דלג לתוכן

רישום תינוק לקופת חולים

לאיזו קופת חולים התינוק משויך, מה עושים אם רוצים להעביר את הרך הנולד לקופת חולים אחרת, האם ניתן לבטח תינוק בקופת חולים ללא אחד מההורים ומה השלב שאחרי רישום תינוק לקופת חולים? בדקנו הכל ויש לנו תשובות

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בהרשמה לקופת חולים?

את לא צריכה שנפתח את הסקירה הזו במשפטים כמו ״לידת תינוק והגדלת המשפחה היא רגע מרגש ביותר בחיי ההורים״, את בטח כבר יודעת את זה בלעדינו. את גם לא צריכה שנספר לך על הלחצים שמגיעים בשלב הזה שמשתחררים מבית החולים ומגיעים הביתה עם תינוק חדש, במיוחד כשמדובר בילד הראשון, ומגלים שזהו - מעכשיו זה רק את, הפרטנר או הפרטנרית, והתינוק. אנחנו ממש לא באים להוסיף לסיר הלחץ, אלא להיפך - להרגיע ולתת מידע על רישום תינוק לקופת חולים, כדי שהקטע הבירוקרטי הזה יהיה הדבר הכי רגוע וחלק שיהיה לך בהמשך הדרך. גברים, הסקירה הזו מנוסחת בלשון נקבה כי ברוב המוחלט של המקרים נשים הן אלה שנשאו את הרך הנולד ברחמן, אבל אתם בהחלט מוזמנים לקרוא, זה מיועד גם לכם. 

איך מתבצע רישום תינוק לקופת חולים

נתחיל בכך שכל תושבי ישראל חייבים להיות מבוטחים בביטוח רפואי ממלכתי באחת מארבעת קופות החולים - כללית, מכבי, לאומית או מאוחדת. לא ניתן להיות חברים בשתי קופות חולים, ולא ניתן להחליף את הביטוח הרפואי הממלכתי בביטוח בריאות פרטי. החובה הזו לא פוסחת על אף גיל, גם לא על תינוקות. המוסד לביטוח לאומי משייך באופן אוטומטי כל תינוק שנולד לקופת החולים של ההורה שמקבל עבורו את קצבת הילדים. השיוך מתבצע אחרי קבלת המידע על הלידה ממשרד הפנים. 

זה קל במיוחד במצבים שבהם שני ההורים חברים באותה קופת חולים, אבל איך מתבצע רישום תינוק לקופת חולים אם כל אחד מההורים מבוטח בקופת חולים אחרת? אם ההורים מעוניינים שהילד יהיה מבוטח בקופה של ההורה שמקבל את הקצבה - אין בעיה. הבירוקרטיות מתחילות כשההורים מעוניינים לרשום את התינוק לקופת החולים של ההורה שלא מקבל את קצבת הילדים. במצב הזה יש לבצע רישום יילוד. רישום תינוק לקופת חולים במסגרת רישום יילוד מתאפשר רק אם שם התינוק כבר עודכן במשרד הפנים ושגיל היילוד מעל שבועיים. 

את הרישום ניתן באחת הדרכים:

  • אתר המוסד לביטוח לאומי: יש להזדהות באתר הביטוח הלאומי על ידי כל אחד מההורים באמצעות כרטיס אשראי אישי על שמו. הכרטיס לצורך זיהוי בלבד והשירות עצמו ללא כל תשלום. 
  • סניפי הדואר: אם אין לאחד ההורים או לשניהם כרטיס אשראי אישי, אפשר לבצע את ההרשמה בסניפי הדואר. על שני ההורים להגיע לצורך הרישום והשירות כרוך בתשלום. 
  • בקופת החולים: רישום תינוק לקופת חולים עד גיל 6 חודשים מתבצע באופן מיידי, ללא תקופת המתנה לתקופת הרישום הבאה. 

רישום ילד לקופת חולים לאחר חצי שנה

מעל גיל חצי שנה ועד גיל 18, ילדים יכולים לעבור בין קופות החולים על פי בקשת ההורים, לפי תקופות ההרשמה ומועדי המעבר הקבועים בחוק. חשוב להדגיש, עד גיל 18 ילד לא יכול להיות מבוטח בקופת חולים ללא חברות של אחד ההורים, לאחר גיל 18 כל אחד חופשי לעצמו. 

