קריובנק הוא בנק זרע פרטי מהגדולים בישראל עם יותר מ-200 תורמים. איך עובד תהליך קבלת התרומה, כיצד ניתן לייבא זרע מחו"ל, ומה היתרונות של בנק הזרע קריובנק?

הריון באמצעות תרומת זרע מאפשר לנשים להגשים את חלום האימהות בכל מיני מצבים שבהם לא ניתן להיכנס להריון בדרך רגילה. פנייה אל בנק זרע כדי להביא ילדים לעולם ולהקים משפחה נעשית נפוצה יותר ויותר עבור נשים יחידניות, אך גם עבור בנות זוג מאותו המין ואף לזוגות הטרוסקסואלים שזקוקים לתרומת זרע. בישראל קיימים כמה בנקי זרע, ציבוריים ופרטיים, ואחד הגדולים והאיכותיים שבהם הוא בנק הזרע קריובנק. 

מיהם התורמים של בנק הזרע קריובנק?

בנק הזרע קריובנק מחזיק במאגר של כ-200 תורמים פעילים. כדי להיות תורם זרע עורך קריובנק תהליך סינון קפדני שבסופו מתקבלות תרומות משניים עד שלושה תורמים בלבד מכל 100 שמגישים מועמדות. הסינון הזה מבטיח את הזרע האיכותי ביותר שיעמיד צאצאים בריאים וחזקים. כל התורמים עד גיל 30, רובם המכריע עד גיל 25, סטודנטים למקצועות נחשקים באוניברסיטאות.

קריובנק מציע חמישה סוגי תורמים:

גולד: תורמים שעברו בדיקה של כל הגנים הפעילים בדנ"א (WHOLE EXOME). לאחר בחירת תורם גולד יערכו בדיקה גם במבקשת התרומה כדי לבצע התאמה מול התורם. הבדיקה נותנת את הביטחון המרבי שקיים למחלות גנטיות. התורמים עוברים גם בדיקת צ'יפ גנטי (CMA).

פרימיום: אצל תורמי פרימיום בוצעו בדיקות של מוטציות שכיחות במחלות רצסיביות וכן ריצוף של גן הציסטיק פיברוזיס ו-CMA. כל הבדיקות שהתורם ביצע מפורטות. כל התורמים עוברים גם בדיקת קריוטיפ - בדיקת הכרומוזומים. 

פרימיום דנ"א: בתורמים אלה רוצפו 316 גנים של מחלות רצסיביות. הגנים הללו נבדקים גם אצל הלקוחה. בנוסף התורמים עוברים בדיקת CMA. בהתאמה בין הלקוחה לבין התורם ניתן להבטיח ב-99.9% שהילדים לא יהיו חולים במחלות הרצסיביות שנבדקות בריצוף הגנים הנרחב הזה. 

התורמים הבלעדיים: מטרת קבוצת התורמים הזו היא להקטין את מספר האחאים והמשפחות מתרומת הזרע שלהם. תורמים אלה מיועדים עד לשמונה נשים שיהרו וילדו מתורם אחד, ניתן גם תורם אחד לאישה אחת, לשתי נשים, וכך הלאה עד לא יותר משמונה נשים. כל תורם עובר בדיקות גנטיות נרחבות. 

התורמים הקלאסיים: תורם קלאסי עובר בדיקות סקר גנטי לפי מוצאו ולפי הנחיות משרד הבריאות ואיגוד הגנטיקאים. קריובנק מתחייבים לבצע התאמה גנטית מלאה כדי להבטיח ככל האפשר ילוד בריא.

מה כולל תהליך תרומת זרע?

תהליך קבלת תרומת זרע בקריובנק כולל חמישה שלבים:

1. פגישת יעוץ ראשונה: בפגישה הזו תקבלו הסבר מעמיק על התהליך, מעבר על הרקע הרפואי ובדיקות גנטיות, וחתימה על הטפסים הרלוונטיים. 

2. בחירת התורם ורכישת המנות: בנק הזרע קריובנק מחזיק בקטלוג מפורט ופומבי. אין צורך לקבל החלטה נמהרת, ניתן לבחור בזמן שנוח לך ובמקום שנוח לך, ולהתייעץ עם בני משפחה וחברות. לאחר בחירת התורם כדאי לשריין מנות זמן סביר לפני הטיפול.

3. התאמה גנטית: המומחית לגנטיקה של קריובנק תבצע התאמה גנטית בין הבדיקות שלך לבין הבדיקות הגנטיות של תורם הזרע הנבחר. ההתאמה נותנת ביטחון מרבי ללידת ילד בריא גנטית.

4. טיפול מלא: צוות המומחים של בנק הזרע יבצע מעקב אחר התפתחות הזקיקים כדי לתזמן את יום ההזרעה.

5. הכנת מנת זרע להזרעה תוך רחמית: הפשרת המנה הקפואה והכנתה להזרעה. בנק הזרע קריובנק מתחייב למנה איכותית עם לפחות 24 מיליון תאי זרע בתנועה במיליליטר. ההזרעה עצמה תתבצע בבנק הזרע מיד לאחר הכנת המנה במעבדה. 

כעת כל שנותר הוא להמתין ולחכות לבשורות הטובות. ניתן לבצע את כל התהליך מראשיתו עד סופו דרך קריובנק, וניתן לעשות את ההזרעה בבנק הזרע ללא שינוע המנה ואת המעקב באמצעות רופא פריון מטעם קופת החולים או רופא פרטי. הבחירה נמצאת בידייך. מומלץ להתחיל את התהליך כחודש וחצי לפני שאת מעוניינת לנסות להיכנס להריון ולאחר ביצוע בדיקות גנטיות. 

ייבוא תרומת זרע מחו"ל

לצד תרומות מגברים ישראלים, קריובנק מתמחה גם בייבוא זרע של תורמים מחו"ל. קריובנק עובדים עם שבעה בנקי זרע מובילים בעולם ובכך מגדילים את חופש הבחירה שלך. בין היתר כלולים גם בנק הזרע הגדול בארצות הברית California Cryobank ובנק הזרע הדני הנחשב Cryos Denmark. 

תרומות זרע מחו"ל מגיעות בייבוא אישי ספציפי לכל לקוחה ומתבצע במהירות האפשרית. כלומר אין מצב שבו ממתינים למספר הזמנות מכמה לקוחות על מנת לייבא זרע, תהליך שעלול להאריך את זמן ההמתנה. ייבוא תרומת זרע דרך קריובנק הוא תהליך פשוט, נוח ומהיר, עם מגוון רחב של תורמי זרע מחו"ל.

למה דווקא תרומת זרע של קריובנק?

ישנם יתרונות רבים לקבלת תרומת זרע באמצעות בנק הזרע קריובנק:

מספר התורמים: מאגר גדול של כ-200 תורמים פעילים מישראל ויותר מ-1,000 תורמים זמינים מחו"ל.

סוגי התורמים: קריובנק עובד בשקיפות מלאה ונגישות לקהל הרחב, ומציג פרופיל תורם מקיף ומפורט. הקטלוג מכיל את המידע של כל תורם ואת כל הבדיקות שבוצעו. 

בדיקת צ'יפ גנטי (CMA): טכנולוגיה שבודקת בבת אחת אזורים רבים בחומר הגנטי של הנבדק. ניתן לבדוק עודף או חוסר של מקטע שעלולים לגרום לאוטיזם, פיגור שכלי, ותסמונות גנטיות אחרות.

איכות מנות הזרע: בקריובנק מתחייבים שבכל מנה שהם מכינים במעבדה לצורך הזרעה תוך רחמית יהיו לפחות 24 מיליון תאי זרע בתנועה למיליליטר. נפח כל מנה הוא כחצי מ"ל, כלומר יהיו כ-10 מיליון תאי זרע בתנועה.

שרות וזמינות: בנק הזרע עובד שישה ימים בשבוע ומבצע הזרעות בכל ימי הפעילות. צוות קריובנק מעניק תשומת לב אישית לכל לקוחה לאורך כל הדרך מתחילת התהליך ועד שאת מגיעה עם עגלה להציג את הילד או הילדה. זמינות המנות מיידית מרגע ההתאמה הגנטית ללא המתנה. בבנק משתפים פעולה עם כל רופאי הפריון, מרפאות הפריון בכל הארץ ועם כל יחידות ה-IVF. 

כמה עולה תרומת זרע מחו"ל?

עלות מנת תרומת זרע מחו"ל אינה קבועה וחלים שינויים בהתאם לקריטריונים שונים, ובהם: עלות המנה בבנק הזרע שנבחר - כל אחד מבנקי הזרע פועל בתעריפים שונים, תורם אנונימי או תורם פתוח, אפשרות שקיימת בתרומות מחלק מבנקי הזרע בחו"ל, גודל וסוג המנה - חלק מבנקי הזרע מציעים סוגי מנות שונים ובגדלים שונים, וכמות המנות שמיובאות.

ייבוא זרע מחו"ל יקר משמעותית מרכישת מנות זרע מתורם ישראלי. יש לכך מגוון סיבות, בין היתר המנות בחו"ל יקרות יותר מישראל, במיוחד כאשר מדובר בתורם פתוח, ההובלה יקרה מאוד בשל שימוש במכלים מסוג Dry Shipper המיועדים להטסה, וכן משך העבודה שנדרשת להשגת האישורים ממשרד הבריאות והשחרור מהמכס. עלות הייבוא כוללת את רכישת המנה, ייבוא המנה, ואחסונה למשך השנה הראשונה.


קריובנק - שאלות ותשובות

מהו בנק הזרע קריובנק?
קריובנק ברמת השרון הוא בנק זרע פרטי שפועל באישור ובפיקוח משרד הבריאות. בקריובנק ניתן לרכוש תרומת זרע ממאגר שנלקח על ידי איסוף ושימור הזרע מתורמים ישראלים, לייבא ולשמור תרומות זרע מתורמים מחו"ל, וגם לשמור זרע עבור גברים שמעוניינים לשמר את הפריון מסיבות שונות.

מיהם התורמים של בנק הזרע קריובנק?
בנק הזרע קריובנק מחזיק במאגר אדיר של כ-200 תורמים פעילים. כדי להיות תורם זרע עורך קריובנק תהליך סינון קפדני שבסופו מתקבלות תרומות משניים עד שלושה תורמים בלבד מכל 100 שמגישים מועמדות. כל התורמים עד גיל 30, רובם המכריע עד גיל 25.
מה כולל תהליך תרומת זרע בקריובנק?
התהליך כולל פגישת יעוץ ראשונה ומעבר על הרקע הרפואי, בחירת התורם ורכישת המנות, התאמה גנטית לביטחון מרבי ללידת ילד בריא גנטית, מעקב אחר התפתחות הזקיקים כדי לתזמן את יום ההזרעה, הכנת המנה והזרעתה. 
כמה עולה ייבוא זרע מחו"ל?
עלות מנת תרומת זרע מחו"ל נקבעת בהתאם למחיר בבנק הזרע שנבחר, האם מדובר בתורם אנונימי או בתורם פתוח, בגודל ובסוג המנה, ובכמות המנות שמיובאות.

בנק הזרע - סקירות בתחום

אולי יעניין אותך גם: