דלג לתוכן

ביופידבק: כל המידע על שיטת הטיפול המתקדמת

ביופידבק הוא שיטת טיפול שמלמדת אותנו לשלוט בגוף באמצעות מערכת ממוחשבת ומתוחכמת שמנטרת מדדים שונים. באילו מקרים טיפולי ביופידבק עוזרים, למי הם מתאימים, אילו חברות קיימות בתחום, כמה זה עולה, וגם: מה ההבדל בין ביופידבק לנוירופידבק?

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בטיפול נוירופידבק?

משוב ביולוגי, או בשם המוכר יותר - ביופידבק, הוא שיטת טיפול באמצעות מערכת ממוחשבת שמנטרת מדדי גוף. טיפולי ביופידבק מאפשרים למטופלים שליטה טובה יותר על הגוף ועל תגובות פיזיולוגיות ורגשיות במצבים של כאב, לחץ וחרדה, במצבי גיוס משאבים משמעותי, בפעילות ספורטיבית, ובפעילות חשיבתית. השיטה החלה להתפתח בשנות ה-40 של המאה ה-20 וצברה פופולריות בענף הרפואה המשלימה. 

מהי שיטת טיפולי ביופידבק?

שיטת המשוב הביולוגי פותחה כדי להעניק מענה לא תרופתי לאנשים בריאים שעוברים משבר או חווים מתח, בין אם זמני ובין אם קבוע, ובגלל זה הם סובלים מתופעות פיזיות. השיטה מעניקה טיפול לא תרופתי גם לאנשים חולים במחלות מסוימות, כטיפול משלים שאינו מחליף רופא, והיא יכולה לסייע בשליטה במדדים שונים. 

העיקרון המנחה את השיטה הוא מתן משוב מיידי שבאמצעותו ניתן ללמוד. ביופידבק יוצא מנקודת הנחה שהמוח האנושי יכול להרגיע את הגוף. במהלך הטיפול בודקים אילו מצבים מלחיצים את המטופל או המטופלת וכיצד הם מושפעים מהמצבים הללו. הכול נמדד באמצעות מדדים אובייקטיביים וכך ניתן ללמד טכניקות להרגעה עצמית. מטרתם של טיפולי ביופידבק היא לשפר את היכולת להתמודד עם מצבי לחץ וכאב, ומצבי חיים המפריעים לתפקוד התקין.

איך עובד טיפול ביופידבק?

טיפול ביופידבק הוא טיפול אישי, כלומר לא בקבוצה או בסדנה. הטיפול אינו כואב והוא מתבצע כשהמטופלים לבושים (אין צורך להסיר חולצה או כל פריט לבוש אחר) ובתנוחה נוחה. המטפלת מחברת את המטופל למחשב באמצעות חיישנים שמוצמדים לקצות האצבעות על מנת לקבל מדדי גוף שונים כמו לחות או דופק. המטופלים יכולים לראות ולשמוע בזמן אמת את הנתונים על גבי הצג, וכך יכולים לקבל משוב מיידי. בזמן הטיפול ניתן לראות ולהבין מתי מסתמן לחץ, היכן מתפתחת חרדה, וכך ניתן להתחיל לשלוט מיד במצב בעזרת תרגילי נשימה, הרפיה, ודמיון מודרך. 

בשיטת ביופידבק ניתן לראות באופן מיידי שינויים שמתחוללים בגוף כמו קצב לב וקצב נשימה. באמצעות המשוב שניתן ניתן ללמוד איך להגיב לאירועים האלה ולאירועים שונים בחיי השגרה. טיפולי ביופידבק הם סדרת טיפולים קצרה, לרוב בין שישה ל-12 מפגשים אחת לשבוע, שכל אחד מהם נמשך בין חצי שעה לשעה. במהלכם ניתן ללמוד איך להשיג ויסות, איזון ושליטה בתפקודים שנתפסים כבלתי ניתנים לשליטה רצונית. 

באילו מצבים טיפולי ביופידבק מועילים?

ביופידבק עשוי לסייע במצבים מגוונים כמו הפרעות קשב וריכוז, יתר לחץ דם, תסמונת המעי הרגיז, מיגרנות, אסתמה, הפרעות שינה, חריקת שיניים בשינה, כאבים כרוניים, מצבי לחץ, חוסר שקט וחרדות. בתחום הלחץ והחרדה מדובר במצבים בחיים שגורמים למשבר, כמו פיטורים מהעבודה, גירושים או פרידה, ואפילו תקופת בחינות באוניברסיטה. תהליך השיפור משתנה בין אדם לאדם, אבל לרוב מתחילים לחוש בשינוי כבר לאחר הטיפול הראשון. ברוב המקרים אין צורך ביותר מ-14 מפגשים לסיום התהליך המלא. 

האם טיפולי ביופידבק מתאימים לכולם?

טיפולי ביופידבק מתאימים כמעט לכולם, אבל כמו בכל סוג טיפול יש יוצאים מן הכלל. הטיפולים אינם מתאימים לסובלים מבעיות שמיעה או קשיים בתקשורת. גם אנשים הלוקים במחלות נפש מסוימות לא יכולים להשתתף בטיפולי ביופידבק, משום שמדובר בטיפולים שדורשים מודעות וכוח רצון שלא תמיד קיימים במצבים הללו. גם הסובלים מבעיות עור או מחלות לב מסוימות עשויים לא להתאים לטיפול ועליהם להתייעץ עם רופא טרם הטיפולים, מכיוון שהמכשירים המשמשים לניטור עלולים להחמיר את הבעיה. 

קיימים גם טיפולי ביופידבק ילדים, ישנם מקומות שמאפשרים טיפול כבר מגיל 6, ואחרים מגיל 8. ביופידבק ילדים נחשב לטיפול יעיל בילדים שסובלים מחרדה, בעיות התנהגותיות, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות אכילה, ועוד. 

היכן ניתן לעשות טיפולי ביופידבק?

טיפולי ביופידבק ניתן לעשות במגוון מכונים, מרפאות, רופאים פרטיים, ופסיכולוגים שמציעים את השירות ברחבי הארץ. בין המכונים שמציעים את הטיפול ניתן למנות את ביוקשב - להביא את המוח לשיא, מכון טמיר לפסיכותרפיה, ותמיכה רגשית ונפשית מרכז ד״ר טל. 

ומה מציעות קופות החולים?

קופות החולים מציעות טיפולי ביופידבק במסגרת מרפאות הרפואה המשלימה. שירותי בריאות כללית מציעה טיפולי ביופידבק במסגרת מרפאות כללית רפואה משלימה. מבוטחי מכבי יכולים לקבל את הטיפולים במרפאות מכבי טבעי. לקוחות קופת חולים מאוחדת יכולים לקבל שירותים באמצעות מאוחדת משלימה, ואילו קופת חולים לאומית נותנת את השירות באמצעות רופאים ומכונים שבהסדר. לפי שעה, אין סבסוד של קופות החולים במכונים הפרטיים, אך ייתכן שהביטוח הרפואי הפרטי שלכם, אם יש כזה, יסייע במימון הטיפולים. 

ביופידבק מחיר - כמה זה עולה?

טווח המחירים לטיפולים במכשיר ביופידבק במרפאות ובמכונים הפרטיים נע סביב 300-400 שקלים. ייתכן שהפגישה הראשונה תהיה בקצה היקר יותר, משום שהיא ארוכה יותר. קופות החולים מציעות כל אחת למבוטחיה טיפולים בעלות של כ-250 שקלים. מבוטחי הרובד התחתון של הביטוחים המשלימים זכאים להנחות והתשלום נע בין 110 ח-150 שקלים, ואילו ברובד העליון המחיר יכול לרדת אל מתחת ל-60 שקלים לטיפול. 

מה ההבדל בין ביופידבק לנוירופידבק?

ביופידבק הוא תחום הטיפול כולו והוא כולל משוב על הפעולות של המערכות הפריפריאליות, ובהן טמפרטורה של האצבעות, קצב לב, קצב נשימה, הזעה, ועוד. בטיפול ביופידבק מציעים כלים להחזרת האיזון במערכת העצבים. נוירופידבק הוא משוב ספציפי על פעילות המוח - מערכת העצבים המרכזית. פעילות המוח נמדדת על ידי גלי מוח EEG, או יל ידי זרימת דם במכשיר HEG שדוגם קצב פעילות מטבולית. טיפולי נוירופידבק מאפשרים למידה ושליטה על הפעילות המוחית. 

ביופידבק - שאלות ותשובות

מהי שיטת טיפולי ביופידבק?

שיטת ביופידבק פותחה כדי להעניק מענה לא תרופתי לאנשים בריאים שעוברים משבר או חווים מתח ובגלל זה הם סובלים מתופעות פיזיות. במהלך הטיפול בודקים אילו מצבים גורמים ללחץ ומשפיעים לרעה באמצעות מדדים אובייקטיביים וכך ניתן ללמד טכניקות להרגעה עצמית. 

באילו מצבים טיפולי ביופידבק יכולים לעזור?

ביופידבק עשוי לסייע במצבים כמו הפרעות קשב וריכוז, יתר לחץ דם, תסמונת המעי הרגיז, מיגרנות, אסתמה, הפרעות שינה, חריקת שיניים בשינה, כאבים כרוניים, מצבי לחץ, חוסר שקט וחרדות, ומצבים נפשיים שנגרמים בשל משברים בחיים כמו פיטורים, גירושים, פרידה, ואפילו תקופת מבחנים קשה. 

היכן ניתן לעשות טיפולי ביופידבק?

טיפולי ביופידבק ניתן לעשות במגוון מכונים, מרפאות, רופאים פרטיים, ופסיכולוגים שמציעים את השירות ברחבי הארץ. קופות החולים מציעות טיפולי ביופידבק במסגרת מרפאות הרפואה המשלימה שלהן.

מה ההבדל בין ביופידבק לנוירופידבק?

נוירופידבק הוא משוב ספציפי על פעילות המוח. טיפולי נוירופידבק מאפשרים למידה וטיפול במצבים בריאותיים הקשורים לפעילות המוחית כגון הפרעות קשב וריכוז, הפרעות חרדה ודיכאון ועוד. 

נוירופידבק - חברות בתחום

נוירופידבק - השוואה >

נוירופידבק - סקירות בתחום

טיפולי נוירופידבק- אימון מוחי אפקטיבי

נוירופידבק היא טכנולוגיית משוב ביולוגי לגלי המוח שמסוגלת לטפל במצבים שונים ללא צורך בתרופות. לאילו מצבים בריאותיים מיועד, מה חשוב לבדוק לפני שמתחילים...

ביופידבק: כל המידע על שיטת הטיפול המתקדמת

ביופידבק הוא שיטת טיפול שמלמדת אותנו לשלוט בגוף באמצעות מערכת ממוחשבת ומתוחכמת שמנטרת מדדים שונים. באילו מקרים טיפולי ביופידבק עוזרים, למי הם...