דלג לתוכן

תמי 4 או מי עדן?

איזה מים מומלץ לשתות בישראל, מה הבעיה עם איכות המים בברז ואיך לבחור בין בר מים דוגמת תמי 4, אלקטרה וכו' למי עדן בר מים? בדקנו

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בבר מים?

איכות המים בישראל - לשתות או לא לשתות מים מהברז?

עד לפני כמה שנים איכות מי השתיה בישראל הייתה מהנמוכות בעולם המערבי. איכות מי השתיה בעלת חשיבות רבה לבריאות הציבור. כל עוד מקורות המים בישראל היו בעיקרם הכנרת ונחליה אשר היו חשופים מאוד למזהמים שונים כימיים וביולוגיים- איכות המים הייתה נמוכה מאוד. בשנים האחרונות עברו בהדרגה לשימוש במים מותפלים שנחשבים איכותיים יותר מבחינת החשיפה לזיהום אך גם להם יש חסרונות, בהם נדון בהמשך סקירה זו. 

בארץ יש תקן מקל יחסית לאיכות המים, ויש טענה לפיה המים שמאושרים כאן לשתיה לא היו מאושרים בארה"ב ואירופה. כמו כן אין מספיק מחקרים על הנזקים אשר נגרמים או עלולים להגרם לאוכלוסיה מחשיפה לחומרים מזהמים מצויים במים.

אבל הבעיה האמיתית אינה איכות המים המגיעים מהכנרת/ מהים. הבעיה האמיתית היא איכות הצנרת, וספצפית 2-3 הקילומטרים האחרונים של הצנרת המובילה אל הברז בבית שלנו. בהרבה מאוד מקרים מדובר בצנרת ישנה, שפולטת חומרי מתכת רעילים ולצדם אבנים ובוץ ישר אל מי השתיה שלכם. מתחת לברז בכיור המטבח יש יזשוהי רשת שמסננת חלק מהדבר הזה - אבל ממש לא את הכל. 

אם יש לכם בבית בר מים של אחת החברות, בפעם הבאה שבא טכנאי לבדוק/ להתקין, בקשו ממנו להזרים מים מהצינור בלי סינון וראו את צבעם - בהרבה מהבתים הוא חום - מלא בבוץ. מילא הבוץ שהוא בעיקר מפגע אסתטי, איתו זורמים מהברז גם אבן והבעיה הכי חמורה - חלקיקי מתכות, אותם אתם לרוב לא רואים. 

הבעיה מתקיימת כמעט בכל הארץ, אולי באזורים חדשים עם צנרת חדשה בשנה הראשונה אתם פחות חשופים לסיכון הזה, אבל כשמדובר על מי שתיה של ילדים קטנים, נשים בהריון וכו' רבים בוחרים לא לוקחת את הסיכון.  יש אזורים בארץ בהם ניכר שהמים איכותיים פחות מאזורים אחרים וניתן לראות יותר אבן במים או צבע מים עכור. יש אזורים בארץ בהם יש למים טעם לוואי לסירוגין או באופן קבוע, באזורים כאלה אנשים רבים יותר בוחרים בברי מים או בפתרונות סינון מים אחרים ביתר שאת.

מה פותר את הבעיה הזו? סינון וטיהור המים, למשל בשיטה הפופלארית של הצבת בר מים על השייש. בר מים מסנן את מרבית הגורמים הלא רצויים במים, משפר מאוד את איכותם ואת טעמם.

תמי 4 או מי עדן?

תמי 4 או מי עדן: יתרונות וחסרונות של בר מים לעומת מים מינרלים 

לא סתם במיליוני בתים בישראל בוחרים לשתות מים שעוברים תהליכי סינון, ואז נשאלת השאלה אם לבחור בבר מים דוגמת תמי 4, בר מים של אלקטרה, צלול בר מים וכדומה או לבחור במי עדן בר מים (אנחנו בכוונה לא מתעכבים על האפשרות לבחור לשתות מים מינרלים בבקבוקים כי היא פחות נוחה עבור מרבית המשפחות, כרוכה בסחיבה של בקבוקים ובהרבה פסולת). 

