דלג לתוכן

דפיברילטור - המכשיר שמציל חיים

דפיברילטור הוא מכשיר החייאה אוטומטי מציל חיים שחובה להציבו במקומות ציבוריים. מה אומר החוק, למה נדרש ומדוע כדאי להשתמש במכשיר, איך הוא עובד, וכמה הוא עולה. כל מה שצריך לדעת על דפיברילטור במקום אחד

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בהזמנת דפיברילטור?

מה זה דפיברילטור

בעברית הוא נקרא "מפעם", אבל כולם מכירים אותו בשמו הלועזי - דפיברילטור. זהו מכשיר החייאה יחודי אשר מסוגל להציל חיים במקרה של דום לב או התקף לב. דפיברילטור מחזיר את קצב הפעילות התקין של הלב. השימוש בדפיברילטור נעשה באופן חיצוני ואין צורך בניסיון רפואי קודם, למעט הכשרה קצרה בהפעלת המכשיר. המכשיר מזהה את הפרעת קצב הלב ונותן הוראות הפעלה קוליות. כיום המכשיר קיים גם בעברית ובהתאמה לישראל. 

מה אומר חוק הדפיברילטור בישראל

ביום האחרון של שנת 2007 התקבלה בכנסת החלטה לחייב הצבת דפיברילטור בכל מקום ציבורי שבו יותר מ-500 איש. המשמעות: אם את או אתה בעלים של עסק או של מקום ציבורי ששוהים בו יותר מ-500 איש, אתם מחויבים להציב מכשיר דפיברילטור בעסק או במקום שבבעלותכם. בין העסקים שמחויבים בהצבת המכשיר כלולים משרדי ממשלה ורשויות מקומיות, נמלי תעופה ונמלים, תחנות מרכזיות של תחבורה ציבורית - אוטובוסים, רכבות, ואוניות נוסעים, קניונים, אצטדיוני והיכלי ספורט, בתי אבות, בתי כלא, בתי מלון עם יותר ממאה חדרים, בריכות שחייה וחופי רחצה, מכוני כושר, ומקומות עבודה שמעסיקים יותר מ-500 עובדים. 

החל מ-2018 חלה חובה להחזיק את המכשיר גם בבתי ספר. כמובן שניתן ומומלץ להצטייד במכשיר דפיברילטור גם אם יש פחות מ-500 אנשים, אך אין חובה חוקית לכך. החוק כולל גם הוראות בנוגע להצבת שלטים על הימצאותו של דפיברילטור במקום: יש להציב שלט על העמדה שבה נמצא המכשיר, שלט שמפנה אל העמדה, ושלט שמפרט את אופן השימוש בדפיברילטור.

מתי נדרש להשתמש בדפיברילטור

ברגע שמבחינים באדם הלוקה בליבו יש להשתמש במכשיר. ברוב המקרים אין זמן להמתין לכוחות ההצלה וכל שנייה חשובה. דום לב הוא מצב שבו פעולת הלב מפסיקה בפתאומיות. ייתכן מצב של פרפור חדרים, כלומר סיבי שריר הלב פועמים במהירות גבוהה מאוד בלי להזרים דם, וייתכן גם מצב שבו הלב מפסיק לפעום לחלוטין. קל לזהות אנשים במצוקה כזו - הם יאבדו הכרה, הנשימה תופסק, והדופק ייעצר. זה הזמן להיכנס לפעולה מיידית בעזרת דפיברילטור שכן אם לא יינתן טיפול מיידי, עלול להתרחש נזק מוחי בלתי-הפיך ואף מוות תוך דקות בודדות. טיפול מהיר בדפיברילטור גם על ידי אדם ללא כל הכשרה רפואית הוא הדרך בעלת הסיכויים הגבוהים ביותר להצלת חיים.

דפיברילטור

סוגי דפיברילטורים

דפיברילטור חצי אוטומטי (מיועד לשימוש ציבורי): מכשיר זה מבצע פענוח אוטומטי של קצב הלב של החולה. לאחר חיבור המכשיר וביצוע האבחון האוטומטי, המכשיר קובע אם כדאי או לא כדאי לתת שוק. הדפיברילטור מכריז למטפל לא לגעת בחולה וללחוץ על כפתור השוק. באופן הזה המטפל יכול לוודא שאף עובר אורח לא נוגע בחולה ולשחרר מכה חשמלית באופן בטוח. 

דפיברילטור אוטומטי (מיועד לשימוש ציבורי): גם מכשיר זה מבצע פענוח אוטומטי של קצב הלב. יתרונו בכך שלאחר החיבור והאבחון, אם הוא מוצא שיש לשחרר שוק חשמלי, המכשיר עצמו סופר לאחור ומשחרר את המכה באופן אוטונומי. גם כאן תהיה הכרזה שלא לגעת במטופל. ההפעלה פשוטה במיוחד שכן אין צורך בכל מגע במכשיר לאחר חיבורו, אך יש לזכור שלאחר תחילת הספירה לאחור אין אפשרות לעכב את שחרור השוק החשמלי.

