דלג לתוכן

כמה עולים טיפולי נוירופידבק?

נוירופידבק הוא משוב ביולוגי לגלי המוח. הטיפול נעשה בטכנולוגיה שמסייעת למצבים בריאותיים מגוונים ללא שימוש בתרופות. איך בדיוק עובד הטיפול, באילו מכונים ומרפאות ניתן לעבור טיפולי נוירופידבק, אילו דברים חשוב לקחת בחשבון כדי להגיע לתוצאות מיטביות ומהי עלות הטיפולים

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בטיפולי נוירופידבק?

נוירופידבק, או בעברית - משוב ביולוגי, הוא שיטת טיפול לא פולשנית שמשלבת טכנולוגיה עם מחקרים מתחום מדעי המוח. הטיפולים נותנים משוב ביולוגי לגלי המוח ובכך מסייעים לשנות התנהגויות. תחום הנוירופידבק יוצא מנקודת הנחה שהמוח ניתן לשינוי ושניתן ללמד את המטופלים לשלוט באזורי המוח השונים ולהשפיע על פעילותם. בתחילת טיפול במכון נוירופידבק ממפים את פעילות המוח על מנת לקבוע איזה אזור במוח לא מתפקד כראוי. לאחר מכן מחברים את המטופלת או המטופל למערכת שמאמנת אותם לשנות את הפעילות המוחית באזור הממוקד באופן רצוני. 

אוניברסיטאות ומרכזי מחקר בארץ ובעולם משקיעים כספים רבים בחקר התחום, אך כבר כעת ידוע שמדובר באפשרות יעילה לטיפול אלטרנטיבי לתרופות קונבנציונליות למגוון מצבים בריאותיים. הטיפולים עדיין לא כלולים בסל הבריאות ועלות טיפולי נוירופידבק במימון אישי עשויה להגיע לאלפי שקלים. למרות זאת, מדובר בחלופה טובה לתרופות שעלולות לגרום לתופעות לוואי וגם לא תמיד פותרות את הבעיה, ואם יש לכם ביטוח בריאות פרטי, כדאי לבדוק אם הפוליסה כוללת כיסוי עבור הטיפולים. 

איפה ניתן לעשות טיפולי נוירופידבק?

מספר מרכזים ומכוני טיפול בנוירופידבק מציעים את הטיפולים ברחבי הארץ. הנה רשימה חלקית של העיקריים שבהם: 

אלפא בריין סנטר: מרכז לאימון מוחי שנותן מענה להפרעות שנגרמות מפעילות לא סדירה של המוח. את המרכז מנהלת ד"ר אירנה נתנאל, בעלת ניסיון רב בטיפול באמצעות אימון מוחי, ושלושת הסניפים ממוקמים בבני ברק, בירושלים, ובאשדוד. 

recoveriX: טיפול חדשני לשיקום אחרי שבץ. הטיפולים מתבצעים בקליניקות ייעודיות ברחבי הארץ על ידי מרפאים בעיסוק או פיזיותרפיסטיות עם התמחות בשיקום שבץ מוחי.

מיינד קליניק: קליניקה מקצועית לטיפולים מתקדמים שמטפלת בהפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות, הפרעות שינה, הפרעות אכילה, התמכרויות, אפילפסיה, ועוד. הקליניקה נמצאת במרכז תל אביב. 

מכון ביוקשב: המכון משלב טכניקות כמו נוירופידבק, ביופידבק, גרייה מוחית, ואחרות, בהתאם לשיקול מקצועי. ארבעת סניפי המכון פועלים בירושלים, בחיפה, ברחובות, ובגבעת חיים איחוד.

מכון גפן: במכון גפן מטפלים בהפרעות קשב וריכוז, טיקים ותסמונת טורט, אוטיזם, דיכאון, וחרדות באמצעות טיפולי נוירופידבק. שלושת סניפי מכון גפן פועלים בצפון - בחוף הכרמל, בגליל המערבי, וברמת הגולן.

מכון נוירופידבק א"מ הדרך: המכון שממוקם בפתח תקווה מציע טיפול במגוון בעיות ומצבים בריאותיים באמצעות נוירופידבק.

מרכז רפואי נוירוקליניק: המרכז שנמצא ברמת גן מציע טיפולים בקליניקה ואף טיפולים מרחוק לאחר האבחון, עם שליטה מלאה של המטפל.

מתעניינים בטיפולי נוירופידבק? מלאו פרטיכם כאן ונציגי חברה מובילה בתחום יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

איך טיפול בנוירופידבק עובד?

במהלך הפגישה המטפל או המטפלת יצמידו לראשכם גלאים, אלקטרודות. הגלאים קולטים את הפעילות החשמלית במוח ונותנים מידע על כך. בתחילת הטיפול הראשון מתבצע מיפוי מקיף של המוח כדי למצוא היכן אזורי המוח התקינים ואילו אזורים לא עובדים בצורה תקינה, בהתייחס לתלונות המטופלים. את האותות שנקלטים מעבד מחשב שקובע לפי המידע שקיבל מהו פרוטוקול הטיפול עבור אותו אזור מסוים במוח. את הפעילות המוחית מנטרים בזמן אמת ועליה ניתן פידבק - משוב חיובי על סוג רצוי של פעילות מוחית, ומשוב שלילי על סוג פעילות שאינו רצוי. חשוב לציין שהאלקטרודות לא משדרות דבר, הן רק קולטות את פעילות גלי המוח ומעבירות אותם אל המחשב. 

לקראת טיפולי נוירופידבק אין צורך בהכנה מוקדמת כלשהי או בפעילות מיוחדת. לא מדובר בטיפול פולשני, אין שום החדרת מחטים באזור המוח או במקומות אחרים, הטיפול אינו כרוך בכאב, והוא מתבצע כשאתם ערים לחלוטין. כל מפגש נמשך כשעה, אין שום בעיה לעבור את סדרת הטיפולים בזמן נטילת תרופות, וגם אין צורך להפסיק טיפולים אחרים ככל שיש כאלה. 

ראיתי מידע באתר קופת החולים על ביופידבק, זה אותו הדבר?

התשובה הקצרה היא לא ממש. והתשובה הארוכה יותר, היא שביופידבק הוא תחום הטיפול כולו. טיפולי ביופידבק נותנים משוב על הפעולות של המערכות הפריפריאליות, ובהן קצב לב, קצב נשימה, חום האצבעות, הזעה, ועוד. הטיפולים נותנים כלים להחזרת האיזון במערכת העצבים. נוירופידבק הוא משוב ספציפי על פעילות המוח - מערכת העצבים המרכזית. בשיטה הזו המוח לומד לשפר את תפקודו ומהרגע שהוא לומד זאת הוא עובד בצורה טובה יותר כל הזמן. ואם נסכם, כל טיפול בנוירופידבק הוא טיפול ביופידבק, אבל לא כל ביופידבק הוא טיפול נוירופידבק. 

כמה פגישות צריך כדי שארגיש שהטיפול יעיל?

מחיר נוירופידבק תלוי במספר הטיפולים. בהמשך נפרט מהם המחירים הצפויים, אך כבר כעת אפשר להגיד, שמצד אחד ככל שהטיפול מתארך המחיר הכולל יקר יותר, אך מצד שני ברוב המקרים ניתנת הנחה על רכישת מספר טיפולים גדול. מספר הפגישות משתנה בהתאם לבעיה שבה רוצים לטפל והוא גם משתנה מאדם לאדם. ברוב המקרים של הפרעות קשב וריכוז או טנטון (רעש או זמזום שמורגשים באופן קבוע בראש או באוזניים) יש צורך ב-20 עד 50 טיפולים. עבור ילדים על הקשת האוטיסטית יידרשו כ-60 טיפולים. בקרב חלק מהמטופלים הבעיה תגיב במהירות לטיפול ואצל אחרים היא תגלה עמידות גדולה יותר ולכן עשויים להיות הבדלים משמעותיים במספר הטיפולים ובמחיר הסופי.

על פי מחקרים שהתבצעו בעולם, שיפור קל במצב מורגש כבר לאחר חמישה טיפולים. מהטיפול ה-15 והלאה מורגש כבר שיפור ניכר. בכל מקרה, גם כשאתם רואים מחיר ״לטיפול״ קחו בחשבון שלא מדובר בתרופה שפותרת את הבעיה באופן מיידי, אלא יש צורך במספר טיפולים עד ההקלה בתסמיני הבעיה. לפי מחקרים שנערכו בתחום, סיכויי ההצלחה בטיפולי נוירופידבק נעים בין 70% ל-90%. 

נוירופידבק מחיר

לכמה זמן משפיע טיפול בנוירופידבק?

מה שהמוח לומד הוא זוכר לתקופה ממושכת, כך שבניגוד לתרופות אחרות לא מדובר כאן במשהו שהולך לאחור בסוף הטיפול. לפי מחקרים שסקרו ילדים עם לקויות למידה ניכר שההתקדמות לאחר טיפולי נוירופידבק נשמרה לאחר שנתיים, וילדים עם הפרעות קשב וריכוז שמרו על ההישגים גם לאחר עשור. אמנם טיפולי נוירופידבק מוצעים כבר משנות ה-70׳ של המאה שעברה, אך רק בשנים האחרונות חלה קפיצת מדרגה משמעותית באיכות הטיפולים ובמחקר, כך שעדיין אין מידע בנוגע לשמירת ההישגים לאורך זמן ממושך. בשנים הקרובות צפוי להצטבר מידע נוסף לצד ההתקדמות במחקרים רפואיים בתחום. 

נוירופידבק מחיר: כמה זה עולה?

כל מכון קובע מחיר שונה עבור טיפול בנוירופידבק, כל אחד מהמכונים מתמקד בבעיות שונות, וקיימים הבדלים בין סוגי הטיפולים. חשוב לזכור שמדובר ברפואה מותאמת אישית ולא בפרוטוקול טיפולי קבוע עבור כולם, כך שהמחיר נקבע עבור כל מטופל ומטופלת בהתאם לתוכנית הטיפולים שתיקבע עבורם. 

המחיר עבור טיפול בנוירופידבק בודד נע בין 180 שקלים לכ-700 שקלים. סדרת טיפולים תנוע בין כ-3,000 שקלים ל-9,000 שקלים, ובמקרים של טיפולי נוירופידבק לשיקום אחרי שבץ הסכום עשוי להגיע לכ-20 אלף שקלים. הביטוחים המשלימים של קופות החולים מכסים חלק מהעלויות של טיפולי ביופידבק, אך למרבה הצער טיפול בנוירופידבק לא כלול בכיסוי. אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי כדאי לבדוק את תנאי הפוליסה, ייתכן שאתם זכאים לסבסוד. בהשוואה לטיפול פסיכולוגי, טיפול במכון נוירופידבק עשוי להיות חלופה זולה יותר. 

מתעניינים בטיפולי נוירופידבק? מלאו פרטיכם כאן ונציגי חברה מובילה בתחום יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

נוירופידבק מחיר - שאלות ותשובות

כמה עולים טיפולי נוירופידבק?

המחיר עבור טיפול בודד נע בין 180 שקלים לכ-700 שקלים. סדרת טיפולים תנוע בין כ-3,000 שקלים ל-9,000 שקלים, ובמקרים של טיפולי נוירופידבק לשיקום אחרי שבץ הסכום עשוי להגיע לכ-20 אלף שקלים. אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי כדאי לבדוק את תנאי הפוליסה, ייתכן שאתם זכאים לסבסוד. בהשוואה לטיפול פסיכולוגי, נוירופידבק עשוי להיות חלופה זולה יותר.

כמה פגישות צריך כדי להרגיש ביעילות הטיפול?

על פי מחקרים שהתבצעו בעולם, שיפור קל במצב מורגש כבר לאחר חמישה טיפולים. מהטיפול ה-15 והלאה מורגש כבר שיפור ניכר. מספר הפגישות הדרוש משתנה בהתאם לבעיה שבה רוצים לטפל והוא נע בין 20 ל-60 טיפולים. בקרב חלק מהמטופלים הבעיה תגיב במהירות לטיפול ואצל אחרים היא תגלה עמידות גדולה יותר ולכן עשויים להיות הבדלים משמעותיים בין אדם לאדם. בכל מקרה, לא מדובר בטיפול שפותר את הבעיה במפגש אחד או שניים. 

כמה פגישות צריך כדי להרגיש ביעילות הטיפול?

על פי מחקרים שהתבצעו בעולם, שיפור קל במצב מורגש כבר לאחר חמישה טיפולים. מהטיפול ה-15 והלאה מורגש כבר שיפור ניכר. מספר הפגישות הדרוש משתנה בהתאם לבעיה שבה רוצים לטפל והוא נע בין 20 ל-60 טיפולים. בקרב חלק מהמטופלים הבעיה תגיב במהירות לטיפול ואצל אחרים היא תגלה עמידות גדולה יותר ולכן עשויים להיות הבדלים משמעותיים בין אדם לאדם. בכל מקרה, לא מדובר בטיפול שפותר את הבעיה במפגש אחד או שניים. 

לכמה זמן משפיע טיפול נוירופידבק?

לפי מחקרים שסקרו ילדים עם לקויות למידה ניכר שההתקדמות לאחר טיפולי נוירופידבק נשמרה לאחר שנתיים, וילדים עם הפרעות קשב וריכוז שמרו על ההישגים גם לאחר עשור. עדיין אין מידע בנוגע לשמירת ההישגים לאורך זמן ממושך, אך בשנים הקרובות צפוי להצטבר מידע נוסף לצד ההתקדמות במחקרים רפואיים בתחום. 

נוירופידבק - חברות בתחום

נוירופידבק - השוואה >

נוירופידבק - סקירות בתחום

ביופידבק: כל המידע על שיטת הטיפול המתקדמת

ביופידבק הוא שיטת טיפול שמלמדת אותנו לשלוט בגוף באמצעות מערכת ממוחשבת ומתוחכמת שמנטרת מדדים שונים. באילו מקרים טיפולי ביופידבק עוזרים, למי הם...

טיפולי נוירופידבק- אימון מוחי אפקטיבי

נוירופידבק היא טכנולוגיית משוב ביולוגי לגלי המוח שמסוגלת לטפל במצבים שונים ללא צורך בתרופות. לאילו מצבים בריאותיים מיועד, מה חשוב לבדוק לפני שמתחילים...

תגובות