דלג לתוכן
בדיקות גנטיות לפני הריון של פיוג׳ן ג׳נטיקס

בדיקות גנטיות לפני הריון של פיוג׳ן ג׳נטיקס

איך בדיקות סקר גנטי מורחב של Feugen genetics מפחיתה את הסיכונים לתסמונות, למי הבדיקה מומלצת, מדוע עדיף להיבדק עוד בשלב תכנון המשפחה, ומה היתרונות של פיוג׳ן ג׳נטיקס?

תקופת ההריון עמוסה בדאגות לשלומו של העובר. כל מה שאנחנו רוצות זה שההריון יעבור בשלום ושהלידה תסתיים עם תינוק בריא. החששות והלחצים גוברים אם יש היסטוריה משפחתית של מחלות גנטיות, אבל גם ללא היסטוריה שכזו קיים חשש למומים ותסמונות. כדי בכל זאת לתת איזשהו ממד של רוגע מומלץ לעשות בדיקות גנטיות לפני הריון. אחת החברות המובילות שמציעות בדיקות סקר גנטיות מורחבות היא פיוג׳ן ג׳נטיקס, שנותנת גם ייעוץ גנטי בהתאם לממצאים. 

מה זה בדיקות סקר גנטיות לפני הריון

בדיקות סקר גנטיות של פיוג׳ן ג׳נטיקס הן בדיקה לא פולשנית, פשוטה ומדויקת שנלקחת מאחד מבני הזוג, לרוב מהאם. כל אחת ואחד מאיתנו נושאים שינויים במטען הגנטי. לכל אחד מאיתנו שני עותקים מכל גן - אחד מכל הורה. נשאות במטען הגנטי היא מצב שבו אדם בריא נושא מוטציה, כלומר שינוי או ליקוי שקשור למחלה באחד מהעותקים של הגן. אם שני ההורים נשאים לאותה מחלה הם עלולים להעביר את שני הגנים הפגומים לעובר, מה שעלול לגרום למחלה תורשתית. חלק מהמחלות הגנטיות הן מחלות קשות ביותר, ולכן יש צורך בבדיקות סקר גנטיות. אין דרך אחרת לדעת האם קיימת נשאות למחלה, שכן לנשאות עצמה אין ביטוי חיצוני כלשהו. גם נשא בריא לחלוטין עלול להעביר את הגן הפגום וקיים סיכוי למחלה או מום בצאצאים.  

למי מומלץ לעשות בדיקות גנטיות של Feugen genetics?

בדיקות גנטיות לפני הריון של פיוג׳ן ג׳נטיקס מתאימות לזוגות שמתכננים להקים משפחה או למתכננים הורות משותפת. הבדיקה מומלצת במיוחד לבני זוג שיש במשפחתם היסטוריה של מחלה תורשתית ומעוניינים להעריך את הסיכויים להעברת הגן הפגום ואת גורמי הסיכון בשלב תכנון המשפחה. בנוסף, הבדיקה מתאימה גם לזוגות שעוברים את התהליך באמצעות תרומת ביצית או תרומת זרע, וגם לכאלה שכבר בתקופת ההריון ועדיין לא עשו בדיקת סקר גנטי מורחב. הבדיקה מתאימה גם לבני זוג ללא כל היסטוריה משפחתית, שכן כאמור לא ניתן לדעת על נשאות בדרך אחרת. 

אילו בדיקות סקר גנטי מורחב מציעה Feugen genetics?

פיוג׳ן ג׳נטיקס מציעה שתי בדיקות גנטיות לפני הריון, שתיהן מורחבות יותר לעומת הבדיקות שכלולות בסל הבריאות והבדיקות המורחבות שניתנות בקופות החולים:

בדיקת Family First: בדיקה שסורקת יותר מ-360 מחלות קשות, מחלות גנטיות ידועות באוכלוסייה הישראלית. במסגרת סקר גנטי מורחב פאמילי פירסט נבדקות גם 1,700 מוטציות, יותר מבדיקות הנשאות שמוצעות בקופות החולים. הבדיקה כוללת את כל המחלות המומלצות על ידי משרד הבריאות לצד מחלות ותסמונות רבות נוספות, והיא מתאימה לכלל האוכלוסייה ללא קשר או תלות במוצא ובעדה.

בדיקת CarrierSmart: בדיקה שבוחנת יותר מ-400 מחלות קשות בטכנולוגיית NGS, ריצוף מלא מהדור החדש. בזכות הריצוף המלא ניתן לגלות מוטציות נדירות ומוטציות שקיימות בכלל האוכלוסייה העולמית ולא רק בישראל. הבדיקה אינה פולשנית וניתן לבחור בין דיגום דם או לקיחת דגימת רוק. 

איך עושים בדיקות גנטיות לפני הריון של Feugen genetics?

