דלג לתוכן

טיפולי נוירופידבק לסובלים מדיכאון

דיכאון הוא אחד הגורמים המרכזיים לנכות נפשית בישראל ובעולם. התרופות לטיפול בדיכאון אכן מפחיתות תסמינים, אך הן לא חפות מתופעות לוואי. טיפול נוירופידבק עשוי לסייע בטיפול בדיכאון ללא תסמינים שליליים. כך זה עובד

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בטיפולי נוירופידבק?

טיפולי נוירופידבק לסובלים מדיכאון

אם אתם מחפשים טיפולים חדשניים ולא פולשניים לטיפול בדיכאון, ייתכן שכבר שמעתם על נוירופידבק. נוירופידבק היא שיטת שמשלבת טכנולוגיה עם מחקרים מתחום מדעי המוח. כאן נתמקד באיך עוזרים טיפולי נוירופידבק לסובלים מדיכאון, אבל אם אתם רוצים לקרוא על הטיפולים בהרחבה גם למצבים אחרים תמצאו את כל אצלנו בקטגוריית נוירופידבק. רק נספר בקצרה שהגישה הטיפולית הזו מניחה שהמוח הוא פלסטי וניתן לשינוי באמצעות מתן משוב על הפעילות החשמלית במוח. 

כמה מילים על דיכאון

דיכאון היא הפרעה נפשית כרונית ונפוצה מאוד בישראל ובעולם. לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO) יותר מ-240 מיליון אנשים ברחבי העולם סובלים מדיכאון. במחקר שבוצע בישראל ב-2019 אחד מכל שלושה ישראלים העיד כי הוא או היא סבלו מדיכאון. דיכאון משפיע על הרצון שלנו לעשות דברים אפילו בתחומים שאנחנו אוהבים, ואת התשוקה מחליפים אדישות וחוסר עניין. כל דבר נראה חסר טעם ויש תחושה שרק מעליכם יושב ענן שמוריד גשם. ישנם סוגים שונים של דיכאון: דיכאון קליני/מג'ורי אקוטי, דיכאון דיסטמי או דיסטמיה שהינו דיכאון ברמה בינונית לאורך זמן, דיכאון פסיכוטי, דיכאון אחרי לידה ועוד. 
בהרבה מהמקרים ההפרעה גורמת לסבל לא רק לאדם שסובל ממנה, אלא גם לסביבתו ולבני המשפחה.

נוירופידבק לטיפול בדיכאון

הטיפולים המסורתיים והמוכרים נגד דיכאון עוזרים להפחית תסמינים אצל חלק מהמטופלות והמטופלים, אך לא לכולם ולא באותה מידת יעילות. חלק מהמטופלים לא מגיבים טוב לטיפול ולאחרים לוקח זמן ממושך עד שמוצאים את המינון הנכון של הכדור הנכון. גם כשהטיפול התרופתי עוזר והתסמינים נעלמים, הם עלולים לחזור עם הפסקת נטילת התרופות. 

דיכאון היא הפרעה שבין יתר הגורמים, נובעת מפעילות לא סדירה במוח. הבשורה הגדולה היא שנוירופידבק, שיטת אימון למוח, נמצאה יעילה גם לטיפול בדיכאון. המטופל, ביחד עם הקלינאי, מאמנים את המוח לפעול באופן הטוב ביותר, ובזמן המפגש המטפל מווסת את הפעילות הלא סדירה עד שהיא הופכת לנורמלית באופן דומה לאדם שלא סובל מדיכאון. מטופלים בנוירופידבק מדווחים על הקלה ניכרת בתסמינים כמו עייפות, בעיות בתיאבון, חוסר החשק והאנרגיה, והפרעות שינה. בתום הטיפול חוזרים לשגרה תקינה ואורח חיים פעיל, והתסמינים לא חוזרים בסיום המפגשים. 

