דלג לתוכן

מרכזי טיפול בתא לחץ בבתי החולים

כל מה שחשוב לדעת על טיפול בתא לחץ המוצע בבתי החולים בארץ: מרכז סגול באסף הרופא (שמיר), רמב"ם, איכלוב, הדסה עין כרם, אלישע ויוספטל באילת. סוגי הבעיות הרפואיות עבורם ניתן הטיפול במסגרת סל הבריאות או במסגרת פרטית

6 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

בישראל קיימים שישה מרכזי טיפול בתא לחץ: מרכז סגול המטפל באמצעות תא לחץ בבית החולים אסף הרופא, תא הלחץ של בית החולים אלישע אשר עובד בשיתוף פעולה עם בית החולים רמב''ם, תא לחץ במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, תאי לחץ בודדים לאדם אחד ותא לחץ למספר רב של מטופלים בבית החולים הדסה בירושלים ובאילת נמצא תא לחץ המטפל בעיקר בנפגעי צלילה ותושבי האזור.

למי מתאים טיפול בתא לחץ?

טיפול בתא לחץ מתאים למגוון רחב של בעיות רפואיות. ישנן התוויות רפואיות הנכללות בסל הבריאות ובמסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי. וישנן התוויות המתבצעות באופן פרטי או בעזרת ביטוחים אישיים.
התוויות הכלולות בסל השירותים: תסחיף אוויר או גז, מחלת דקומפרסיה, גז גנגרנה, הרעלת פחמן חד חמצני, איסכמיה חבלתית ו/או היקפית חריפה, חסימה חריפה של עורק הרשתית, אנמיה קיצונית, שתלי עור ומתלים במצוקה, זיהום פטרייתי, נמק וזיהומים מפושטים של רקמה רכה, פצעים קשיי ריפוי, נזקי קרינה מאוחרים לרקמה רכה ולעצם, טיפול משולב עם כירורגיה שיקומית, לאחר טיפול בקרינה, זיהום כרוני בעצמות. מידע נוסף על ההתוויות הכלולות בסל הבריאות 

התוויות שאינן כלולות בסל השירותים (משולמות באופן פרטי): חבלות ראש, CRPS, שיתוק מוחין, פגיעות ספורט, חירשות פתאומית, שבץ מוחי, סוג מסוים של אוטיזם, בצקת בראש מפרק הירך, ברך, קרסול, ותסמונת הפיברומיאלגיה. כאן תוכלו לראות את הרשימה מלאה של בעיות רפואיות להן מתאים טיפול בתא לחץ באופן פרטי. ייתכן ויהיה שוני בין מרכז טיפול אחד לאחר בנוגע לבעיות רפואיות בהן בוחרים לטפל.

מעוניינים להתקבל לסדרת טיפולים בתא לחץ באחד מבית החולים? 

לרוב תידרשו להביא את המסמכים הבאים:

  • הפנייה מרופא 
  • צילום חזה
  • בדיקת רופא אף אוזן גרון
  • בדיקות מוקדמות במידת הצורך לפי דרישת הרופא
  • חתימה על הסכמה לטיפול בתא לחץ
  • טופס התחייבות מקופת החולים (טופס 17)

תא לחץ אסף הרופא (מרכז הרפואי שמיר)

מרכז סגול לרפואה היפרברית הוקם בשנת 1997 ונמצא בתחומי בית החולים אסף הרופא. במרכז פועל צוות בעל ידע וניסיון גדול במטופלים הסובלים מפגיעות נוירולוגיות ופצעים קשים לריפוי. תאי הלחץ באסף הרופא הם מהגדולים והמתקדמים בישראל ומעניקים טיפול בחמצן בלחץ גבוה. תא לחץ אסף הרופא שייכים לחברת HAUX וכוללים מערכת בקרה משוכללת, מערכות בטיחות מתקדמות, טלוויזיות במעגל סגור (בתוך תא החמצן) ומערכות לטיפול בחולים מונשמים. תאי החמצן חדישים ומרווחים ומאפשרים אבחונים וטיפולים במגוון רחב של בעיות רפואיות. תא לחץ אסף הרופא יכול להכיל עד 38 מטופלים בו זמנית, כאשר כל תא מחולק לשני תאים - בתא אחד יש 20 מושבים ובתא האחר יש 18 מושבים. 

מטופל המעוניין בקבלת טיפול בתא לחץ אסף הרופא יגיע למרכז סגול, ייבדק על ידי רופא ואחות אשר יעריכו את מצב הפצע וגורמי הסיכון השונים. במסגרת אותה בדיקה ייכנס המטופל לתא לחץ בליווי אחות ותיבדק רמת החמצן בפצע והאם יש השפעה של הטיפול עליו. במידה ויראו שחל שיפור משמעותי ברמת החמצן בפצע, המטופל יופנה לקופת חולים לצורך הוצאת טופס 17 עבור הטיפולים במכון.

בממוצע מטופל צריך לעבור בין 30 ל-60 טיפולים יומיים, כל טיפול אורך כשעתיים, בטיפול עצמו מוזרם חמצן בלחץ גבוה יותר מהלחץ האטמוספרי לתוך התא, לחץ החמצן הגבוה מעלה את רמת החמצן בדם וברקמות. התגובות הפיזיולוגיות המתרחשות בגוף המטופל מגבירות את תהליכי הריפוי, משפרות את תפקוד תאי הדם הלבנים המסייעים למערכת החיסונית ובנוסף הטיפול בתא הלחץ עוזר גם בזיהום כרוני בעצמות.
אל תאי הלחץ של אסף הרופא ניתן להגיע עם הפניה מרופא במסגרת הטיפולים המאושרים על ידי משרד הבריאות או באופן פרטי במידה ומצבו הרפואי של המטופל אינו עומד בהתוויות המשרד.

בית החולים ‪״‬אלישע״  ‬‬‬‬

המרכז לטיפול בחמצן ולרפואה היפרברית בבית החולים אלישע שבצפון הארץ קיים מאז שנת 1996. במרכז זה מעניקים טיפולים באמצעות תא לחץ שמסייעים למגוון רחב של מצבים רפואיים. מדובר בטיפול הניתן באווירה נעימה, בהשגחת צוות מקצועי ומיומן.

טיפול בתא לחץ בבית החולים אלישע מאפשר למטופלים לנשום 100% חמצן באמצעות מסיכה או ברדס. המטופלים נכנסים לתא עשוי פלדה שצורתו גליל ובו מקומות ישיבה עם מסיכת חמצן אישית לכל מטופל. במהלך הטיפול עולה הלחץ הסביבתי ללחץ הגבוה מהלחץ האטמוספירי והמטופלים נושמים את החמצן אשר עובר בדם במינונים גבוהים משמעותית מהרגיל. בתחילת הטיפול, בזמן דחיסת האוויר לתא, ייתכן ויורגש לחץ קל באוזניים. הצוות המטפל, הכולל אח/ות ורופא/ה מדריכים כיצד ניתן להשוות את הלחצים באוזניים. לאורך כל הטיפול נוכח נציג מהצוות הרפואי בתוך התא, בנוסף לצוות הרפואי שנמצא מחוץ לתא. בתא הלחץ ישנה מערכת קשר וטלוויזיה במעגל סגור, דבר המאפשר תקשורת בין השוהים בתא לנמצאים מחוצה לו. כמו כן, בתא מוצעים מספר ערוצי מוזיקה לרווחת המטופלים. הטיפול נמשך 90 דקות ובסיומו מוצא האוויר מהתא וגם הלחץ באוזניים לרוב משתחרר. החמצן שעובר לתאים במינון גבוה מהרגיל מעודד יצירת כלי דם חדשים ומלחמה בזיהומים מחיידקים אנאירוביים, מסייע להעלאת רמת החמצן ברקמות שנזקקות לכך, מזרז ריפוי פצעים ויצירת רקמת עצם חדשה, מפחית נפיחויות ובצקות ומקטין ספיגה של בועות אוויר.

תא לחץ המרכז הרפואי איכילוב 

איכילוב הוא מרכז רפואי שמיקומו בתל אביב וקיים בו מכון לרפואה היפרברית המקנה טיפולים בתא לחץ. במהלך הטיפול המטופלים יושבים במבנה בצורת גליל שלתוכו מוזרם לחץ אוויר עד 3 אטמוספירות ונושמים חמצן מועשר. הטיפול מעלה את רמת החמצן בדם שמגיע לרקמות החולה בריכוז גבוה בכ- 1200% משאיפת חמצן רגילה, התהליך מעודד את האצת מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף.
באיכילוב מטפלים באמצעות תא לחץ בפצעים ונזקי קרינה, תסמונת כאב כרוני, פציעות ספורט, מצבים נוירולוגים שונים ועוד. כמו כן, מחקרים שפורסמו לאחרונה הראו שטיפול בתא לחץ יכול לסייע עם התמודדות בתסמיני פוסט קורונה וזירוז ההחלמה ולכך קיימת אפשרות הטיפול גם לבעיה זו במרכז הרפואי איכילוב.

