דלג לתוכן

טיפול בתא לחץ לסובלים מפיברומיאלגיה

טיפולים בתא חמצן נותנים מענה לשורה ארוכה של מצבים בריאותיים - פיזיים ונפשיים. מחקרים ראשונים מראים שגם מי שסובלים, ובעיקר סובלות מפיברומיאלגיה, יכולים למצוא בטיפולים האלה מזור. איך זה עובד, למי תא לחץ מסייע, ומה אומרים המחקרים בתחום פיברומיאלגיה

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בטיפול בתא לחץ?

פיברומיאלגיה, או בעברית - דאבת השרירים, היא תסמונת שמתאפיינת בתסמינים הקשורים לכאבים בכל חלקי מערכת השרירים, המפרקים, והשלד, ללא כל רקע דלקתי. לצד זאת ישנם תסמינים כמו תשישות שנובעת מהפרעות שינה, כאבי ראש, קושי לזכור ולהתרכז, סחרחורות, נימול בידיים, רגישויות לאור, לריחות, לשינויי טמפרטורות ותסמינים לא נעימים נוספים. עד לאחרונה הסובלים, ובעיקר הסובלות מפיברומיאלגיה, נחשבו לכאלה שמתלוננים ללא סיבה מוצדקת. מדוע ״בעיקר הסובלות״? משום שהמחלה נפוצה בקרב נשים פי שבעה עד תשעה לעומת גברים.  

ההתייחסות כלפי פיברומיאלגיה עברה לאחרונה שינוי והתסמונת מוכרת כבעיה רפואית. האבחנה אינה פשוטה והיא נעשית על דרך השלילה, כלומר מנסים למצוא מחלות אחרות שהתסמינים שייכים אליהן ושוללים אותן. לאחר שלא נמצא הגורם מסיקים שמדובר בפיברומיאלגיה. קיים קושי גדול לטפל במחלה משום שהגורמים הפיזיולוגיים לא ברורים לגמרי, ולכן טיפולים בתא לחץ לפיברומיאלגיה יכולים להביא לפריצת דרך בטיפול. כיוון שכ-85% מהסובלים מהמחלה הן נשים, מעתה נכתוב בלשון נקבה, אך גם גברים שסובלים מהתסמינים מוזמנים להמשיך לקרוא.

איך עובד טיפול בתא לחץ

תחום הטיפולים בתא לחץ עם חמצן בריכוז גבוה נקרא רפואה היפרברית והטיפול נעשה בתא שבו הלחץ עולה על 1 אטמוספרה, מה שנקרא לחץ היפרברי. זהו טיפול בנשימת חמצן כשהמטופלת נמצאת בתוך תא לחץ ונושמת 100% חמצן בלחץ הסביבה. הטיפול מאפשר להזרים חמצן מומס בכמות גדולה פי 20 מהרגיל אל תוך מערכת הדם, וכך תהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף מואצים. צריכת החמצן משתפרת בשל הלחץ הגבוה בתוך התא והדבר עוזר ליצור כלי דם חדשים ולספק חמצן שלא מקבלים את החמצן בכמות ובאיכות הדרושה עבורם. 

בנוסף לשהייה בתא בלחץ אטמוספרי גבוה תעטו גם מסכת חמצן. עטיית מסכה לבדה אינה יעילה לגמרי ולכן יש צורך בשהייה בתוך תא לחץ. שיטת טיפול בתא לחץ לפיברומיאלגיה בדומה למצבים רפואיים אחרים היא שיטת טיפול בטוחה, ללא תופעות לוואי משמעותיות. ייתכן שתחושו בלחץ באוזניים בזמן העלאת הלחץ בתא, אך תינתן לכן הדרכה כיצד לשחרר זאת. לפני היציאה מהתא מורידים את הלחץ באופן הדרגתי, כך שאינכן צפויות לחוש בחוסר נוחות או אי נעימות כלשהי.  

מתעניינים בטיפול בתא לחץ? מלאו פרטים כאן ונציגי מרפאה מובילה בתחום יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

מחקר ישראלי: תא לחץ לסובלות מפיברומיאלגיה

מחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת תל-אביב בשיתוף מרכזים רפואיים נוספים בישראל לצד עמיתים מאוניברסיטת רייס בארצות הברית בדק את השפעת החשיפה בתא לחץ לאוויר עשיר בחמצן בקרב נשים שסובלות מפיברומיאלגיה. המחקר הראה שיפור משמעותי במצבן של 70% מהחולות שהשתתפו במחקר והמסקנה הייתה כי טיפול בתא לחץ לפיברומיאלגיה עשוי להקל על הסבל והתסמינים של מיליוני נשים ברחבי העולם. 

פיברומיאלגיה פוגעת בשניים עד ארבעה אחוזים מהאוכלוסייה בעולם המערבי, 85% עד 90% מהן נשים. הטיפולים שניתנו עד לאותו המחקר היו מוגבלים ביעילותם משום שמקור המחלה לא ידוע והטיפול ניתן רק לתסמינים ולא למקור המחלה. המחקר שנחשב לפורץ דרך גילה את הגורם הראשוני למחלה - שיבוש במנגנון במוח שאחראי על עיבוד הכאב, וכך ניתן היה להציע לראשונה טיפול יעיל. 

צוות החוקרים מצא כי סדרת טיפולים בתא לחץ עם חמצן מועשר משפרת את מצבם של נפגעי שבץ מוחי וחבלות ראש באופן ניכר, והחמצן בלחץ גבוה מסייע להתחדשות ולתיקון נזקים ברקמת המוח גם שנים רבות לאחר שהמטופלים נפגעו. לכן החוקרים החליטו לבחון את יעילות השיטה גם במחלות ובפגיעות מסוגים אחרים, ולשם כך נבחרה פיברומיאלגיה בקרב נשים. 

משתתפות המחקר היו 60 נשים בנות 21 עד 67 שאובחנו בתסמונת לפחות שנתיים לפני תחילת המחקר. מחצית מהנשים קיבלו את הטיפול והמחצית השנייה שימשה כקבוצת ביקורת. מצבן של כ-70% מהנשים שקיבלו טיפול בתא לחץ חמש פעמים בשבוע במשך חודשיים השתפר עד שלא ניתן היה להמשיך להגדירן כחולות פיברומיאלגיה.

איך תא לחץ משפיע על מנגנוני הסבל

במסגרת המחקר שזה עתה הזכרנו נערך למשתתפות מיפוי מוח נוסף בתום סדרת הטיפולים והתגלו בו גילויים משמעותיים מאוד. כך למשל, לפי מנהל המחקר, נמצאו שינויים שמתאימים לשיפור הקליני. החוקרים הצליחו לזהות באופן מדויק את האזורים במוח שאחראים על תסמיני פיברומיאלגיה. המשמעות היא שבמסגרת המחקר החוקרים איתרו את המקור לתסמונת והוכיחו שפיברומיאלגיה היא פגיעה במנגנון עיבוד הכאב במוח במהותה. טיפול בתא לחץ מטפל בשורש התסמונת ומתקן את הרקמה הפגועה.

כמה טיפולים צריך כדי להרגיש בהבדל?

בכל מקום שבו תבחרו לעבור טיפולי תא לחץ יבצעו אבחון ותשאול מקיפים ופרוטוקול הטיפולים ייקבע בהתאם לכך. בכל מקרה לא מדובר בטיפול בודד אלא בסדרה של טיפולים. במחקר הישראלי הראו כי דרושים חודשיים של טיפולים יומיים מלבד סופי שבוע כדי לחוש בהטבה ניכרת בתסמינים, אך ייתכן שיוצע עבורכם מספר טיפולים נמוך יותר כמו למשל 20 טיפולים, שהם ארבעה שבועות. הדבר תלוי גם בחומרת התסמינים ובאופן תגובת הגוף לטיפול. כך למשל שתי נשים באותה חומרה של פיברומיאלגיה עשויות להגיב באופן שונה בגלל מאפיינים פיזיולוגיים וגנטיים אישיים. לכן מספר הטיפולים המוערך ייקבע רק לאחר האבחון הראשוני.

פיברומאלגיה זכויות

כמה עולה טיפול בתא לחץ לפיברומיאלגיה

ברוב המקרים טיפול בתא לחץ לפיברומיאלגיה נעשה באופן פרטי. עלות הטיפולים משתנה בין המכונים השונים ובין מרכזי הטיפול בבתי החולים. העלויות נעות בטווח רחב שנע בין 500 ל-2,000 שקלים לטיפול במסגרת סדרת טיפולים. אם יש לכן ביטוח בריאות פרטי כדאי לבדוק את תנאי הפוליסה, ייתכן שיינתן לכן החזר על חלק מהתשלום. כדי לקבל מימון מסל הבריאות יש להוכיח שהטיפול בתא לחץ הכרחי וזה אפשרי רק לאחר מיצוי כל הטיפולים האחרים לפיברומיאלגיה. לכן נשים רבות לא ממתינות לתהליך שעלול לארוך שנים ופונות לפתרון יעיל זה במימון עצמאי. 

מהו תהליך הטיפול בתא לחץ

התהליך מתחיל בשיחת ייעוץ שניתנת ברוב המקומות ללא תשלום וללא התחייבות. בשיחה יוסבר התהליך באופן מפורט, יוסבר על משך כל טיפול ומה את צפויה להרגיש בתא הלחץ, וייקבעו רמות החמצן שיכולות להגיע עד 100%. לשם השוואה, באוויר שאנחנו נושמים יש כ-20% חמצן בלבד. משך הטיפול נע בין שעה לשעתיים. ישנם תאי לחץ בישיבה ואחרים בשכיבה, התאים לרוב אטומים אך עם חלון או דלת שקופים, כך שלא תרגישו מנותקות מהסביבה. 

מומלץ לא להכניס לתא טלפון נייד. ניתן להעביר את הזמן על ידי האזנה למוזיקה, קריאת ספר, ואפשר גם לנצל את הזמן למנוחה ואף לנמנום. לאורך הטיפול והסדרה יבוצע מעקב אחר ההתקדמות ויוחלט אם יש צורך לשנות את פרוטוקול הטיפול שנקבע עבורך. 

מתעניינים בטיפול בתא לחץ? מלאו פרטים כאן ונציגי מרפאה מובילה בתחום יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

טיפול בתא לחץ לסובלות מפירומאלגה - שאלות ותשובות

מה הם התסמינים של פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה נקראת בעברית דאבת השרירים. זו תסמונת עם כאבים שמורגשים בכל חלקי מערכת השרירים, המפרקים והעצמות. תסמינים נוספים כוללים כאבי ראש, תסמינים קוגניטיביים כמו קשיי ריכוז וזיכרון, הפרעות שינה, סחרחורות, נימול בידיים, ורגישויות שונות. כ-85% עד 90% מהסובלים מהתסמונת הן נשים. 

כיצד יכול טיפול בתא לחץ להועיל לסובלות מפיברומאלגיה?

מחקר פורץ דרך שנערך בישראל בשיתוף עם אוניברסיטה אמריקאית איתר את מנגנוני הסבל במוח שאחראים על תסמיניה של פיברומיאלגיה. הטיפול בתא הלחץ מטפל בשורש הבעיה עצמה ומתקן את הרקמה הפגועה. כ-70% מבין הנשים שהשתתפו במחקר דיווחו על שיפור ניכר עד שלא ניתן היה להגדירן כסובלות מפיברומיאלגיה. 

אחרי כמה טיפולים בתא לחץ יש הקלה בתסמינים?

מספר הטיפולים ייקבע לאחר אבחון ותשאול מקיף, אך לרוב יהיה לא פחות מ-20 טיפולים. כדי שהטיפולים יהיו יעילים יש לבצעם מדי יום למעט סופי שבוע, כלומר חמש פעמים בשבוע. יעילות הטיפול במחקר שהזכרנו הגיעה לאחר חודשיים של טיפולים חמישה ימים בשבוע, כלומר 40 טיפולים. 

כמה עולה טיפול בתא לחץ?

כדי לקבל מימון מסל הבריאות עבור הטיפולים יש לעבור תחילה את כל הטיפולים המוכרים האחרים ולהוכיח שהם לא עוזרים לשיפור בתסמיני פיברומיאלגיה. רק לאחר מכן ניתן לנסות להוכיח שטיפול בתא לחץ הוא הכרחי. זו הסיבה שברוב המקרים הטיפולים נעשים במימון עצמי. העלויות נעות בטווח רחב בין 350 ל-2,000 שקלים לטיפול במסגרת סדרת טיפולים. אם יש ברשותכן פוליסת ביטוח פרטי, ייתכן שתהיו זכאיות להחזרים על חלק מהעלויות וכדאי לבדוק זאת מול חברת הביטוח שלכן. 

האם חולי פיברומיאלגיה זכאים לקצבאות או הטבות מהמדינה?

תא לחץ - סקירות בתחום

תא לחץ מחיר - כמה עולה טיפול בתא לחץ?

טיפול בתא לחץ יכול לסייע במגוון מחלות ובעיות רפואיות, בעיות נפשיות, וגם בתחום הצערת העור - אנטי אייג'ינג. למי זה מתאים, כמה טיפולים בתא לחץ צריכים,...

טיפול בתא לחץ | טיפול בחמצן היפרברי

כל מה שצריך לדעת על טיפול בתא לחץ: מהו תא לחץ ולמה הוא נועד, איזה סוגי תאים קיימים, איפה אפשר לעבור טיפול בתא לחץ, כמה זה עולה ולמי זה כדאי.

מרכזי טיפול בתא לחץ בבתי החולים

כל מה שחשוב לדעת על טיפול בתא לחץ המוצע בבתי החולים בארץ: מרכז סגול באסף הרופא (שמיר), רמב"ם, איכלוב, הדסה עין כרם, אלישע ויוספטל באילת. סוגי הבעיות...

הוריות (אינדיקציות) שאינן בסל ומשולמות באופן פרטי

להלן רשימה של מגוון בעיות רפואיות אשר טיפול בתא לחץ יכול להועיל להן אך הן אינן בסל הבריאות ויש לשלם עבורם באופן פרטי.

תגובות