם!

זה יכול לקרות בעקבות תאונת עבודה, או אולי חלילה מחלה קשה או בעיה רפואית מתמשכת. אתם תוציאו סכומים גדולים ומשמעותיים של כסף על מגוון רופאים וטיפולים...

אולי יעניין אותך גם:

התמודדות עם סכרת

התמודדות עם סכרת- מה המשמעות של סוכר בדם, אילו הבדלים יש בין סוכרת סוג 1 לבין סוכרת סוג 2, איזו תזונה לסוכרת מומלצת, מה אומרת הרפואה המשלימה, וכל מה...

סכרת: מה עושים כשיש סיבוכים ונזקים מהמחלה?

מחלת הסוכרת עלולה לגרום לסיבוכים בטווח המיידי אך גם לנזקים כבדים בטווח הארוך. מה הם הסיבוכים והנזקים האפשריים, אילו בדיקות חשוב לעשות כדי לצמצם...

טיפול בתא לחץ לחולי סכרת

טיפולים בתא לחץ הפכו בשנים האחרונות לכלי משמעותי לטיפול בחולי סוכרת, עד כדי מניעת קטיעת גפיים במצב של רגל סוכרתית. למי הטיפול מתאים, כמה ביקורים...

תגובות