דלג לתוכן

אולטרסאונד ביתי: לראות את העובר מהבית

מכשיר אולטרסאונד ביתי קטן ופשוט יאפשר לראות את פעימות לב העובר מכל מקום שבו את נמצאת. מה זה המכשיר הזה, מי צריכה אותו, למה כדאי להצטייד בו, וכמה זה עולה?

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

תקופת ההריון היא התקופה הכי מרגשת בחיים. אבל לא רק מרגשת, אלא גם מלאה בלחצים. אנחנו כל הזמן חושבות - העובר בסדר? ההריון תקין? אני צריכה ללכת להיבדק? מכשיר אולטרסאונד ביתי מאפשר לנו להיות רגועות בין הביקורים אצל הרופאות ולראות את פעימות הלב של העובר בבית או בכל מקום אחר שאנחנו נמצאות בו, ובכל זמן ביממה. 

מה זה מכשיר אולטרסאונד ביתי?

בדיקת אולטרסאונד היא בדיקה לא פולשנית שנעשה בה שימוש רב במהלך ההריון. הבדיקה בוחנת את מצב העובר, והיא בדיקה יעילה ובטוחה. עד לא מזמן ניתן היה לבצע בדיקת אולטרסאונד רק בבתי החולים ובמרפאות, אבל פיתוח טכנולוגי מאפשר לכל אישה שמעוניינת בכך לעשות את הבדיקה בעצמה ובלי לצאת מהבית. מכשיר אולטרסאונד ביתי הוא מכשיר קטן ונוח שניתן לנשיאה לכל מקום שבו את נמצאת. בחלק מהמקרים זהו מכשיר קל משקל שמולבש על הטלפון החכם באמצעות התקן. המכשיר יכול לבדוק את המדדים החשובים לבריאותו של העובר, כמו למשל דופק עוברי, ובהתאם לסוג המכשיר גם תנועות וכמות מי שפיר. 

באילו מקרים אולטרסאונד ביתי יכול לסייע?

לפני הכול, המכשיר נותן תחושת ביטחון. מכשיר אולטרסאונד ביתי מאפשר לראות את פעימות הלב של העובר כבר מהשבוע ה-12 או ה-14 (תלוי בסוג המכשיר), עוד לפני שתנועות העובר מורגשות, כך שאת תמיד יכולה לדעת האם אפשר להיות רגועה.

במחצית השנייה של ההריון, כשתנועות העובר כבר מורגשות היטב, מתעורר חשש לשלומו אם עובר זמן מסוים מבלי להרגיש אותו. נשים רבות מתייעצות בנושא בעמודים שונים ברשתות החברתיות ומקבלות מסרי הרגעה. נכון, פעמים רבות לא קרה כלום, אבל בפעמים אחרות כן היה צריך להגיע מיד למיון. אולטרסאונד ביתי יאפשר לך קודם כל לבדוק בעצמך ולדעת האם אפשר להיות רגועה או שצריך לפנות לבית החולים או אל הרופא המטפל.

מכשיר אולטרסאונד ביתי מתאים לנשים בהריון בסיכון גבוה שרוצות להיות כל הזמן עם היד על הדופק, תרתי משמע, אבל גם לנשים עם הריון תקין לחלוטין, ללא שום סכנה, שרוצות לראות מקרוב את העובר ולהתחבר אליו בדרך זו. 

אולטראסאונד בבית

אילו חברות מציעות מכשיר אולטרסאונד/ דופלר ביתי?

ישנם שני מכשירים עיקריים שנמכרים בישראל והם שונים זה מזה באופן פעולתם:

דופלרים ביתיים:

הרה ביט: זהו מכשיר למדידת הדופק העוברי שקיבל את אישור משרד הבריאות הישראלי, ואישור CE - התקינה האירופאית. המכשיר יעיל לשימוש כבר מהשבוע ה-12 להריון, אך במקרים מסוימים יהיה קשה יותר לאתר את הדופק בשבועות המוקדמים בגלל היבטים פיזיולוגיים כמו גודל העובר ומיקום השליה. המכשיר קל ופשוט לשימוש, ואין צורך בכל ידע מוקדם כדי להפעילו. אולטרסאונד ביתי של הרה ביט מגיע עם אפליקציה בגרסאות לאנדרואיד ולאייפון, והיא מתחברת אוטומטית להתקן. האפליקציה תדריך אותך בכל שלב, החל מאיך למרוח את הג׳ל, דרך תמרון המכשיר על הבטן, ועד שתשמעי את פעימות הלב. 

בייבילינק: מכשיר בייבילינק דופלר מאפשר לראות את פעימות לב העובר החל מהשבוע ה-14. המכשיר מגיע עם הדרכה טלפונית שמבוצעת על ידי מיילדת או אחות מוסמכת. בהדרכה המיילדת או האחות יסבירו על אופן השימוש במכשיר, יספקו נתונים כמו מהו הטווח התקין לדופק עוברי, ובאילו מצבים יש לפנות לבדיקה רפואית. הערכה של בייבילינק כוללת את המכשיר, בקבוק ג׳ל גדול, סט סוללות חדשות, וחוברת הדרכה. 

ומה מציעות קופות החולים בתחום?

