דלג לתוכן

החלפת קופת חולים

סביב החלפת קופת חולים יש לא מעט מיתוסים, אבל המעבר הרבה יותר פשוט משאתם מדמיינים. בדקנו מדוע כדאי להחליף קופת חולים ולמה אתם לא צריכים לחשוש מהמעבר.

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

הצטרפות לקופת חולים

קצת על קופות החולים בישראל

בישראל פועלות ארבע קופות חולים, ועל פי החוק כל תושב ותושבת חייבים להיות מבוטחים באחת מהן. יש מדינות שבהן ניתן לבחור בין מאות קופות חולים ציבוריות ופרטיות כמו למשל גרמניה, אך בישראל לא ניתן סתם כך לעזוב קופה, אלא יש צורך בהחלפת קופת חולים ותמיד תמיד להיות רשומים באחת מהן. 

מאוחדת: קופת החולים השלישית בגודלה בישראל, עם יותר ממיליון לקוחות. הקופה נוסדה ב-1974 לאחר איחוד בין קופת חולים עממית וקופת חולים מרכזית, כך שלקופה יש יותר מ-90 שנות פעילות עוד טרם האיחוד. החלפת קופת חולים למאוחדת תפתח בפניכם יותר מ-300 מרפאות בכל רחבי הארץ, שברובן פועלת מעבדה צמודה. כ-4,000 רופאים מעניקים שירות למבוטחי הקופה, עשרות בתי מרקחת פועלים למען החברים, וניתנים שורה ארוכה של שירותים ומכונים מיוחדים. קופת חולים מאוחדת מפעילה את רשת דיור המוגן ובתי החולים הסיעודיים "נווה עמית" ובבעלותה בתי המלון באלי טבריה וספא כנען בצפת. 

לאומית: קופת חולים לאומית פועלת משנת 1933 ומאז היא עוסקת בקידום שירותי בריאות לצד חינוך לבריאות. הקופה קיבלה לשירותיה חברים מכל מגזר, שכבה וגיל עוד לפני שהחוק קבע כי כך יש לנהוג. הקופה מפעילה כ-320 מרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ עם רשת של כ-150 בתי מרקחת שמשרתים רק את לקוחות הקופה. מדי חודש מפענחות מעבדות לאומית כמיליון בדיקות. הקופה מתגאה בהסכמים עם כל בתי החולים הממשלתיים ורוב בתי החולים הפרטיים, ולקוחותיה יכולים לבחור את בית החולים, המנתח וזכאים לחוות דעת שנייה עם כל מומחה. קל לבצע החלפת קופת חולים ללאומית ללא כל תשלום.

מכבי: קופת החולים השנייה בגודלה בישראל שפועלת כבר יותר מ-80 שנה. לקופה יותר מ-2.3 מיליון מבוטחים. המבוטחים מקבלים שירות מאלפי רופאים במאות מרפאות בכל רחבי הארץ. הקופה מפעילה את רשת מכבי פארם, יותר מ-90 בתי מרקחת לשירות לקוחות הקופה בלבד שבהם נמכרים מוצרי מכבי Care, המותג הפרטי של הקופה. מכבי מפעילה גם את רשת מכבי טבעי לרפואה ומשלימה, מכבידנט רשת מרפאות השיניים, ואת רשת חנויות האופטומטריה מכבי ממבט ראשון. בנוסף מכבי היא הבעלים של רשת בתי החולים הפרטיים אסותא והמרכזים הרפואיים של החברה, רשת הדיור המוגן בית בלב, ומיזם השירותים לגיל השלישי ״ביתי״. גם החלפת קופת חולים למכבי היא הליך קל ובחינם.

כללית: שירותי בריאות כללית הוא ארגון הבריאות הגדול ביותר שמעניק שירות לכ-4.7 מיליון לקוחות. הקופה פועלת כבר יותר  מ-100 שנה לקידום אורח חיים בריא ולא רק לטפל בחולים. החלפת קופת חולים לכללית פותחת בפניכם כ-1,500 מרפאות, כ-500 בתי מרקחת, ומאות מעבדות ומכונים. בנוסף כללית מפעילה 14 בתי חולים, שני מרכזים לבריאות הנפש, שלושה בתי חולים שיקומיים, כ-40 מרכזים לבריאות הילד, 50 מרפאות רפואה משלימה, כ-100 מרפאות שיניים, 15 מרפאות כללית אסתטיקה, וכ-50 מרכזים רפואיים לבריאות האישה.

מאילו קופות חולים תרצה/י לקבל הצעות?

