דלג לתוכן

אחות פרטית: טיפול אישי והשגחה צמודה

בישראל פועלות עשרות חברות שמציעות שירותי אחות פרטית לטיפול בחולים ובקשישים במצבים של אשפוז בית, וכן שירותי אחות פרטית לאחר ניתוח עם השגחה בבית החולים. למי השירות מתאים, מה מציעות קופות החולים, וכמה זה עולה?

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בשירותי אחות/ מטפלת ישראלית פרטית?

אחד התחומים המתפתחים בשנים האחרונות בעולם הרפואה, הוא שירות אחות פרטית. אחיות פרטיות מעניקות שירות במצבים של אשפוז בית, סיוע לקשישים בבתי אבות או בדיור מוגן, וכן ניתן לשכור שירותי אחות פרטית לאחר ניתוח להשגחה צמודה וטיפול אישי עוד בזמן האשפוז בבית החולים. בחלק מהמקרים קופות החולים משתתפות בהוצאה עד סכום מסוים, ובמקרים אחרים ניתן לקבל החזר מהביטוחים הפרטיים. בכל מקרה, שירותי אחות פרטית (וכמובן גם אחים!) מקלים גם על המטופל שזוכה ליחס אישי, וגם לבני המשפחה שיכולים להיות בראש שקט ולדעת שיש מישהו שמטפל ביקירם או יקירתם. 

מהם תפקידיהן של אחיות פרטיות?

אחות פרטית מלווה את המטופל באופן אישי, ללא תלות בכוח אדם של בתי החולים או המרפאות. על ידי שכירת שירותיהן של אחיות פרטיות ניתן להבטיח טיפול מיטבי עבור המטופל או המטופלת. תפקידיה העיקריים של אחות פרטית הם:

עזרה בניידות: קשישים או נכים מוגבלים בניידות יקבלו סיוע במעבר בין המיטה לכורסה או ספה, או אל כיסא הגלגלים אם יש בכך צורך. האחות מסייעת גם במעבר לשירותים, ושומרת באופן כללי על המטופלים פעילים. לעיתים יש גם צורך בעזרה בהתהפכות במיטה כדי למנוע הופעת פצעי לחץ, לשמור על מערכות העיכול והנשימה תקינות, ולשמור על פעילות מינימלית של השרירים. 

עזרה בזמני הארוחות: אחות פרטית תסייע בהאכלה ובשמירה על התזונה שנקבעה על ידי הרופא המטפל. במצבים רפואיים כמו סוכרת או מחלות לב יש צורך בעמידה בכללים נוקשים לשמירה על הבריאות, אחיות פרטיות יסייעו לעמוד בכך. כמובן שבזמן הזה אחות פרטית משמשת כחברה שמנעימה את הארוחה.

היגיינה וניקיון: מטופלים רבים ובהם קשישים עלולים להרגיש נבוכים בזמן בריחת צרכים. אחות פרטית תסייע בזמן הזה ותדאג לניקיון ולהיגיינה אישית של המטופלים. 

באילו מצבים ניתן לשכור שירותי אחות פרטית?

שירותי אחיות פרטיות ניתנים בהתאם לצרכי המטופל. כדאי לקחת בחשבון שלא כל החברות מעניקות את כל שירותי אחות פרטית, ולפני שאתם מחליטים על שירותיה של איזו חברה לשכור, שאלו האם בחברה מתמחים בסוג השירות שלו אתם זקוקים. ישנם שלושה סוגי שירותים עיקריים:

אחות פרטית בבית החולים: עבור מטופלים שזקוקים לשירותי אחות לתקופה קצרה בזמן החלמה לאחר ניתוח או בשל מחלה כרונית. 

אחות פרטית בבית המטופל: עבור מטופלים שזקוקים להשגחה בביתם. השירות כולל מתן תרופות וזריקות, השגחה על מדדים תקינים כמו לחץ דם ודופק, יצירת קשר עם צוות רפואי במקרה הצורך, החלפת תחבושות, ועוד. 

אחות פרטית ללילה: לעיתים בני המשפחה מטפלים בקרוביהם אך זקוקים לערב חופשי, או שמדובר במצב זמני מאוד, או שהמטפלת הקבועה בחופשה קצרה. במצבים אלו ניתן להזמין את שירותיה של אחות פרטית שתספק השגחה מקצועית ללילה אחד. 

אחות פרטית

השגחת אחות פרטית לאחר ניתוח

במרבית המקרים, מטופלים לאחר ניתוח יתקשו בהתניידות ואף יהיו מרותקים למיטה. אחות פרטית לאחר ניתוח תוכל לסייע למטופלים, לדאוג לצרכיהם הרפואיים, ותעניק לבני המשפחה ראש שקט מדאגות. השירות מתאים לכל מנותח בכל גיל, מבוגרים וצעירים כאחד.

הטיפול הרגיל בבית החולים נעשה על ידי צוות רפואי מיומן, אך עליהם לדאוג לכל החולים שבמשמרת שלהם. הצוות הרפואי מתחלף לאורך היום ובכל פעם המטופלים נבדקים על ידי רופאים שונים ונאלצים לדווח מחדש על מצבם לאנשי הצוות. בני משפחה שנמצאים שם כדי לעזור לא יכולים להיות 24 שעות בבית החולים, ולמרות הקשר המשפחתי מדובר בטרחה לא קטנה, שלעיתים יוצרת עבור המטופל תחושת אי-נוחות. 

שימוש בשירותי אחות פרטית לאחר ניתוח פותר את כל הבעיות הללו. יש למטופל דמות מקצועית שמכירה אותו, שמדווחת לרופאים על ההתקדמות או על הצרכים הייחודיים של המטופל, היא שולחת את בני המשפחה לישון או לעבוד, אין תלות בכמות המטופלים האחרים במשמרת נתונה, ותשומת ליבה של האחות הפרטית ניתנת אך ורק למטופל ששוכר את שירותיה. הדבר מבטיח את הטיפול הטוב ביותר באופן שעשוי לסייע להחלמה מהירה. 

אחות פרטית במקרים של אשפוז בית

אשפוז בית יכול להיות חלופה מצוינת לאשפוז בבית החולים, במיוחד בימים של מגפה אך גם בתקופת שגרה. באופן הזה צוות בית החולים יכול להתפנות למקרים של הצלת חיים, ומטופלי אשפוז בית יכולים להיות רגועים בכך שהם לא יהפכו ל"הזקנה במסדרון" ויוסר החשש להידבק במחלות אחרות בגלל השהות במחיצת חולים אחרים. 

שירות אחות פרטית במקרים של אשפוז בית מונע גם את תחושת הבדידות של חלק מהחולים, בשל העובדה שבבית החולים הם אחד מתוך מטופלים רבים על סדר יומו של הצוות הרפואי. הצוות הרפואי בבתי החולים עלול להיות שחוק, שלא באשמתם, ולמהר לטפל בחולה הבא. אשפוז בית מעניק לחולה תנאים מיטביים להחלמה, בסביבה המוכרת, ללא תחושות וריחות של בית חולים. 

ישנם כמובן מקרים שבהם אין ברירה אלא להתאשפז במחלקה בבית החולים, אך במקרים מסוימים של מחלות כרוניות ניתן להימנע מאשפוז על ידי אשפוז בית. אשפוז ביתי יכלול בנוסף לשירותי אחות פרטית גם ביקור רופא יומי, אספקת תרופות וציוד נוסף ככל שיידרש, בדיקות דם, עירוי נוזלים, הזרקות, הכנסת או החלפת צנתר (קטטר), וטיפולים מורכבים אחרים. ככל שיהיה בכך צורך, גם הסעה לטיפולים במרפאות ובבתי החולים. 

כמה עולה שירות אחות פרטית

טווח המחירים לשירותי אחיות פרטיות רחב מאוד ותלוי בסוג השירות - האם מדובר באחות פרטית למספר שעות, לימים או לשבועות, או שהאחות נשכרת עבור ביצוע פעולות ספציפיות שכל אחת מהן מתומחרת באופן שונה. טווח המחירים מתחיל לרוב בכ-85 שקלים לשעה עם מינימום שעות מסוים, והתשלום עבור פעולות מסוימות נע בין כ-200 ל-600 שקלים, בהתאם לסוג הפעולה, כמו למשל בדיקת מדדים כללית, החלפת סטומה, חבישות, הזרקות, טיפול בצנתר, עירוי בבית וכדומה. כשמשווים מחירים בין החברות, כדאי לבדוק האם המחיר כולל נסיעות, האם יש תוספת לילה וסופי שבוע, וכמובן לוודא שהחברה מעסיקה אחיות מוסמכות ומקצועיות.

מה מציעות קופות החולים

קופות החולים נותנות החזרים על שירותי אחות פרטית לבעלי ביטוחים משלימים. ההחזרים כפופים לתקנונים של קופות החולים ועלולים להשתנות. טווח המחירים כאן נכון לפברואר 2021. 

