דלג לתוכן

טיפולי נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז

הטיפול השכיח כיום לילדים ומבוגרים שסובלים מהפרעות קשב, ריכוז, והיפראקטיביות הוא טיפול תרופתי שבמקרים רבים כרוך בתופעות לוואי. בשנים האחרונות הולך וצובר תאוצה טיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק. איך הטיפולים עוזרים, איזה שיתוף פעולה נדרש מכם, והיכן עושים טיפולי נוירופידבק - מדריך

5 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בטיפולי נוירופידבק?

הפרעת קשב ריכוז (ADD) והפרעות דומות שמלוות גם בהיפראקטיביות (ADHD) והיפראקטיביות (Hyperactivity) הן מצבים כרוניים שכיחים מאוד בקרב ילדים, ובמקרים רבים ההפרעה נמשכת גם עמוק אל תוך החיים הבוגרים. ההפרעות באות לידי ביטוי בטווח קשב וטווח ריכוז קצרים ועל כן, קושי ביכולת להקשיב ולהתרכז. כאשר הפרעת קשב וריכוז מלווה גם בהיפראקטיביות, מצטרף הקושי לשבת במקום אחד מבלי לקום ופעלתנות יתר ולעיתים לכל זה נוספת גם התנהגות אימפולסיבית. 

טיפולי נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז יכולים לטפל בבעיה, שאם אינה מטופלת עשויה לגרום לקשיי למידה, קושי בהתנהלות היומיומית וקושי בהתנהלות חברתית. הפגיעה הזו עלולה להוביל לירידה בביטחון העצמי, לפגוע בקשרים חברתיים, ולגרום לחוסר אמונה ביכולת להשתפר. הטיפול התרופתי המסורתי ממתן את השלכות ההפרעות אך הוא מלווה בתופעות לוואי שלא קיימות בטיפולי נוירופידבק. 

איך מתפתחות הפרעות קשב וריכוז

המקור של הפרעות קשב, ריכוז והיפר-אקטיביות נעוץ בשוני בתבניות של גלי המוח. המשמעות היא שפעילות גלי המוח שקשורים ליכולת הקשב והריכוז נמוכה יותר בקרב ילדים שסובלים מהפרעות אלו. כך למשל, ילד שסובל מהפרעות קשב וריכוז ועליו לשבת ולעשות פעולות שקשורות ללמידה יסבול מפעילות לא תקינה בחלק הקדמי של המוח. בשלב הראשון הפעילות תהיה מהירה אך תדעך בהדרגתיות, כך שהוא יתקשה לשמור על קשב וריכוז לאורך זמן. 

קצת על טכנולוגיית נוירופידבק

נוירופידבק הוא שיטת טיפול שמלמדת את המטופל או המטופלת לשלוט בצורה עצמאית על פעילות ספציפית במוח. בשיטה הזו מחברים את המטופלים למערכת גלאים חדשנית שמאמנת אותם לשנות את הפעילות באזורים הבעייתיים במוח באופן רצוני. תחום הנוירופידבק מניח שהמוח שלנו ניתן לשינוי וכך מלמדים את המטופלים לשלוט באזורי המוח השונים ולהשפיע על פעולתם. 

בתחילת הטיפול נערך מיפוי פעילות המוח כדי שהצוות הטיפולי יראה איזה אזור במוח סובל מתפקוד לקוי. לאחר מכן מחברים את המטופל למערכת בתוכנית טיפול שנקבעת באופן פרטני עבור כל אחד ואחת. המערכת הזו מאמנת את המטופלים לשנות את הפעילות המוחית באזור שנמצא כבעייתי על פי הבעיה שאותה רוצים לפתור. 

לא מדובר בטיפול פולשני, אין מחטים או כל עצם זר אחר שמוחדר לגוף, והעברת האותות דרך הגלאים נעשית בכיוון אחד - הגלאים קולטים את פעילות גלי המוח ומעבירים אותם אל המחשב שמעבד את פעילות גלי המוח, ועל פיהם נקבע פרוטוקול הטיפול. המחשב מפענח את הפעילות המוחית בזמן אמת ומתקבל עליה משוב, פידבק. אם הפעולה רצויה - מתקבל משוב חיובי, ואם מדובר בסוג פעילות לא רצוי יתקבל משוב שלילי. באופן הזה נעשה אימון המוח לקבלת משובים חיוביים. 

איך טיפולי נוירופידבק מסייעים להפרעות קשב וריכוז

הטיפול המסורתי בהפרעות קשב וריכוז נעשה לרוב על ידי נוירולוגים שמציעים טיפול תרופתי בתרופות כגון ריטלין וקונצרטה או ממשפחת האטנט וויוואנס. התרופות הללו, (גם אלו אשר פועלות על מנגנון של שחרור מושהה) מייעלות את תפקוד החלק הקדמי של המוח, אך לזמן לא ארוך במיוחד. ברוב המקרים, לאחר זמן התרגלות ומציאת המינון הנכון, התרופות מועילות ורוב המטופלים והמטופלות מגיבים לטיפול. אולם יש כאלה שהטיפול לא משפיע עליהם ואחרים, גם אלה שהטיפול מסייע להם, סובלים מתופעות לוואי רבות. בנוסף, הטיפול התרופתי מצריך שימוש יומי קבוע וההשפעות החיוביות מתפוגגות כשמפסיקים את הטיפול משום שהוא מפחית תסמינים אך לא מטפל בשורש הבעיה. 

טיפולי נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז מציעים גישה חדשנית, יעילה, ולא פולשנית באמצעות אימון מחדש של המוח, באופן שמכוון אותו לבעיות שמאפיינות את ההפרעה ולא רק לוויסות הריכוז או יכולת הקשב. בניגוד לתרופות שניתנות באופן כמעט זהה לכמות גדולה מאוד של אנשים, טיפול נוירופידבק מתבצע בהתאמה אישית וזה מגביר את סיכויי ההצלחה. הטיפול בשיטת נוירופידבק נותן למטופלים כלים להתמודד עם הקשיים והשפעתו נמשכת לאורך זמן ולא פגה בסוף הטיפול כפי שקורה עם תרופות. מעבר לכך שיעילות טיפולי נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז נתמכת מחקרית, הטיפולים לא כרוכים בתופעות לוואי. 

מתעניינים בטיפולי נוירופידבק? מלאו פרטים כאן ונציגי החברה שתבחרו יחזרו אליכם בהקדם.

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

מה נדרש מהמטופלים בשיטת נוירופידבק

הדבר הכי הכי חשוב כדי שהטיפולים יצליחו הוא שהמטופל ירצה בהצלחת הטיפול. מכיוון שמדובר בטיפול התנהגותי, נדרשים מהמטופלים התמדה בטיפול ושיתוף פעולה. המטופלים צריכים להשקיע משאבים נפשיים, לרצות בשינוי, ואלו יובילו יחד עם ההצלחה עם להנאה ולסיפוק. 

מעבר לכך, אין צורך באיזושהי הכנה מוקדמת או פעולות מיוחדות טרם הטיפול. הטיפול עצמו לא כרוך בכאבים והוא מתבצע כשהמטופלים ערים. אין צורך להפסיק טיפולים תרופתיים אחרים, קבועים או זמניים, וגם לא צריך להפסיק טיפולים מסוג אחר. אין סיבה להשגחה רפואית מכל סוג שהוא בתום הטיפול וניתן לחזור לשגרה באופן מיידי. 

היכן אפשר לעשות טיפולי נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז

למרות שמדובר בטיפולים שהולכים וצוברים הכרה בגיבוי מחקרי, ולמרות שבארצות הברית מתחילות קריאות לספק טיפולי נוירופידבק עוד לפני הפנייה לטיפול התרופתי, יש מעט מקומות שמספקים את הטיפול היעיל בישראל. הנה מרכזי הטיפול המובילים שמציעים נוירופידבק לטיפול בהפרעות קשב וריכוז.

אלפא בריין סנטרהמרכז לשיפור תפקודי המוח אלפא בריין סנטר מציע טיפולי נוירופידבק מאנשי מקצוע שעברו הכשרה ייחודית לטיפול באמצעות אימון מוחי. לצוות ניסיון ומיומנות בטיפולי נוירופידבק, ביופידבק, וטיפול התנהגותי קוגניטיבי. ילדים ומבוגרים שמגיעים למרכז נפגשים עם רופאה שמוודאת התאמה לטיפול. לאחר שנמצאה התאמה תתבצע בדיקת QEEG, מיפוי המוח כדי להתאים טיפול אישי. באמצעות המיפוי ניתן להסתכל באופן מקיף על השכבות העמוקות בכל אזורי המוח עד להגעה לשיפור המיוחל. מרכז אלפא סנטר פועל בשלושה סניפים - מגדלי ב.ס.ר בבני ברק, הר החוצבים בירושלים, ומגדלי K באשדוד. 

מכון נוירואקטיב: המכון מציע טיפולי נוירופידבק למגוון מצבים, בהם גם להפרעות קשב וריכוז. ההליך דומה - מתבצעת פגישת התאמה, לאחר מכן בדיקת QEEG למיפוי האזורים התקינים והלא תקינים בפעילות המוחית, וקביעת פרוטוקול הטיפול. המוח לומד לפעול באורח יעיל עד שהפעילות המוחית מגיעה לנורמה, וכך מפחיתה את התסמינים באופן ניכר. הטיפול מתבצע במרפאה בטל-אל ובקריות. במקרים של מטופלים מוגבלים בניידות ניתן לקבל מכשור מתקדם הביתה ולבצע את הטיפול באופן מקוון עם מטפל מקצועי. 

טיפול נוירופידבק להפרעת קשב

נוירוקליניק: המכון מטפל במגוון הסוגים השונים של הפרעות קשב, ריכוז, והיפראקטיביות, גם במבוגרים וגם בילדים החל מגיל 5. צוות המכון הוכשר בטיפולי נוירופידבק על ידי ד״ר תודר, פסיכיאטר מומחה שמכהן כיו״ר תחום נוירופידבק באגודה הישראלית לנוירופידבק. לכל הצוות רקע אקדמי בפסיכולוגיה, במדעי החיים וברפואה, והטיפולים מתבצעים ברמת גן, סמוך לתחנת רכבת סבידור. 

מכון א״מ הדרך: צוות המכון עובד במשולב עם המטופל ועם בני המשפחה, ובמקרים מסוימים גם עם צוות בית הספר כדי למקסם את סיכויי הצלחת הטיפול. במכון צברו ניסיון רב בטיפול בשורש הבעיה ללא עירוב תרופות. הטיפולים מתבצעים בקליניקה בפתח תקווה. 

מכון גפן: הטיפול מאפשר לשלב את טכניקת הנוירופידבק להפרעות קשב וריכוז עם צמחי מרפא. השילוב הזה מאיץ את תהליך השיפור ומחזק את עמידותו. בנוסף ניתן להיעזר בטיפולי נוירופידבק לסיוע בלקויות למידה, ואפשר לשלב גם פסיכותרפיה והנחיה להורים. מכון גפן פועל בשלושה סניפים בצפון - בקיבוץ נווה ים, בקיבוץ לביא, ובמושב נוב שברמת הגולן. 

מכוני ביוקשב: המכונים מציעים טיפולי נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז, וכן טיפולים בשיטת HEG - שיטה מיוחדת של נוירופידבק באמצעות אותות אינפרה-אדומים שהמוח וכלי הדם שלו מייצרים. חיישן שמוצמד למצח קורא את הטמפרטורה של האזור המוחי וכך ניתן לאמן אנשים להגביר את קצב זרימת הדם באזור המבוקש. ביוקשב מפעילה שני מכונים, בגבעת חיים איחוד ובגבעת ברנר. 

מכון בראשית: במכון בראשית משתמשים במכשיר חדיש ומשוכלל שמודד את פעילות המוח ומגיע לרמת דיוק גבוהה. כל מה שהמטופל עושה זה להאזין למוזיקה, שעוצרת כשהמוח מגיע לחוסר שליטה. התגובה המהירה גורמת למוח לשפר את תפקודו ולהתייעל כדי להמשיך לשמוע מוזיקה באופן רציף. מכון בראשית פועל בביתר עילית. 

כמה זמן דרוש עד שניכר שינוי?

לא סתם ההתייחסות לקשב, ריכוז והיפראקטיביות היא ברבים - הפרעות. אלו סוגים שונים של הפרעות וכל אחד מושפע מהן בצורה אחרת. לכן לא ניתן לקבוע כמה פגישות דרושות עד לשיפור לפני בדיקת ה-QEEG שרואה באילו אזורים יש לטפל. אמנם יש כאלה שמדווחים על התחלה של שיפור כבר לאחר הטיפול הראשון, אך לא מדובר בתרופת פלא ויש לערוך סדרת טיפולים. טיפולי נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז לרוב נעות בין 40 ל-50 טיפולים. 

