דלג לתוכן

מעבר בין קופות חולים - המדריך השלם

איך אפשר לבצע מעבר בין קופות חולים, מי זכאי לעשות מעבר לקופת חולים אחרת, האם יש הגבלות על החלפת קופת חולים, באילו תאריכים ניתן לעבור בין הקופות וכל המידע שאתם צריכים מרוכז במקום אחד

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

הצטרפות לקופת חולים

רובנו "נולדים" לתוך קופת החולים שלנו ואפילו לא חושבים על מעבר בין קופות חולים, בין אם אנחנו מרוצים מהקופה שלנו או לא. כלומר אנחנו ממשיכים עם קופת החולים שאליה רשמו אותנו ההורים עם לידתנו, מבלי לבדוק אם ישנה קופה אחרת שיכולה לתת שירות שמתאים יותר עבור הצרכים המשתנים בין כל אחד ואחת. ריכזנו כאן עבורכם את כל המידע ואת כל התשובות לשאלות הכי חשובות לקראת מעבר לקופת חולים אחרת. 

החלפת קופת חולים: למה בכלל לעבור לקופת חולים אחרת?

אם אינכם מרוצים מהשירות שאתם מקבלים מספק שירותי הבריאות שלכם, זה זמן מצוין לבדוק מה יש לאחת מקופות החולים האחרות להציע לכם. אך גם אם אתם מרוצים מהשירות, כדאי לבדוק מה מציעות הקופות האחרות ואולי קופה מתחרה מציעה שירות שאתם זקוקים לו ולא יכולים לקבל אותו אצלכם. השוו בין זמינות התורים בין הקופות, פריסת הרופאים והמרפאות, כמות הבירוקרטיה והטופסיאדה, טיב השירות הדיגיטלי, כיסויים שמציעים הביטוחים המשלימים, ועוד. תוכלו לקרוא כאן עוד כמה טיפים חשובים לבחירת קופת חולים הכי טובה

מי זכאי לבצע מעבר בין קופות חולים?

כל תושב ותושבת ישראל שחברים באחת הקופות זכאי לבצע מעבר לקופת חולים אחרת. קופת החולים הישנה מחויבת להעביר את המידע הרפואי החיוני לקופה אליה עובר המבוטח. העברת המידע לצורכי טיפול רפואי מתבצעת ללא תשלום. 

מה חשוב לדעת בעת מעבר בין קופות חולים?

עם המעבר לקופת החולים החדשה, קופת החולים הישנה מחויבת להעביר את כל המידע הרפואי שלכם אל הקופה שאליה עברתם ללא תשלום. אחרי ששתי קופות החולים קיבלו את הודעתכם בנוגע למעבר, הן חייבות לעדכן אתכם על אפשרויות קבלת התיק הרפואי באחת הדרכים לבחירתכם - איסוף עצמאי ממרפאת הקופה, משלוח בדואר אלקטרוני, משלוח בדואר רשום, או הורדת המסמך מאתר הקופה לאחר כניסה עם שם המשתמש שלכם וסיסמה. זכותכם גם לבקש שהמידע יועבר באופן מאובטח וישירות לקופת החולים החדשה. 

הזכאות להעברת המידע ללא תשלום אינה סותרת את זכותה של קופת החולים להעביר לכם העתק של כלל המידע הרפואי בנוגע אליכם תמורת תשלום עבור הפקת המידע. נציין שוב שבמעבר בין קופות חולים הוותק שלכם בשירותי הבריאות כמו ביטוחים משלימים נשמר, ונדגיש שעד יום המעבר בפועל קופת החולים הישנה מחויבת לתת לכם שירות רפואי מלא בהתאם לרובד הביטוחי שלכם וללא התניות אחרות. 

כך תבצעו מעבר בין קופות חולים:

הכי פשוט לפנות לנציג הקופה אליה אתם מעוניינים לעבור באמצעות פניה מאתר כמהזה בריאות. נציג יחזור אליכם בהקדם ויסביר לכם כל מה שאתם צריכים לדעת, למשל שהמעבר בפועל יתבצע דרך רשות הדואר או דרך המוסד לביטוח לאומי. כמו כן נציגי הקופות יוכלו גם לתת לכם הסברים על הביטוחים המשלימים, שירותי הבריאות הנוספים, ביטוח סיעודי, וכל מידע נוסף שאתם זקוקים לו. 

מאילו קופות חולים תרצה/י לקבל הצעות?

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

העברת קופת חולים - מתי זה אפשרי?

תאריכי מעבר בין קופות החולים

בקשת מעבר בין קופות חולים אפשר להגיש בכל עת, אך המעבר עצמו מתבצע בשישה מועדים בשנה:

  • בקשות שהוגשו מתאריך 16 בספטמבר עד 15 בנובמבר ייכנסו לתוקף ב-1 בינואר.
  • בקשות שהוגשו מתאריך 16 בנובמבר עד 15 בינואר ייכנסו לתוקף ב-1 במרץ.
  • בקשות שהוגשו מתאריך 16 בינואר עד 15 במרץ ייכנסו לתוקף ב-1 במאי.
  • בקשות שהוגשו מתאריך 16 במרץ עד 15 במאי ייכנסו לתוקף ב-1 ביולי.
  • בקשות שהוגשו מתאריך 16 במאי עד 15 ביולי ייכנסו לתוקף ב-1 בספטמבר.
  • בקשות שהוגשו מתאריך 16 ביולי עד 15 בספטמבר ייכנסו לתוקף ב-1 בנובמבר.

במקרים הבאים בקשת המעבר תיכנס לתוקף באופן מיידי: אדם בוגר בין גיל 18 ל-18.5, עולה חדש שזהו הרישום הראשון שלו לקופת חולים בישראל, ותינוק עד גיל שישה חודשים שזהו הרישום הראשון שלו לקופת חולים בישראל. 

האם ניתן להתחרט ולבטל את התהליך?

מבוטחים שמילאו טופס מעבר בין קופות חולים ומעוניינים לבטל את המעבר, יכולים להגיש טופס ביטול רישום באחד מסניפי הדואר. ניתן להגיש את הבקשה רק עד לתאריך האחרון שבו ניתן להגיש את טופס המעבר. כלומר הגשתם טופס ב-25 בספטמבר, תוכלו לבקש את ביטול המעבר עד 15 בנובמבר. לאחר תאריך זה לא ניתן לבטל את המעבר, אלא רק בתאריך האפשרי הבא בהתאם למגבלות על כמות ההעברות, והנה אנחנו מגיעים לזה מיד. 

כמה פעמים ניתן לבצע מעבר קופת חולים?

ניתן לבצע עד שני מעברים בלבד בכל תקופה של 12 חודשים. נתייחס לשאלה הקודמת: אם עברתם לקופת חולים חדשה והתחרטתם אחרי התאריך האחרון, תוכלו לבצע בקשת החזרה בטווח המועדים הבא. לאחר מכן לא תוכלו לבצע מעברים נוספים עד שתחלוף שנה מהמעבר הראשון. 

ומה קורה עם זכויות הביטוחים המשלימים?

קופות החולים רשאיות לקבוע תקופות המתנה (או "תקופת אכשרה" בשפת קופות החולים) כתנאי לקבלת זכויות על פי הביטוח המשלים על פי הרבדים השונים שמוצעים על ידן. תקופות ההמתנה משתנות בהתאם לשירותים ונעות בין שלושה חודשים לשנה ואף יותר. המשמעות היא שבתקופה הזו אתם משלמים עבור הביטוח המשלים אך לא מקבלים את כל הזכויות עד שחולף זמן ההמתנה. 

אם היה לכם ביטוח משלים בקופה החדשה ובתוך 90 יום מהמעבר לקופה החדשה נרשמתם לביטוח המשלים שהיא מציעה, תקופת החברות בקופה הקודמת תיחשב לכם ותקוזז מזמן ההמתנה הדרוש. זאת בתנאי שמדובר באותו רובד ביטוחי. כל קופת חולים מציעה שני רבדים בביטוחים המשלימים, כך שאם אתם עוברים מהגבוה ביותר לגבוה ביותר התקופה מקוזזת, אך לא אם אתם עוברים מהרובד הגבוה לרובד הנמוך. 

נדגים זאת כך: אם אתם חברים בביטוח המשלים ברובד העליון של קופת החולים שלכם כבר חצי שנה ואז עוברים לקופה חדשה, תהיו זכאים מיידית לשירותים שנדרשת עבורם המתנה של שישה חודשים או פחות. אם נדרשת המתנה של תשעה חודשים, יקוזזו מהתקופה ששת חודשי החברות שלכם בקופה הקודמת ותמתינו רק עוד שלושה חודשים עד לקבלת הזכאות. 

מעבר בין קופות חולים

רצף סיעודי במעבר בין קופות החולים

בזמן מעבר בין קופות חולים, המעבר לפוליסה סיעודית בקופת החולים החדשה הינו אוטומטי. במעבר יישמר הרצף הביטוחי והקופה החדשה לא תדרוש לעבור בדיקה רפואית נוספת. יש להציג אישור ביטוח סיעודי מהקופה הקודמת בתוך מ-180 יום מהרגע שקופת החולים תבקש זאת. 