הבחירה בין בר מים למים מינרלים היא סובייקטיבית, יש יתרונות לברי המים ויש יתרונות למים מינרלים, בשורות הבאות נציין את היתרונות והחסרונות של שתי האפשרויות הללו כדי שתוכלו לראות מה מתאים עבור המשפחה שלכם יותר.

היתרונות של תמי 4 בר מים 

איכות, טעם, קור וחום: החלטתם לרכוש מכשיר תמי 4 חדש? או כל בר מים של חברה אחרת? מלבד השיפור החשוב באיכות המים ונקיונם, לרוב גם טעמם טוב יותר מאלה שבברז שלכם. הטעם הטוב בשילוב עם פונקציית בחירת טמפרטורת המים (האפשרות להזרים מים קרים, פושרים או חמים לפי העדפתכם) גורמת לכל בני המשפחה לשתות יותר. 

בר מים שומר שבת: יתרון נוסף הוא האפשרות הקיימת בחלק מהמכשירים עבור הציבור הדתי - זה נקרא בר מים שומר שבת, וזו למעשה פונקציה שמחליפה את השימוש המסורבל במיחם. שימוש במיחם מתכת כרוך בבעיות בטיחות וחושף את בני המשפחה ובמיוחד ילדים לכוויות, וכמו כן הוא מסורבל לאחסון ותופס הרבה מקום. בר מים שומר שבת מאפשר שמירה של כמות מים רותחים גדולה ושימוש בהם בנוחות ללא חילול שבת ע"י הרתחה במהלך השבת. עבור הציבור הדתי מדובר בבשורה שמקלה על החיים ממש.
אגב, גם עבור הציבור החילוני נחמד להפטר מהקומקום החשמלי צובר האבנית ולעבור לאפשרויות הרתחה נוחות יותר. 

היתרונות של מי עדן בר מים 

בניגוד למים המגיעים מהכנרת ובמיוחד בניגוד למים המותפלים אשר אנו שותים כיום ברוב אזורי הארץ, מים מינרלים מכילים מינרלים החשובים לתפקוד גוף האדם, אשר הבולטים בהם הם מגנזיום וסידן. 
מגנזיום הוא מינרל חשוב במיוחד עבור תפקוד מערכת הלב, עבור בניית העצמות ועבור מערכת החיסון. 
מים מינרלים הינם מים טבעיים, פחות חשופים לזיהומים סביבתיים ואיכותם המקורית נשמרת, והם אינם מצריכים חיטוי או החלפת מסננים. בניגוד לסידן שגם חשיבותו קריטית אבל ניתן לקבלו מתזונה, את המגנזיום קשה יותר לקבל ממרכיבי התזונה, במיוחד מאז שהרבה גידולים חקלאיים בארץ עברו להיות מושקים במים מותפלים נטולי מגנזיום.

הפתרון של סחיבת שישיות מים מינרלים אינו מתאים עבור רוב הבתים, כי הוא מסורבל ואינו אקולוגי. 
מי עדן מציעה בר מים שהיתרונות שלו דומים ליתרונות של תמי 4 וברי המים האחרים, מבחינת קירור, חימום וכו אבל המים אינם מגיעים מהצנרת הביתית אלא מכדי מים.
זה פתרון שמחייב מקום לאחסון כדי מים, והוא לרוב גם יקר יותר מבר מים אחר, אבל מדובר על מים באיכות אחרת שחוסכים לחלוטין את השפעת הצנרת הביתית וזו המובילה לבית, עם הרכב מינרלים נכון יותר, ובהרבה מקרים גם עם טעם טוב יותר, ויש משפחות שזו האופציה המועדפת עליהן, ואפשר בהחלט להבין למה.

בעבר גם נביעות הציעה בר מים עם כדי מים קטנים/ גדולים, אך בשנים האחרונות עצרה פעילות זו וכיום השחקן היחידי בתחום של בר מים מינרלים הוא בר המים של מי עדן. 

איזה חברות מציעות ברי מים ומה ההבדלים בינהן?