קופת חולים כללית: לקוחות כללית מושלם זהב ופלטינום זכאים לשירות אחות פרטית לאחר ניתוח למשך עשרת הימים שלאחר הניתוח ובמהלך האשפוז בבית החולים בלבד. יש להציג אישור שהאחות היא מוסמכת. המבוטח ישלם ויגיש קבלות עבור ההחזר, שגובהו 85% מההוצאה בפועל ולא יותר מ-436 שקלים ליום.

קופת חולים מכבי: חברי מכבי זהב ומכבי שלי זכאים לשירות אחות פרטית לאחר ניתוח עד שמונה ימי השגחה בגין כל ניתוח. ההחזר יינתן בהתאם להוצאה לפועל ועד תקרה של 538 שקלים ללילה. במקרה של יותר מניתוח אחד בשנה קלנדרית, סך ההחזרים לא יעלה על 7,927 שקלים.

קופת חולים לאומית: מבוטחי לאומית כסף זכאים להחזר בגובה 80% עד לתקרה של 487 שקלים למשך עשרה מים. מבוטחי לאומית זהב זכאים להחזר בגובה 80% עד לתקרה של 548 שקלים ל-20 ימים. 

קופת חולים מאוחדת: הקופה מעניקה החזר על שירות אחות פרטית עד שמונה ימים, תקרת ההחזר תלויה בתאריך ביצוע השירות הרפואי. 

מתעניינים בשירותי אחות פרטית להשגחה בבית או בבית החולים (משמרת של 8 שעות ומעלה)?

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

אחות פרטית - שאלות ותשובות

היכן ניתנים שירותי אחות פרטית?

ניתן להשתמש בשירותי אחות פרטית לאחר ניתוח בבית החולים, שכירת שירותי אחות פרטית ללילה, ואחות פרטית למספר ימים או שבועות בבית המטופל או המטופלת.

מהם תפקידיהן של אחיות פרטיות?

אחות פרטית תסייע בניידות בתוך הבית, מהמיטה לספה, ובין החדרים כולל לחדר השירותים. האחות תעזור בהאכלה, ותשמור על היגיינה וניקיון המטופלים. 

כמה עולה שירות אחות פרטית?

העלות משתנה בהתאם לצרכים: האם מדובר בשירות לילה, במספר שעות ביום, בתקופה מסוימת, או בשירותי אחות לצורך פעולות ספציפיות כמו החלפת זונדה, מתן עירוי נוזלים, החלפת וניקוי צנתר, וכדומה. 

האם ניתן לקבל החזר מקופות החולים?

בהחלט. קופות החולים נותנות החזר לבעלי הביטוחים המשלימים. גובה ההחזר משתנה בין הקופות ונע סביב 80%-85% מההוצאה לתקופה שנעה בין 8-10 ימים. יש לבדוק את הזכאות הספציפית בביטוח המשלים שלכם. 

למה צריך אחות פרטית בבית החולים?

מטופל לאחר ניתוח זקוק לסיוע בהתניידות ולהרגיש שיש מישהו שמטפל בו. בזמן שהצוות הרפואי של בית החולים דואג למספר רב של מטופלים, אחות פרטית דואגת לאדם אחד בלבד. 

אחות פרטית - חברות בתחום

אחות פרטית - אחיות עצמאיות

אשפוז בית - סקירות בתחום

אשפוז בית - בית חולים בבית שלך

יותר ויותר אנשים מגלים את יתרונות האשפוז הביתי במקום לבזבז שעות ארוכות בחדר המיון וימים רבים במחלקה. למי מגיע אשפוז ביתי, איך עובד התהליך, כמה זה...

הוספיס בית: טיפול תומך בכבוד

שירות הוספיס בית מיועד לחולים סופניים המבקשים לשהות בתקופת חייהם האחרונה לצד בני משפחתם ולסיים את חייהם בביתם. למי מתאים השירות, מהם הטיפולים...

בדיקת דם עד הבית: מעבדה אצלכם בסלון

מטופלים רבים מוותרים על בדיקות מעבדה בקופת החולים בשל העומס במעבדות, מוגבלות בניידות, מרחק מהמעבדה הקרובה ביותר, קשיים בתיאום מועד הגעה, וסיבות...

רופא עד הבית

אם אין לכם אפשרות להגיע לרופא או שאתם חשים ברע בזמנים שהמרפאות סגורות, ניתן לערוך הזמנת רופא הביתה. באילו מקרים ניתן להזמין רופא עד הבית, למי השירות...