מעבר לקופת חולים כללית

קופת חולים כללית מציעה מגוון שירותים ובהם מרפאות בפריסה ארצית, מרכזי בריאות לנשים ולילדים, חיסכון בכללית סמייל, כללית אסתטיקה וכללית רפואה משלימה, התייעצות עם רופאים אונליין, מכשיר Tyto לבדיקה מרחוק, ביטוח מקיף, ומגוון פעולות באתר ובאפליקציה. הקופה קיימת כבר יותר מ-100 שנה וכיום היא ספקית שירותי הבריאות הגדולה בישראל, עם כ-4.5 מיליון לקוחות. 

מעבר לקופת חולים מכבי

קופת חולים מכבי מציעה מגוון הטבות למבוטחיה, ובהן: "סל מכבי"- הרחבה של סל הבריאות הממלכתי גם ללא הצטרפות לביטוחים המשלימים, "מכבי שלי" - ביטוח משלים המעניק הטבות וזכויות בטיפולי שיניים, אסתטיקה, היריון ולידה, חיסונים לקראת נסיעה לחו"ל ועוד, "מכבי קידס" - מגוון שירותי דיגיטליים וייעוץ רפואי בטלפון או בווידאו כשהמרפאות סגורות, ובכלל שירותים דיגיטליים מתקדמים באתר ובאפליקציה. מכבי שירותי בריאות קיימת כבר כ-80 שנה והיא הקופה השנייה בגודלה בישראל, עם יותר מ-2.3 מיליון מבוטחים.

מעבר לקופת חולים מאוחדת

קופת חולים מאוחדת מציעה שירותי מאוחדת היברידית - שיחות וידאו עם הרופאים והמטפלים, שירות לקוחות רב-ערוצי, מרשמים, הפניות ואישורים באתר ובאפליקציה, שירותים טכנולוגיים מתקדמים, בוט זימון תורים בפייסבוק, ביטוחים משלימים, ומעטפת של אבחון, טיפול, וליווי בהתפתחות הילד. זוהי קופת החולים השלישית בגודלה והיא משרתת יותר ממיליון מבוטחים. בשנת 1974 אוחדו שתי קופות חולים שהחלו לפעול בשנות ה-30 במאה שעברה, ומכאן שמה - מאוחדת. 

מעבר לקופת חולים לאומית

קופת חולים לאומית מציעה שירות "תרופות עד הבית"- מזמינים תרופות מרשם דרך האתר או האפליקציה ומקבלים אותם הביתה עם שליח, שיחת וידאו עם הרופא האישי, ביצוע מגוון פעולות אונליין כמו זימון וביטול תורים, צפייה בתוצאות בדיקות ועוד, מוקדי רפואה דחופה, סדנאות אורח חיים בריא, ושירותי רפואה משלימה במחירים משתלמים. הקופה הרביעית בגודלה הוקמה בשנות ה-30' בארץ ישראל על ידי קבוצת רופאים, והיא מספקת שירותי בריאות לכ-700 אלף לקוחות ברחבי הארץ.

מאילו קופות חולים תרצה/י לקבל הצעות?

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

מעבר בין קופות חולים - סקירות נוספות

איזו קופת חולים הכי טובה?

שוקלים החלפת קופת חולים? חשוב שתדעו: מה הופך קופת חולים לטובה ומה חשוב לבדוק לפני שבוחרים קופת חולים או עוברים לקופה מתחרה? פריסת סניפים, זמן ההמתנה...

כמה אנחנו משלמים על הביטוחים המשלימים?

לאיזה תכנית ביטוח אתם שייכים? כללית מושלם או כללית פלטינום? מכבי זהב או מכבי שלי? מאוחדת עדיף או מאוחדת שיא? לאומית כסף או לאומית זהב? האם אתם יודעים...

טיפולי שיניים: מה מציעות קופות החולים?

קופות החולים מציעות שתי רמות של ביטוחים משלימים עם הבטחה להנחות משמעותיות בעלויות טיפולי השיניים ברובד הביטוחי העליון. בדקנו מה הפרמיה שתשלמו בכל...

סל היריון: איזו קופה הכי משתלמת?

כשרק חלק מהבדיקות כלולות בסל הבריאות הממלכתי, חודשי ההיריון החודשים שלאחר הלידה עלולים להיות יקרים מאוד. בדקנו אילו שירותים מציעה כל קופת חולים, מה...

תגובות