דלג לתוכן
קולור: בדיקה גנטית לגילוי סרטן תורשתי: מידע אודות הבדיקה.

קולור: בדיקה גנטית לגילוי סרטן תורשתי: מידע אודות הבדיקה.

בדיקה גנטית חדשנית בודקת מוטציות לסרטן תורשתי ומאפשרת לדעת מה הסיכון ללקות במחלה. למי בדיקת קולור מומלצת, איך היא עובדת, לאילו סוגי סרטן היא קשורה, מה היתרונות ואיך זה עובד?

* המידע האינפורמטיבי והפרסומי בעמוד זה נכתב ע"י אתר כמהזה, אינו מסופק מטעם חברת פיוג'ן ג'נטיקס ואין קשר או חסות של פיוג'ן ג'נטיקס לאתר.

יתרונות בדיקת קולור לגילוי סרטן תורשתי

1. בדיקה פשוטה: הבדיקה נעשית על ידי לקיחת דם או על ידי דגימת רוק שאותה ניתן לשלוח אליכם הביתה לביצוע דיגום עצמי.
2. בדיקה מדויקת: בדיקת קולור של פיוג׳ן ג׳נטיקס מציגה דיוק ברמה של מעל 99.99%. מעבדות קולור מאושרות על ידי הרשויות הרלוונטיות בארצות הברית. 
3. בדיקה מעמיקה: בדיקת קולור לגילוי סרטן תורשתי לא מסתפקת רק במוטציות נפוצות באופן נקודתי, אלא מבצעת ריצוף מלא בבדיקה הגנטית.
4. מעבדות פורצות דרך: מעבדות קולור מובילות את תחום הבדיקות האונקולוגיות התורשתיות בעולם.
5. פיתוח של מיטב המדענים: בדיקת קולור פותחה על ידי חוקרים מובילים בתחום הרפואה הגנטית.

איך עובד תהליך הזמנת הבדיקה

כל מה שאתם צריכים לעשות זה להשאיר כאן פרטים ונציגה או נציג של פיוג׳ן ג׳נטיקס ייצרו קשר בהקדם, ללא המתנה על הקו וללא ניווט בתפריט שיחות. כבר בשיחה ניתן להשלים את ההזמנה ולתאם הגעה ללקיחת הדגימה, שירות אחות עד הבית באזורי השירות, או דיגום עצמי במצבים שבהם זה ניתן. 
הבדיקות נשלחות למעבדה בארצות הברית ושם מתבצע ניתוח הגנים בטכנולוגיית ריצוף חדשנית מסוגNext Generation Sequencing - NGS. במעבדות מפענחים את התוצאות באמצעות כלי ביו-אינפורמטיקה מתקדמים ומשוכללים שמתקפים ומאמתים את תוצאות הריצוף. התוצאות נשלחות לרופא המפנה תוך ארבעה עד שישה שבועות, ואם נמצאה בבדיקה מוטציה ניתן כבר להכין תוכנית מעקב אישית. 

אילו סוגי סרטן תורשתי נבדקים בבדיקה גנטית קולור

בדיקה גנטית קולור בודקת נשאות בגנים שקשורים לשמונה סוגי סרטן: סרטן השד, סרטן המעי הגס, מלנומה, סרטן השחלות, סרטן הלבלב, סרטן הערמונית, סרטן הקיבה, וסרטן הרחם. הבדיקה מרצפת באופן מלא 30 גנים שהוכחו מדעית כקשורים ישירות לסרטן. באמצעות תוצאות הבדיקה ניתן להרחיב את אפשרויות הטיפול שעומדת בפני הנבדקים ולדעת האם מדובר במחלת סרטן תורשתי. 

