דלג לתוכן

החיים לאחר התקף לב: כל מה שצריך לדעת

הגורמים להתקף לב הם רבים ומגוונים, חלקם קשורים לגנטיקה ולמחלות רקע ואחרים קשורים לאורח החיים. רוב הגברים והנשים שלקו בלבם יחזרו לחיי שגרה, אך הם בעלי סיכון מוגבר לאירועי לב חוזרים. הכנו עבורכם מדריך עם כל מה שצריך לעשות אחרי התקף הלב הראשון

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים במנוי למוקד מעקב קרדיאלי?

ישראל היא אחת המדינות הבודדות בעולם שבהן התקף לב הוא ״רק״ הגורם השני לתמותה. ברוב המדינות אירוע לב הוא סיבת המוות השכיחה ביותר. למרות זאת, בשנת 2020 ובתחילת 2021 בתי החולים בישראל מדווחים על עלייה של 11% עד 15% בכמות המטופלים שמגיעים לאשפוז בעקבות התקף לב. הרבה מהאנשים שלקו בלבם ישרדו את ההתקף ואף יחזרו לחיים רגילים, אך מעתה והלאה הם חיים בסיכון מוגבר ללקות בהתקפי לב חוזרים. כמה מוגבר? כשליש מאירועי הלב הם אירועים חוזרים, נתון לא מבוטל בכלל. החדשות הטובות הן שיש כמה צעדים שניתן לנקוט בהם כדי להיות ערוכים למקרה של אירוע חוזר עד כדי הצלת חיים אמיתית. 

בין חיים למוות: עשו מינוי למוקד ביטחון לבבי 

כבר הזכרנו שכשליש מאירוע הלב בישראל הם התקפי לב חוזרים, לכן מומלץ לעשות מינוי לשירות במוקד ביטחון לבבי. קופות החולים עובדות עם השירותים של נטלי, שחל, ומוניטור, ומסבסדות חלק קטן מהעלויות ורק בחלק מהשירותים. כדי ליהנות מביטחון מלא יש לרכוש את שירותי הפרמיום שהחברות מציעות, בעלות שנעה בין 200 ל-400 שקלים בחודש, בהתאם לרמת הביטחון שאתם מספקים לעצמכם. 

חשוב לציין שלא מדובר בשירותי לחצן מצוקה רגיל. מוקד ביטחון לבבי שולח לחולי לב ניידת טיפול נמרץ לב, כזו שמצוידת בכל המכשור הדרוש לטיפול בהתקף לב. לא יישלח אליכם אמבולנס לבן רגיל שאינו מצויד במכשירים הייחודיים, מה שעלול לבזבז זמן יקר מאוד. 

עשו מינוי שכולל מכשיר אק"ג ביתי שמחובר למוקד. באופן הזה כל בדיקות האק"ג שלכם מאוחסנות בתיק הרפואי. אם אתם חשים ברע תוכלו להתחבר למכשיר שיתחבר אוטומטית למוקד השירות והרופא שבמשמרת יקבל את הנתונים באופן מקוון. בהתאם לפענוח אק"ג על ידי הרופא או הרופאה, הצוות יוכל להמליץ לכם איך לנהוג. אם הצוות יאבחן פעילות לב חשודה מיד תוזעק עבורכם ניידת, ואם מדובר ב״אזעקת שווא״ הצוות ירגיע אתכם וייתן הנחיות נוספות להמשך. המוקדים פעילים 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, 365 ימים בשנה והחלטות הרופאים יתקבלו בהתאם לפענוח האק"ג, השוואה לבדיקות קודמות, ניתוח מצב המינוי על פי ההיסטוריה הרפואית ומחלות רקע, והטיפול התרופתי הקבוע.

מתעניינים במנוי למוקד מעקב קרדיאלי?

התקף לב

רכשו דפיברילטור - המכשיר שמציל חיים

אנחנו מכירים אותו כדפיברילטור אבל בעברית הוא נקרא ״מפעם״. מפעם הוא מכשיר החייאה אוטומטי, היחיד שמסוגל להציל חיים במקרה של דום לב או התקף לב. ממש כמו שאפשר להבין משמו העברי, הדפיברילטור מחזיר את קצב הפעילות התקין של הלב. אין צורך בניסיון רפואי כדי להשתמש במכשיר, הוא אינטואיטיבי וקל לשימוש, עם הוראות ברורות, ותמיד אפשר להיעזר טלפונית בשירותי ההצלה עד להגעת צוות רפואי מוסמך. 

מכשיר הדפיברילטור מזהה את הפרעת קצב הלב ונותן למשתמשים הוראות הפעלה קוליות. המכשיר בישראל מוצע גם בשפה העברית לצד שפות נוספות כמו אנגלית, ערבית, ורוסית בחלק מהמכשירים. החוק קובע שבכל מקום ציבורי שיש בו יותר מ-500 איש, בית העסק חייב להציב מכשיר דפיברילטור. לצד המכשירים הללו נמכרים גם מכשירים ביתיים שעדיף שיהיו בכל בית, אך הם מומלצים במיוחד עבור אנשים שכבר לקו בלבם. שימוש במכשיר עשוי להיות ההבדל בין חיים למוות, מכיוון שבהתקף לב כל שנייה חשובה. מחיר דפיברילטור נע בין 4,500 שקלים ל-7,900 שקלים בהתאם לפונקציות השונות שכל מכשיר מציע, וניתן לפרוס את הסכום לתשלומים.

מתעניינים ברכישת דפיברילטור?

הירשמו סדנאות גמילה מעישון

עישון הוא אחד ההרגלים המזיקים ביותר לחיינו. עישון מחולל סרטן, גורם לנזקים בעור, והוא מסוכן במיוחד עבור אנשים שכבר עברו אירוע לב. אחת מנקודות המפתח למניעת הישנות התקף לב היא גמילה מעישון. יש מגוון אפשרויות לגמילה מעישון, החל מטיפול תרופתי, דרך סדנאות במכונים כמו אברהמסון או אלן קאר, ועד הטיפול ההייטקיסטי החדשני של מיינדטק. אנשים רבים מנסים להפסיק לעשן לבד, אך הסטטיסטיקה מראה שכוח הרצון לבדו לא תמיד מספיק ולכן השתתפות באחת הסדנאות מומלצת, גם כדי לקבל מסגרת תומכת, במיוחד לאחר אירוע לב. 

מתעניינים בסדנת גמילה מעישון?

אל תוותרו על מימוש זכויות רפואיות

אנשים שעברו התקף לב, ניתוח מעקפים, או סובלים ממחלות לבביות אחרות, זכאים למגוון זכויות רפואיות. במסגרת הזכאות ניתנת תוכנית שיקום הלב שכוללת מפגשים עם רופאה או רופא, אחות או אח, תוכנית תזונה, התעמלות בפיקוח, ועוד. בחלק מהמקרים ניתנת זכאות להחלמה בבית מלון בהשגחה רפואית ובהשתתפות עצמית.  

במקרים של החלמה ממושכת עשויים להיקבע אחוזי נכות, זמניים או קבועים. על פי אחוזי הנכות שייקבעו, תיתכן זכאות לקצבת נכות. כדי לקבל את הזכאויות יש להגיש תביעה למימוש זכויות רפואיות בביטוח הלאומי. עליכם לצרף לתביעה מסמכים רפואיים וחוות דעת. ניתן להיעזר בשירותיהן של חברות למימוש זכויות רפואיות, ששם ידעו לכוון אתכם בנוגע לטפסים והאישורים שעליכם לאסוף ויסייעו בבניית התיק הרפואי שלכם. 

על פי קביעת הוועדה הרפואית יוחלט אם אתם זכאים למענק חד-פעמי או לקצבה חודשית, וכן אם אתם זכאים להטבות כמו הנחה בארנונה, סיוע בתשלום שכר הדירה, הנחות ופטורים ממוסדות שונים, ובמקרים של 100% נכות קיימת זכאות גם לפטור ממס ההכנסה. 

מתעניינים במימוש זכויות רפואיות לאחר אירוע לבבי?

בואו נסכם

התקף לב הוא קריאת השכמה לשינויים משמעותיים באורח החיים. החיים לאחריו כבר לא ייראו אותו הדבר, אך כדי שתוכלו להיות פחות לחוצים מאפשרות של אירוע לב חוזר, יש מספר צעדים שיוכלו לעזור לכם לחיות ברוגע. אל תוותרו על פעולות שיקום הלב, עשו כל שביכולתכם כדי להיגמל מעישון ולעבור לתזונה בריאה יותר, והצטרפו לשירותי מוקד ייעודי לבריאות הלב, והכי חשוב - תהיו בריאים. 

