דלג לתוכן
RecoveriX - שיקום משבץ מוחי באמצעות נוירופידבק

RecoveriX - שיקום משבץ מוחי באמצעות נוירופידבק

טיפולי נוירופידבק לשיקום לאחר אירוע מוחי. בשיטה בין-לאומית חדשנית שהגיעה לישראל באישור משרד הבריאות. איך עובדת הטכנולוגיה, למי הטיפול מיועד, למה המטופלים יכולים לצפות בסוף הטיפול, וכמה זה עולה?

מהי מערכת recoveriX?

מערכת ריקבריקס היא טכנולוגיה חדשה שמסייעת לשורדי שבץ מוחי הסובלים מבעיות כרוניות להשיב לעצמם יכולות שאבדו. למשל, השבת יכולות שימוש ביד או ברגל, לפחות באופן חלקי. המערכת מורכבת מקסדה שבה 16 אלקטרודות המונחת על ראש המטופל. הקסדה מנתחת פעילות מוחית ומזהה איזו פעולה פיזית המטופל מדמיין שהוא מבצע.  

המטופל יושב מול מסך שעליו דמות דמיונית, ואפליקציה ממוחשבת מתרגמת את גלי המוח וגורמת לדמות לבצע את הפעולות שהוא דמיין. חלק נוסף במערכת הן אלקטרודות חשמליות ששולחות זרם חשמלי לאיבר שהמטופל דמיין שהפעיל.
המערכת אושרה לשימוש על ידי הרשות האירופאית לתקן רפואי טיפולי (CE, המקבילה האירופאית של מנהל התרופות והמזון האמריקאי FDA), וכן על ידי משרד הבריאות הישראלי.

איך מתבצע הטיפול לאחר שבץ מוחי?

הטיפול המשקם לשבץ מתבצע בשילוב של שלושה יסודות:

דימוי מוטורי: בזמן שהמטופל או המטופלת מדמיינים את תנועת היד או הרגל, המערכת מודדת את פעילות המוח על ידי גלי EEG ומדמה את התנועה על המסך.

הצגה חזותית: התנועה המדומיינת מוצגת על המסך. דימוי התנועה שהמערכת סרקה מוביל לגירוי וירטואלי שכעת מוצג על המסך ומהווה משוב חיובי, פידבק להצלחה. 

גירוי שרירים חשמלי: התנועה המדומיינת הופכת לתנועה אמיתית באמצעות גירוי חשמלי של השרירים הפגועים. הגירוי החשמלי אינו כרוך בכאב. 

במשך שעה לפחות המערכת שולחת הוראות כ-240 פעמים. באמצעות הדימוי המוטורי, ההצגה החזותית וגירוי השרירים, נוצרים חיווטים (חיבורים) חדשים במוח שגורמים לשינוי ולשיפור. המטופלים מקבלים פידבק תחושתי וחזותי מיידי על רמת ההצלחה שלהם. הפידבקים מגבירים את המוטיבציה ויוצרים דחף למפגש יעיל יותר שמוביל לתוצאות ברורות. 

למי מיועד הטיפול במערכת recoveriX?

הטיפול מיועד לנשים ולגברים שעברו אירוע שבץ מוחי החל מהעבר הקרוב, כלומר מחודשיים לפני תחילת הטיפול, ועד העבר הרחוק מאוד, גם 30 שנה לפני הטיפול. המטופלים צריכים להיות בעלי יכולת הבנה של פקודות בסיסיות, ומתקשים בתפקודי שגרת היום-יום ובפעולות תנועה פשוטות.

מה היתרונות לעומת הטיפולים שמוצעים בסל הבריאות?

שבץ מוחי הוא הגורם הנפוץ ביותר לנכות על רקע נוירולוגי. על פי נתוני משרד הבריאות, מדי חצי שעה מתרחש בישראל אירוע מוחי, כ-18,000 מקרים בכל שנה. ברוב המקרים שורדי השבץ נותרים עם פגיעות מוטוריות בגפיים שגורמות לאובדן העצמאות בפעולות השגרה.  

סל הבריאות לשיקום נוירולוגי בישראל מקנה זכאות לטיפולי שיקום, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת, ועוד טיפולים לתקופה של שלושה חודשים. הטיפולים הקיימים לא מותאמים אישית למצבו של המטופל. בתום תקופת השיקום אין זכאות לטיפולים נוספים גם אם השורדים הגיעו לשיא השיפור במצבם. עצירת הטיפולים עלולה להוביל להידרדרות במצב.

הטיפול במערכת recoveriX מסייע גם לשורדי שבץ שיושבים בבית כבר שנים ארוכות ללא טיפול ושהמערכת הציבורית לא יודעת להתמודד איתם. בחברה נזהרים מלהבטיח חזרה לתפקוד מלא, אך ישנן עדויות על חזרת תנועתיות משמעותית גם אצל אנשים שכבר השלימו עם מצבם. 

מהם סיכויי ההצלחה בטיפול?

שיטת recoveriX לשיקום שבץ מוחי אמנם חדשה בישראל, אך בכ-30 מרכזי הטיפול הפזורים בעולם כבר ישנן עדויות של מאות שורדי שבץ מוחי שמטופלים במרפאות השונות. המערכת פותחה באוסטריה, שם בוצע מחקר על 50 מטופלים בני 80-30. המחקר הראה כי אצל 96% מהם נראה שיפור משמעותי בתהליך השיקום ונרשמו פריצות דרך אישיות. בין היתר חל שיפור בביצוע פעולות באזורים שנפגעו והנוקשות בגפיים הופחתה. 

כמה טיפולים צריך לעבור עד שרואים תוצאות?

שיקום לאחר שבץ מוחי בערכת recoveriX כולל עד 30 מפגשי טיפול, כולל פגישת היערכות והסברים. משך כל טיפול הוא עד שעה וחצי, והמפגשים נקבעים לפעמיים-שלוש בשבוע, על פני חודשיים-שלושה. בתחילת הטיפול מתבצעת הערכה תפקודית למטופל או המטופלת, הערכות נוספות מתבצעות לאורך סדרת המפגשים, והערכה סופית בתום הטיפול. 

כמה עולה טיפול שיקום לאחר שבץ מוחי?

עלות כל מפגש עומדת על כ-740 שקלים. כדי שהטיפול בשיטת recoveriX יהיה בעל תוצאות מיטביות, יש לבצע סדרת טיפולים. קופות החולים עדיין לא מסבסדות את הטיפול.

היכן מתבצעים טיפולי recoveriX?

חברת recoveriX פועלת בבנימינה וברעננה. בהמשך החברה מתכננת להתרחב ולבצע את הטיפולים בקליניקות ייעודיות ברחבי הארץ. את הטיפולים יבצעו מרפאים בעיסוק או פיזיותרפיסטים ופיזיותרפיסטיות מומחים בשיקום שבץ מוחי.

נוירופידבק - חברות בתחום

מכוני נוירופידבק - השוואה >

נוירופידבק - סקירות בתחום

טיפולי נוירופידבק- אימון מוחי אפקטיבי

נוירופידבק היא טכנולוגיית משוב ביולוגי לגלי המוח שמסוגלת לטפל במצבים שונים ללא צורך בתרופות. לאילו מצבים בריאותיים מיועד, מה חשוב לבדוק לפני שמתחילים...

ביופידבק: כל המידע על שיטת הטיפול המתקדמת

ביופידבק הוא שיטת טיפול שמלמדת אותנו לשלוט בגוף באמצעות מערכת ממוחשבת ומתוחכמת שמנטרת מדדים שונים. באילו מקרים טיפולי ביופידבק עוזרים, למי הם...