דלג לתוכן

תא לחץ לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

לאחרונה הולכות ומצטברות עדויות שמצביעות על כך שתא לחץ עשוי להועיל בהפחתת התסמינים של הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. בדקנו איפה ניתן לקבל את הטיפולים, איך תא לחץ משפיע על ADHD, וכמה זה עולה

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בטיפול בתא לחץ?

אנחנו שומעים על הפרעות קשב וריכוז לא מעט. ככל שהחיים נכנסים עמוק אל תוך המאה ה-21, כך עולה כמות הילדים ובני הנוער שמאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז ADD, או הפרעות קשב, ריכוז, והיפראקטיביות ADHD. ההפרעות הללו משפיעות על כל תחומי החיים של הסובלים מהן: זה מתחיל בתחום הזיכרון, יכולות הריכוז, האפשרות להתרכז במידע אחד ולהתעלם מגירויים סביבתיים אחרים, ועוד. רבים מהילדים סוחבים את ההפרעה הזו איתם גם אל גיל הבגרות ואל הלימודים במוסדות להשכלה גבוהה. 

הפרעות קשב וריכוז גורמות לתסכולים רבים, לחצים נפשיים, ותחושה של הסובלים מהן שהם תמיד מאכזבים את הוריהם, מוריהם, סביבתם, ואת עצמם. הטיפול המקובל הוא טיפול תרופתי עם כדורים כמו ריטלין וקונצרטה, אך הטיפול כרוך בתופעות לוואי שאינן תמיד פשוטות, ובקרב חלק מהילדים ההשפעה מוגבלת. לכן, כל העת נחקרים כיווני טיפול חדשים, אלטרנטיביים, או משלימים, ואחד הכיוונים שצוברים תאוצה הוא טיפול בתא לחץ להפרעות קשב וריכוז. 

טיפול בתא לחץ על קצה המזלג

יש שני סוגים של תאי לחץ: הסוג הראשון הוא חדר לחץ גדול שחלק מבתי החולים מחזיקים כזה, נכנסים אליו מספר אנשים בישיבה, והוא מאושר לשימוש לשורת מקרים רפואיים שלרוב קשורים בהצלת חיים. המקרים האלה כוללים אנשים שנפגעו משאיפת עשן בשריפה או במסגרת עבודתם, תאונות צלילה (ולכן באילת יש תא לחץ), ומצבים מעטים נוספים שאושרו על ידי משרד הבריאות הישראלי. הסוג השני הוא תא לחץ פרטי שאליו נכנס אדם אחד בכל פעם, הוא יכול להיות קשיח או רך, והוא יכול לטפל במגוון מצבים רפואיים לאחר שהטיפול הקונבנציונאלי הועיל בצורה מוגבלת, אם בכלל. כיום ישנם גם תאים קטנים לעד 4 אנשים.

תחום הטיפול של תא לחץ להפרעות קשב וריכוז אינו מכוסה במסגרת סל הבריאות ולכן השימוש בו ייעשה במסגרות הפרטיות ולא בחדרי הלחץ של בתי החולים. בתא הלחץ יופעל לחץ היפרברי, כלומר לחץ שעולה על 1 אטמוספרה, גבוה מהלחץ שבאוויר הפתוח. בנוסף להעלאת הלחץ, המטופלים מחוברים למסכת חמצן שדרכה מוזרם חמצן בריכוז של עד 100%. זאת, בהשוואה ל-21% חמצן בלבד שאנחנו נושמים באוויר. 

באופן הזה החמצן מומס אל תוך מערכת הדם עד פי 20 מהרגיל, תהליך שמזרז באופן ניכר את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף. כל הרקמות והאיברים שלנו זקוקים לחמצן ורבים מהם לא מקבלים את האספקה הנדרשת. האספקה הלקויה גורמת להתנוונות רקמות ואיברים, ואספקת החמצן בכמות הזו מאפשרת לאיברים הפגועים להחלים ולרקמות להתחדש. 

מתעניינים בטיפול בתא לחץ? מלאו פרטים כאם ונציגי קליניקה מובילה יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

איך נהוג לטפל בהפרעות קשב וריכוז

הטיפול השכיח ביותר שאנחנו מכירים הוא טיפול תרופתי בחומרים מעוררים, חלקם בהשהיה לאורך היום, כשהמוכרים שבהם הם כדורי ריטלין. טיפול נוסף שלעיתים קרובות מגיע בשילוב עם הטיפול התרופתי הוא טיפולים פסיכולוגיים שמתמקדים באספקט הקוגניטיבי-התנהגותי. 

עם התפתחות תחומי מחקר חדשים, התחילו להציע טיפולים משלימים בנוסף לתרופות או במקומן, בהתאם להמלצת הרופא המטפל, כמו נוירופידבק, ביופידבק, וטיפולים בעזרת בעלי חיים, מוזיקה, או אומנות. לילדים הסובלים מ-ADHD, הפרעת קשב וריכוז שמלווה גם בהיפראקטיביות מומלץ להימנע ממזונות מסוימים שמגבירים עוד יותר את הערנות. 