החיים לאחר התקף לב- שאלות ותשובות

איך אפשר לצמצם את הסיכון להתקף לב חוזר?

שליש מהתקפי הלב הם אירועי לב חוזרים. כדי לצמצם את הסיכון יש לעשות שינוי משמעותי באורח החיים, ובכלל זה הפסקת עישון ומעבר לתזונה בריאה. אל תדלגו על תוכנית לשיקום הלב שכוללות פגישות עם אנשי רפואה, אחיות, תזונאית, פעילות ספורט בפיקוח רפואי, ועוד.

אילו מכשירים יכולים לסייע במצב של התקף לב חוזר?

מכשיר שיכול לעשות את ההבדל בין חיים למוות הוא דפיברילטור. הדפיברילטור מחזיר את קצב הפעילות התקין של הלב. אין צורך בניסיון רפואי כדי להשתמש במכשיר, הוא אינטואיטיבי וקל לשימוש, עם הוראות ברורות, ותמיד אפשר להיעזר טלפונית בשירותי ההצלה עד להגעת צוות רפואי מוסמך. בנוסף כדאי לעשות מינוי למוקד שירותי לב שיצייד אתכם במכשיר אק"ג ביתי ושירותים נוספים שמותאמים עבור אנשים בעלי סיכון מוגבר לאירוע לב. 

האם לחצן מצוקה מספיק או שכדאי לעשות מינוי למוקד שירותי לב?

לחצן מצוקה הוא פתרון יעיל למגוון מצבים רפואיים, אך לחולי לב מומלץ לעשות מינוי ייעודי לשירות שמותאם לחולי לב. שירותים כאלה מקשרים את המינויים למוקד שמאויש על ידי רופאות ורופאים, הם מתחברים מיידית לתיק הרפואי שלכם, ובעזרת מדידת אק"ג ביתית הם יכולים להשוות לתוצאות קודמות ולדעת האם מדובר באירוע שמצריך הזעקת ניידת טיפול נמרץ לבבית. 

אילו זכויות רפואיות מגיעות לחולי לב?

חולי לב יכולים להגיש תביעה לביטוח הלאומי וליהנות ממימוש זכויות רפואיות. הזכויות הרפואיות כוללות תוכנית שיקום הלב, החלמה בבית מלון בהשגחה רפואית, מענק חד-פעמי או קצבה חודשית, וכן הנחות בארנונה, סיוע בתשלום שכר הדירה, הנחות ופטורים ממוסדות שונים, ובמקרים של 100% נכות קיימת זכאות גם לפטור ממס ההכנסה. 

מוקד מצוקה לחולי לב- חברות בתחום

מוקדי מצוקה עבור חולי לב >

אולי יעניין אותך גם:

השוואת מחירי לחצן מצוקה: כמה זה עולה?

לחצן מצוקה לקשישים- למה כדאי שיהיה לכם את השירות, כמה זה עולה, מה ההבדל בין לחצן מצוקה סטטי לשעון מצוקה, באילו מקרים השירות מסובסד, השוואת מחירי...

להפסיק לעשן: כל השיטות לגמילה מעישון

כמעט כל המעשנים רוצים להפסיק לעשן אבל לא תמיד מצליחים לעשות את הצעד הראשון בדרך לגמילה מהסיגריות. ריכזנו עבורכם את השיטות הטובות ביותר להיפטר...

דפיברילטור - המכשיר שמציל חיים

דפיברילטור הוא מכשיר החייאה אוטומטי מציל חיים שחובה להציבו במקומות ציבוריים. מה אומר החוק, למה נדרש ומדוע כדאי להשתמש במכשיר, איך הוא עובד, וכמה הוא...

מימוש זכויות רפואיות - המדריך השלם

פגיעה בעבודה, קצבאות נכות, קצבת נכות ביטוח לאומי, קצבת ילד נכה, תו נכה, החזרים, הקלות ופיצויים - המדריך שעושה סדר בהטבות שמגיעות לכם ואתם אולי לא...

תגובות