דלג לתוכן

בנק הזרע | להיות אמא באמצעות תרומת זרע

בזכות בנק הזרע נשים רבות מגשימות את חלומן להיות אמהות. תרומת זרע היא תהליך נגיש וזמין לכל אחת. ניתן לפנות לבנק הזרע במגוון בתי החולים בארץ או במסגרות פרטיות כגון: קריובנק, סופרם ומדיקל סנטר.

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,


יולי 2020 | מערכת "כמהזה? בריאות"

כל מי שנאבקה שנים בזירת הדייטים אך לאורך כל הדרך לא וויתרה על החלום להיות אמא, יודעת שלפעמים מגיע הרגע בו צריך לקחת את המושכות ולהחליט לבחור בדרך אחרת. פניה לבנק הזרע במטרה להביא ילדים לעולם ולהקים משפחה נעשית פופולארית יותר בשנים האחרונות. ולא רק עבור נשים יחידניות, אלא גם עבור בנות זוג חד מיניות ולעיתים גם לזוגות הטרוסקסואלים שזקוקים לכך.

אולם, מי שתיגש להתחיל את התהליך, תגלה לפניה עולם מעט מורכב ועלולה להישאר עם הרבה סימני שאלה. אנחנו כאן כדי לעשות סדר בבליל המידע ועל מנת שתוכלו לקבל את כל המידע במקום אחד ולהגיע לבנק הזרע עם הרבה יותר הבנה וידע.

בנק הזרע

מהו בנק הזרע?

בישראל יש כיום כ-17 בנקי זרע מאושרים על ידי משרד הבריאות. רובם בנקי זרע ציבוריים אשר ממוקמים בתוך בתי החולים ביחידות מיוחדות שמטרתן לשמור זרע בתנאי הקפאה מיוחדים (לדוגמא: איכילוב, אסף הרופא, תל השומר, בילינסון ועוד). חלק מהבנקים פועלים באופן פרטי, מחוץ לבתי החולים, דוגמת קריובנק ברמת השרון, סופרם באסותא תל אביב והמדיקל סנטר בהרצליה.

תפקיד בנק הזרע הוא:

  • ליצור מאגר תרומות זרע על ידי איסוף ושימור הזרע מתורמים ישראלים.
  • לייבא ולשמור תרומות זרע מתורמים מחו"ל.
  • לשמור זרע עבור גברים המבקשים לשמר את הפריון שלהם מסיבות רפואיות או אחרות.

מי הם התורמים?

תורמים ישראלים לבנק הזרע הם תמיד תורמים אנונימיים (תורם סגור). מדובר ברווקים בלבד בין גילאי 18-30, כאשר ההמלצה היא שיהיו בעלי תעודת בגרות ותואר אקדמי, ואין הגבלה לדת או מוצא. התורם עובר סדרת בדיקות וראיון אישי ובמידה ונמצא מתאים הוא יכול לבצע את התרומה ובכך לוותר על כל מידע בנוגע להריונות ולידות עתידיות, ולזכות בחיסיון מלא מטעם בנק הזרע.

ייבוא זרע מחו"ל יכול להיעשות רק מבנקים המאושרים על ידי משרד הבריאות. בשונה מהתורמים הישראלים, תורם מחו"ל יכול להיות תורם פתוח או תורם סגור. משמעות הדבר היא שבחירה בתורם פתוח מאפשרת ליצור קשר עם התורם כאשר לילד ימלאו 18 שנים. בתורם סגור הדבר אינו אפשרי והתורם יישאר אנונימי לעד. את הייבוא ניתן לעשות באמצעות הבנקים הישראלים.

מעוניינת לקבל יעוץ בנוגע לתרומת זרע?

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

מה כולל התהליך?