מחקרים שבוצעו בתחום מראים שיפור קל כבר לאחר הטיפול החמישי, עם שיפור משמעותי יותר לאחר כ-15 טיפולים. בכל המכונים שציינו כאן מדווחים על סיכויי הצלחה של יותר מ-80% ואף 85%, נתון דומה שעליו מצביעים גם מחקרים כלל-עולמיים. 

מתעניינים בטיפולי נוירופידבק? מלאו פרטים כאן ונציגי החברה שתבחרו יחזרו אליכם בהקדם.

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

טיפולי נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז- שאלות ותשובות

ממה נגרמות הפרעות קשב וריכוז?

גלי המוח שקשורים ליכולות קשב וריכוז בקרב ילדים שסובלים מהפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות פועלים באופן לא תקין, פעילות גלי המוח שלהם נמוכה. ההפרעות הללו הן כרוניות ובמקרים רבים הן נמשכות גם לעבר גילים בוגרים יותר. הפרעות קשב וריכוז מתאפיינות בחוסר יכולת להתרכז או להקשיב, בפעלתנות יתר, והן גורמות לחוסר הצלחה בלימודים, ירידה בביטחון העצמי, ולפגיעה ביחסים החברתיים. 

איך טיפולי נוירופידבק עוזרים לקשב וריכוז?

טיפולי נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז מאמנים את המוח מחדש ובכך יורדים לשורש הבעיה של ההפרעה. כל מטופל עובר בדיקת QEEG למיפוי המוח וכך ניתן לראות במדויק באילו אזורים מתקיימת הפעילות הלא תקינה. באמצעות גלאים שמונחים על הראש באופן לא פולשני וללא כאב, ניתן לפענח את גלי המוח ולאמן אותו באופן רצוני לשנות התנהגויות. 

למה לא להסתפק בטיפול תרופתי ולשלם עבור טיפולי נוירופידבק?

טיפול נוירופידבק מטפל בשורש הבעיות במאפיינות את הפרעות הקשב והריכוז ולא רק ביכולת לווסת אותן. התרופות ניתנות באופן כמעט זהה לכמות גדולה של מטופלים, בעוד שהטיפול מותאם באופן אישי לכל אחד ואחת. בניגוד לטיפול התרופתי, שהשפעותיו נפסקות כשמפסיקים ליטול את התרופה, ההשפעות של טיפולי נוירופידבק נשמרות לאורך זמן ממושך לאחר תום הטיפולים משום שהמוח כבר אומן להתנהג אחרת. טיפולי נוירופידבק לא כרוכים בתופעות לוואי. 

איפה אפשר לעשות טיפולי נוירופידבק?

יש מספר מכונים ברחבי הארץ שמציעים טיפולי נוירופידבק. המובילים שבהם הם אלפא בריין סנטר, מכון נוירואקטיב, נוירוקליניק, מכון א״מ הדרך, מכון גפן, מכוני ביוקשב, ומכון בראשית. תוכלו לקרוא עליהם קצת יותר בהרחבה בסקירה המלאה. 

מכוני נוירופידבק

נוירופידבק - השוואה >

טיפולי נוירופידבק - סקירות בתחום

טיפולי נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז

בשנים האחרונות הולך וצובר תאוצה טיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק. איך הטיפולים עוזרים, איזה שיתוף פעולה נדרש מכם, והיכן עושים...

כמה עולים טיפולי נוירופידבק?

נוירופידבק הוא משוב ביולוגי לגלי המוח. הטיפול נעשה בטכנולוגיה שמסייעת למצבים בריאותיים מגוונים ללא שימוש בתרופות. איך בדיוק עובד הטיפול, באילו מכונים...

טיפולי נוירופידבק לסובלים מדיכאון

דיכאון הוא אחד הגורמים המרכזיים לנכות נפשית בישראל ובעולם. התרופות לטיפול בדיכאון אכן מפחיתות תסמינים, אך הן לא חפות מתופעות לוואי. טיפול נוירופידבק...

טיפולי נוירופידבק לסובלים מחרדה

כמעט אין אדם שלא חווה חרדה פעם אחת בחיים, אך הפרעת חרדה קבועה עלולה לפגוע באיכות החיים ומצריכה טיפול. מתן תרופות עוזר להפחתת תסמיני חרדה אך עלול...

תגובות