דלג לתוכן

אשפוז בית - בית חולים בבית שלך

יותר ויותר אנשים מגלים את יתרונות האשפוז הביתי במקום לבזבז שעות ארוכות בחדר המיון וימים רבים במחלקה. למי מגיע אשפוז ביתי, איך עובד התהליך, כמה זה עולה, והאם קופות החולים משתתפות בעלויות? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על אשפוז בית

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים באשפוז בית?

אשפוז בבית החולים הוא חוויה מפוקפקת. החוויה הזו כרוכה בניתוק מהסביבה הטבעית, בכל עת יש תנועה והתרחשות, הצוות הרפואי מתרוצץ בין החולים, וקרובי משפחה וחברים של מטופלים אחרים במחלקה מייצרים רעש. לרוב יהיה שותף אחד לפחות בחדר, וזה לא תמיד נעים לחלוק את המצב הרפואי עם אנשים זרים לחלוטין. מכל זה אפשר להימנע אם בוחרים באפשרות הידידותית של אשפוז בית.

באילו מצבים אשפוז בית מתאים?

אשפוז ביתי מתאים למטופלים ומטופלות שסובלים ממחלות זיהומיות שדורשות טיפול אנטיביוטי תוך-ורידי, במקרים שקשורים לזיהומי עור, לסובלים מדלקות בשלפוחית השתן, במצבים של התייבשות, במצבים של שינויים במדדים המטבוליים, דלקות ריאה, איזון כאב, ומצבים נוספים שבהם לא נשקפת סכנת הידרדרות במצב המטופלים בזמן האשפוז הביתי. 

מצבים נוספים שבהם ניתן לבחור באשפוז ביתי: אחרי הליכים רפואיים וניתוחיים שונים, החמרה במחלות כרוניות, או חולים במחלות כרוניות כמו אי ספיקת לב, ריאות, כבד, או כליות, אירוע מוחי, מצבים מורכבים של סוכרת, וכן דמנציה ואלצהיימר. בחלק מהמקרים של מחלות כרוניות, ניתן לבצע מעקב ופיקוח על המצב הרפואי בבית החולה, ובכך למנוע אשפוזים חוזרים בבית החולים. 

מה כולל התהליך?

ראשית, יש לקבל הפנייה לאשפוז בית מרופא או רופאת המשפחה, ממוקד רפואה דחופה בקהילה של קופת החולים שלכם, מחדר המיון שאליו פניתם, או מהמחלקה בבית החולים שבה אתם מאושפזים. 

הפניה מרופאי המשפחה או מוקדי קופות החולים: במצבים מסוימים ניתן להימנע מהגעה למיון ולהתחיל מיד באשפוז ביתי. נדגיש כי במצבי חירום שבהם נשקפת סכנה, יש להגיע לחדר המיון לצורך אבחנה וטיפול ראשוני. 

הפניה מחדר המיון: מטופלים שמצבם הקליני יציב דיו על מנת להעבירם לאשפוז ביתי, כמו במקרים שכבר ציינו, יכולים לקבל הפניה לאשפוז ביתי. 

הפניה מהמחלקה בבית החולים: מטופלים שאושפזו במחלקות הפנימיות או במחלקות אחרות בשל מצב רפואי לא יציב או סכנת חיים, אך במהלך האשפוז יצאו מכלל סכנה ומצבם התייצב, יכולים להמשיך עם אשפוז ביתי עם השגחה ופיקוח על מצבם הרפואי.

בכל אחד מהמקרים הללו ייערך בירור ראשוני שבו תתקבל החלטה האם יש צורך באשפוז, והאם ניתן לבחור באפשרות של אשפוז בית או אשפוז בבית החולים. במקרים שבהם אשפוז בית נמצא כפתרון הטוב ביותר, ייערך תיאום לוגיסטי עם החברה שמבצעת אשפוזים ביתיים, המטופל או המטופלת יוסעו לביתם ככל שיש בכך צורך, ותיקבע תוכנית האשפוז עד השחרור. 

אילו שירותים ניתנים במסגרת אשפוז בית?

לרשות הצוות הרפואי עומד מגוון רחב של משאבים באופן שמאפשר מתן טיפולים רבים, ובהם:

 • ביקורי בית על ידי צוותי רפואה וסיעוד על פי תוכניות האשפוז שנקבעה.
 • ביקורי חירום 24/7 ככל שיהיה בהם צורך.
 • מוקד חירום רפואי טלפוני 24/7.
 • בדיקות ביתיות שכוללות מדידת לחץ דם, דופק, וסטורציה.
 • בדיקות דם שיבוצעו על ידי הצוות המטפל והעברתן למעבדות קופת החולים.
 • אספקת תרופות לטיפול ההתחלתי ומתן מרשמים לרכישת מנות הטיפול הבאות.
 • מתן עירוי נוזלים.
 • מתן אנטיביוטיקה דרך צנתר מרכזי אל הווריד.
 • טיפול בקטטר - הכנסה והחלפה.
 • זריקות, החלפת תחבושות, טיפול בפצעים, הוצאת תפרים.
 • שטיפת צנתרים.
 • טיפולים מורכבים נוספים.

מה אשפוז ביתי דורש מבני המשפחה?

המטרה של אשפוז בית היא לתת לכם ראש שקט בכל הצדדים לפן הרפואי של האשפוז. הצוות הרפואי והסיעודי (אחים ואחיות) דואג למעקב וניטור אחר מצב המטופלים. לעומת זאת, הטיפול היומי וסיוע בתזונה והאכלה, מקלחת, הלבשה והיגיינה אישית, רכישת ומתן תרופות – אלה יהיו באחריות בני המשפחה המטפלים, או באחריות מטפל או מטפלת מקצועיים אם החלטתם לשכור שירות כזה.

מהם היתרונות של אשפוז בית על פני בית חולים?

האשפוז בבית החולים עלול לחשוף את המטופלים לזיהומים רבים ולחיידקים עמידים הנפוצים בבתי החולים, אלה כמובן לא קיימים באשפוז בית. הצוות הסיעודי בבית החולים מטפל בחולים רבים ורץ ממטופל למטופלת, מבלי שביכולתם לתת 100% תשומת לב והשגחה צמודה כפי שבני משפחה יכולים לתת בבית המטופל. אשפוז בית מאפשר מתן תזונה בריאה יותר ומונע הפרעות שינה שנגרמים מהרעש וההמולה בבית החולים. 

בנוסף להמולה, בית החולים הוא אינו הסביבה הרגילה של החולה, וזה עלול לגרום לתחושת בלבול, עצב, בדידות, ואפילו דיכאון. אשפוז בסביבה המוכרת של המשפחה והבית עשויה להשפיע לטובה על ההתאוששות ולהביא להחלמה מהירה יותר, בעיקר בקרב חולים מבוגרים. בנוסף, הקשר עם רופא המשפחה ורפואת הקהילה שמכירה את ההיסטוריה הרפואית של המטופל היטב - נשמר. 

ויש גם את הפרטים הקטנים יותר, לכאורה פחות חשובים, אך כדאי להתייחס גם אליהם, כמו חיסכון בהוצאות שונות כמו דלק וחניה יקרה בבתי החולים, פקקי תנועה בדרך אל ומהביקורים, ופחות אובדן ימי עבודה של בני המשפחה, במיוחד אם ניתן לעבוד מהבית. 

אשפוז בית

למי אשפוז בית לא מתאים?

למרות כל היתרונות שמנינו, ובוודאי קיימים יתרונות נוספים, אשפוז בית לא מתאים לכל אחד ואחת ולא בכל המקרים. בראש ובראשונה, במקרים שבהם נשקפת סכנה לחיי המטופלים ויש לייצב את מצבם, או כשיש צורך בציוד רפואי שזמין רק בבית החולים, אשפוז במחלקה הוא הכרחי. בנוסף, אם יש צורך לערוך תחילה בירור רפואי מקיף לצורך אבחנה ראשונה, יש להיבדק תחילה בחדר המיון או במוקדי רפואה דחופה.

אשפוז בית - מחיר

שירות אשפוז בית ניתן למבוטחי קופות החולים בהתאם להתקשרויות והסכמים עם חברות וספקי שירותים רפואיים שונים. השירותים זמינים גם באופן פרטי בתשלום. תשלום עבור אשפוז בית נקבע על פי התוכנית הטיפולית שניתן בהתאם להערכה של רופא מומחה. המחיר משתנה בין המטופלים והעלות הסופית נקבעת בהתאם לצרכי המטופל, מספר אנשי הצוות המטפל שלקחו חלק בטיפול, תוכנית הביקורים, הבדיקות שנערכו, ועוד.

אשפוז בית - מה מציעות קופות החולים?

כל הקופות מציעות סבסוד של אשפוז בית. לפרטים נוספים לגבי החברות המציעות אשפוז בית בהשתתפות קופות החולים השאירו פרטים בטופס כאן ונציג יחזור אליכם בהקדם.

מלאו פרטיכם ונציג חברת אשפוז בית יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

אשפוז בית - שאלות ותשובות

באילו מצבים ניתן לבחור באשפוז בית?

אשפוז ביתי במקרים של מחלות זיהומיות, זיהומי עור, דלקות בשלפוחית השתן, התייבשות, שינויים במדדים המטבוליים, דלקות ריאה, איזון כאב, לאחר הליכים רפואיים וניתוחיים שונים, מחלות כרוניות והחמרה במחלות כרוניות, ובמצבים נוספים שבהם לא נשקפת סכנת הידרדרות במצב המטופלים בזמן האשפוז הביתי. 

אילו שירותים ניתנים במסגרת אשפוז בית?

ביקורי בית, ביקורי חירום, מוקד חירום טלפוני, בדיקות ביתיות שכוללות מדידת לחץ דם, דופק, וסטורציה, בדיקות דם, עירוי נוזלים, מתן אנטיביוטיקה דרך צנתר, טיפול בקטטר, זריקות, החלפת תחבושות, טיפול בפצעים, הוצאת תפרים, שטיפת צנתרים, וטיפולים מורכבים נוספים.

מהם היתרונות של אשפוז ביתי על פני בתי החולים?

אין חשיפה לזיהומים ולחיידקים עמידים הנפוצים בבתי החולים, ישנה השגחה צמודה של בני משפחה, אשפוז בית מאפשר מתן תזונה בריאה יותר ומונע הפרעות שינה שנגרמים מהרעש וההמולה בבית החולים. החולה מטופל בסביבתו הטבעית, הקשר עם רופא המשפחה ורפואת הקהילה נשמר, אין בזבוז זמן וכסף של בני המשפחה על נסיעה לבית החולים, תשלום על חניה, אובדן ימי עבודה, ועוד.

כמה עולה אשפוז בית?

שירות אשפוז בית ניתן למבוטחי קופות החולים בהתאם להתקשרויות והסכמים עם חברות וספקי שירותים רפואיים שונים, וכן יחידות לטיפולי בית שקיימות בקופה. השירותים זמינים גם באופן פרטי בתשלום שמשתנה בהתאם לאופי הטיפול וצרכי המטופל. 

אשפוז בית - חברות בתחום

אשפוז בית - סקירות בתחום

רופא עד הבית

אם אין לכם אפשרות להגיע לרופא או שאתם חשים ברע בזמנים שהמרפאות סגורות, ניתן לערוך הזמנת רופא הביתה. באילו מקרים ניתן להזמין רופא עד הבית, למי השירות...

הוספיס בית: טיפול תומך בכבוד

שירות הוספיס בית מיועד לחולים סופניים המבקשים לשהות בתקופת חייהם האחרונה לצד בני משפחתם ולסיים את חייהם בביתם. למי מתאים השירות, מהם הטיפולים...

בדיקת דם עד הבית: מעבדה אצלכם בסלון

מטופלים רבים מוותרים על בדיקות מעבדה בקופת החולים בשל העומס במעבדות, מוגבלות בניידות, מרחק מהמעבדה הקרובה ביותר, קשיים בתיאום מועד הגעה, וסיבות...

אחות פרטית: טיפול אישי והשגחה צמודה

בישראל פועלות עשרות חברות שמציעות שירותי אחות פרטית לטיפול בחולים ובקשישים במצבים של אשפוז בית, וכן שירותי אחות פרטית לאחר ניתוח עם השגחה בבית...

תגובות