דלג לתוכן

איך תורמים זרע? המדריך המלא למתעניין בתרומת זרע

מי מתאים להיות תורם זרע, מהו תהליך תרומת זרע, אילו בדיקות עורך בנק הזרע לפני תרומה, ומדוע כדאי לך להצטרף לרשימת התורמים. כך תוכל לעזור לנשים ולזוגות להגשים חלום

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניין בתרומת זרע?

מהי תרומת זרע?

תרומת זרע היא הפעולה להפקדת זרע בבנק הזרע לצורך הפריה של נשים בעתיד. הזרע מוקפא ונשמר בבנק הזרע ויופשר בעתיד בהתאם לצורך. 

מי יכול להפוך לתורם זרע?

כדי לתרום עבור בנק הזרע, על הגבר התורם לעמוד במספר קריטריונים:
1. רווק. לא יתקבלו גברים נשואים גם אם הם עומדים בכל שאר הקריטריונים.
2. טווח הגיל המינימלי נע בין 18 ל-21 והמקסימלי בין 28 ל-35, משתנה בין בנקי הזרע השונים.
3. בעל ספירת זרע תקינה.
4. בריא בגוף ובנפש כולל אצל בני משפחה מדרגה ראשונה.
5. ללא מחלות מין.
6. בני המשפחה אינם סובלים מליקוי גנטי שעובר בתורשה.
7. השכלה מינימלית עם תעודת בגרות, בחלק מבנקי הזרע ידרשו גם לימודים אקדמיים.
8. נלקחים בחשבון מאפיינים חיצוניים כמו צבע עיניים, שיער, גובה, וכדומה.

הקריטריונים יכולים להשתנות בין בנקי הזרע, אך בכולם יש להצהיר על הסכמה לכל הבדיקות הרפואיות הדרושות, וכן הצהרה שלא נמסרה תרומת זרע בבנק אחר. בכל בנק זרע קיימות הגבלות שנוספות על הוראות משרד הבריאות בהתאם לנתונים המבוקשים על ידי נשים, כמו גובה מינימלי, מוצא, צבע עיניים, צבע שיער, מבנה גוף אתלטי, ועוד.

איך עובד תהליך בנק הזרע?

תהליך תרומת זרע משתנה מעט בין המקומות, אך הנה עיקריו שדומים בין הבנקים השונים:

1. ריאיון אישי ושאלונים רפואיים: בנק הזרע יערוך ריאיון להתרשמות מהאופי של התורם ויעבור על המצב הבריאותי, מילוי שאלונים, ומידע נוסף שדרוש כדי לבנות עבור התורם פרופיל רפואי. בחלקם תתקיים גם שיחה עם פסיכולוג.
2. בדיקת זרע: בנק הזרע מוודא שיש התאמה להיות תורם. גם תורם שעומד בכל הקריטריונים וזרעו תקין עלול לא להתאים לתרומה. אחד הדברים שנבדקים הם יכולתו של הזרע להתאושש מהקפאה. מי שנמצא מתאים, עובר לשלב הבא.
3. בדיקת דם: כל תורם מחויב לערוך דגימת דם לבדיקת איידס, צהבת, סקר גנטי, הפטיטיס B ו-C, טייזקס, ומחלות נוספות. התוצאות נמסרות גם לתורם עצמו, לא מזיק לדעת שאתה בריא. 
4. תרומת זרע: השלב שעבורו התכנסנו. כל בנק זרע קובע כמה תרומות על התורם לתת, באיזו תדירות, ומהו התשלום. יש להימנע מקיום יחסי מין או עינוג עצמי בטווח של 48 עד 72 שעות לפני מתן תרומת זרע.
5. בדיקת דם נוספת: כדי לוודא שתרומות הזרע שניתנו נקיות ממחלות שייתכן שלא התגלו בבדיקה הראשונה, למשל בשל זמן דגירה ארוך יותר כמו HIV-איידס, יש לבצע בדיקה נוספת שלושה חודשים עד חצי שנה לאחר סיום התרומה, בהתאם לדרישות בנק הזרע שבו המנות נתרמו.
6. הצעת הזרע לשימוש: לאחר שבדיקת הדם החוזרת נמצאת תקינה בכל המדדים, בנק הזרע מכניס את המנות לשימוש.

לתרום זרע

מדוע תרומת זרע חשובה?

תרומת זרע נעשית בעיקר לצורכי פוריות ומיועדת עבור נשים שזקוקות לזרע שלא מבן הזוג מסיבות רפואיות או לנשים ללא בן זוג. תרומת זרע עוזרת לאישה או לבני הזוג להגשים את חלומם להקמת משפחה, כשהם לא יכולים לעשות זאת בעצמם בשל בעיות פוריות. בחלק מבתי החולים מתבצע גם מחקר בזרע, במקרים אלו התורם יישאל אם הוא מעוניין להשתתף וימלא טפסים המאשרים זאת.  

