דלג לתוכן

סובלים מנכות נפשית? מגיעה לכם עזרה כספית!

זכויות מתמודדי נפש מעוגנות בכמה חוקים, בהם חוק הביטוח הלאומי. אתם יכולים לקבל קצבת נכות, שיקום מקצועי, מימון ללימודי מקצוע וסיוע בשוק העבודה, קצבת שירותים מיוחדים, והטבות בתשלומי מס. אז למה כל כך הרבה זכאים מוותרים על כסף שמגיע להם?

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

לסיוע במימוש זכויות

ישראליות וישראלים רבים המתמודדים עם קשת רחבה של מצבים נפשיים כמו דיכאון, חרדה, פוסט טראומה, סכיזופרניה, ועוד, ממשיכים בשגרת חייהם. רבים מהם כלל לא מודעים לזכויות והטבות שמגיעות להם מהמדינה על רקע מצבם הרפואי. לא מעט אפילו לא מבררים בנוגע לזכאויות וזה נובע מכמה גורמים. חלק מזה נובע מההעדפה להימנע מתקשורת עם הרשויות - הביטוח הלאומי, מס ההכנסה, וחברות הביטוח, וחלק מזה נובע מחוסר הרצון להתמודד עם המושג "נכות". למרות זאת, מגיע לכם לקבל את הזכויות שלכם. 

נכות נפשית

הכרה בנכות נפשית ניתנת כתוצאה מהפרעות ומחלות בתחום הנפש. המצבים הללו עלולים לנבוע ממצב בריאותי, טראומה כלשהי, או פציעה. קיים מנעד רחב של מצבים, החל מדיכאון קל ועד למחלות קשות יותר. המצבים המוכרים יותר הם אלו הדורשים השגחה ואף אשפוז, אך ההכרה והזכויות ניתנות גם במצבים קלים יותר שפוגעים בתפקוד החברתי וביכולת התעסוקה של החולה, גם כאשר הפגיעה היא חלקית. 

קצבת נכות נפשית

כדי לקבוע קצבת נכות נפשית יש לקבוע תחילה קביעת נכות רפואית. תביעה לקצבת נכות למתמודדי נפש יכולה להיעשות במסגרת הליך התביעה לקצבת נכות מהביטוח הלאומי. לקצבת נכות זכאים תושבי ישראל מגיל 18 ועד גיל פרישה, עקב ליקוי רפואי, כולל בתחום הנפש, שפוגע ביכולתם לעבוד ולהשתכר. מי שכתוצאה מהנכות הנפשית נפגעת יכולתם להתפרנס, זכאים לקבל קצבת נכות כללית ושירותי סל שיקום ממשרד הבריאות. כל זאת, אם הוועדה הרפואית קבעה לפחות 40 אחוז נכות נפשית ומעלה. 

אחוזי נכות נפשית

לאחר שתגישו תביעה לקבלת קצבת נכות נפשית, ועדה רפואית תבחן את התיק. כל ליקוי וכל סעיף בבקשה ייבחנו לעומק כדי לבדוק את מידת החומרה וההשפעה על התפקוד בשגרת היום-יום. ישנה חשיבות רבה להגשה נכונה של הטפסים על מנת לקבוע את אחוזי הנכות שיאפשרו מיצוי זכויות מלא. אחוזי הנכות ייקבעו על ידי הוועדה בהתאם לטפסים, מסמכים, וצילומים שהגשתם, וכן בחלק מהמקרים גם בדיקה רפואית. 

הוועדה תקבע דרגת אי-כושר אם נקבעו 40% נכות נפשית לפחות, או 60% במקרה שישנם כמה ליקויים, או 50% לעקרת בית. על פי דרגת אי הכושר תיקבע זכאות לקצבת נכות. חשוב להדגיש כי גם במקרים קלים יותר של מי שלא נמצאו זכאים לקצבה, מגיעות זכויות שונות ששוות הרבה מאוד כסף. כדי לוודא שבסופו של דבר תמצו את מלוא הזכויות המגיעות לכם, יש חשיבות לסיוע של מומחים לזכויות רפואיות.

זכויות נכות נפשית

דיכאון וחרדה

דיכאון היא הפרעת נפש שתפוצתה בעולם המערבי הולכת וגוברת. חלק מהסובלים מדיכאון לא מסוגלים לעבוד מספיק כדי להתפרנס והם זכאים לקצבת נכות או הטבות אחרות הקשורות לאובדן כושר עבודה. המוסד לביטוח לאומי מכיר במצבים של הפרעות חרדה, הפרעות תלויות דחק, הפרעות נפשיות המתבטאות בתסמינים גופניים, והפרעות נוספות במצב הרוח לקבלת דרגת נכות נפשית. במקרים של דיכאון עם תסמינים קלים, טיפול תרופתי, והפרעה תפקודית בינונית ניתן לקבל 20 אחוז נכות נפשית. במקרים של הפרעה קשה יותר ניתן לקבל 40 אחוז נכות נפשית וניתן להגיע גם עד 100% נכות. 

פוסט טראומה

אזרחים רבים שמשרתים בכוחות הביטחון נחשפו לאירועים קשים שעלולים לגרום לפוסט טראומה. זו בעיה מוכרת גם אצל נשים ואנשים אחרים שחוו פגיעה רגשית, מינית, או תאונה קשה שהובילה למחלה. ניתן לקבל 20 אחוז נכות נפשית במקרים בהם ההפרעה עם הגבלה בינונית בכושר התפקודי. ככל שההפרעה בעלת סימנים ניכרים יותר, עם הפרעות בריכוז ובחשיבה, ומגבילה את הכושר התפקודי באופן ניכר, אחוזי הנכות שייקבעו יהיו גבוהים יותר. 

סכיזופרניה

סכיזופרניה היא קשת של מצבים בתחום הנפש. אחוזי הנכות ייקבעו לפי סוגי ההפרעה. במצבים קלים, או במצבים שבהם חלה נסיגה במחלה, יהיו זכאויות של 20 אחוז נכות נפשית, 40 אחוז נכות נפשית, ועד 70%. במקרים של אשפוז מלא תיקבע 100% נכות. במקרי סכיזופרניה ניתן לקבוע נכות וזכאות להטבות הכלולות בסל השיקום ללא זימון לוועדה רפואית.

מאניה דיפרסיה

רבים מהסובלים ממאניה דיפרסיה לא יכולים להתפרנס כראוי, או לא יכולים לעבוד בעבודה מסודרת ולאורך זמן. אם הביטוח הלאומי קובע 40 אחוז נכות נפשית ומעלה, ניתן לקבל קצבת נכות כללית. בנוסף קיימת זכאות לתוכנית השיקום של משרד הבריאות, עם זכויות והטבות כמו דיור מוגן, תעסוקה נתמכת ועוד.

ליווי דיסקרטי ותומך

על מנת שתוכלו למצות את מלוא הזכויות שלכם, בין דרך קצבת נכות נפשית דרך הביטוח הלאומי ובין אם בהטבות והקלות בתשלומי מיסים דרך מס ההכנסה, השאירו את פרטיכם כאן ונציג מקצועי ייצור איתכם קשר בהקדם האפשרי. בשלב הראשון אינכם חייבים להשאיר שם מלא ומובטחת לכם דיסקרטיות מוחלטת וליווי תומך. מגיע לכם לקבל את כל הזכאויות וההטבות, והן שוות הרבה כסף. 

מלאו פרטיכם ונציג מימוש זכויות רפואיות יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

מימוש זכויות רפואיות - סקירות בתחום

מימוש זכויות רפואיות הנובעות מאובדן כושר עבודה

הסקירה המלאה על הזכויות המגיעות במקרה של אובדן כושר עבודה: באילו מקרים אפשר להגיש תביעות אובדן כושר עבודה, מהם הקריטריונים למימוש הזכויות הרפואיות...

תתחילו לדרוש את הזכויות הרפואיות שמגיעות לכם!

זה יכול לקרות בעקבות תאונת עבודה, או אולי חלילה מחלה קשה או בעיה רפואית מתמשכת. אתם תוציאו סכומים גדולים ומשמעותיים של כסף על מגוון רופאים וטיפולים...

קצבת נכות נפשית - המדריך למימוש זכויות על רקע נפשי

זכאויות לקצבת נכות נפשית מגיעות גם לחלק מהמקרים הקלים והבינוניים של פגיעה נפשית כמו חרדה, דיכאון, מאניה דיפרסיה מתונה ועוד. כך תוכלו לממש את...

מימוש זכויות רפואיות - המדריך השלם

פגיעה בעבודה, קצבאות נכות, קצבת נכות ביטוח לאומי, קצבת ילד נכה, תו נכה, החזרים, הקלות ופיצויים - המדריך שעושה סדר בהטבות שמגיעות לכם ואתם אולי לא...

נכות נפשית - זכויות רפואיות: שאלות ותשובות

מה גובה קצבת נכות נפשית?

גובה הקצבה משתנה בהתאם לחומרת המצב שקבעה הוועדה הרפואית. 40% נכות נפשית עשויה לזכות בקצבה שעשויה לעלות ככל שאחוזי הנכות עולים. במקרים של 90% או יותר ייתכן שאתם זכאים גם להטבות מס מרשות המיסים. פירוט מלא תוכלו למצוא בסקירה זו ובעמודים נוספים באתר זה.

למה כל כך הרבה אנשים מוותרים על הגשת תביעה להכרה בנכות נפשית?

הרבה אנשים חושבים שהזכויות מגיעות רק במצבים קשים במיוחד שכוללים אשפוז מלא והשגחה רציפה. חשוב לדעת שהזכויות מגיעות גם במצבים פחות חמורים. בנוסף, קיים חשש מהמילה "נכות". למרות זאת, זהו כסף שמגיע לכם ויכול לסייע לכם באופן משמעותי.

איך מגישים את הבקשה לקצבת נכות נפשית?

במיוחד במקרים של נכות נפשית, תהליך הבקשה עלול להיות ארוך ומתיש. כדאי להתייעץ עם מומחים למימוש זכויות רפואיות שיודעים לייעל את התהליך ולהוריד מכם דאגות בירוקרטיות. מלאו את הטופס כאן בכמהזה בריאות ונציג יחזור אליכם במהרה ובדיסקרטיות מלאה. 

האם קיימות זכויות נוספות במקרים של נכות נפשית?

בהחלט. ישנם מצבים המזכים בהטבות תוכנית השיקום של משרד הבריאות, עם זכויות כמו דיור מוגן, תעסוקה נתמכת ועוד. זכאויות אלו עשויות להינתן גם במקרים קלים יותר שאינם מזכים בקצבת נכות כללית. כדי למצות את מלוא הזכויות, כדאי להתייעץ עם החברות המתמחות בכמהזה בריאות.

תגובות