דלג לתוכן

טרשת נפוצה: מימוש זכויות רפואיות לסובלים מהמחלה

הסיבה העיקרית לנכות נוירולוגית בגיל צעיר היא טרשת נפוצה, מחלה כרונית שתוקפת את המוח ואת חוט השדרה. מהם תסמיני המחלה, אילו טיפולים קיימים להקלה על התסמינים, ואיך ניתן לדרוש מימוש זכויות רפואיות לחולי טרשת נפוצה

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים במימוש זכויות רפואיות לחולי טרשת?

טרשת נפוצה: מימוש זכויות רפואיות לסובלים מהמחלה

טרשת נפוצה היא מחלה שתוקפת את המוח ואת חוט השדרה, כלומר את מערכת העצבים המרכזית. זוהי מחלה נוירולוגית כרונית שתוקפת נשים עד פי שלושה לעומת גברים, ומתפרצת ברוב המקרים בין העשור השני לחמישי לחיים. ההתפרצות בגיל צעיר הופכת את מחלת הטרשת הנפוצה לסיבה העיקרית לנכות נוירולוגית בגיל צעיר. גברים ונשים שאובחנו כלוקים במחלה סובלים מקשת רחבה של מגבלות שעשויות לזכות אותם במימוש זכויות רפואיות מהביטוח הלאומי ומרשויות נוספות.

סוגי טרשת נפוצה

טרשת נפוצה מחולקת למספר סוגים, חלקם שכיחים מאוד ואחרים נדירים יותר. לכל אחד מהם תסמינים שונים, והחולים בטרשת נפוצה לוקים לרוב ביותר מסוג אחד של המחלה, לפעמים אפילו בו זמנית. 

טרשת נפוצה שפירה: הדרגה הנמוכה ביותר של המחלה. ההתקפים מגיעים בתדירות נמוכה ולאחריהם תגיע התאוששות מלאה. בין ההתקפים יהיו הפוגות ארוכות ולא תמיד יהיו תסמינים, מה שמקשה על אבחנה מוקדמת. 

טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית: הסוג הנפוץ ביותר של המחלה שמאובחנים בו כ-85% מהלוקים בטרשת נפוצה. ההתקפים מגיעים בהפוגות שנעות בין מספר שבועות לשנים מבלי יכולת לחזות את הפער מראש, וההתאוששות צפויה להיות חלקית. אצל חלק מהחולים התסמינים יהיו קלים ואצל אחרים ההידרדרות תהיה מהירה. 

טרשת נפוצה מתקדמת: התסמינים מחמירים במשך הזמן באופן קבוע, כשקצב ואופן ההחמרה משתנה בין החולים והחולות. טרשת נפוצה מתקדמת משנית מאובחנת אצל אלה שכבר אובחנו עם טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית שתדירות ההתקפים פחתה, אך התסמינים מחמירים, ואילו טרשת נפוצה מתקדמת ראשונית מאובחנת אצל נשים וגברים שלא סבלו מהתקף, אך התסמינים מחמירים מרגע האבחון. 

בכל אחד מהמקרים עלולות להתעורר בעיות שמובילות להגבלות בתפקוד באופן שעשוי להוביל לזכאות מימוש זכויות רפואיות לחולי טרשת נפוצה מהביטוח הלאומי, מרשות המיסים, מקופות החולים, ומארגונים נוספים. 

טרשת נפוצה תסמינים ראשונים

מכיוון שיש סוגים שונים למחלה וכל אחד ואחת עלולים לסבול מתסמינים שונים, כל אחת ואחד עשויים להרגיש משהו אחר שאמור להדליק נורות אדומות בדרך לאבחון. טרשת נפוצה תסמינים ראשונים יהיו לרוב קלים ובאזור ממוקד. בין התסמינים הראשונים של המחלה אפשר למנות חולשה של שריר מסוים או הפרעה בתחושה באזור מסוים בגוף, ראייה כפולה, חולשה באחת הגפיים, רעידות של אחד השרירים או קבוצת שרירים, תחושת נימול (גפה או אצבע רדומה), ואפילו שיתוק חולף. 

ישנם תסמינים אפשריים נוספים, אך כולם מעידים על התחלת המחלה. אחד מתסמיני המחלה הוא חולשה בשרירים, אך חשוב להדגיש שזו אינה מחלת ניוון שרירים ALS.

מתעניינים במימוש זכויות רפואיות לחולי טרשת? מלאו פרטים כאן ונציגי חברה מובילה למימוש זכויות יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

כמה אנשים סובלים מטרשת נפוצה

בישראל יש כ-6,000 חולי טרשת נפוצה, בעיקר חולות, בשכיחות של פי 2 לעומת גברים. בכל העולם ההערכות הן שיש כ-3 מיליון חולות וחולים. המחלה פוגעת בעיקר בבני ובנות 20 עד 40, כלומר גיל שבו אנשים אמורים להיות בשיא כוחם ובשיא היכולת לעבוד ולהשתכר. 
תוחלת החיים של הלוקים בטרשת נפוצה עלולים להיות קצרים בכשבע שנים לעומת הממוצע, אך עדיין מדובר בשנות חיים ארוכות לצד המחלה. בשל הפגיעה שעלולה להיגרם ליכולת ההשתכרות, חשוב לבדוק אפשרות מימוש זכויות רפואיות לטרשת נפוצה, שכן עשויות להיות למחלה השלכות כלכליות משמעותיות לאורך תקופת חיים ארוכה. 