איפה תורמים זרע?

בישראל קיימים 17 בנקי זרע מאושרים על ידי משרד הבריאות, חלקם פרטיים, וחלקם בבעלות בתי החולים הציבוריים והממשלתיים. בין היתר ניתן למנות את בנק הזרע איכילוב (ליס) בתל אביב, בנק הזרע תל השומר ברמת גן, וכן קיימים בנקי זרע בבתי החולים בחיפה, בעפולה, בבילינסון בפתח תקווה, בהדסה בירושלים, אסף הרופא, סורוקה בבאר שבע, ופורייה בטבריה. בנק הזרע בהרצליה מדיקל סנטר, בנק הזרע אסותא בתל אביב (אסותא סופרם) וכן קריובנק ברמת השרון הם בנקי זרע פרטיים.

האם בנק הזרע שומר על אנונימיות?

תרומת זרע בישראל היא תרומה אנונימית וזהותו של התורם נשמרת חסויה עבור מי שנכנסה להיריון מזרעו. האנונימיות היא דו צדדית, כלומר גם זהותה של הנתרמת אסורה בגילוי עבור התורם. זהותו של התורם לא תימסר לילדים שייוולדו מזרעו ולא לכל אדם אחר. זאת בניגוד לכמה בנקי זרע בחו"ל שמאפשרים תרומה פתוחה, כלומר תורם זרע שאינו אנונימי. אך כאמור, בישראל עקרון האנונימיות נשמר באדיקות. 

ואיך מפיגים את החשש לאחים שנולדו מתרומה וינהלו מערכת יחסים?

במקרים רבים מאוד ילדים שהגיעו לעולם בעזרת תרומת זרע יודעים על כך מהוריהם. אם בני זוג מגלים ששניהם הובאו לעולם מתרומה, הם יכולים להגיע לבנק הזרע שממנו נלקחה המנה ולוודא שמקור התרומה של כל אחד מהם שונה. כמובן שזהות התורם לא תימסר, אלא תשובה לשאלה אם מדובר באותו אדם. 

כמה כסף מקבלים על תרומת זרע?

בנק הזרע משלם עבור כל פליטת זרע שנתרמת כמה מאות שקלים (הסכום משתנה בין הבנקים). ניתן לתרום מספר מנות אחת לכמה ימים ובכך להגיע לסכום נאה. לכל בנק זרע יש הגבלות ספציפיות בנוגע לכמות הפעמים שניתן לתרום, ישנם כאלה שלא מגבילים כלל, אך תמיד תהיה הגבלה על מספר הנשים שיקבלו את הזרע מאותו התורם, גם כדי למנוע ריבוי אחאים. לרוב אישה אחת תקבל מספר מנות לאורך חייה מאותו תורם, כדי לאפשר אחים ביולוגיים, מה שמצריך יותר ממנת זרע אחת ומאפשר את העלאת התגמול. 

מה צריך לעשות לקראת תרומת זרע?

● יש להימנע מפליטת זרע לפחות 48 שעות לפני מתן הדגימה, אבל עדיף לא יותר משבעה ימים.
● תורם שגר בקרבת המרכז הרפואי שקיים בו בנק זרע יכול לבצע את התהליך בכוסית סטרילית בבית ולמסור אותה תוך 90 דקות למעבדה, כל עוד המנה נשמרה בטמפרטורת החדר.
● מתן זרע באוננות: עדיף לא להשתמש בחומרי סיכה. 
● מתן זרע במגע מיני: יש להשתמש בקונדום מיוחד, ללא קוטל זרע.

תרמתי ו… התחרטתי. יש מה לעשות?

כן, בהחלט. תורם זרע רשאי לחזור בו מהסכמתו. על פי פסיקת בית המשפט העליון, גוברת זכותו של התורם לא להיות הורה בניגוד לרצונו על זכותה של הנתרמת שרכשה את מנות זרע. אולם ישנם מקרים שבהם לא יתאפשר לתרום לחזור בו, כמו למשל אם כבר נעשה שימוש במנות הזרע או אם החזרה מההסכמה ממניעים שרירותיים או מנימוקים בלתי מתקבלים.

מלאו פרטיכם ונציג בנק הזרע יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

שימור פוריות - עוד בתחום:

הקפאת ביציות ועוברים

אישה שרוצה להביא ילדים לעולם אבל לא כעת, יכולה לשמור על זכותה לפוריות עתידית על ידי הקפאת ביציות. למי זה מתאים, איך זה עובד, כמה עולה התהליך, ומה זה...

בנק הזרע | להיות אמא באמצעות תרומת זרע

בזכות בנק הזרע נשים רבות מגשימות את חלומן להיות אמהות. תרומת זרע היא תהליך נגיש וזמין לכל אחת. ניתן לפנות לבנק הזרע במגוון בתי החולים בארץ או במסגרות...

תגובות