דלג לתוכן

יד מכוונת: ייעוץ והכוונה לוועדות הרפואיות

מרכזי יד מכוונת מסייעים למבוטחי הביטוח הלאומי לזהות את בעיותיהם הרלוונטיות לתביעה, להכין את התיקים הרפואיים, ולהתכונן לוועדות הרפואיות. השירות במרכזי יד מכוונת ניתן ללא עלות.

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מרכזי יד מכוונת פועלים מטעם המוסד לביטוח לאומי ומעניקים ייעוץ והכוונה ללא תשלום לקראת הוועדות הרפואיות. למי הייעוץ מיועד, מדוע אנשים זקוקים לעזרה במימוש זכויות רפואיות, ואיפה עוד ניתן לקבל ליווי צמוד? כל התשובות במדריך שלפניכם.

מרכזי יד מכוונת מעניקים שירותי ייעוץ והכנה לקראת ועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי בחינם. אין דמי פתיחת תיק, אין תשלום אחוזים מהקצבה לאחר שהיא מוענקת, ואין כל תשלום אחר שניתן להעלות על הדעת. את השירות מספק צוות מקצועי שמורכב מרופאות ורופאים בכירים ומזכירות רפואיות. הצוות המקצועי מסייע בהגשת התביעה לביטוח הלאומי, בהכנת התיק הרפואי לקראת הוועדה, ובהדרכה מקצועית על הליך הוועדה ואופן ההתנהלות מול חבריה.

מדוע אנשים צריכים עזרה במימוש זכויות רפואיות?

כשתושב או תושבת ישראל זכאים לקצבאות, הטבות, או תשלומים מהביטוח הלאומי בשל מצב רפואי כלשהו, עליהם להופיע בפני ועדה רפואית. הוועדה הרפואית בודקת את אפשרויות מימוש זכויות רפואיות קיימות, קביעת ליקויים חדשים, וקבלת אחוזי נכות שעל פיהן נקבע גובה הקצבאות. 

על פניו התהליך נשמע פשוט, אולם הבעיה מתעוררת כשרוב המבוטחים והמבוטחות לא יודעים איך עליהם לגשת אל הוועדה. כדי לקבל את מלוא הזכויות שמגיעות לכם, עליכם להצטייד בכל האישורים והטפסים המעידים על המצב הרפואי, מהרופאים הנכונים, עם כל החתימות הנדרשות. בנוסף, מצב רפואי מסוים עלול לגרום לפגיעות אחרות שאתם לא מודעים אליהן, מה שעשוי להגדיל את סכום הקצבה. הבירוקרטיה ואופן התנהלות הוועדה לא תמיד ברורים לציבור, במיוחד אם מדובר בקשישים, בעלי מוגבלויות, עולים חדשים שאינם בקיאים בשפה, וגם צעירים שאינם בקיאים ברזי הבירוקרטיה. 

על הצורך הזה עונים מרכזי יד מכוונת שפועלים מטעם ביטוח לאומי. יד מכוונת ביטוח לאומי מסייעת לכל תושבי ישראל להיערך לוועדה ולעמוד בכל הקריטריונים הדרושים בהכנת התיק הרפואי האיש. 

איך מקבלים ייעוץ של במרכז יד מכוונת לוועדות הרפואיות?

ניתן להגיע באופן פיזי לאחד ממרכזי יד מכוונת ברחבי הארץ. שירות יד מכוונת ביטוח לאומי ניתן גם באופן דיגיטלי באמצעות טלפון חכם, מחשב נייד או נייח עם מצלמה ומיקרופון, או טאבלט. ניתן לתאם מראש שיחה עם רופא מטעם יד מכוונת להתחלת התהליך. 

היכן יד מכוונת נותנת שירות ברחבי הארץ?

תשעה מרכזי יד מכוונת ביטוח לאומי קיימים בישראל: בערים אשדוד, באר שבע, חולון, חיפה, ירושלים, נצרת, נתניה, פתח תקווה, וצפת. 

למי מיועד שירות יד מכוונת?

שירות יד מכוונת נגיש לכל המבוטחים שמעוניינים להגיש תביעה בנושאי נכות למוסד לביטוח לאומי. זו יכולה להיות תביעה ראשונה, תביעה לוועדת ערר, או תביעה עקב החמרת מצב. גם אם כבר הגשתם תביעה וקיבלתם זימון לוועדה הרפואית, שירות יד מכוונת יוכל להדריך אתכם כיצד להיערך להופעה בפני הוועדה. 

באילו נושאים ניתן להשתמש בשירות יד מכוונת ביטוח לאומי?

נכות כללית: קצבה חודשית המשולמת למי שעקב נכות גופנית, שכלית או נפשית נפגע או צומצם כושר ההשתכרות בלפחות 50%. הקצבה ניתנת גם לעקרת בית שכושרה לתפקד במשק בית נפגע בלפחות 50%.

נכות מעבודה: נפגעי עבודה שנותרו נכים לאחר פגיעה שאירעה במהלך העבודה. הקצבה משולמת לאחר שהוכרה פגיעה בעבודה בשל תאונת עבודה או מחלת מקצוע. הוועדה הרפואית קובעת דרגת נכות זמנית או קבועה. לצד הקצבה ייתכנו זכאויות למענק נכות ולהטבות נוספות שיסייעו בשיקום.

ילד נכה: גמלת ילד נכה משולמת לפי הלקות שיש לילד ומידת תלותו באדם אחר, הוריו או מטפלים. ילדים עם יותר מלקות אחת זכאים לגמלה לפי הליקוי שמזכה בסכום הגבוה יותר. יד מכוונת תוכל להדריך את הפונים כיצד לקבל את הקצבה הגבוהה יותר. 

שירותים מיוחדים (שר"ם): קצבה המשולמת לבוגרים שזקוקים לעזרה רבה של אדם אחר בפעולות שגרתיות יומיות, כמו לבישת בגדים, אכילה, רחצה, ניידות, בבית, ושליטה על הפרשות, וכן במקרים שבהם המבוטחים זקוקים להשגחה רציפה מחשש לגרימת סכנת חיים לעצמם או לאחרים.

נפגעי פעולות איבה: אנשים שנפגעו מפעולות איבה פיזית או נפשית, עשויים להיות זכאים לסיוע מהמדינה בדמות תגמולים והטבות, סיוע כלכלי, טיפולים רפואיים, עזרה בדיור, בלימודים, בתעסוקה ועוד.

נפגעי פוליו: פיצוי חד פעמי, קצבה חודשית, או מענק לנפגעי פוליו ולאלו הסובלים מתסמונת פוסט-פוליו.

פטור ממס הכנסה: אלו שנקבעה להם נכות רפואית בשיעור של 100%, או בשיעור של לפחות 90% לפי חישוב מיוחד, עשויים להיות זכאים לפטור ממס הכנסה.

יד מכוונת ביקורת או איך לבחור בין עזרה ללא תשלום לחברה פרטית למימוש זכויות רפואיות

בנוסף לשירות יד מכוונת ביטוח לאומי שניתן ללא תשלום, ישנן חברות פרטיות שמסייעות במימוש זכויות רפואיות. החברות הללו עוזרות לפונים להיערך להגיש תביעה מול המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה, קרנות הפנסיה, והביטוחים הפרטיים. בין החברות הפרטיות ניתן לציין את לבנת פורן, זכותי, מגן מומחים, שלכם, זכותג, עצה טובה, וולך, החברה המרכזית למימוש זכויות, מזור, שובל, זכות ויוזמה, ואחרות. 

יתרונה של יד מכוונת על פני החברות הפרטיות הוא בכך שאין תשלום מכל סוג שהוא, השירות ניתן לכל פונה, ללא קשר לסיכויים להצליח בתביעה. מצד שני, יד מכוונת פועלת במימון הביטוח הלאומי כך שעלולה להיווצר התנגשות בין האינטרסים של הפונים לבין האינטרסים של יד מכוונת ביטוח לאומי. 

החברות הפרטיות אמנם גובות תשלום, אך כיום הוא מוגבל בחוק עם דמי פתיחת תיק שאסור לעבור אותם ואחוז מסוים מהקצבה שמותר לחברות לגבות רק לאחר קבלת התביעה והתחלת התשלום. אם התביעה לא מתקבלת, לא תשלמו. חברות פרטיות למימוש זכויות דואגות רק לאינטרסים של לקוחותיהן, הליווי צמוד מהפניה הראשונה שניתנת ללא התחייבות ועד לסיום ההליך בוועדה הרפואית וקבלת הקצבה, כך שבסופו של דבר העסקה כדאית. 

יד מכוונת - שאלות ותשובות

מיהם נותני השירות במרכזי יד מכוונת?

שירות יד מכוונת ניתן על ידי צוות מקצועי שמורכב מרופאים מומחים בכירים. הרופאים והרופאות מגיעים מתחומים שונים כמו רפואת משפחה, רפואה פנימית, רפואה תעסוקתית, אורתופדיה, פסיכיאטריה, וכן מזכירות רפואיות.

כמה עולה שירות יד מכוונת?

השירות במרכזי יד מכוונת ניתן ללא כל עלות.

באילו נושאים ניתן לקבל סיוע מצוות יד מכוונת ביטוח לאומי?

יד מכוונת מעניקה ייעוץ והכוונה בנושאי נכות כללית, נכות מעבודה, ילד נכה, שירותים מיוחדים (שר"ם), נפגעי פעולות איבה, נפגעי פוליו, ופטור ממס הכנסה. 

מה ההבדל בין יד מכוונת ביטוח לאומי לבין חברות מימוש זכויות פרטיות?

השירות במרכזי יד מכוונת ניתן לכל הפונים ללא עלות וללא קשר לסיכויי ההצלחה. יד מכוונת פועלת במימון הביטוח הלאומי לעומת חברות למימוש זכויות רפואיות פרטיות שלרוב ממומנות מאחוז מסוים מתוך הקצבה, והן נותנות ליווי צמוד ללקוחותיהן.

מימוש זכויות רפואיות - סקירות בתחום

מימוש זכויות רפואיות - המדריך השלם

פגיעה בעבודה, קצבאות נכות, קצבת נכות ביטוח לאומי, קצבת ילד נכה, תו נכה, החזרים, הקלות ופיצויים - המדריך שעושה סדר בהטבות שמגיעות לכם ואתם אולי לא...

תתחילו לדרוש את הזכויות הרפואיות שמגיעות לכם!

זה יכול לקרות בעקבות תאונת עבודה, או אולי חלילה מחלה קשה או בעיה רפואית מתמשכת. אתם תוציאו סכומים גדולים ומשמעותיים של כסף על מגוון רופאים וטיפולים...

קצבת נכות נפשית - המדריך למימוש זכויות על רקע נפשי

זכאויות לקצבת נכות נפשית מגיעות גם לחלק מהמקרים הקלים והבינוניים של פגיעה נפשית כמו חרדה, דיכאון, מאניה דיפרסיה מתונה ועוד. כך תוכלו לממש את...

מימוש זכויות רפואיות לחולי סכרת

הביטוח הלאומי מכיר במחלת הסכרת וקובע אחוזי נכות לפי מידת חומרתה. ריכזנו עבורכם את זכויות חולי סכרת שניתנות מהביטוח הלאומי ואת אלו שניתן לדרוש מרשויות...