דלג לתוכן

טיפול בתא לחץ לסובלים מדיכאון

טיפולים בתא לחץ הולכים וצוברים מעריצים מכיוון שהם נמצאו כמסייעים להפחתת תסמינים של שורת מחלות ובעיות רפואיות ובכלל זה גם בעיות נפשיות כמו דיכאון. המחקר בתחום עדיין בחיתוליו, אך אנשים שהתנסו בטיפולי חמצן מועשר מעידים על חוויה טובה. למי הטיפולים מתאימים, כמה מפגשים צריכים, ואיך זה עובד?

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בטיפול בתא לחץ?

טיפול בתא לחץ לסובלים מדיכאון

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מחפשים טיפולים חדשניים כתחליף לטיפול התרופתי המסורתי או בנוסף אליו. אחת ההשפעות פורצות הדרך היא טיפול בדיכאון. המחקר בתחום עדיין ממש בתחילתו, אך ישנן עדויות כי טיפול בתא לחץ יכול לסייע בהפחתת תסמינים שקשורים בדיכאון, לשפר את השינה, וגם לסובלים מדיכאון שנגרם כתוצאה מהפרעת דחק פוסט-טראומטית PTSD.

קצת על הפרעת דיכאון

מספר האנשים שסובלים מדיכאון נמצא בעלייה מדי שנה. עוד לפני עידן הקורונה, שליש מהישראלים העידו כי הם סובלים או סבלו מדיכאון, כמעט שני שליש הצהירו כי הם מכירים אדם אחר שסובל מההפרעה. זהו מספר עצום שעומד בקנה אחד עם הנתון העולמי שמדבר על כ-240 מיליון בני אדם שאובחנו כסובלים מדיכאון קליני. 

כל אחד ואחת מאיתנו סובלים מעליות וירידות בחיים, אך דיכאון מתאפיין בכך שאין לנו רצון ואנרגיה לעשות פעילויות יומיות בסיסיות, לא להיפגש עם אנשים, ודברים שגרמו לנו אושר בעבר לא מעוררים בנו דבר מלבד אדישות. כל מחשבה על ביצוע פעולה מסוימת מסתיימת בשאלה ״מה הטעם לעשות את זה״, ויש תחושה של משקולת ענקית שיושבת על הגוף. ישנם סוגים שונים של דיכאון, בינהם דיכאון קליני/ מג'ורי, דיכאון דיסתמי (דיסתמיה) שהינו דיכאון מתון יחסית אך ממושך, דיכאון לאחר לידה, דיכאון פסיכוטי ועוד. בהרבה מהמקרים כשאדם סובל מדיכאון, גם בני משפחתו וסביבתו הקרובה סובלים מכך. 

טיפול בתא לחץ לסובלים מדיכאון

הטיפולים הקונבנציונאליים נגד דיכאון בהחלט מצליחים להפחית תסמינים, אך לא בקרב כל המטופלות והמטופלים ולא באותה רמה. הטיפול התרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי שלעיתים חמורות יותר מהתסמינים שבהם אנו רוצים לטפל, וכך נגרמות בעיות נוספות שמחדשות את תחושת הדיכאון. אחד המאפיינים של טיפול תרופתי הוא חזרת התסמינים בתום הטיפול ולכן רבים ממשיכים ליטול תרופות לאורך שנים. 

כבר שנים ארוכות שנשימת חמצן טהור מוכרת כאפשרות טיפול עם סגולות פורצות דרך למגוון מצבים רפואיים באופן שהרפואה המוכרת לא מצליחה לטפל בהם. במקור שימוש בתא לחץ התבצע לטיפול בנפגעי תאונות צלילה ולאחר מכן נוספו גם טיפולים בכוויות ושאיפת עשן, ובהמשך נוספו עוד טיפולים לאחר שנצבר ידע רב על ההשפעות החיוביות שיש לנשימת חמצן טהור בלחץ אטמוספרי גבוה על הגוף. לצד טיפולים שכבר אושרה להם התוויה רפואית, ישנם טיפולים נוספים שעדיין נחקרים כמו דיכאון, חרדה, והשפעות קוגניטיביות נוספות. 