איך עובד טיפול נוירופידבק לסובלים מדיכאון

המטפל מצמיד גלאים (אלקטרודות) לראש המטופל והם קולטים את הפעילות החשמלית במוח. נדגיש שמדובר בטיפול לא פולשני, כלומר אין החדרת מחטים והגלאים קולטים אותות מהמוח ולא להיפך. בשלב הראשון יתבצע מיפוי מקיף לאזורי המוח התקינים ואלו שלא עובדים בצורה אופטימלית. המחשב מעבד את האותות שמתקבלים מהמוח ובהתאם לכך ייקבע פרוטוקול הטיפול. 

במהלך הטיפול מנטרים את פעילות המוח בזמן אמת ומתקבל משוב, פידבק. משוב חיובי ניתן על סוג רצוי של פעילות מוחית, ואילו משוב שלילי ניתן על סוג פעילות שאינו רצוי ובאופן הזה מאמנים את המוח לפעול באופן הרצוי. אין הכנה מוקדמת או כל פעולה מיוחדת אחרת טרום המפגש, הטיפול לא כרוך בכאבים, וכן אין צורך בהפסקת טיפולים אחרים או שינוי תרופתי כלשהו. סדרת טיפולים נעה בין 20 ל-50 מפגשים באופן שייקבע בהתאמה אישית. מחקרים מראים ששיפור קל מגיע לאחר כחמישה מפגשים, והוא הולך ומשתפר ככל שמתקדמים. 

מתעניינים בטיפולי נוירופידבק? מלאו םרטים כאן ונציגי מרפאה מובילה בתחום יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

טיפולי נוירופידבק לסובלים מדיכאון - שאלות ותשובות

מה היתרונות של נוירופידבק לעומת טיפולים קונבנציונליים נגד דיכאון?

טיפולי נוירופידבק לא כרוכים בתופעות לוואי שלעיתים עלולות להיות קשות יותר מהתסמינים שבהם התרופות אמורות לטפל. בניגוד לכדורים, בתום סדרת טיפולי נוירופידבק אין רגרסיה, חזרה לאחור, והתוצאות הטובות נשמרות לאורך זמן ממושך מכיוון שהמוח כבר התאמן לשמור על הפעילות התקינה. 

כמה טיפולי נוירופידבק נדרשים כדי לחוש בהקלה על תסמיני דיכאון?

אין תשובה זהה עבור כולם. במפגש הראשון ייערך מיפוי מלא של המוח ובו המאבחן יראה אילו אזורים פועלים באופן תקין והיכן במוח מתבצעת פעילות בלתי סדירה. לאחר מכן ייקבע פרוטוקול טיפולי ויוחלט על מספר המפגשים הדרוש. ברוב המקרים מדובר על בין 20 ל-50 טיפולים, כששיפור קל מורגש מהטיפול החמישי ושיפור ניכר לאחר הטיפול ה-15. 

נוירופידבק - חברות בתחום

נוירופידבק - השוואה >

דיכאון - סקירות בתחום

סובלים מנכות נפשית? מגיעה לכם עזרה כספית!

זכויות מתמודדי נפש מעוגנות בכמה חוקים, בהם חוק הביטוח הלאומי. אתם יכולים לקבל קצבת נכות, שיקום מקצועי, מימון ללימודי מקצוע וסיוע בשוק העבודה, קצבת...

קצבת נכות נפשית - המדריך למימוש זכויות על רקע נפשי

זכאויות לקצבת נכות נפשית מגיעות גם לחלק מהמקרים הקלים והבינוניים של פגיעה נפשית כמו חרדה, דיכאון, מאניה דיפרסיה מתונה ועוד. כך תוכלו לממש את...

טיפול בתא לחץ לסובלים מדיכאון

טיפולים בתא לחץ הולכים וצוברים מעריצים מכיוון שהם נמצאו כמסייעים להפחתת תסמינים של שורת מחלות ובעיות רפואיות ובכלל זה גם בעיות נפשיות כמו דיכאון....

מימוש זכויות רפואיות לסובלים מדיכאון

דיכאון היא הפרעה נפשית שעלולה לפגוע ביכולת להתפרנס. אנשים שהביטוח הלאומי הכיר בהם כזכאים לנכות נפשית יהיו זכאים לקבלת קצבת נכות וגמלות נוספות בשל...