מימוש זכויות רפואיות לסובלים מטרשת נפוצה מהביטוח הלאומי

קצבת נכות כללית: חולים בטרשת נפוצה שכושר עבודתם נפגע זכאים לקצבת נכות כללית. הקצבה מאפשרת לבגירים שעדיין לא הגיעו לגיל פרישה ושיכולת ההשתכרות נפגעה באופן משמעותי לקבל הבטחת הכנסה. ישנם כמה תנאים מקדימים לזכאות שקשורים לאחוזי הנכות הרפואית שנקבעו, מומחי מימוש זכויות רפואיות יוכלו לפרט על כך בשיחת ייעוץ מקיפה.  

גמלת ניידות: במקרים שהמחלה פוגעת ביכולת התנועה, יינתן סיוע כלכלי בדמות גמלת ניידות מהביטוח הלאומי. גמלת ניידות כוללת שורת הטבות כמו תו נכה, פטור מתשלום אגרת רכב שנתית, פטור ממס רכישת  רכב חדש, ועוד. 

קצבת שירותים מיוחדים: מי שהביטוח הלאומי הכיר בו כזכאי לקצבת נכות כללית בשיעור נכות 60% או ללא קצבת נכות עם נכות בשיעור 75% עשוי לקבל זכאות מימוש זכויות רפואיות טרשת נפוצה בדמות קצבת שירותים מיוחדים. הקצבה משתנה בגובהה ונעה בין 1,427 שקלים ל-5,341 שקלים, בהתאם לגובה הנכות שנקבעה. גובה הקצבה נכון לשנת 2021. 

גמלת סיעוד: אלו שהגיעו לגיל פרישה ותלויים בעזרת אדם אחר לביצוע פעולות יומיות, כלומר מטופלים סיעודיים, עשויים להיות זכאים לגמלת סיעוד. 

מימוש זכויות רפואיות נוספות

תשלומי מיסים: בהתאם לדרגת הנכות הרפואית או דרגת אי-הכושר שנקבעה, עשויות להיות זכאויות מימוש זכויות רפואיות לחולי טרשת נפוצה בתשלומים לרשות המיסים. הזכויות כוללות פטור ממס הכנסה לחולים שנקבעה להם נכות של 100% או 90% בחישוב מיוחד, וניתן לקבל את ההחזר עד שש שנים רטרואקטיבית. במקרים אלו גם בן או בת הזוג של החולה עשויים להיות זכאים לנקודת זיכוי במס ההכנסה, שנכון ל-2021 שווה 2,616 שקלים בשנה. תיתכן גם הנחה בארנונה, הנחה במס רכישה, ופטור מתשלום לביטוח הלאומי לזכאים. 

דיור: מימוש זכויות לחולי טרשת נפוצה עשוי לזכות בהטבות כמו דיור ציבורי, סיוע בשכר דירה, והנחה בדמי הסכמה למנהל מקרקעי ישראל. לחולים שמוגבלים בניידות קיימת זכאות לסיוע במימון שיפוצים חיוניים לתפקוד בדירה ובגישה אליה ממשרד הבינוי והשיכון. 

תשלומים נוספים: הסובלים מטרשת נפוצה שמקבלים קצבת נכות כללית זכאים להנחה בחשבון הטלפון של בזק ולהטבה בחשבון המים. תיתכן גם הנחה בחשבון החשמל למקבלי קצבת שירותים מיוחדים וקצבת סיעוד. 

תרופות וטיפולים במסגרת קופות החולים ומשרד הבריאות

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית, וכמו כל מחלה כרונית קיימות זכויות רפואיות במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי. אחת הזכאויות היא תקרת תשלום לרכישת תרופות, כלומר אם התרופות לצורך הקלה על התסמינים עולות יותר מסכום מסוים, החולים לא ישלמו מעבר לתקרה שנקבעה בקופת החולים שלהם. 

בנוסף ניתן סיוע ברכישת מכשירים כמו כיסא גלגלים ידני או ממונע, קביים, קלנועית, מכשירי הליכה, מזרני אוויר למניעת פצעי לחץ, כריות מיוחדות, וציוד משלים נוסף. במקרה של בגירים הסיוע בגובה 90% מהעלות, ובמקרים הנדירים של קטינים ישנו מימון מלא.

קיימת גם זכאות לטיפול פסיכולוגי מטעם קופת החולים לחולה ולבני המשפחה. וכן ניתנת הזכות להגיש בקשה לרישיון שימוש בקנאביס רפואי. את הרישיון יש לחדש אחת לשנה. 

