דלג לתוכן

הוספיס בית: טיפול תומך בכבוד

שירות הוספיס בית מיועד לחולים סופניים המבקשים לשהות בתקופת חייהם האחרונה לצד בני משפחתם ולסיים את חייהם בביתם. למי מתאים השירות, מהם הטיפולים הכלולים, מה נדרש מבני המשפחה, וכמה זה עולה?

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בהוספיס בית?

הוספיס הוא מסגרת שמספקת טיפול תומך (טיפול פליאטיבי בשפה המקצועית) לאנשים שנמצאים בשלבים מתקדמים של מחלה או לקראת סוף חייהם, שלא ניתן עוד להציע עבורם טיפולים מצילי חיים. בישראל קיימות כמה מסגרות הוספיס, אך המעוניינים להישאר בביתם יכולים לקבל טיפול גם במסגרת הוספיס בית. 

מה זה הוספיס בית

הוספיס בית הוא שירות עבור חולים במחלות קשות או חשוכות מרפא, שנמצאים בשלב סופני של המחלה. חולים אלה לא צריכים לסיים את חייהם באשפוז ממושך ובתי החולים אינם מותאמים לספק פתרונות טיפוליים ארוכי טווח עבורם. למרות זאת, ניתן לשפר את איכות החיים באמצעות מסגרת הוספיס. מכיוון שהטיפולים מיועדים לחולים שלא ניתן לרפא את מחלתם, הם נקראים טיפול פליאטיבי, טיפול תומך. בישראל קיימות מסגרות שונות למתן טיפול תומך כמו הוספיס אשפוזי, הוספיס סיעודי, והוספיס בית. 

בתחילת הטיפול במסגרת הוספיס בית תיערך שיחה עם החולה ובני המשפחה על מטרות הטיפול והעדפותיהם. ישנם חולים שלא מעוניינים לקבל עדכון נרחב על מצבם ואחרים בוחרים אחרת. ההפניה להוספיס בית יכולה להינתן על ידי רופא המשפחה בקהילה, רופא מומחה שמטפל במחלה, או יחידות להמשך טיפול בקופות החולים. 

מהו טיפול פליאטיבי ואיך זה מתקשר להוספיס בית

טיפול פליאטיבי הוא טיפול תומך שמטרתו לשפר את איכות חייהם של החולים במחלות סופניות ובני משפחותיהם. הגישה בטיפול פליאטיבי היא מניעת סבל והקלה על הסבל הקיים באמצעות זיהוי והערכה קפדנית של התסמינים, טיפול בכאב ובבעיות גופניות ונפשיות. 

טיפול פליאטיבי בבית כולל:

 • איזון סימפטומים כמו כאב, בחילה, קוצר נשימה, וכל תסמין גופני אחר באמצעים תרופתיים או לא תרופתיים.
 • איזון תסמינים נפשיים של החולה וטיפול בהם באמצעים תרופתיים ולא תרופתיים. תסמינים אלה כוללים דיכאון, עצב, פחד, וחרדה.
 • טיפולים פולשניים במסגרת הוספיס בית במצבים שבהם לא ניתן לקבל תרופות או נוזלים דרך הפה. זה כולל עירויים לווריד, חוקן, החדרת קטטר וצנתרים וטיפול בהם. 
 • ייעוץ תזונתי בהתאם להעדפות המטופל באופן שישפר את איכות חיים שלו. 
 • התאמת סביבת הבית לצרכי המטופל או המטופלת, כמו כיסא גלגלים או מנוף בבית, ככל שיש בכך צורך. 
 • ייעוץ וטיפול בכל מצוקה קיומית של המטופלים. הטיפול נעשה באמצעות עובדים סוציאליים, פסיכולוגים רפואיים, ומלווים רוחניים. הליווי כולל הדרכת בני המשפחה והחולה לקראת הפרידה ולהקל עליה. 
 • טיפול פליאטיבי אינו מכוון לזרז או לדחות את מותו של החולה, הוא תומך בחיים ורואה במוות כדבר טבעי.
 • תמיכה בחיים פעילים של החולה ככל הניתן עד הרגע האחרון. 
הוספיס בית