דפיברילטור ביתי: המכשיר הביתי דומה בשימושו למכשירים שמוצבים במקומות ציבוריים. הצטיידות במכשיר מומלצת במיוחד לאנשים בקבוצת סיכון ללקות בליבם, בין אם בשל היסטוריה משפחתית ובין אם בשל מצבים רפואיים קיימים. ישנם מכשירים דוברי עברית, כך שלא תתקשו להבין את ההוראות שניתנות באופן ברור ובקצב דיבור נוח מבלי להעמיס על המתפעל לחץ נוסף.
דפיברילטור מקצועי: מכשירים שמיועדים לצוותי רפואה מקצועיים כמו פרמדיקים, אחים ואחיות, רופאים ורופאות, אנשים שאינם זקוקים להכרזות והוראות ויכולים לתפעל את המכשיר על פי שיקול דעתם המקצועי. 

מדוע חשוב להשתמש במכשיר

בישראל מתים מדי שנה כ-8,000 אנשים מדום לב כאשר רוב גדול של הלוקים בליבם לא ישרדו את ההתקף. שוק חשמלי מיידי הוא כמעט דרך ההחייאה היחידה שמצילה את חייו של אדם שלוקה בדום לב. יש לתת את השוק החשמלי במהלך שבע הדקות הראשונות מתחילת האירוע, מה שלא מאפשר להמתין לצוות רפואי ברוב המוחלט של המקרים. 

הפעלת דפיברילטור ב-60 השניות הראשונות יכולה להציל חיים בכ-90% מהמקרים. כל דקה נוספת שחולפת ללא טיפול מפחיתה את סיכויי ההחייאה בכ-10%. לא חסרות דוגמאות לחשיבותו של המכשיר. באוקטובר 2020 הציל מנהל התפעול בספארי את חייו של חברו לעבודה, מטפל בספארי, שהתמוטט במהלך טיפול בקנגורו. מקרה מפורסם אחר אירע ב-2017, כשתלמיד בית ספר בסיוע מורה ומזכירת המוסד הלימודי הצילו את חייו של מורה שהתמוטט באמצעות דפיברילטור שהוצב במקום. 

דפיברילטור

איך משתמשים בדפיברילטור

כדי שכל אדם יוכל להשתמש בדפיברילטור, הפעלתו פשוטה במיוחד:

1.מדליקים את הדפיברילטור.

2.מדביקים לחולה את האלקטרודות.

3.המכשיר מזהה באופן אוטומטי אם קיימת הפרעת קצב לב שדורשת שוק חשמלי.

4.אם יש בכך צורך, המכשיר יורה למפעיל לא לגעת בחולה ומתי לתת שוק חשמלי במקרה של מכשיר חצי אוטומטי. במכשיר אוטומטי מלא תתבצע ספירה לאחור למתן השוק, שיינתן ללא פעולה מצד המטפל.

5.יש ללחוץ על הכפתור המהבהב ברגע שהמכשיר מורה על כך.

דפיברילטור מחיר: כמה עולה דיפיברילטור?

טווח המחירים לדפיברילטורים שמאושרים לשימוש בישראל נע בין 4,500 שקלים לכ-10,000 שקלים, כשרוב המכשירים יעלו עד 6,000 שקלים. רוב המכשירים מיוצרים בארצות הברית, אחד מהם מיוצר בגרמניה ואחד נוסף בשוויץ.

דפיברילטור מחיר - הסיבות להפרשי העלויות: לכל סוג מכשיר יש אורך חיי סוללה שונה, והם נעים בין שנתיים לשבע שנים עד שצריך להחליפה. ישנן סוללות שמספיקות ל-60 מכות חשמל ואחרות מספיקות ל-300 שוקים. גם טווח האחריות משתנה ונע בין שנתיים לשמונה שנים, כשבמהלך תקופת האחריות ניתן להחליף דפיברילטור תקול. משקל המכשירים נע בין 1.1 ק"ג ל-1.9 ק"ג. רוב המכשירים באישור מנהל התרופות האמריקני - FDA, וחלקם מגיעים גם עם אנגלית, גרמנית, ורוסית בנוסף לעברית כשפת מערכת.

מתעניינים בהזמנת דפיברילטור? מלאו פרטיכם ונציג יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

דפיברילטור - חברות בתחום

דפיברילטור - סקירות בתחום

כמה עולה דפיברילטור? השוואת מחירים

דפיברילטור מחיר - כמה עעולה דפיברילטור? ריכזנו את המותגים המובילים בישראל עם טווח המחירים עבור כל מכשיר, מה היתרונות של כל מותג, כל כמה זמן יש להחליף...