טרשת נפוצה מימוש זכויות

איך להצליח בתהליך מימוש זכויות רפואיות טרשת נפוצה

האבחנה בטרשת נפוצה אינה קלה, גם פיזית וגם נפשית, הן לחולה והן לבני המשפחה, במיוחד בגילים הצעירים. המחלה פוגעת במערכת העצבים וחלק מתסמיניה כוללים פגיעות בשרירים, עד אובדן כושר ההשתכרות והניידות. למחלה צורות רבות והיא עשויה לזכות בקשת גדולה של קצבאות, הטבות מס, והנחות נוספות. 
אם אובחנתם עם טרשת נפוצה, או אחד או אחת מבני המשפחה אובחנו כלוקים במחלה, כדאי לפנות למומחים של חברות מימוש זכויות רפואיות. ניתן להשאיר כאן את פרטיכם ונציג או נציגה יחזרו אליכם במהירות האפשרית. בשיחת ייעוץ ללא תשלום תוכלו לקבל פרטים מלאים על הזכויות והזכאויות, אילו אישורים, טפסים, וחוות דעת עליכם לאסוף, ומהם סיכויי התביעה להתקבל. חשוב להדגיש שהתשלום מתבצע רק על בסיס הצלחה ולאחר קבלת הקצבה או הפיצוי. 

מתעניינים במימוש זכויות רפואיות לחולי טרשת? מלאו פרטים כאן ונציגי חברה מובילה למימוש זכויות יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

מימוש זכויות לחולי טרשת - שאלות ותשובות

כמה אנשים סובלים מטרשת נפוצה בישראל?

בישראל חיים כ-6,000 חולי טרשת נפוצה, בעיקר חולות, בשכיחות של פי 2 לעומת גברים, והמחלה פוגעת בעיקר בבני ובנות 20 עד 40. חשוב לבדוק אפשרות מימוש זכויות רפואיות לטרשת נפוצה, שכן עשויות להיות למחלה השלכות כלכליות משמעותיות לאורך תקופת חיים ארוכה.

מהם התסמינים הראשונים לטרשת נפוצה?

טרשת נפוצה תסמינים ראשונים יהיו לרוב קלים ובאזור ממוקד, כמו למשל: ראייה כפולה, חולשה באחת הגפיים, רעידות של אחד השרירים או קבוצת שרירים, תחושת נימול (גפה או אצבע רדומה), ואפילו שיתוק חולף. אחד מתסמיני המחלה הוא חולשה שרירים, אך חשוב להדגיש שזו אינה מחלת ניוון שרירים ALS.

מימוש זכויות רפואיות לטרשת נפוצה - מהן ההטבות מהביטוח הלאומי?

הביטוח הלאומי מזכה במגוון זכויות רפואיות ובהן קצבת נכות כללית, גמלת ניידות, קצבת שירותים מיוחדים, וגמלת סיעוד לאלו שהגיעו לגיל פרישה וזקוקים לעזרת אדם אחר בביצוע פעולות יומיות. מומחי מימוש זכויות רפואיות יוכלו להסביר באילו מקרים תינתן כל זכאות ומהם אחוזי הנכות הנדרשים עבור קצבת נכות כללית.

האם קיימות זכויות רפואיות נוספות לחולי טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה עשויה לזכות בפטור מתשלום מס הכנסה, נקודת זיכוי במס עבור בן או בת הזוג של החולה, פטור מתשלום לביטוח הלאומי, דיור ציבורי, סיוע בשכר דירה, הנחות בדמי הסכמה למנהל מקרקעי ישראל, בארנונה, ובמס רכישה, סיוע במימון שיפוצים חיוניים, הנחות בתשלומי חשבונות, וזכאויות בקופות החולים. 

מימוש זכויות רפואיות - סקירות בתחום

מימוש זכויות רפואיות - המדריך השלם

פגיעה בעבודה, קצבאות נכות, קצבת נכות ביטוח לאומי, קצבת ילד נכה, תו נכה, החזרים, הקלות ופיצויים - המדריך שעושה סדר בהטבות שמגיעות לכם ואתם אולי לא...

תתחילו לדרוש את הזכויות הרפואיות שמגיעות לכם!

זה יכול לקרות בעקבות תאונת עבודה, או אולי חלילה מחלה קשה או בעיה רפואית מתמשכת. אתם תוציאו סכומים גדולים ומשמעותיים של כסף על מגוון רופאים וטיפולים...

קצבת נכות נפשית - המדריך למימוש זכויות על רקע נפשי

זכאויות לקצבת נכות נפשית מגיעות גם לחלק מהמקרים הקלים והבינוניים של פגיעה נפשית כמו חרדה, דיכאון, מאניה דיפרסיה מתונה ועוד. כך תוכלו לממש את...

מימוש זכויות רפואיות הנובעות מאובדן כושר עבודה

הסקירה המלאה על הזכויות המגיעות במקרה של אובדן כושר עבודה: באילו מקרים אפשר להגיש תביעות אובדן כושר עבודה, מהם הקריטריונים למימוש הזכויות הרפואיות...

תגובות