יש גם מצבים ייחודיים שנוגעים אל רישום תינוק לקופת חולים כמו למשל צו בית משפט או הסכם גירושים. במצב כזה יש לשלוח את ההסכם או את הצו לתחום מרשם הבריאות וההעברת התינוק או הילד תתבצע באופן מיידי ללא קשר לתקופת המעבר שבחוק. 

רישום תינוק לקופת חולים

רישום תינוק לקופת חולים מאוחדת

ברוב המקרים האם היא זו שמקבלת את קצבת הילדים, כך שאם רק האם רשומה במאוחדת או שני ההורים רשומים בקופה, רישום תינוק לקופת חולים מאוחדת יתבצע באופן מיידי. אם רק האב מבוטח בקופת חולים מאוחדת, לא הוא זה שמקבל את הקצבה, וההורים מעוניינים שהילד יהיה רשום בקופה - על שני ההורים לרשום את התינוק בסעיף "רישום יילוד ללא בוגר לקופת האב". אימו של היילוד צרכיה לחתום על המסמך גם היא. 

רישום תינוק לקופת חולים כללית

רישום תינוק לקופת חולים כללית אפשרי רק אם לפחות אחד ההורים משויך לכללית. אם מדובר במקבל או מקבלת הקצבה, התהליך פשוט במיוחד:

  • היכנסו לאתר כללית, הכניסו פרטים מזהים, ועברו לשירות ״פשוט לבקש מהמרפאה״.
  • בלשונית ״המרפאה שלי״, בחרו ״רישום תינוק לכללית״ בשדה ״סוג הבקשה״. 
  • תחת השדה ״אני רוצה״ בחרו ״לרשום את התינוק שלי לכללית״.
  • כעת יש להזין את המידע המבוקש וללחוץ ״המשך״.
  • עדכון על קבלת התשובה יישלח במסרון או במייל. 

אם ההורה שמקבל את קצבת הילדים לא מבוטח בכללית, יש לבצע קודם לכן את הרישום בביטוח הלאומי כפי שפירטנו ממש למעלה. תוך חודש מהלידה לאחר רישום תינוק לקופת חולים כללית, יגיעו לביתכם שני כרטיסי לקוח ליילוד כדי שלכל אחד מההורים יהיה כרטיס זמין. הקופה מאפשרת מיד לאחר רישום תינוק לקופת חולים כללית לבחור רופא או רופאת ילדים בפריסה ארצית רחבה של מרכזי בריאות הילד, לצד רופאי ילדים עצמאיים בהסדר עם הקופה. 

רישום תינוק לקופת חולים מכבי

אם אימו של התינוק מבוטחת במכבי, או שני ההורים, או ההורה שמקבל את הקצבה במקרים שזו לא האם מבוטח במכבי, הביטוח הלאומי מבצע באופן אוטומטי שיוך של התינוק לקופה. ניתן להשלים רישום תינוק לקופת חולים מכבי באפליקציית מכבי, באתר מכבי אונליין, במוקד מכבי, או במרכזים הרפואיים של מכבי. אם רק האב שאינו מקבל את קצבת הילדים במכבי ואתן מעוניינות להעביר את התינוק אליו, יש להשלים רישום יילוד בסניף הדואר או באתר הביטוח הלאומי כפי שפירטנו קודם לכן. המעבר עד גיל 6 חודשים מתבצע מיידית, ולאחר מכן לפי מועדי המעבר הקבועים בחוק. 

את הכרטיס המגנטי עבור התינוק תקבלו תוך 30 יום ממועד רישום תינוק לקופת חולים מכבי, אך אל דאגה - בזמן הזה ניתן להגיע לרופאים ללא הצגת הכרטיס. ניתן לצרף את התינוק לביטוחים המשלימים מכבי זהב או מכבי שלי גם אם ההורים לא רשומים לשירותים הללו, אך אם ההורים כן רשומים, התינוק יקבל פטור מתקופת ההמתנה לזכאויות השונות. 

רישום תינוק לקופת חולים לאומית

בדומה לקופות האחרות, גם רישום תינוק לקופת חולים לאומית מתאפשר ללא בעיות אם ההורה שמקבל את הקצבה או שני ההורים מבוטחים בקופה. אם רק האב רשום בלאומית ולא הוא זה שמקבל את קצבת הילדים, יש לבצע רישום יילוד כדי לבצע את המעבר. ניתן לעשות זאת ללא עלות באתר הביטוח הלאומי או בסניף הדואר בעלות של 16.50 שקלים. עד גיל 6 חודשים הרישום מתבצע מיידית וללא תקופת רישום או המתנה. לאחר גיל 6 חודשים, רישום תינוק לקופת חולים לאומית יכול להתבצע בהתאם לתקופות ההרשמה הקבועות בחוק. 

מה עושים אחרי רישום תינוק לקופת חולים

לא משנה באיזו קופת חולים את מבוטחת ולאיזו התינוק משויך, השלב הבא הוא ביקור בטיפת חלב. ההמלצה היא להגיע לטיפת חלב לאחר 10 עד 14 ימים מהלידה כדי לפתוח עבורו תיק ולוודא את משקלו. חשוב לדעת שמרכז טיפת חלב אינו רק מקום לקבלת חיסונים, אלא גם מרכז בדיקות גדילה והתפתחות שבו תוכלי לקבל מידע חשוב מאוד בנושאים מגוונים, כולל תזונה ובטיחות. 

מתעניינים בהרשמת תינוקכם לקופת חולים? מלאו פרטים כאן ונציגי הקופה שתבחרו יצרו עמכם קשר בהקדם ויסייעו לכם בהרשמה.

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

רישום תינוק לקופת חולים - שאלות ותשובות

איך מבצעים רישום תינוק לקופת חולים?

ניתן לרשום את התינוק באמצעות האתר של המוסד לביטוח לאומי. יש להצטייד בכרטיסי האשראי של שני ההורים, כל אחד עם כרטיס אישי על שמו, לצורך זיהוי. אם אין לשני ההורים כרטיס אשראי, ניתן לעשות זאת באחד מסניפי הדואר. שיוך לקופת החולים מתבצע באופן אוטומטי לקופת החולים של מקבל קצבת הילדים, בדרך כלל מדובר באמא. ניתן להשלים את ההרשמה ואת בחירת הרופא באתר קופת החולים, באפליקציה, או בסניפי הקופה. 

כמה עולה רישום תינוק לקופת חולים?

רישום תינוק לקופת חולים באתר הביטוח הלאומי נעשה ללא תשלום, אך יש להזין כרטיסי אשראי לצורך זיהוי. הרישום באמצעות סניפי הדואר נעשה בתשלום שעומד על 16.50 שקלים נכון לדצמבר 2022, המחיר עשוי להשתנות מעת לעת. 

מה עושים אם רוצים לרשום תינוק לקופת חולים שאינה של האם?

אם ההורים מעוניינים לרשום את התינוק לקופת החולים של האב שאינו מקבל את קצבת הילדים, יש לבצע רישום יילוד. ניתן לבצע רישום תינוק לקופת חולים במסגרת רישום יילוד רק לאחר עדכון שם התינוק במשרד הפנים ושגילו של הרך הנולד מעל שבועיים. עד גיל חצי שנה הרישום נעשה באופן מיידי ללא תקופות ההמתנה וההרשמה הקבועות בחוק. 

איך מתבצע רישום תינוק לקופת חולים אחרי גיל חצי שנה?

ניתן להעביר את התינוק בין קופות החולים של ההורים גם לאחר גיל חצי שנה, אולם במקרים אלו המעבר יתבצע בהתאם לתקופת ההרשמה הקבועות בחוק. עד גיל 18 הילד חייב להיות מבוטח באחת מקופות החולים שבהן מבוטחים ההורים. לא ניתן להיות מבוטח בקופה שבה אף אחד מההורים אינו חבר. 

אולי יעניין אותך גם:

מעבר בין קופות חולים - המדריך השלם

איך אפשר לבצע מעבר בין קופות חולים, מי זכאי לעשות מעבר לקופת חולים אחרת, האם יש הגבלות על החלפת קופת חולים, באילו תאריכים ניתן לעבור בין הקופות וכל...

איזו קופת חולים הכי טובה?

שוקלים החלפת קופת חולים? חשוב שתדעו: מה הופך קופת חולים לטובה ומה חשוב לבדוק לפני שבוחרים קופת חולים או עוברים לקופה מתחרה? פריסת סניפים, זמן ההמתנה...

איך עוברים קופת חולים?

חושבים על מעבר לקופת חולים אחרת? הגעתם למקום הנכון. כל מה שצריך לדעת על מעבר בין קופות חולים, עם אפשרות לפנות לחברות: כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית.

רישום לקופת חולים - איך עושים את זה?

שוקלים הרשמה לקופת חולים אחרת? חזרתם לארץ משהות ממושכת בחו״ל? השתחררתם מהצבא או אולי נולד לכם תינוק חדש? אספנו עבורכם את כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא...