דלג לתוכן

תג נכה | תו נכה

תג נכה - מידע על תהליך הגשת הבקשה, חברות המסייעות בכך, הטבות נוספות אשר התו מקנה, מחלות ומצבים רפואיים אשר מקנים זכאות לתו ועוד.

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

תג נכה (תו נכה) 

תו נכה או תג נכה? הביטוי הנכון הוא תג נכה, הביטוי השגור יותר הוא תו נכה.
תג נכה הינו כרטיס המונפק ע"י משרד התחבורה על מנת להקל על המוגבלים בניידות.
תג זה יונח ברכב (או בשני הרכבים המשמשים להובלת נכה) בצורה בולטת לעין, ניתן להשתמש בהטבות אשר הוא מקנה רק כאשר הנכה ברכב כנהג או כנוסע.  
קיימים שני סוגים עיקריים של תגי נכה: הראשון לנכים המשתמשים בכיסא גלגלים והשני לנכים שאומנם מוגבלים בניידות אך אינם משתמשים בכיסא גלגלים.  
בנוסף קיים תו נכה שלישי אשר הינו תו יעודי לנכי צה"ל .

הטבות לבעלי תו נכה

ההטבות הניתנות לבעלי תו נכה הינן חניה במקומות נגישים, חנייה בחינם במקומות רבים בכל הארץ דוגמת בחניות 'כחול לבן' במרבית הרשויות, בחלק מהמקרים תו זה מאפשר גם חניה ב'אדום לבן' (אם החניה אינה מהווה הפרעה לתנועה). בנוסף, בחלק מהחניונים ניתן לחנות בחינם או לקבל הנחה. 
תו הנכה מקנה הטבות נוספות כמו הנחה משמעותית באגרת הרישוי, אישור לנסוע בנתיב לתחבורה ציבורית ועוד. 

כיצד מקבלים תו נכה?

ניתן להגיש את הבקשה לקבלת התג ואת כל המסמכים הנלווים לה באתר של משרד התחבורה, שם נמצא טופס בקשה לקבלת תג חניה לנכה ופטור מאגרת רישוי, כמו גם חידוש תג נכה במקרה של אובדן או גניבה וכדומה.
אומנם הבקשה מוגשת באתר משרד התחבורה אולם ועדת ניידות במשרד הבריאות היא זו שמאשרת קבלת תג נכה, בתהליך שללא ליווי יכול להחוות כארוך וקשה עבור חלק מהזקוקים לתג. 

כמו כן, למרבה הצער, לא מעט מגישי בקשה באופן עצמאי נתקלים בסירוב לקבלת התג מסיבות בירוקרטיות שונות ולא כי באמת הם אינם זכאים (אל דאגה, ניתן להגיש בקשה חוזרת, הפעם בליווי מקצועי).

חברות למימוש זכויות רפואיות מציעות ליווי מקצועי לקבלת תג נכה, תוכלו לעיין בסקירות בכמהזה בריאות ללמוד אודות חברות כאלה, אשר מתמחות במימוש מלוא הזכויות הרפואיות הקשורות לנכות בכלל ולתג נכה בפרט. 
חברות אלה מציעות טיפול מיידי אשר חוסך זמן ואנרגיה בהתנהלות מול הרשויות, חלקן אף מציעות בדיקת זכאות ללא עלות.

הגשת תו נכה - בגין אילו מחלות ומצבים רפואיים ניתן להגיש בקשה לקבלת תו נכה?

מגוון רחב של מצבים רפואיים מקנים זכאות לקבלת תג נכה, הנה הנפוצים שבהם: שיתוק מוחין, חולי סרטן, מחלות ראיה כרוניות, פרקינסון, אוטיזם, דופלר רגליים לא תקין, אקו לב לא תקין, מוגבלי ניידות בכל הגילאים, דיאליזה, השמנת יתר משמעותית, בעיות אורתופדיות וקשיי הליכה, ליקויים בזרימת דם, מחלות כלי דם, מחלות ריאות, מחלות ראייה, עיוורים, אלצהיימר, שיתוק מוחין, בני משפחה קירבה ראשונה למטופל נכה ועוד.  

האם מומלץ להיעזר בחברה חיצונית בעת הגשת בקשה לתג נכה?

עזרה של חברה חיצונית כרוכה בתשלום לחברה (של כ-1500 ש"ח), היא יכולה לזרז תהליכים, לחסוך אנרגיה, זמן ובירוקרטיה ואף להגדיל סיכויי קבלת תג נכה.

אם אתם מעוניינים בסיוע בתשלום של חברה כזו מלאו פרטים בטופס לנציג, ונציג יחזור אליכם בהקדם:

לסיוע בתשלום בהגשת בקשה לתג נכה, מלאו פרטיכם כאן ונציג החברה יחזור אליכם בהקדם

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

מימוש זכויות רפואיות - עוד בתחום

קצבת נכות נפשית - המדריך למימוש זכויות על רקע נפשי

זכאויות לקצבת נכות נפשית מגיעות גם לחלק מהמקרים הקלים והבינוניים של פגיעה נפשית כמו חרדה, דיכאון, מאניה דיפרסיה מתונה ועוד. כך תוכלו לממש את...

מימוש זכויות רפואיות - המדריך השלם

פגיעה בעבודה, קצבאות נכות, קצבת נכות ביטוח לאומי, קצבת ילד נכה, תו נכה, החזרים, הקלות ופיצויים - המדריך שעושה סדר בהטבות שמגיעות לכם ואתם אולי לא...

מימוש זכויות רפואיות הנובעות מאובדן כושר עבודה

הסקירה המלאה על הזכויות המגיעות במקרה של אובדן כושר עבודה: באילו מקרים אפשר להגיש תביעות אובדן כושר עבודה, מהם הקריטריונים למימוש הזכויות הרפואיות...

תתחילו לדרוש את הזכויות הרפואיות שמגיעות לכם!

זה יכול לקרות בעקבות תאונת עבודה, או אולי חלילה מחלה קשה או בעיה רפואית מתמשכת. אתם תוציאו סכומים גדולים ומשמעותיים של כסף על מגוון רופאים וטיפולים...

תג נכה שאלות ותשובות

תג נכה או תו נכה?

הכי מדוייק לומר תג חניה לנכה, אך הביטוי השגור יותר הוא תו חניה נכה או תו נכה. 
למעשה מרבית האנשים משתמשים בביטוי תו נכה (אולי כי זה גם מזכיר קצת תו חניה רגיל), אך הביטוי הנכון יותר מופיע באתרים הרשמיים למשל בזה של משרד התחבורה והבריאות, ובאתרים של חברות המסייעות במימוש זכויות רפואיות

הגשת תו נכה - מדוע כדאי לעשות זאת?

תג נכה מקנה חניה באזורים נגישים ובחניית נכים, חניה חינם במקומות רבים, הנחה מאוד משמעותית באגרת הרישוי ועוד. 

הגשת תו נכה - כיצד עושים זאת?

ניתן להגיש בקשה לקבלת תג נכה ביחד עם כל הטפסים והמסמכים הרפואיים באתר משרד התחבורה בצורה עצמאית, או להעזר באחת מחברות מימוש הזכויות המופיעות באתר כמהזה בריאות לחסכון באנרגיה, בזמן ובבירוקרטיה. 

בגין איזה מצבים רפואיים ניתן לקבל תג נכה?

קיימים מאות מצבים רפואיים המקנים זכאות לתג נכה בינהם מחלות הקשורות להליכה, לראיה, למערכת הדם, סרטן, אוטיזם, אלציימהר, שיתוק מוחין ועוד. 

תגובות