למה חשוב לעשות בדיקה גנטית לגילוי סרטן תורשתי

העלייה בתוחלת החיים וסגנון החיים המודרני הביאו לעלייה משמעותית בכמות החולים בסרטן מדי שנה. יש הבדל אדיר בסיכויי ההחלמה של אותו סוג הסרטן כשהוא מתגלה בשלבים שונים של המחלה. למשל בסרטן הקיבה, שיעורי ההישרדות לחמש שנים מיום הגילוי עומדים על 71% בגילוי מוקדם וצונחים ל-4% בגידול מפושט גרורתי. גם במקרי סרטן המעי הגס אחוזי הריפוי עומדים על כ-70% אם אין עדות לפיזור באתרים אחרים בגוף, והאחוז יורד אם יש גרורות. 
באמצעות תוצאות הבדיקה ניתן לבחור מבין מאגר גדול של תרופות ביולוגיות אימונותרפיות חדשניות שמשנות לחלוטין את צורת הטיפול במחלה, ובנוסף גם משפרות בצורה דרמטית את שיעור ההחלמה לחולי סרטן המעי הגס, סרטן השד, וסרטני הריאות, הכליה, והעור - מלנומה. בדיקה גנטית קולור לגילוי מוקדם של סרטן תורשתי מאפשרת לנבדקים להיות עם האצבע על הדופק כדי שאם חלילה ילקו במחלת הסרטן, יוכלו לתפוס את המחלה כשהיא עוד בחיתוליה ולהגדיל משמעותית את אפשרויות הטיפול וסיכויי הריפוי. 

האם יש החזרים או סבסוד על עלות הבדיקה

בדיקות גנטיות לסרטן שמבצעות חברות פרטיות כמו בדיקת קולור של פיוג׳ן ג׳נטיקס לא כלולות בסל הבריאות. אם יש לכם ביטוח פרטי באחת מחברות הביטוח, כדאי ליצור קשר עם סוכן הביטוח שלכם ולבדוק זכאות, ייתכן שמגיע לכם החזר על חלק מהתשלום ואף מימון מלא, בהתאם לתנאי הפוליסה שלכם. 

בדיקה גנטית לסרטן

בדיקת קולור היא בדיקה גנטית חדשנית ופורצת דרך שבודקת את מידת הסיכון ללקות בסרטן תורשתי. הבדיקה מתבצעת בישראל על ידי חברת פיוג׳ן ג׳נטיקס שמאפשרת נגישות לבדיקות גנטיות מובילות מהעולם, ובכך משפרת את הבריאות של הקהל הרחב בארץ. בדיקת קולור מומלצת במיוחד לאלו שבמשפחתם היו מספר מקרי סרטן ומאפשרת למטופלים לנהל את בריאותם באופן הטוב ביותר. 

בדיקה גנטית קולור לגילוי סרטן תורשתי

חברת פיוג׳ן ג׳נטיקס מציעה בדיקה גנטית לסרטן תורשתי שמתבצעת על דגימת רוק או דם פשוטה שאינה כרוכה באי נעימות מצד המטופלים. את הדגימה לוקחים באחת מ-16 המרפאות של פיוג׳ן ג׳נטיקס או במשרד הראשי שלהם בתל אביב, או בשירות אחות עד הבית שמגיעה אליכם. לקיחת הדגימה היא תהליך קצר ולאחריה ניתן להמשיך בשגרת היום כרגיל. הדגימה נשלחת למעבדות Color Genomics בסן פרנסיסקו, ארצות-הברית.  
בדיקה גנטית קולור לסרטן תורשתי מרצפת 30 גנים כולל BRCA1 ו-BRCA2. לצורך הבדיקה נבחרו גנים שיש עליהם ידע מדעי מבוסס ונרחב, מבוססי ראיות, ובעלי הסכמה רחבה בקהילת האונקולוגים והגנטיקאים. שילוב של כל הדברים האלו מובילים למתן תשובות ברורות, אמינות, ומוסמכות, באופן שמאפשר מעקב וגילוי מוקדם במקרה של סרטן תורשתי. 

למי בדיקה גנטית לסרטן מומלצת

ישנן משפחות שלמרבה הצער מחלת הסרטן הכתה בהן יותר מפעם אחת. בדיקת קולור מומלצת במקרים שבהם יותר מבן משפחה אחד לקה במחלה, כמו למשל סבתא, אבא, ודודה מאותו צד של המשפחה. בדיקה גנטית תוכל לברר האם מדובר בסרטן תורשתי והאם הנבדק או הנבדקת נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בסרטן. 
גם מי שמעוניין לעשות בדיקת סקר כללית ללא היסטוריה של סרטן במשפחה יכול לעשות את הבדיקה, שכן קיימים מקרים של נשאות גנטית לסרטן תורשתי גם מי שבני משפחתם לא חלו במחלה. הבדיקה יכולה לזהות סרטן תורשתי ולהביא לגילוי מוקדם של המחלה. 

איך מקבלים את תוצאות הבדיקה

תוצאות המעבדה מארצות-הברית מתקבלות בין ארבעה לשישה שבועות לאחר לקיחת הדגימה והן מופיעות בדוח מפורט וידידותי להבנה. היועץ הגנטי או הרופא שהפנה לייעוץ גנטי יקבל את הדוח ולאחר מכן הוא יועבר אליכם. 
תשובה שלילית אומרת שבמעבדות לא נמצאה כל מוטציה שהיא ב-30 הגנים שנבדקים. אין המשמעות שלנבדק יש חסינות לסרטן, שכן יש גורמים לא תורשתיים למחלה, כמו עישון, נזקי שמש שנגרמים מחשיפה ממושכת, תזונה לקויה, וגורמים אחרים. 
תשובה חיובית אומרת שהנבדק או הנבדקת נמצאים בקבוצת סיכון לחלות בסרטן תורשתי. חשוב להדגיש שאין זה אומר שהנבדקים ילקו בסרטן הזה, אלא רק שעליהם להקפיד להיבדק ולעקוב. למשל, בדיקת גסטרוסקופיה תקופתית לנושאי המוטציה לסרטן קיבה, בדיקת קולונוסקופיה גם בגיל צעיר יחסית לקבוצת סיכון של סרטן המעי הגס, ותוכנית סקירה אינטנסיבית או אף כריתת שד לנושאות גן BRCA1.

בדיקת קולור - שאלות ותשובות

למי מומלצת בדיקת קולור לגילוי סרטן תורשתי?

הבדיקה מומלצת במקרים שבהם יותר מבן משפחה אחד לקה במחלה. בדיקה גנטית תוכל לברר האם מדובר בסרטן תורשתי והאם הנבדק או הנבדקת נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בסרטן. גם מי שמעוניין לעשות בדיקת סקר כללית ללא היסטוריה של סרטן במשפחה יכול לעשות את הבדיקה. 

איך מקבלים את תוצאות הבדיקה?

תוצאות המעבדה מתקבלות בין ארבעה לשישה שבועות לאחר לקיחת הדגימה והן מופיעות בדוח מפורט וידידותי להבנה. היועץ הגנטי או הרופא שהפנה לייעוץ גנטי יקבל את הדוח ולאחר מכן הוא יועבר אליכם. על משמעות התוצאות תוכלו לקרוא בסקירה המלאה. 

אילו סוגי סרטן תורשתי נבדקים בבדיקה גנטית קולור?

בדיקה גנטית קולור בודקת נשאות בגנים שקשורים לשמונה סוגי סרטן: סרטן השד, סרטן המעי הגס, מלנומה, סרטן השחלות, סרטן הלבלב, סרטן הערמונית, סרטן הקיבה, וסרטן הרחם. הבדיקה מרצפת באופן מלא 30 גנים שהוכחו מדעית כקשורים ישירות לסרטן. 

האם יש החזרים על עלות הבדיקה?

בדיקות גנטיות לסרטן שמבצעות חברות פרטיות כמו בדיקת קולור של פיוג׳ן ג׳נטיקס לא כלולות בסל הבריאות. אם יש לכם ביטוח פרטי באחת מחברות הביטוח, כדאי ליצור קשר עם סוכן הביטוח שלכם ולבדוק זכאות, ייתכן שמגיע לכם החזר על חלק מהתשלום ואף מימון מלא, בהתאם לתנאי הפוליסה שלכם. 

בדיקות גנטיות לסרטן - חברות בתחום

השוואת בדיקות גנטיות לסרטן >

בדיקות גנטיות לסרטן - סקירות בתחום

בדיקות גנטיות לסרטן

אילו סוגי בדיקות גנטיות קיימות בתחום הסרטן, מה המטרה של כל אחת מהן, למי הבדיקות מתאימות, מה ההבדלים בין המכונים הגנטיים של בתי החולים לבין חברות כמו...