דלג לתוכן

טיפולי נוירופידבק לסובלים מחרדה

כמעט אין אדם שלא חווה חרדה פעם אחת בחיים, אך הפרעת חרדה קבועה עלולה לפגוע באיכות החיים ומצריכה טיפול. מתן תרופות עוזר להפחתת תסמיני חרדה אך עלול לגרום לתופעות לוואי ולתלות. טיפול נוירופידבק עשוי להפחית תסמינים ולמנוע התקף חרדה, בדקנו איך זה עובד

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בטיפולי נוירופידבק?

טיפולי נוירופידבק לסובלים מחרדה

נוירופידבק היא שיטת טיפול בטכנולוגיה שהולכת וצוברת תאוצה. זו שיטה לא פולשנית שאינה כרוכה בשימוש בתרופות, והיא מסייעת לשינוי התנהגויות על ידי מתן משוב (פידבק) על הפעילות החשמלית של המוח (נוירו). מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצאו את השיטה כיעילה לטיפול בשורה ארוכה של מצבים בריאותיים ובהם גם התקף חרדה. במאמר שלפניכם נתמקד בטיפולי נוירופידבק לסובלים מחרדה, ואם אתם רוצים לקרוא את השיטה הזו בהרחבה תוכלו למצוא מידע חשוב כאן. באופן כללי נספר שגישת הנוירופידבק יוצאת מנקודת הנחה שהמוח הוא פלסטי וניתן לשינוי על ידי מתן משוב על הפעילות החשמלית, ועכשיו נראה איך זה עובד בהקשר של הפרעות חרדה.

קצת על חרדה

חרדה היא מצב נורמלי בבני אדם ובבעלי חיים. אין אדם שלא חש חרדה לפחות פעם אחת בחיים. אולם יש אנשים שהתגובה שלהם למצבי החרדה לא מידתית ומעבירה אותם על דעתם. תחושת החרדה מציפה, מקשה על התפקוד, גורמת ללחץ בחזה ולדפיקות לב מואצות, קוצר נשימה ורעד, ולכן לא מעט אנשים שחווים התקף חרדה בפעם הראשונה חושבים שמדובר בהתקף לב. 

אין סוג אחד של חרדה ונהוג להתייחס לכך כאל קבוצה של הפרעות חרדה שכוללות חרדה כללית, חרדה חברתית, אגורפוביה, הפרעת דחק פוסט טראומטית PTSD, הפרעה אובססיבית כפייתית OCD, ופוביות ספציפיות אחרות. אין בדיקת דם או סריקת מוח שבאמצעותן ניתן לאבחן כל אחת מהפרעות החרדה, אך סימנים שמעידים על בעיה כוללים תחושת מצוקה תמידית לא מידתית, תחושת פאניקה קבועה, הימנעות מעשיית דברים בשל פחד (בניגוד להימנעות מדברים שלא אוהבים לעשות), וחשש מדברים באופן שפוגע בתפקוד היומי. 

נוירופידבק לטיפול בחרדה

הטיפול המקובל בחרדה הוא מתן תרופות הרגעה שנחלקות לסוגים שונים והן משפיעות על המוליכים העצביים במערכת העצבים המרכזית. התרופות לא פותרות את הבעיה עצמה אלא את התסמינים באותו רגע נתון. ההשפעה כמעט מיידית, החל מדקות בודדות ועד מספר שעות. לעיתים הן ניתנות בנוסף לתרופות נגד דיכאון או כגשר עד להשפעת כדורים נגד דיכאון אם שתי ההפרעות מאובחנות יחדיו. 

הכדורים הללו מגיעים עם תופעות לוואי וככל שמינון התרופה גבוה יותר, כך תופעות הלוואי חזקות יותר. מטופלים רבים מדווחים על עייפות, תחושת ערפול, חוסר יכולת להתמקד, בעיות בעבודה, תחושת הנגאובר, חוסר אנרגיה, בחילה, כאבי בטן, ותופעות נוספות שלפעמים חמורות יותר מהבעיה שבה רוצים לטפל. כל התופעות הללו לא מתקיימות בטיפולי נוירופידבק.