אל התחום הזה של טיפולים חלופיים נוסף לאחרונה תחום תא לחץ לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. התחום הזה נחקר מאוד דווקא כאן בישראל, אחרי שחוקרים מאוניברסיטת תל אביב בשילוב עם בית החולים אסף הרופא גילו שתא לחץ עשוי לשפר באופן משמעותי את מצבם של חולים שסבלו מפגיעות ראש שהשפיעו על היכולת שלהם לזכור מידע ולעבד אותו. 

טיפול בתא לחץ להפרעות קשב וריכוז - איך זה עובד?

עם ובלי קשר לתאי לחץ, אין-ספור מחקרים נערכים כל העת כדי לנסות ולעמוד על הגורמים להפרעות ADD ו-ADHD. יש מחקרים מצביעים על כך שמקורן של חלק מההפרעות הוא נוירולוגי וביולוגי, ובקרב הנחקרים נמצאו שינויים מבניים במוח. אם נחזור למחקר הישראלי, התגלה בו שריכוזי חמצן גבוהים מעוררים תאי עצם רדומים עד כדי שיפור בתפקוד המוחי, גם אצל משתתפים במחקר שהפגיעה אירעה שנים רבות קודם לכן. 

כל המשתתפים במחקר סבלו מפגיעות קוגניטיביות, אך החשיפה לחמצן בריכוז גבוה בתא לחץ החזירה להם את יכולות הזיכרון, עיבוד המידע, וההתמצאות במרחב. השילוב בין ההצלחה במחקר הזה יחד עם ממצאים בחקר הפרעות קשב וריכוז הביא חוקרים לבחון גישה טיפולית חדשה של טיפולים בתא לחץ להפרעות קשב וריכוז. 

הזכרנו שהמסת החמצן עד פי 20 מגבירה את זרימתו לאזורים הפגועים, ובין היתר היא מגבירה את זרימת הדם למוח. באופן הזה תאי עצב רדומים מתעוררים וכך ילדים שסובלים מ-ADD ו-ADHD שיפרו את יכולות הזיכרון והריכוז, היכולת להתמקד ולסנן רעשי רקע, ושיפרו את היכולות החברתיות שלהם במסגרת הלימודים ומחוץ לבית הספר. 

כמה טיפולים צריך עד שניכרת השפעה

לא מדובר בטיפול אחד בודד שבו נכנסים לתא ויוצאים ממנו בן אדם חדש, הלוואי שזה היה כך. תא לחץ להפרעות קשב וריכוז משפיע לאחר סדרת טיפולים שנקבעת לאחר אבחון וייעוץ בהתאם למצב האישי של כל מטופל ומטופלת. ברוב המקרים לא יוצעו סדרות של פחות מעשרה טיפולים, ובדרך מדובר על בין 20 ל-40 טיפולים, אך ייתכנו גם סדרות ארוכות יותר. 

תא לחץ פרטי קשיח הוא מבנה גלילי שניתן לשכב בו. תא חמצן רך יכול להגיע בתצורת שכיבה או ישיבה ויש מקומות שמציעים למטופלים בחירה. לא מדובר בטיפול פולשני, לא מוחדר לכם שום דבר לגוף, וכל מה שקורה בו זה נשימת חמצן רווי שמגיע אל מערכת הדם ומשם לאיברים השונים בגוף, כולל למוח. תאי המוח מקבלים חמצן מועשר והתחושה שעליה מטופלים מדווחים היא צלילות ונינוחות. כל טיפול נמשך בין חצי שעה לשעתיים, בהתאם לאבחנה האישית, לגיל המטופל, וליכולתו להישאר בתא הלחץ לזמן הטיפול. 

טיפול בתא לחץ להפרעות קשב וריכוז

כמה עולים טיפולים בתא לחץ להפרעות קשב וריכוז

טווח המחירים עבור טיפול בתא חמצן להפרעות קשב וריכוז רחב והוא נע בין 300 ל-2,000 שקלים לטיפול בודד בסדרה, וככל שהסדרה ארוכה יותר כך הממוצע לטיפול נמוך יותר. ישנם מקומות שהממוצע לטיפול יהיה נמוך יותר, אך נדגיש כמובן שלא ניתן לרכוש טיפול בודד משום שאין לכך משמעות טיפולית. טיפולי תא לחץ להפרעות קשב וריכוז נעשים במסגרת פרטית והם לא מכוסים במסגרת סל הבריאות, ולכן המימון לכך נעשה באופן אישי. 

ישנם מרכזי טיפול שמאפשרים לעשות טיפול אחד לניסיון במחיר מופחת. כאמור, אין לכך השפעה ניכרת על המצב, אך באופן הזה מתאפשר לכם להתנסות בטיפול ולהבין אם אתם מעוניינים לסדרה מלאה. 

איפה עושים טיפולי תא לחץ

RELIVE בירושלים: טיפול של כשעה לפתרון מגוון בעיות רפואיות. המכון יתאים עבורכם את חבילת הטיפולים המתאימה לפי הצורך הטיפולי.

אוקסיג׳ן קליניק בתל אביב: קליניקה בפיקוח רפואי שמציעה טיפולים חדשניים בתא לחץ קשיח. 

אוקסילייף שוהם: בקליניקת אוקסילייף מטפלים בשורת מצבים רפואיים ובהם גם הפרעות קשב. הסדרה המינימלית בת 30 טיפולים והממוצע לטיפול עומד על 300 שקלים. 

ריפוי בריא באשקלון: מציעים טיפול בתאי לחץ של עד 4 אנשים ובלחץ של עד 2.4 אטמוספירות. מטפלים דם בנפגעי צלילה.

פראנה: מרפאות בפריסה ארצית, בין שלל הטיפולים במרפאות מציעים טיפולים לילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז. 

אוקסי וולנס קלאב בחולון: הקליניקה פועלת במרכז עזריאלי בחולון ומספקת פתרונות לשורת מצבים בריאותיים בתא לחץ רך, כשהמטופלים יכולים לבחור בין מצב ישיבה לשכיבה. 

תא לחץ להפרעות קשב וריכוז - שאלות ותשובות

איך תא לחץ מסייע להפרעות קשב וריכוז?

מחקר ישראלי גילה שריכוז גבוה של חמצן מעורר תאי עצם רדומים באופן שגורם לשיפור בתפקוד המוחי של נפגעי מוח, גם שנים ארוכות לאחר הפגיעה. השילוב בין מסקנות המחקר לבין ממצאי מחקרים שבדקו הפרעות קשב וריכוז, הביא חוקרים לבדוק גישות טיפוליות חדשות כמו טיפולים בתא חמצן להפרעת קשב וריכוז. זרימת חמצן מוגברת למוח יכולה לשפר את יכולות הזיכרון, המיקוד, והיכולות החברתיות של הילדים ובני הנוער.

מה הם היתרונות של תא לחץ לעומת טיפול תרופתי?

טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי שאינן תמיד קלות. השפעת התרופות מוגבלת תזמן השימוש בהן וברגע שמפסיקים ליטול את הכדורים התסמינים חוזרים. לטיפול בתא לחץ אין תופעות לוואי וההשפעה שלו אינה פוסקת בתום סדרת הטיפולים. בכל מקרה שכבר נעשה שימוש בתרופות, אין להפסיק את השימוש מבלי להתייעץ עם הרופא המטפל. 

תוך כמה זמן מרגישים בהטבה בתסמיני קשב וריכוז?

עדויות של אנשים שכבר טופלו בתא לחץ מראות כי לאחר חמישה טיפולים מתחילים לחוש הטבה מסוימת, שהולכת וגדלה ככל שהסדרה מתקדמת. לאחר כ-15-20 טיפולים ההטבה כבר ניכרת, וההשפעה המלאה מגיעה עם סיום הסדרה, בדרך כלל 30-40 טיפולים. 

כמה עולה טיפול בתא לחץ להפרעות קשב וריכוז?

טווח המחירים גדול ונע בין 300 ל-2,000 שקלים לטיפול בודד במסגרת סדרה. בדרך כלל לא ניתן לרכוש טיפול בודד משום שאין לכך כל משמעות בריאותית. סדרת טיפולים נעה בין 5,000 ל-20,000 שקלים בהתאם למספר הטיפולים שנקבעו. טיפולים בתא לחץ להפרעות קשב וריכוז נעשים, לרוב, מדי יום למעט שישי ושבת, עד להשלמת הסדרה. 

אולי יעניין אותך גם

תא לחץ מחיר - כמה עולה טיפול בתא לחץ?

טיפול בתא לחץ יכול לסייע במגוון מחלות ובעיות רפואיות, בעיות נפשיות, וגם בתחום הצערת העור - אנטי אייג'ינג. למי זה מתאים, כמה טיפולים בתא לחץ צריכים,...

טיפול בתא לחץ | טיפול בחמצן היפרברי

כל מה שצריך לדעת על טיפול בתא לחץ: מהו תא לחץ ולמה הוא נועד, איזה סוגי תאים קיימים, איפה אפשר לעבור טיפול בתא לחץ, כמה זה עולה ולמי זה כדאי.

טיפול בתא לחץ יכול למנוע אלצהיימר ודמנציה

בספטמבר 2021 הגיעה פריצת הדרך שכולם חיכו לה במחקר שהוכיח: תא לחץ הצליח לשקם פגיעות מוחיות, ולשפר זיכרון ותהליכים נוספים הקשורים לאלצהיימר ולדמנציה.

טיפולי נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז

בשנים האחרונות הולך וצובר תאוצה טיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק. איך הטיפולים עוזרים, איזה שיתוף פעולה נדרש מכם, והיכן עושים...

תגובות