דלג לתוכן

מימוש זכויות רפואיות לסובלים מדיכאון

דיכאון היא הפרעה נפשית שעלולה לפגוע ביכולת להתפרנס. אנשים שהביטוח הלאומי הכיר בהם כזכאים לנכות נפשית יהיו זכאים לקבלת קצבת נכות וגמלות נוספות בשל אובדן כושר עבודה. כך תממשו זכויות רפואיות במצבי דיכאון ותקבלו את הקצבאות והכספים שמגיעים לכם

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים במימוש זכויות רפואיות?

דיכאון היא אחת ההפרעות הנפשיות הנפוצות ביותר בעולם המערבי. בכל העולם מספר האנשים שמאובחנים כסובלים מדיכאון נמצא בעלייה מתמדת, וישראל אינה יוצאת דופן. הדיכאון בא לידי ביטוי בשינויים נוירו-פיזיולוגיים במוח, בתפקוד הפיזיולוגי וכמובן גם באמצעות שינויים נפשיים. זוהי הפרעה כרונית ומעיקה שפוגעת באיכות החיים. לא מדובר בתופעה חולפת מעצמה ויש לטפל בה כראוי. אנשים שסובלים מדיכאון עמוק וקשה באופן שמפריע לתפקוד היומי ופוגע ביכולתם לעבוד ולהתפרנס עשויים להיות זכאים למימוש זכויות רפואיות באמצעות קצבאות שונות. 

דיכאון אחוזי נכות - קביעת דרגת נכות במקרי דיכאון

כשהוועדה הרפואית של המוסד לביטוח הלאומי מתכנסת כדי לקבוע אחוזי נכות במקרה של דיכאון, היא מתחשבת בסוגי הדיכאון השונים (יש מספר הגדרות לסוגי דיכאון), בתסמינים של המבוטח - עד כמה הם קשים ופוגעים בתפקוד היומי, האם הם קבועים או זמניים, ועוד. כך למשל אנשים שסובלים מדיכאון עם תסמינים קלים וכושר העבודה נפגע ברמה בינונית יקבלו 20% נכות. לעומת זאת במצב של מחלה פעילה שמצריכה אשפוז או השגחה קבועה יקבלו דרגת נכות בשיעור 100%.  

איך ניתן לממש זכויות רפואיות לסובלים מדיכאון

אם אתם סובלים מדיכאון או שאתם מחפשים מידע עבור אדם קרוב אליכם שסובל מההפרעה, הדבר הראשון שיש לעשות הוא להיבדק על ידי איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. זה יכול להיות פסיכיאטר או פסיכולוג כדי לאבחן את המחלה, את עוצמתה, את התסמינים שעשויים להיות שונים בין כל אחד ואחת, ואיש המקצוע יעריך את דרגת הנכות. 

את חוות הדעת המקצועית יש להעביר במסגרת הגשת התביעה להכרה בנכות נפשית במוסד לביטוח לאומי. המוסד לביטוח לאומי יזמן אתכם להעיד בפני ועדה רפואית בתחום בריאות הנפש. בישיבת הוועדה תתבקשו להוכיח שאתם סובלים מדיכאון ממושך שפוגע בכושר העבודה וביכולת התפקוד היומית. הוועדה תקבע אם אתם זכאים להכרה ובאיזו דרגת נכות נפשית. 

אילו זכויות רפואיות מגיעות במצבי דיכאון

קצבת נכות כללית לנפגעי נפש: קצבת נכות כללית ניתנת לתושבי ישראל מגיל 18 ועד גיל הפרישה בעקבות ליקוי רפואי, וזאת נכלל גם דיכאון, באופן שפוגע ביכולת לעבוד ולהשתכר. תפקידה של קצבת הנכות הוא להבטיח הכנסה מינימלית לקיום, כפיצוי על אובדן יכולת העבודה וההשתכרות. הקצבה ניתנת לאנשים שלא משתכרים כלל או לעובדים שהכנסתם נמוכה מ-60% מהשכר הממוצע במשק. 

סל שיקום למתמודדי נפש: נפגעי נפש ובהם גם סובלים מדיכאון עם לפחות 40% נכות רפואית יכולים לפנות לוועדת השיקום האזורית. סל השיקום של משרד הבריאות כולל מסגרות שונות, הטבות, ושירותים בתחומי הדיור, התעסוקה, הלימודים והפנאי.

מתעניינים בליווי מקצועי בתחום של מימוש זכויות רפואיות? מלאו פרטים כאן ונציגי חברה מובילה בתחום יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

מימוש זכויות רפואיות לסובלים מדיכאון

דיכאון אחוזי נכות - אילו זכויות רפואיות ניתנות במקרים של דיכאון לפי הרמות השונות?

ניתן להגיש תביעה למימוש זכויות רפואיות מול הביטוח הלאומי לקבלת קצבת נכות כללית. הקצבה מבטיחה הכנסה מינימלית שנדרשת לקיום כפיצוי על אובדן היכולת לעבוד ולהשתכר. בנוסף לקצבה ניתן לפנות לוועדת השיקום האזורית לקבלת סל שיקום אם הוועדה הרפואית קבעה אחוזי נכות נפשית בשיעור של 40% ומעלה. 

איך מגישים תביעה לקצבת נכות במצבי דיכאון?

יש להצטייד בחוות דעת של פסיכיאטר או פסיכולוג שמאבחנת את הדיכאון ותסמיניו. יש לצרף כל מסמך נוסף שיכול לחזק את הזכאות לקצבה. לאחר מכן מגישים את התביעה ומקבלים זימון לוועדה הרפואית. התשובה תגיע בדואר עם קביעת הנכות ודרגת אי כושר. ניתן להיעזר בחברה למימוש זכויות רפואיות שתדע לכוון אתכם אילו מסמכים עליכם לאסוף ולוודא שאתם מגישים את הבקשה באופן שימקסם את סיכויי קבלתה. 

דיכאון - סקירות בתחום

סובלים מנכות נפשית? מגיעה לכם עזרה כספית!

זכויות מתמודדי נפש מעוגנות בכמה חוקים, בהם חוק הביטוח הלאומי. אתם יכולים לקבל קצבת נכות, שיקום מקצועי, מימון ללימודי מקצוע וסיוע בשוק העבודה, קצבת...

קצבת נכות נפשית - המדריך למימוש זכויות על רקע נפשי

זכאויות לקצבת נכות נפשית מגיעות גם לחלק מהמקרים הקלים והבינוניים של פגיעה נפשית כמו חרדה, דיכאון, מאניה דיפרסיה מתונה ועוד. כך תוכלו לממש את...

טיפולי נוירופידבק לסובלים מדיכאון

דיכאון הוא אחד הגורמים המרכזיים לנכות נפשית בישראל ובעולם. התרופות לטיפול בדיכאון אכן מפחיתות תסמינים, אך הן לא חפות מתופעות לוואי. טיפול נוירופידבק...

טיפול בתא לחץ לסובלים מדיכאון

טיפולים בתא לחץ הולכים וצוברים מעריצים מכיוון שהם נמצאו כמסייעים להפחתת תסמינים של שורת מחלות ובעיות רפואיות ובכלל זה גם בעיות נפשיות כמו דיכאון....