מימוש זכויות רפואיות לסובלים מחרדה

חרדה היא הפרעה נפשית שממנה סובלים בין 5% ל-10% מהאוכלוסייה, ובחלק מהמקרים היא עלולה לפגוע ביכולת להתפרנס. בדקנו איך תוכלו לממש זכויות רפואיות במצבי חרדה כדי שתוכלו לקבל את הקצבאות והכספים שמגיעים לכם
מתעניינים במימוש זכויות רפואיות?

מימוש זכויות לסובלים מחרדה

לצד דיכאון, חרדה היא הפרעה נפשית נפוצה מאוד בעולם המערבי ועל פי הערכות בין 5% ל-10% סובלים מהפרעת חרדה פעילה. כמעט כל אדם סבל במהלך חייו מהפרעה שקשורה לחרדה בעוצמות שונות, אך הבעיה נוצרת במצבים של התקף חרדה שחוזר על עצמו באופן שפוגע ביכולת לתפקד. ישנם סוגי חרדות שונים, כמו חרדה כללית, חרדה מדברים ספציפיים (פוביות), חרדה כרונית שעלולה גם לגרום לבעיות שרירים ולב, אובססיביות קומפולסיבית, חרדה חברתית, ופוסט טראומה - PTSD. אם ישנם התקפי חרדה מרובים או חרדה כרונית שמפריע לתפקוד ניתן לפנות לביטוח הלאומי ולבקש הכרה וזכויות רפואיות. 

קביעת דרגת נכות להפרעות חרדה

הביטוח הלאומי מכיר בשני מצבים נפשיים כדי לקבל דרגת נכות נפשית - הפרעות פסיכוטיות והפרעות פסיכו-נוירוטיות, כשהפרעות חרדה משתייכות למצב השני. כדי לקבוע את אחוזי הנכות הנפשית הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי תתייחס לליקוי שמייצג את רוב התסמינים ולחומרה של כל התסמינים, כלומר עד כמה התסמינים קשים ופוגעים בתפקוד, האם הפרעת החרדה קבועה או זמנית, ועוד. לדוגמה, אנשים עם הפרעת חרדה שתסמיניה קלים וכושר העבודה נפגע אך לא באופן חמור יקבלו דרגת נכות בשיעור 20%. במקרים של הפרעת חרדה קשה שמצריכה השגחה קבועה או אשפוז יקבלו הכרה בנכות של 100%. 

מימוש זכויות רפואיות לסובלים מהפרעות חרדה

הביטוח הלאומי לא מכיר בהפרעה פסיכו-נוירוטית שמקנה זכאות לקצבת נכות נפשית בקלות ועליכם לספק הוכחות לכך שהפרעת החרדה גורמת לקושי תפקודי חברתי, מקצועי, ותעסוקתי, כלומר השתכרותי. יש להיבדק על ידי איש מקצוע בתחום בריאות הנפש ולהעביר את חוות הדעת מפורטת ככל הניתן כשאם מגישים תביעה לביטוח הלאומי. לאחר מכן תזומנו לוועדה ותתבקשו להוכיח שהחרדה פוגעת בתפקוד. הוועדה תקבע אם אתם זכאים להכרה בנכות ובאיזה שיעור.  

אילו זכויות רפואיות מגיעות במצבי חרדה

קצבת נכות כללית לנפגעי נפש: קצבת הנכות הבסיסית שמגיעה לכל תושב ותושבת מעל גיל 18 עד גיל הפרישה כתוצאה מליקוי רפואי כלשהו, ותחת ההגדרה הזו נכללים גם ליקויים נפשיים, גם חרדה ופוסט טראומה. קצבת הנכות מבטיחה דמי קיום בסיסיים כפיצוי על אובדן היכולת לעבוד ולהשתכר. 

סל שיקום למתמודדי נפש: נפגעי נפש ובהם גם סובלים מחרדה או הפרעת דחק פוסט טראומטית עם לפחות 40% נכות רפואית יכולים לקבל סל שיקום ממשרד הבריאות שכולל מסגרות טיפוליות שונות, שירותים והטבות בתחומי הדיור, הלימודים, התעסוקה, והפנאי. 


מתעניינים בליווי מקצועי של חברה למימוש זכויות רפואיות? מלאו פרטים כאן ונציגי חברה מובילה בתחום יצרו עמכם קשר בהקדם.
loading

מימוש זכויות רפואיות לסובלים מחרדה- שאלות ותשובות

אילו זכויות רפואיות יכולים לממש אנשים שסובלים מהפרעות חרדה?
הזכות הבסיסית היא קצבת נכות כללית שמבטיחה הכנסה מינימלית כפיצוי על אובדן היכולת להשתכר. אנשים שסובלים מחרדה ונקבעו להם לפחות 40% נכות יכולים לפנות לוועדת השיקום האזורית ולקבל סל שיקום שכולל מגוון פעילויות, הטבות, ושירותים. 
האם התקף חרדה יכול לזכות בזכויות רפואיות?
כמעט כל אדם חווה חרדה בשלב מסוים, אך לא כל התקף חרדה מזכה בזכויות רפואיות. אם החרדה היא ממושכת וקשה עד כדי פגיעה בתפקוד היומי, ניתן להתחיל הליך הכרה מול הביטוח הלאומי. מכיוון שקשה להוכיח נכות נפשית באופן שפוגע ביכולת ההשתכרות, ניתן להיעזר בחברה למימוש זכויות רפואיות שתסייע בהגשת הטפסים באופן שלא ישאיר מקום לטעויות מול הוועדה הרפואית. לחצו כאן למידע נוסף על מימוש זכויות רפואיות.
מימוש זכויות רפואיות - השוואה

מימוש זכויות רפואיות - חברות בתחום

החברה המרכזית למימוש זכויות

ד"ר זְכוּת- מימוש זכויות רפואיות

לרווחה - מימוש זכויות רפואיות

תביעת ביטוח סיעודי - מגן מומחים

זכותג - תו נכה

חרדה - סקירות בתחום