תהליך הזמנת שתי הבדיקות דומה, עם שינוי מזערי. הצעד הראשון זהה לחלוטין, כל מה שאת צריכה לעשות זה להשאיר פרטים כאן ונציגה של פיוג׳ן ג׳נטיקס תיצור איתך קשר כדי לעזור לך לבחור בבדיקה המתאימה ביותר לצרכייך. בדיקת פאמילי פירסט היא בדיקת דם ויש צורך להגיע לאחת מ-16 תחנות בדיקה מצפון עד דרום, או בסניף הראשי בתל אביב. את בדיקת קארייר סמארט ניתן לעשות או כבדיקת דם באחת מתחנות הבדיקה, או כבדיקת רוק. אם בחרת בשליחת דגימת רוק, ניתן לשלוח אלייך ערכה לדיגום עצמי הביתה בזמנך החופשי. 

אחרי הדיגום הבדיקה נשלחת למעבדה גנטית. התוצאות של בדיקת פאמילי פירסט מגיעות כעבור כשישה שבועות, בדיקת קארייר סמארט מתקבלת לאחר ארבעה עד חמישה שבועות. התוצאות יימסרו לך על ידי יועצת גנטית. 

בדיקות גנטיות לפני הריון

היתרונות של פיוג׳ן ג׳נטיקס

בדיקות מקיפות: שני מסלולי בדיקות סקר גנטיות של פיוג׳ן ג׳נטיקס מקיפים יותר מהבדיקות שניתנות בבתי החולים. הבדיקות סורקות מאות גנים ואלפי מוטציות, בודקות יותר מחלות ותסמונות, והכול נעשה בפעם אחת ללא בדיקות המשך. 

בדיקות פשוטות: תהליך הבדיקה פשוט ונוח, אין צורך בצום או בהכנה מוקדמת אחרת, ולא נדרש זמן התאוששות בתום הבדיקה. בדיגום דם אי הנוחות היחידה היא זמן הדקירה, אך לא מדובר במשהו חריג יותר מכל בדיקת דם רגילה שעברת בחייך. בדיקת הרוק פשוטה ונוחה וניתן לעשות אותה בדיגום עצמי בביתך. 

דוח מובן ומעמיק: הדוח שתקבלי עם פענוח התוצאות כתוב באופן מעמיק, בשפה ברורה וידידותית, והוא כולל את כל המידע שדרוש לך כדי לקבל החלטות מושכלות ולהחליט על צעדי המשך אם יש בכך צורך. 

תשובות מקצועיות: התשובות נמסרות על ידי יועצת גנטית מקצועית ומנוסה שתסביר על האפשרויות שעומדות בפני בני הזוג בהתאם לממצאים, ככל שיש כאלה. פיוג׳ן ג׳נטיקס ידוע כמרכז גנטי מוביל שעובד בסטנדרטים מדעיים גבוהים, ששומר על מקצועיות לצד רגישות לנבדקות ולנבדקים. אם שני בני הזוג מתגלים כנשאים יינתן ייעוץ גנטי מקיף ללא תוספת תשלום. 

איך פיוג׳ן ג׳נטיקס בחרה את התסמונות והמחלות שנבדקות

המחלות והתסמונות שנכללות בפאנל הבדיקה לוקחות בחשבון מחלות חשוכות מרפא, מחלות שגורמות לתמותה בגיל מוקדם מאוד, מחלות קשות שגורמות למומים שפוגעים באיכות החיים באופן משמעותי, מחלות שהטיפול בהן אינטנסיבי ודורש השגחה וטיפול צמוד. שתי הבדיקות מכסות את כל המחלות הגנטיות שאופייניות לאוכלוסייה הישראלית ללא קשר למוצא, לעדה, ולמגזר. 

האם אפשר לעשות בדיקות סקר גנטיות גם אחרי תחילת ההריון

אמנם ההמלצה היא לעשות בדיקות גנטיות לפני הריון, אך אם מכל סיבה שהיא לא הספקת - ניתן לעשות את בדיקות גנטיות גם במהלך ההריון. לא מדובר בבדיקות שמסכנות את העובר או את האם, כך שאין בכך מניעה. אם את כבר בהריון כדאי לעשות את הבדיקה בשלב מוקדם ככל הניתן. הסיבה לכך היא זמן. התשובות מגיעות לאחר ארבעה עד שישה שבועות בהתאם לסוג הבדיקה, כך שצריך לעשות זאת לפני שלא ניתן לקבל החלטות על טיפול כלשהו או הפסקת הריון. 

האם יש צורך בבדיקה בכל הריון

באופן כללי בדיקת סקר גנטי מורחב הולכת איתך לכל החיים וגם להריונות הבאים. אולם אם עברו מספר שנים בין ההריונות כדאי לפנות לייעוץ ולבדוק האם הבדיקה החדשה כוללת מוטציות שלא בדקת בעבר. אם עשית בהריון קודם בדיקה במסגרת קופת החולים, שתי הבדיקות של פיוג׳ן ג׳נטיקס מקיפות ורחבות באופן משמעותי כך שאולי כדאי לשקול זאת. מומלץ להתייעץ בנוגע לבדיקה נוספת גם במקרה של הריון עם בן זוג חדש. 

סבסוד מחיר סקר גנטי מורחב בקופות החולים ובביטוחים הפרטיים

בדיקות סקר גנטיות מורחבות ברוב המקרים אינן כלולות בסל הבריאות ונעשות במימון פרטי. הבדיקות שמציעה פיוג׳ן ג׳נטיקס מקיפות באופן משמעותי מאוד ביחס לבדיקות של קופות החולים. אם יש ברשותך ביטוח משלים באחת מקופות החולים ייתכן שמגיע לך החזר במסגרת סל ההריון. חבילות הריון ולידה ניתנות בביטוחי מאוחדת שיא, מכבי שלי, כללית מושלם פלטינום, ולאומית זהב, כלומר ברובד העליון של הביטוחים המשלימים. 

אם רכשת ביטוח פרטי באחת מחברות הביטוח, כדאי ליצור קשר עם סוכן הביטוח או עם שירות הלקוחות של חברת הביטוח ולבדוק את תנאי הפוליסה. ישנן פוליסות שכוללות בדיקות גנטיות ובמקרים כאלה ניתן מימון לבדיקה או בהשתתפות עצמית נמוכה. 

בדיקות גנטיות בפיוג'ן ג'נטיקס - שאלות ותשובות

אילו בדיקות סקר גנטי ניתן לעשות בפיוג׳ן ג׳נטיקס?

פיוג׳ן ג׳נטיקס מציעה שתי בדיקות גנטיות לפני הריון, שתיהן מורחבות יותר לעומת הבדיקות שכלולות בסל הבריאות והבדיקות המורחבות שניתנות בקופות החולים. בדיקת Family First סורקת יותר מ-360 מחלות קשות ידועות באוכלוסייה הישראלית. בדיקת CarrierSmart בוחנת יותר מ-400 מחלות קשות בטכנולוגיית NGS, ריצוף מלא מהדור החדש.

איך מזמינים בדיקת סקר גנטי מורחב?

משאירים פרטים כאן ונציגה של פיוג׳ן ג׳נטיקס תיצור איתך קשר כדי לעזור לך לבחור בבדיקה המתאימה לצרכייך. בדיקת פאמילי פירסט היא בדיקת דם ויש צורך להגיע לאחת מ-16 תחנות בדיקה. את בדיקת קארייר סמארט ניתן לעשות או כבדיקת דם באחת מתחנות הבדיקה, או כבדיקת רוק בדיגום ביתי. הדגימות נשלחות למעבדה גנטית והתוצאות מתקבלות לאחר 4-6 שבועות, בהתאם לסוג הבדיקה. את התוצאות תקבלי מיועצת גנטית. 

למה דווקא בדיקות סקר גנטיות של פיוג׳ן ג׳נטיקס?

שני מסלולי בדיקות סקר גנטיות של פיוג׳ן ג׳נטיקס מקיפים יותר מהבדיקות שניתנות בבתי החולים. הבדיקות סורקות מאות גנים ואלפי מוטציות, בודקות יותר מחלות ותסמונות, והכול נעשה בפעם אחת ללא בדיקות המשך. התהליך פשוט ונוח והדוח שתקבלי מובן, מקיף, מעמיק, וכתוב בשפה ידידותית. התשובות נמסרות על ידי יועצת גנטית, ואם שני בני הזוג מתגלים כנשאים יינתן ייעוץ גנטי מקיף ללא תוספת תשלום. 

האם קופות החולים מסבסדות בדיקות גנטיות לפני הריון?

בדיקות סקר גנטיות מורחבות ברוב המקרים לא כלולות בסל הבריאות ונעשות במימון פרטי. אם יש לך ביטוח משלים בקופת החולים, כדאי לבדוק אם את זכאית להחזר. אם רכשת ביטוח פרטי באחת מחברות הביטוח, מומלץ לבדוק עם סוכן הביטוח או עם שירות הלקוחות של חברת הביטוח האם הפוליסה מכסה בדיקות גנטיות.

בדיקות גנטיות לפני הריון - חברות בתחום

בדיקות גנטיות - השוואה >

בדיקות הריון - סקירות בתחום

בדיקת NIPT - השוואת מחירים

בישראל קיימות כמה חברות שמבצעות בדיקת דם פשוטה שנקראת NIPT. האם הבדיקה יכולה להחליף דיקור מי שפיר? באילו חברות ניתן לעשות את הבדיקה, כמה היא עולה,...

NIPT - בדיקת דם ניפט במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT - האם ניתן לעשות בדיקת דם ניפט במקום דיקור מי שפיר? למי הבדיקה הזו מתאימה, מתי כדאי להיעזר בה, אילו חברות פועלות בתחום, איך זה עובד, וכמה...

בדיקות גנטיות לפני הריון - המדריך המלא

אחד הדברים הראשונים שצריך לחשוב עליו בעת תכנון הקמת משפחה הוא בדיקות גנטיות. מדוע חשוב שכל אחת ואחת יעברו את הבדיקה, אילו בדיקות ניתן לעשות, אילו...

בדיקות הריון לפי שבועות

אילו בדיקות עושים במהלך ההריון, מתי צריך לעשות כל בדיקה, מה בוחנים בכל אחת מהבדיקות, וכמה זה עולה לך? ההריון היא תקופה מרגשת אך גם מבלבלת, אז כדי...