למי מתאים שירות הוספיס בית

ישנן כמה מחלות שעל פי החוק מקנות את הזכות לקבל טיפול פליאטיבי, שאותו ניתן לתת במסגרת הוספיס בית:

 • מחלת הסרטן ומצבי סרטן סופני. 
 • אי ספיקת לב סופנית.
 • אי ספיקת ריאות סופנית.
 • אי ספיקת כבד סופנית.
 • אי ספיקת כליות סופנית.
 • שבץ מוחי חריף.
 • מחלת עצבים ניוונית מתקדמת.
 • חולים מחוסרי הכרה.

על פי הנחיות משרד הבריאות, כל אדם שרופא מומחה מוסמך קבע שתוחלת חייו אינה עולה על שישה חודשים, זכאי לקבלת ליווי וטיפול פליאטיבי במסגרת הוספיס בית.

מי מטפל בחולים במסגרת הוספיס בית?

צוות הטיפול במסגרת הוספיס בית כולל אח או אחות, רופא או רופאה, ועובד סוציאלי. בחברות שנותנות שירות הוספיס בית מגדירים את האחות כמנהלת הטיפול והיא עורכת ביקורים קבועים בבית. הביקור הראשון נערך לרוב ב-24 השעות הראשונות מזמן תחילת הטיפול. בתוכנית הטיפול ייקבעו ביקורים סדירים של הרופא והעובדת הסוציאלית בהתאם לצרכי המטופל. בנוסף קיים מוקד טלפוני שזמין 24 שעות ביממה בכל ימות השנה למקרי חירום ובמקרים שנדרש מעקב נוסף של הצוות הרפואי. ניתן גם לפנות אליהם באופן ישיר בכל מקרה שבו זקוקים לתמיכה רגשית או רפואית מעבר לתוכנית שנקבעה. בנוסף, ניתן להתאים טיפול גם על ידי פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאיות תקשורת, ודיאטניות. 

מה המשמעות של הוספיס בית מבחינת בני המשפחה

שהיית החולה בביתו ולא בהוספיס אשפוזי או סיעודי בעלת יתרונות רבים, מעצם כך שהוא נמצא בסביבה הטבעית שלו, אך משמעות הדבר היא כי לבני הבית יש אחריות טיפולית בצרכיו. הוספיס בית יתאפשר רק במצבים שבהם יש בן או בת משפחה בבית באופן קבוע, חבר או חברה קרובים, או מטפל זר שהוא המטפל העיקרי של החולה. לרשות המטפלים העיקריים יעמוד ליווי של צוות הוספיס בית שיהיו זמינים עבורו בכל יום 24 שעות ביממה. בני המשפחה או המטפל יהיו אחראים גם על פעולות יומיות כמו האכלה ושמירה על היגיינה, כולל מקלחת. ישנן חברות שמציעות סיוע סיעודי, אך שירותים כמו מקלחת והלבשה לרוב לא כלולים במסגרת הוספיס בית. 

היתרונות של טיפול תומך הוספיס בית

השהות בסביבה הביתית כשהמטופלים מוקפים בבני המשפחה משפרת את המצב הנפשי ומסייעת להתמודד עם הקשיים של המחלה. המטופל מנהל את סדר יומו לפי הרגליו וצרכיו, ואין צורך לעשות התאמות לשגרה שקובעים אנשים אחרים. הבית לרוב יהיה נקי ושקט יותר, עם האוכל שהוא מכיר ואוהב, ללא צורך להתפשר על הגבלות של מטבחים מוסדיים. הצוות הרפואי מגיע לביתו של המטופל והוא מקבל יחס אישי מהם, מבלי שהם ממהרים למיטה סמוכה כמו במוסדות רפואיים. 

אילו חברות מציעות שירותי הוספיס בית?

ישנן מספר חברות שמציעות שירותי הוספיס בית, ובהן שרן, מרכז רעות-אשל, הוספיס גליל עליון, הוספיס של האגודה למלחמה בסרטן שנותנת שירות רק לחולים אונקולוגיים, וצבר רפואה שמעניקה שירותי הוספיס בית גם לילדים שמוגדרים חולים סופניים. 

כמה עולה הוספיס בית

כל קופות החולים תומכות בהוספיס בית ללא תשלום מצד המטופל. החברות הפרטיות כמו אלו שציינו נותנות את השירות בהסכמים עם קופות החולים (כלומר הלקוח יכול לבחור חברה ועליו לוודא איתה שקופת החולים שלו נמצאת בהסכם מולה ותשלם עבור שירות זה, לבירור מלאו טופס לנציג מעלה).
ניתן גם להשתמש בשירות החברות אשר מציעות הוספיס בית באופן פרטי כמובן לאלו המעוניינים בכך. 

מתעניינים בהוספיס בית? לחצו כאן ונציג יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

הוספיס בית - שאלות ותשובות

מה כלול בטיפול הוספיס בית?

הטיפול כולל איזון תסמינים גופניים, נפשיים, טיפולים פולשניים, ייעוץ תזונתי, התאמת סביבת הבית לצרכי המטופל או המטופלת, ייעוץ וטיפול בכל מצוקה קיומית של המטופלים. הטיפול נעשה באמצעות עובדים סוציאליים, פסיכולוגים רפואיים, ומלווים רוחניים, וניתנת תמיכה בחיים פעילים של החולה ככל הניתן עד הרגע האחרון. 

למי מתאים שירות הוספיס בית?

כל אדם שרופא מומחה מוסמך קבע שתוחלת חייו אינה עולה על שישה חודשים, זכאי לקבלת ליווי וטיפול פליאטיבי במסגרת הוספיס בית. הזכאות ניתנת במקרים של מחלת הסרטן ומצבי סרטן סופני, אי ספיקת לב, ריאות, כבד, וכליות במצב סופני, שבץ מוחי קשה, מחלת עצבים ניוונית מתקדמת, וחולים מחוסרי הכרה.

מי מטפל בחולים במסגרת הוספיס בית?

צוות הטיפול במסגרת הוספיס בית כולל אח או אחות, רופא או רופאה, ועובד סוציאלי. בנוסף קיים מוקד טלפוני שזמין 24 שעות ביממה בכל ימות השנה למקרי חירום ובמקרים שנדרש מעקב נוסף של הצוות הרפואי. ניתן להתאים טיפול גם על ידי פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאיות תקשורת, ודיאטניות. 

כמה עולה הוספיס בית?

החברות הפרטיות כמו אלו שציינו נותנות את השירות בהסכמים עם קופות החולים, אך ניתן גם להשתמש בשירות באופן פרטי לאלו המעוניינים בכך. 

אשפוז בית - סקירות בתחום

רופא עד הבית

אם אין לכם אפשרות להגיע לרופא או שאתם חשים ברע בזמנים שהמרפאות סגורות, ניתן לערוך הזמנת רופא הביתה. באילו מקרים ניתן להזמין רופא עד הבית, למי השירות...

בדיקת דם עד הבית: מעבדה אצלכם בסלון

מטופלים רבים מוותרים על בדיקות מעבדה בקופת החולים בשל העומס במעבדות, מוגבלות בניידות, מרחק מהמעבדה הקרובה ביותר, קשיים בתיאום מועד הגעה, וסיבות...

אשפוז בית - בית חולים בבית שלך

יותר ויותר אנשים מגלים את יתרונות האשפוז הביתי במקום לבזבז שעות ארוכות בחדר המיון וימים רבים במחלקה. למי מגיע אשפוז ביתי, איך עובד התהליך, כמה זה...

אחות פרטית: טיפול אישי והשגחה צמודה

בישראל פועלות עשרות חברות שמציעות שירותי אחות פרטית לטיפול בחולים ובקשישים במצבים של אשפוז בית, וכן שירותי אחות פרטית לאחר ניתוח עם השגחה בבית...

תגובות