אם החלטתם לבחור בפתרון של בר מים בישראל פועלות לצד תמי 4 המוכרת כמה וכמה חברות אשר מציעות ברי מים איכותיים ומתקדמים ובינהם: צלול, אלקטרה, איי קיו בר, אי בר, מי יולי, אפיקים ונועם 1.
אצלנו באתר כמהזה בריאות תוכלו למצוא סקירה מפורטת על כל אחת מהחברות האלה כמו גם סקירת השוואת ברי מים עם המחירים ומסלולי השירות השונים. לאחר הקריאה יהיה קל לכם יותר לבחור.
שימו לב שבכל מקרה של בחירה בבר מים ידרש מסלול שירות וחידוש חלפים, אין טעם לרכוש בר מים בלי להחליף לו את המסנן אחת לכמה חודשים, מאחר שאז פעילותו לא רק שלא אפקטיבית, אלא שגם שימוש בבר מים ללא החלפת מסנן בזמן חושפת אתכם לסכנת זיהום וחיידקים. 

כמה מילים לסיכום

לא ניתן להפריז בחשיבות של שתיית מים לבריאות גוף האדם, בישראל החמה הדבר חשוב במיוחד. 
אם אתן מוטרדים מאיכות המים, הצנרת ואביזרי האינסטלציה בבית - הפתרון הנוח עבורכם יהיה סינון המים באמצעות בר מים המסנן את המים או באמצעות בר מים מינרלים. הבחירה בין מכשירים דוגמת תמי 4 למי עדן קשורה להעדפה האישית של המשפחה שלכם, ואת המידע על המחירים, המסללולים והחברות תוכלו למצוא אצלנו.

שיהיה לרוויה ולבריאות (:

מאילו חברות תרצה/י לקבל הצעה?

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

תמי 4 או מי עדן - שאלות ותשובות

מה היתרונות של תמי 4 בר מים?

בר מים של תמי 4 וברי מים של חברות אחרות הפועלות בטכנולוגיה דומה (דוגמת אלקטרה, צלול, אי בר וכו). מציעים פתרון לסינון וטיהור מים אשר משפר את איכות וטעם המים וגם מאפשר קירור וחימום נוח של המים. חלק מהחברות מציעות גם פתרונות נוחים עבור ציבור שומרי השבת. 

מה היתרונות של מי עדן בר מים?

היתרונות של ברי המים של מי עדן קשורים בעובדת היות המים מים טבעיים המכילים מינרלים חשובים כמו סידן ומגנזיום שלא עוברים כלל בצנרת של המוביל הארצי ולא בצנרת הביתית וכך חשופים פחות לזיהום. כמו כן, יש משפחות שמעדיפות את טעמם של המים המינרלים על פני אלה המסוננים. 

כמה עולה בר מים? היכן ניתן לראות השוואת בר מים מסודרת?

השוואת מחירים של ברי מים תוכלו למצוא אצלנו בכמה זה בריאות בעמוד ברי מים השוואה.

בר מים - סקירות בתחום

בר מים מומלץ לשנת 2022: מדריך לצרכנים

מיני בר מים או כד עם פילטר? מים קרים וחמים או אולי גם מים מוגזים? ואילו פתרונות יש לצרכנים שומרי שבת? בשוק מתקני המים יש אפשרויות רבות בעלויות...

בר מים לשבת: הפתרון לדתיים ולשומרי מסורת

בר מים שומר שבת חיוני עבור שומרי מסורת ואנשים דתיים. הוא בטוח יותר ממיחם וסביבתי יותר מתלות בבקבוקי מים מפלסטיק, ויש לו אישור הלכתי שמבטיח שלא תחללו...

ברי מים השוואת מחיר: כמה זה עולה?

מים מינרלים או מים מסוננים? עם שירות כדים עד הבית או החלפת סננים ונורות כל חצי שנה? התחייבות לשנה או לשלוש שנים? ריכזנו עבורכם את כל האפשרויות למים...

מיני בר מים

מיני בר מים הפך למתקן מים נפוץ המשמש לטיהור וסינון מי שתייה. בדקנו עבורכם איפה ניתן לרכוש מיני בר מים, אילו סוגים של מיני ברים קיימים, מה הן...