 כדי לקבוע טיפול בתא לחץ במרכז הרפואי איכילוב תחילה יש להציג או לשלוח באופן מקוון מסמכים רפואיים שנדרשים לתהליך ולבחינת התאמת המטופל. לפני הטיפול בתא לחץ מתקיימת פגישת היכרות עם צוות המכון והרופא המטפל, מומלץ להגיע עם מלווה, במהלך הפגישה מכירים למטופל את המכון לרפואה היפרברית ובודקים את התאמתו לטיפול מסוג זה. הטיפול בתא לחץ הוא אינו חד פעמי, זהו טיפול רציף של חודש עד שלושה חודשים (תלוי אבחנה) במשך חמישה ימים א'-ה' ומשך הטיפול הוא 2-3 שעות. בנוסף, הטיפול מאתגר, אך, התנאים שבהם נעשה, בין אם זה הצוות המקצועי והתמיכה מכל הנוכחים והמטופלים שמתלווים ומלווים אחד את השני, מקלים על המצב. ילדים קטנים שאינם יכולים להיות בתא לבד יכולים להיות מלווים ע"י ההורים במהלך הטיפול. 

תא לחץ בבית החולים הדסה עין כרם

בית החולים הדסה עין כרם ממוקם בירושלים ומפעיל, החל משנת 2020, את היחידה לרפואה היפרברית. היחידה היא חלק ממערך כירורגית כלי הדם שבבית החולים. ביחידה לרפואה היפרברית שבהדסה מציעים טיפולים בחמצן בלחץ גבוה והיא מפעילה תאים בודדים לאדם אחד-   Monoplace  ותא המכיל כמות גדולה יותר של מטופלים- Multyplace. כך, הטיפול המתבצע יכול להיות ממוקד יותר ומותאם למטופל. בתוך תא הלחץ נושמים המטופלים חמצן טהור שריכוזו  100% ונמצאים בלחץ סביבתי הגבוה מהלחץ האטמוספרי. באמצעות הטיפול ניתן לעלות את ריכוז החמצן שבדם ובהתאם לכך ברקמות ולהאיץ תהליכי החלמה שונים בגוף המטופלים. 

במהלך התהליך הטרום טיפולי בתאי הלחץ שבבית חולים הדסה יתבקש המטופל לבצע מגוון בדיקות כגון: צילום חזה, אק"ג, הערכה רפואית ועוד. לאחר הבדיקות מי שימצא מתאים לטיפול ההיפרברי יקבל הפנייה לקופת החולים לאישור טיפול חוץ ביחידה לרפואה היפרברית. לפני תחילת הטיפול בתא ייבדק שוב המטופל ויילקחו ממנו מדדים, במהלך הטיפול יהיה קשר בינו לבין הצוות הרפואי באמצעות מערכות תקשורת המובנות בתאים. יש לקחת בחשבון ולהתכונן לכך שאין לצאת מהתא במהלך הטיפול למעט מקרים חריגים ביותר, הטיפול לוקח כשעתיים והוא אינו חד פעמי, אלא כחלק מסדרה של טיפולים בתא לחץ. 

בית החולים רמב"ם

לבית חולים רמב"ם ישנה יחידה לרפואה היפרברית הממוקמת בבית החולים אלישע בחיפה. תא הלחץ הוקם בשנת 1996 והיה הראשון בארץ בו הותקנו טכנולוגיות דיגיטליות חדישות. הטיפול בחולים נעשה בעזרת תא לחץ אשר בתוכו נושמים המטופלים חמצן היפרברי - חמצן מרוכז הגבוה מהלחץ האטמוספרי. אותו חמצן מרוכז עובר מהריאות לדם ומשם אל רקמות הגוף של המטופל, הכמויות הגדולות של החמצן גורמות למנגנונים הפיזיולוגים בגוף האדם לפעול יותר, מזרזות ומפעילות את מנגנוני הריפוי הטבעיים. הטיפול בחמצן בתא לחץ עוזר בבניית כלי דם, משפר את יעילותן של כדוריות הדם הלבנות, עוזר ביצירתה של רקמת עצם חדשה ובריפוי פצעים במיוחד אצל חולים עם בעיות בכלי הדם וחולי סכרת.