הקלינאי מאמן את מוחו של המטופל ומווסת את הפעילות הלא סדירה במוח לפעול באופן ״נורמלי״ בדומה לאדם שלא סובל מהפרעות חרדה. מטופלים בנוירופידבק מדווחים על הקלה ניכרת בתסמינים שמאפיינים התקף חרדה והפרעות אחרות ובהם חוסר תיאבון, אנרגיה נמוכה, והפרעות שינה שמאפיינות סוג זה של הפרעה. בניגוד לטיפול תרופתי, התסמינים לא חוזרים בתום הטיפול ותוצאותיו נשמרות לאורך זמן ממושך. 

איך עובדים טיפולי נוירופידבק במצבי חרדה

גלאים (אלקטרודות) שמוצמדים לראש המטופל קולטים את הפעילות החשמלית במוח. אין החדרת מחטים והגלאים רק קולטים אותות מהמוח ולא להיפך, זהו טיפול לחלוטין לא פולשני. המטפל יבצע מיפוי מקיף, המחשב יעבד את האותות שמתקבלים מהמוח, ובהתאם לגילוי האזורים התקינים ואלו שאינם תקינים במוח - ייקבע פרוטוקול הטיפול. 

במהלך הטיפול פעילות המוח מנוטרת בזמן אמת ומתקבל פידבק - משוב חיובי על סוג רצוי של פעילות מוחית, ומשוב שלילי על סוג פעילות שאינו רצוי. כך מאמנים את המוח לשנות התנהגויות ובתום סדרת הטיפולים המוח שומר על ההתנהגויות החדשות, תסמיני ההפרעה פוחתים, והתקפי חרדה נמנעים. 

מתעניינים בטיפולי נוירופידבק? מלאו פרטים כאן ונציגי החברה שתבחרו יחזרו אליכם בהקדם.

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

טיפולי נוירופידבק לסובלים מחרדה - שאלות ותשובות

כמה טיפולי נוירופידבק צריך לעשות כדי לטפל בחרדה?

ככלל, סדרת טיפולי נוירופידבק נעה בין 20 ל-50 מפגשים באופן שייקבע בהתאמה אישית לאחר המיפוי והאבחון. מחקרים מראים כי לאחר כחמישה מפגשים מרגישים בשיפור קל בתסמינים, והוא הולך ומשתפר ככל שמתקדמים. 

איך נערכים לטיפולי נוירופידבק לטיפול בחרדה?

אין צורך בהכנה מוקדמת לפני הטיפול והטיפול עצמו אינו מלווה בכאבים. אם אתם נוטלים תרופות כלשהן אין צורך להפסיקן או לערוך שינויים כלשהם בזמני נטילת התרופות. 

נוירופידבק - חברות בתחום

נוירופידבק - השוואה >

חרדה - סקירות בתחום

סובלים מנכות נפשית? מגיעה לכם עזרה כספית!

זכויות מתמודדי נפש מעוגנות בכמה חוקים, בהם חוק הביטוח הלאומי. אתם יכולים לקבל קצבת נכות, שיקום מקצועי, מימון ללימודי מקצוע וסיוע בשוק העבודה, קצבת...

קצבת נכות נפשית - המדריך למימוש זכויות על רקע נפשי

זכאויות לקצבת נכות נפשית מגיעות גם לחלק מהמקרים הקלים והבינוניים של פגיעה נפשית כמו חרדה, דיכאון, מאניה דיפרסיה מתונה ועוד. כך תוכלו לממש את...

טיפול בתא לחץ לסובלים מחרדה

עוד ועוד אנשים מגלים את יתרונות הטיפולים בתא לחץ שנמצאו כמסייעים במיתון תסמינים של שורת מחלות ובעיות רפואיות. המחקר בתחום טיפול בתא לחץ נגד הפרעות...

מימוש זכויות רפואיות לסובלים מחרדה

חרדה היא הפרעה נפשית שממנה סובלים בין 5% ל-10% מהאוכלוסייה, ובחלק מהמקרים היא עלולה לפגוע ביכולת להתפרנס. בדקנו איך תוכלו לממש זכויות רפואיות במצבי...