איך עובד טיפול בתא לחץ

תא לחץ הוא קופסה מתכתית בצורת גליל, שבתוכה מעלים את הלחץ בצורה מבוקרת בהתאם לאישורים, כשיש הבדלים בין תא לחץ פרטי לתא לחץ בבית חולים. הלחץ בחוץ הוא 1 אטמוספירה והאוויר שאנחנו נושמים כולל כ-20% חמצן בלבד. בתוך התא מזרימים באמצעות מסכה חמצן בריכוז של עד 100% ומעלים את הלחץ האטמוספרי כדי לאפשר זרימת דם טובה יותר לאברים ולרקמות הפגועים. 

באופן הזה הגוף מטפל בעצמו באופן טבעי וללא בליעת כימיקלים, החמצן מוזרם למחזור הדם ולרקמות, וכך משקם את הגוף מבחינה פיזית ונפשית. זמן הטיפול ואופיו משתנה בין המטופלים בהתאם לבעיה שבה רוצים לטפל. במהלך הטיפול מספר מולקולות החמצן עולה וכך גם מסיסות החמצן בדם, וזה גורם לעלייה של פי 20 ולעיתים אף יותר בכמות החמצן שמגיע לרקמות בגוף. התיקונים הרפואיים שמתבצעים בגוף מבחינה פיזית מסייעים לרפא גם את התופעות שגרמו למוח להיכנס למצב של דיכאון או פוסט טראומה, והנפש מתחילה גם היא בתהליך ריפוי. 

מתעניינים בטיפול בתא לחץ? השאירו פרטים כאן ונציגי מרפאה מובילה בתחום יצרו עמכם קשר בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

טיפול בתא לחץ לסובלים מדיכאון - שאלות ותשובות

למה כדאי לשקול טיפול בתא לחץ לסובלים מדיכאון?

טיפול תרופתי מסורתי בתופעות כמו דיכאון עלול להוביל לתופעות לוואי לא קלות, שחלקן עלולות לגרום בעצמן לתסמיני דיכאון. הטיפול בכדורים הוא תלותי, יש ליטול כדור מדי יום לתקופה ממושכת, לעיתים שנים ואף כל החיים. טיפול בתא לחץ לא כרוך בתופעות לוואי והוא אינו כואב. ניתן גם לשלב אותו עם טיפול תרופתי, וכדאי להתייעץ על כך עם הרופא המטפל או צוות תא הלחץ.

כמה טיפולים בתא לחץ נדרשים לטיפול בדיכאון?

כדי להגיע להטבה משמעותית יש לרכוש סדרת טיפולים. טיפול אחד אינו יעיל ולא יכול לפתור אף בעיה, גם לא דיכאון. לאחר האבחון יימסר מספר הטיפולים המומלץ, ברוב המקרים מדובר ב-20 עד 30 טיפולים שנעשים חמישה ימים בשבוע, מדי יום למעט סופי שבוע. 

דיכאון - סקירות בתחום

קצבת נכות נפשית - המדריך למימוש זכויות על רקע נפשי

זכאויות לקצבת נכות נפשית מגיעות גם לחלק מהמקרים הקלים והבינוניים של פגיעה נפשית כמו חרדה, דיכאון, מאניה דיפרסיה מתונה ועוד. כך תוכלו לממש את...

סובלים מנכות נפשית? מגיעה לכם עזרה כספית!

זכויות מתמודדי נפש מעוגנות בכמה חוקים, בהם חוק הביטוח הלאומי. אתם יכולים לקבל קצבת נכות, שיקום מקצועי, מימון ללימודי מקצוע וסיוע בשוק העבודה, קצבת...

טיפולי נוירופידבק לסובלים מדיכאון

דיכאון הוא אחד הגורמים המרכזיים לנכות נפשית בישראל ובעולם. התרופות לטיפול בדיכאון אכן מפחיתות תסמינים, אך הן לא חפות מתופעות לוואי. טיפול נוירופידבק...

מימוש זכויות רפואיות לסובלים מדיכאון

דיכאון היא הפרעה נפשית שעלולה לפגוע ביכולת להתפרנס. אנשים שהביטוח הלאומי הכיר בהם כזכאים לנכות נפשית יהיו זכאים לקבלת קצבת נכות וגמלות נוספות בשל...