הטיפול בתא לחץ יעיל מאוד לחולי סרטן הסובלים מנזקי הקרנות, בכיבים, דימומים בשלפוחית שתן, בפצעים שנגרמים לאחר הקרנות בסרטן שד או הקרנות ראש או כל פעולה כירורגית בלסתות באזור שעבר הקרנה.

תא לחץ - בית החולים יוספטל

בבית החולים יוספטל הנמצא באילת פועל כבר יותר מ-40 שנה תא לחץ. הטיפול בתא הלחץ בעל רמת החמצן הגבוהה עוזר לאלו הסובלים מבעיות רפואיות שונות המוזכרות מעלה וגם לנפגעי תאונות צלילה חלק מהטיפולים כלולים בסל השירותים של משרד הבריאות וחלקם ניתנים באופן פרטי. 

בבית החולים יוספטל נמצא תא לחץ חדיש (משנת 2012) של חברת HAUX, הנראה כמו צוללת לבנה ומחולק לשני תאים המסוגלים להכיל עד 6 אנשים בו זמנית. לתוך תא החמצן מוזרם חמצן טהור בלחץ גבוה מאוד, הלחץ הגבוה מעלה את מינוני החמצן ברקמות ובדם וגורם לתגובות פיזיולוגיות פנימיות כמו: שיפור התפקוד של תאי הדם הלבנים האחראים על המערכת החיסונית ואף זירוז תהליכי הריפוי בזיהום כרוני בעצמות. הטיפול בחמצן גבוה מגביר את תהליכי הריפוי של המטופל.  

את תא הלחץ בבית החולים יוספטל מפעיל צוות שהוכשר לטיפול הייחודי, צוות של רופאים מבית החולים, אחיות וצוות טכנאים המפעיל את התא. הטיפול עצמו אינו מלווה בתופעות לוואי, אך במקרה והמטופל אינו חש בטוב, נמצאים לידו אנשי צוות אשר יפסיקו את הטיפול. בזמן השהייה בתא הלחץ, אסורה האכילה, השתייה והעישון (קיימת סכנה להתלקחות חמצן), ניתן להגיע עם אוזניות ולהתחבר למערכת השמע הפועלת בתא הלחץ וחשוב לדעת כי לאחר הטיפול אסור לטוס במשך 24 שעות.

תא לחץ במרכזי טיפול פרטיים

חשוב לדעת שזמני ההמתנה לקביעת תור לטיפול בתא לחץ באחד מבתי החולים עשויים להיות ארוכים. כמו כן, הטיפולים בהשתתפות עצמית עשויים להיות יקרים. בשנים האחרונות נפתחו מגוון תאי לחץ במרכזי טיפול פרטיים וגם אפשרות לטיפול בתא לחץ בחו"ל (לדוגמא בקפריסין). זמני ההמתנה לתורים שם קצרים משמעותית מאלו המוצעים בבתי החולים וגם טווח המחירים רחב יותר. עוד מידע על טיפול בתא לחץ במרכזים פרטיים

לא רוצים להמתין לתור בבית חולים? באפשרותכם לפנות עכשיו לקביעת תור מיידי לטיפול במרכזים פרטיים מלאו פרטים כאן:

מלאו פרטיכם ונציג טיפול בתא לחץ יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

עוד מידע על תא לחץ

תא לחץ מחיר - כמה עולה טיפול בתא לחץ?

טיפול בתא לחץ יכול לסייע במגוון מחלות ובעיות רפואיות, בעיות נפשיות, וגם בתחום הצערת העור - אנטי אייג'ינג. למי זה מתאים, כמה טיפולים בתא לחץ צריכים,...

הוריות (אינדיקציות) שאינן בסל ומשולמות באופן פרטי

להלן רשימה של מגוון בעיות רפואיות אשר טיפול בתא לחץ יכול להועיל להן אך הן אינן בסל הבריאות ויש לשלם עבורם באופן פרטי.

התוויות משרד הבריאות לטיפול בתא לחץ

מהם המצבים הבריאותיים המאושרים ע"י משרד הבריאות וכלולים בסל הבריאות לטיפול בתא לחץ?

טיפול בתא לחץ | טיפול בחמצן היפרברי

כל מה שצריך לדעת על טיפול בתא לחץ: מהו תא לחץ ולמה הוא נועד, איזה סוגי תאים קיימים, איפה אפשר לעבור טיפול בתא לחץ, כמה זה עולה ולמי זה כדאי.

תגובות