החלטת להתחיל בתהליך של תרומת זרע? מצוין! כעת תצטרכי לבצע כמה בדיקות רפואיות ובדיקות גנטיות. בהתאם לתוצאות הבדיקות שלך תוכלי לבחור תורם זרע שיענה על כל הקריטריונים שתגדירי, ולהחליט על שיטת הטיפול המתאימה עבורך. 

במידה וכל הבדיקות תקינות ולא קיים חשש לקושי בכניסה להריון תוכלי לנסות להרות באמצעות הזרעות. אם יש צורך תוכלי להתחיל בתהליך IVF (הפריה חוץ גופית).

בנקי הזרע עובדים לרוב בשיתוף פעולה עם יחידות הפריון וה-IVF ומאפשרים ללקוחותיהן לקבל את מלוא השירותים אצלם, החל מבחירת הזרע ועד לכניסה להריון המיוחל. עם זאת ניתן גם לבחור לפצל את התהליך ורק לרכוש את הזרע עצמו בבנק הזרע ואת תהליך ההפריה לבצע במקום אחר.

כיצד נכנסים להריון מתרומת זרע?

ישנן שלוש דרכים בהן ניתן להרות מתרומת זרע:

הזרעה בזמן הביוץ הטבעי – בשיטה זו מבצעים מעקב באמצעות בדיקות דם ואולטרסאונד על מנת לזהות במדויק את מועד הביוץ החודשי. ביום הביוץ מבצעים הזרעה על ידי הרופא המטפל. 

הזרעה בשילוב טיפול הורמונלי – בשיטה זו האישה מקבלת טיפול הורמונלי מעודד ביוץ שמותאם אישית. במהלך החודש מבצעים מעקב באמצעות בדיקות דם ואולטרסאונד על מנת לזהות ולתזמן את מועד הביוץ במדויק. גם בשיטה זו ביום הביוץ מתבצעת הפריה ע"י הרופא המטפל.

הפריה חוץ גופית IVF - כאשר מתבצע תהליך של הפריה חוץ גופית, הזרע מועבר מבנק הזרע אל יחידת ה-IVF בה האישה מטופלת. לאחר שאיבת הבייציות וביצוע ההפריה החוץ גופית, הביציות המופרות מוחדרות בחזרה לגוף.

כמה זה עולה?

חשוב לדעת, שבמסגרת סל הבריאות נותנות קופות החולים זכאות לתהליכי הפריה חוץ גופית (IVF) לנשים עד גיל 45 (ועד 54 לנשים עם תרומת ביצית) בלידת הילד הראשון והשני, עם זאת הן אינן ממנות את עלות רכישת הזרע. עלות רכישת זרע משתנה ומתחילה בסביבות ה-1000 ₪ למנת זרע מתורם ישראלי בבנק ציבורי. תרומה של תורם מחו"ל תהיה כבר יקרה יותר וכן ניהול התהליך בבנק פרטי מייקר אף הוא את מנת הזרע. ישנם פרמטרים שונים שאף הם מעלים את מחיר מנת הזרע כגון: האם מדובר בתורם פתוח או סגור, כמות המידע הקיימת על התורם (לעיתים אפילו מוצגות תמונות ילדות של התורם), כמות וסוג הבדיקות שנעשו לתורם, איכות שימור הזרע ועוד. 

כדאי לקחת בחשבון שמומלץ ולעיתים נדרש לרכוש יותר ממנת זרע אחת, בעיקר כאשר קיים חשש לקושי להיכנס להריון או כשיש רצון לאחים מאותו תורם. במקרה כזה, מציעים הבנקים הנחות והטבות ברכישת מספר מנות זרע.

מעוניינת לקבל יעוץ בנוגע לתרומת זרע?

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

אולי יעניין אותך גם:

הקפאת ביציות ועוברים

אישה שרוצה להביא ילדים לעולם אבל לא כעת, יכולה לשמור על זכותה לפוריות עתידית על ידי הקפאת ביציות. למי זה מתאים, איך זה עובד, כמה עולה התהליך, ומה זה...

תגובות