קופת חולים כללית מאפשרת ללקוחות כללית מושלם לרכוש מכשיר אולטרסאונד ביתי. המכשיר שכללית מציעה נקרא PulseNmore ובשלב זה הוא פועל עם מכשירי אנדרואיד, ובקרוב יוצע גם לבעלות אייפון. הייחוד במכשיר אולטרסאונד ביתי של כללית בכך שהוא מפיק סרטון בן שלוש דקות ומשדר אותו למוקד הריון של כללית. הסורק מתחבר לטלפון החכם באמצעות התקן והג׳ל נוגע בסורק בלבד, מבלי להזיק לטלפון. 

אפליקציה מיוחדת שולחת את הסרטון למוקד הריון של בית החולים בילינסון. המוקד מאויש בכל יום ברופאות ורופאים, טכנאי וטכנאיות אולטרסאונד, מהשעה 8:00 בבוקר ועד 22:00. את פענוח הבדיקה תקבלי עד ארבע שעות משליחת הסרטון. הרופא ישלח את התשובה בצירוף ניתוח המדדים שהתקבלו בבדיקה והכול יופיע בתיק הרפואי הדיגיטלי שלך. 

בשלב זה רק קופת חולים כללית מציעה שירות כזה. 

האם המכשירים בטוחים לשימוש?

כל המכשירים בטוחים לשימוש ואינם גורמים נזק לעובר או לאם. המכשירים שנסקרו קיבלו את אישור משרד הבריאות הישראלי ומכון התקינה האירופאי (CE). המכשיר של בייבילינק אושר גם על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA). 

*אולטרסאונד ביתי מחיר - כמה זה עולה?

העלות משתנה בין המכשירים, חלקם ניתנים בהשכרה וחלקם למכירה. בייבילינק משכירה את המכשיר בעלות שנעה בין 190 ל-250 שקלים לחודש, בהשכרה חודשית מתחדשת או בהתחייבות למספר חודשים עד חצי שנה. ככל שההתחייבות ארוכה יותר, המחיר החודשי יורד. הרה ביט משכירה את המכשיר בתשלומים חודשיים של כ-230 שקלים בהתחייבות לשלושה חודשים, וניתן להאריך את התקופה לכל ההריון. ניתן גם לרכוש את המכשיר בסכום שנעה בין 1,490 ל-1,750 שקלים בהתאם למבצעים שנהוגים מעת לעת, וניתן לפרוס ל-12 תשלומים. כללית מושלם מסבסדת ללקוחותיה מכשיר אולטרסאונד ביתי במחיר של 300-350 שקלים.

*המחירים בסקירה זו נכונים לינואר 22

חושבת על מעבר בין קופות חולים? מלאי פרטים כאן ונציגי הקופה שתבחרי יחזרו אליך בהקדם

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

אולטרסאונד ביתי - שאלות ותשובות

מה זה מכשיר אולטרסאונד ביתי?

מכשיר אולטרסאונד ביתי הוא מכשיר קטן ונוח שניתן לנשיאה לכל מקום שבו את נמצאת. בחלק מהמקרים מדובר במכשיר קל משקל שמולבש על הטלפון החכם באמצעות התקן. המכשיר יכול לבדוק את המדדים החשובים לבריאותו של העובר, כמו למשל דופק עוברי, ובהתאם לסוג המכשיר גם תנועות וכמות מי שפיר. 

למי מומלץ אולטרסאונד ביתי?

מכשיר אולטרסאונד ביתי מתאים לנשים בהריון בסיכון גבוה שרוצות להיות כל הזמן עם היד על הדופק, תרתי משמע, אבל גם לנשים עם הריון תקין לחלוטין, ללא שום סכנה, שרוצות לראות את פעימות לב העובר ולהתחבר אליו בדרך זו. 

האם מכשירי אולטרסאונד ביתי בטוחים לשימוש?

כל המכשירים שנסקרו בטוחים לשימוש, אינם גורמים נזק לעובר או לאם, וקיבלו את אישור משרד הבריאות הישראלי ומכון התקינה האירופאי (CE). המכשיר של בייבילינק אושר גם על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA). 

אולטרסאונד ביתי מחיר - כמה זה עולה?

העלות משתנה בין המכשירים ובהתאם לחוזים עם החברות השונות במודל השכרה. נע בין 190 ל-250 שקלים במודל השכרה, ומגיע ל-1,490 שקלים ברכישת מכשיר שניתן לפרוס ל-12 תשלומים. 

הריון ולידה - סקירות נוספות

NIPT - בדיקת דם ניפט במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT - האם ניתן לעשות בדיקת דם ניפט במקום דיקור מי שפיר? למי הבדיקה הזו מתאימה, מתי כדאי להיעזר בה, אילו חברות פועלות בתחום, איך זה עובד, וכמה...

בדיקות הריון לפי שבועות

אילו בדיקות עושים במהלך ההריון, מתי צריך לעשות כל בדיקה, מה בוחנים בכל אחת מהבדיקות, וכמה זה עולה לך? ההריון היא תקופה מרגשת אך גם מבלבלת, אז כדי...

שימור דם טבורי

כל מה שרציתם לדעת על שימור דם טבורי: מה זה דם טבורי? איך שימור שלו יכול לעזור בעתיד? מה היתרונות והחסרונות של השימוש בו? איפה ואיך ניתן לאסוף ולשמור...

בדיקת NIPT - השוואת מחירים

בישראל קיימות כמה חברות שמבצעות בדיקת דם פשוטה שנקראת NIPT. האם הבדיקה יכולה להחליף דיקור מי שפיר? באילו חברות ניתן לעשות את הבדיקה, כמה היא עולה,...