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

נסו לחשוב כמה פעמים החלפתם בשנים האחרונות שירות טלפון סלולרי, ספק אינטרנט, או חברת טלוויזיה רב-ערוצית. גם אם לא עברתם לחברה אחרת, סביר להניח שנשארתם עם הספק שלכם אחרי שעשיתם סקר שוק, התקשרתם לחברות מתחרות, שוחחתם עם נציגים בצ׳אט, עד שהגעתם למסקנה שיש לכם ביד את ההצעה הטובה ביותר. עכשיו תנסו לחשוב על מספר הפעמים שבו בכלל העליתם בדעתכם לבצע החלפת קופת חולים. אם אתם פה, כנראה לפחות פעם אחת, אבל יש משהו שמונע מכם לעשות את הצעד הזה ולעבור לקופה חדשה.  

מפריכים מיתוסים על החלפת קופת חולים

אנחנו יודעים, החלפת ספק שירות סלולרי אינו עניין קריטי כמו החלפת קופת חולים. אבל יש כמה מיתוסים וחששות בנוגע להחלפה שכדאי להפריך כבר עכשיו.

אובדן הוותק: החשש הגדול ביותר שחברי הקופות מביעים כששואלים אותם על החלפת קופת חולים הוא אובדן הוותק שנצבר בקופת החולים הישנה. לחשש הזה אין ביסוס במציאות, משום שעל פי החוק, הרצף הביטוחי נשמר כאילו תמיד הייתם מבוטחים באותה קופת חולים. ישנם מקרים מסוימים שנדרשת בהם תקופת אכשרה, אך היא הייתה נדרשת מכם בכל מקרה גם בקופה הישנה. זה קורה בעיקר בביטוחים המשלימים, כשיש להמתין זמן מסוים מרכישת הביטוח עד הזכאות לקבל את השירות. אולם אם הייתם כבר מבוטחים בביטוח משלים בקופה הישנה, הוותק שלכם נשמר וממשיך אם אתם רוכשים ביטוח משלים דומה בקופה החדשה. לסיכום, אין אובדן ותק, הוא ממשיך ונצבר איתכם גם לאחר החלפת קופת חולים. 

המידע הרפואי הולך לאיבוד: אנשים רבים חוששים שהמידע הרפואי שצברו בקופת החולים הוותיקה שלהם ילך לאיבוד, ובקופה החדשה הם ייאלצו להסביר מחדש לכל רופא ורופא על מצבם הרפואי. אולם לפי החוק, קופת החולים הישנה חייבת, לאחר שקיבלה הודעה על החלפת קופת חולים, לשלוח למבוטח מכתב שבו יצוין כי הוא זכאי לקבל סיכום רפואי ללא תשלום במסירה אישית לידיו במרפאה, במשלוח בדואר רשום, או בדואר האלקטרוני, על פי בחירתו. בין הרופאים המטפלים השונים חייב להיות שיתוף פעולה על פי חוק זכויות החולה, כך שאם מבוטח או מבוטחת מחליפים קופת חולים, המידע הרפואי עובר איתם. 

כאב ראש בירוקרטי: למי יש כוח למלא את כל הטפסים האלה, ללכת לפקידה בסניף של הקופה הישנה, ואז להחתים את המשרד של הקופה החדשה, ואז להביא אותו לישנה כדי שיעבירו את המידע, ואז לחזור לחדשה עם הפרטים? רגע רגע, עוד אל תברחו מאיתנו, זה ממש לא המצב, זה רק מה שאנשים חושבים על המעבר. בפועל, כל מה שאתם צריכים לעשות, זה להיכנס לאתר המוסד לביטוח לאומי, למלא טופס בקשת מעבר, ו… זהו. אתם לא צריכים ליצור קשר לא עם הקופה הישנה ולא עם החדשה, ובנוסף לקלות הזו, החלפת קופת חולים באינטרנט נעשית בחינם. אין לכם אפשרות לעשות את זה באינטרנט? אפשר ללכת לאחד מסניפי הדואר, למלא שם את הטופס, ובעמלה קטנה של 15 שקלים יעשו זאת עבורכם. לאחר מילוי הטופס אפשר לגשת לקופה החדשה כדי לקבל כרטיס מגנטי ולהירשם לביטוחים המשלימים, אם אתם מעוניינים בכך. 

ההורים שלי כבר בקופה הזאת, עדיף להישאר איתם: בואו נודה, רובנו חברים בקופת החולים שנולדנו לתוכה, זו שההורים שלנו רשמו אותנו אליה. גדלנו, התבגרנו, עברנו שינויים בחיים, עשינו צבא, השתחררנו, וחזרנו לאותה הקופה שבה היינו כל חיינו. לחברות של ההורים שלנו אין שום משמעות עבורנו, אין לנו שום הטבה, רובנו בכלל לא אצל אותו רופא כמו אבא וזה שאמא יודעת הכל על הקופה לא מעניק לנו שום דבר. 

כמה מבוטחים מבצעים החלפת קופת חולים?

על פי דוח משרד הבריאות האחרון בנושא החלפת קופת חולים שמסכם את שנת 2020, שהיא שנת התפרצות מגפת קורונה, 179,193 מבוטחים עזבו את קופת החולים שלהם לטובת קופה חדשה. מדובר ב-2.16% מכלל המבוטחים בשנה זו. במועד מעבר יולי חלה ירידה של 80% במספר המחליפים בהשוואה לשנה הקודמת, משום שאז הממשלה הגבילה את אפשרויות המעבר בגלל המגפה, אך במועד ספטמבר כבר חלה עלייה של 26% בהשוואה לספטמבר 2019 ובנובמבר חלה עלייה של 11% בהשוואה לשנה הקודמת. עדיין מדובר במספרים נמוכים מאוד, ככל הנראה בגלל אותם מיתוסים שאיתם פתחנו את המאמר. 

חשוב להדגיש: החלפת קופת חולים אינה הליך מורכב, וגם לא מדובר בחתונה קתולית. על פי החוק, ניתן לבצע החלפת קופת חולים עד פעמיים בשנה, כלומר אם אינכם מרוצים מהקופה החדשה, תוכלו לעבור שוב לקופה אחרת או לשוב לקופה הקודמת שלכם, כך שאין לכם מה להפסיד. 

מאילו קופות חולים תרצה/י לקבל הצעות?

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

החלפת קופת חולים - שאלות ותשובות

האם הוותק הולך לאיבוד כשעושים החלפת קופת חולים?

במילה אחת: לא! בכמה מילים: הוותק שלכם לא הולך לאיבוד בהחלפת קופת חולים. החשש העיקרי של מבוטחים הוא אובדן הוותק בעיקר בביטוחים המשלימים משום שנדרשת תקופת אכשרה לקבלת חלק מהשירותים. אולם אם היה לכם כבר ביטוח משלים בקופה הישנה ואתם נרשמים לביטוח ברובד ביטוחי דומה, נשמר לכם רצף ביטוחי והזמן שבו הייתם מבוטחים בקופה הישנה נספר לכם גם לאחר החלפת קופת חולים. 

החשש שלי מבירוקרטיה מורכבת מוצדק?

לא! כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לאתר הביטוח הלאומי, למלא פרטים, להזין כרטיס אשראי לצורך אימות פרטים בלבד, וזהו. אין צורך לרוץ בין הקופות ובין משרדים, וזה בחינם לגמרי. לאחר מכן אפשר לגשת לקופה החדשה כדי לקבל כרטיס מגנטי ולהירשם לביטוחים המשלימים.

מה קורה עם המידע הרפואי שלי לאחר החלפת קופת חולים?

לאחר שביצעתם החלפת קופת חולים באתר הביטוח הלאומי, הקופה הישנה מקבלת את ההודעה על הפסקת החברות שלכם. על פי החוק הקופה חייבת לשלוח אליכם מכתב שמעדכן שאתם זכאים לקבל סיכום רפואי בחינם, ולפרט את דרכי קבלת הסיכום. על פי חוק זכויות החולה הרופאים המטפלים חייבים לשתף מידע, כלומר המידע הרפואי עובר איתכם.

כמה אנשים מחליפים קופת חולים בשנה?

בשנת 2020 עמד מספר ההעברות בין הקופות על 179,193 מבוטחים, שהם 2.16% מכלל המבוטחים בשנה זו. המספרים דומים ל-2019 ול-2018, כלומר לא רואים עליות גדולות בין השנים. הסיבה העיקרית לכך היא חשש מאותם המיתוסים שפירטנו בסקירה המלאה, שכאמור - אין לחששות אלה בסיס. 

מעבר בין קופות חולים

החלפת קופת חולים - סקירות קשורות

איך עוברים קופת חולים?

חושבים על מעבר לקופת חולים אחרת? הגעתם למקום הנכון. כל מה שצריך לדעת על מעבר בין קופות חולים, עם אפשרות לפנות לחברות: כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית.

השוואה בין קופות חולים

קופות חולים השוואה: כולנו חייבים להיות מבוטחים באחת מקופות החולים והן מחויבות לספק לנו סל שירותים בסיסי. איך תוכלו לעשות השוואת קופות חולים? בדקנו מה...

איזו קופת חולים הכי טובה?

שוקלים החלפת קופת חולים? חשוב שתדעו: מה הופך קופת חולים לטובה ומה חשוב לבדוק לפני שבוחרים קופת חולים או עוברים לקופה מתחרה? פריסת סניפים, זמן ההמתנה...

רישום לקופת חולים - איך עושים את זה?

שוקלים הרשמה לקופת חולים אחרת? חזרתם לארץ משהות ממושכת בחו״ל? השתחררתם מהצבא או אולי נולד לכם תינוק חדש? אספנו עבורכם את כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא...