דלג לתוכן
אונקוטסט: בדיקה גנטית לסרטן - מידע אודות הבדיקה

אונקוטסט: בדיקה גנטית לסרטן - מידע אודות הבדיקה

אונקוטסט מציעה בדיקות גנטיות מתקדמות אשר מאפשרות חיזוי מהלך המחלה והתאמת הטיפול על סמך הפרופיל הגנטי האישי. איזה בדיקות מציעה חברות אונקוטסט? למי מיועדות? מה כולל התהליך וכמהזה עולה? כל המידע בסקירה הבאה.

* המידע האינפורמטיבי והפרסומי בעמוד זה נכתב ע"י אתר כמהזה, אינו מסופק מטעם חברת אונקוטסט ואין קשר או חסות של אונקוטסטס לאתר.

אונקוטסט מחלוצות תחום הרפואה מותאמת אישית בישראל, מציעה גישות חדשניות לאבחון מחלת הסרטן  וחיזוי ההתקדמות שלה בהתאם לפרופיל הגנטי האישי.

בדיקה גנטית לסרטן מסוגים שונים של אונקוטסט

בדיקת רניום אונקוטסט - Tempus xT: זוהי בדיקה גנטית שקשורה לטיפול בכל סוגי הסרטן. הבדיקה מיועדת למטופלים שרוצים לדעת אילו טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיים יתאימו לטיפול במחלתם. הבדיקה נעשית על רקמה של הגידול הסרטני, שאותה מוציאים במהלך ביופסיה או ניתוח. את הדגימה מקבעים בפרפין ולצדה לוקחים גם דגימת דם מהמטופל או המטופלת. בבדיקה מרצפים 648 גנים ברמת ה-DNA ואת כלל ה-RNA מהרקמה שהוצאה מהגידול. את זה משווים לריצוף הגנים מבדיקת הדם. הפעולה הזו מאפשרת להתאים טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיים באופן אישי לכל אחד ואחת על פי מצבם הייחודי. 

בדיקת רניום אונקוטסט - Guardant360: בדיקה גנטית לטיפול בכל סוגי הסרטן, למעט סרטן הדם. הבדיקה הזו מיועדת למטופלים עם סרטן בשלב מתקדם שרוצים לדעת אילו טיפולים ביולוגיים יתאימו להם, וזה נעשה על ידי לקיחת דגימת דם. בבדיקה מרצפים 74 גנים מתוך הדגימה במצבים שבהם לא ניתן לבצע ביופסיה פולשנית או שלא נותרה רקמת גידול, ולכן מסתפקים בדגימת הדם. הבדיקה מיועדת גם למטופלים שהתפתחה אצלם עמידות לטיפול ביולוגי, ובאמצעותה ניתן לקבל כיוונים חדשים לטיפול.

בדיקות אונקוטסט לסרטן השד

בדיקת סרטן השד - OncotypeDX Breast Cancer Assay: בדיקה גנטית למטופלות שאובחנו עם סרטן שד בשלבים מוקדמים (שלב 1 עד 3), המבטא הורמונים לרצפטורים החיוביים (אסטרוגן או פרוגסטרון או שניהם), ושלילי ל-HER2. את הדגימה לוקחים מרקמת הגידול עצמו ומוציאים אותה בזמן הניתוח או בזמן ביופסיה. הבדיקה מסייעת להחליט אם לטפל גם בכימותרפיה לצד טיפול הורמונלי, כטיפול מונע חזרת המחלה בעתיד. 

בדיקה לטיפול מותאם אישית בסרטן – DCIS: זהו גידול שד נפוץ שמוגדר כסרטן בשלב התפתחות מוקדם, לפני שהפך לפולשני. תאי הגידול הסרטני עדיין לא חדרו אל מעבר לרקמה המוגבלת של צינוריות הפרשת החלב של השד ולרוב לא מדובר בסכנת חיים. לאחר הטיפול בסרטן מהסוג הזה, קיים סיכון מוגבר להופעה חוזרת של סרטן באותו שד, מהסוג הזה או כסרטן בדרגה מתקדמת יותר. 

את הבדיקה מבצעים על כמות קטנה של רקמת גידול שמוציאים במהלך הניתוח לכריתת הגידול והדגמה נשלחת למעבדות חברת Genomic Health. במעבדה מודדים את שבעת הגנים שמאפיינים את תאי הגידול הסרטני וכך מספקים למטופלת ולרופא מידע רב על אודות התנהגות תאי הגידול. הבדיקה מספקת גם הערכה בדיוק גבוה בנוגע לרמת הסיכון לחזרת המחלה. המידע הזה יכול לסייע לקבל החלטה בנוגע להמשך טיפול, כמו האם יש להמשיך עם הקרנה מלאה או חלקית לשד שבו נמצא הגידול, לתת טיפול הורמונלי מונע, או לבצע כריתת שד מלאה. 

בדיקה גנטית לסרטן המעי הגס

בדיקת OncotypeDX Colon Recurrence Score: בדיקה גנטית לסרטן המעי הגס שמיועדת למטופלים בשלב 2 או 3 של המחלה, לאחר שעברו ניתוח להוצאת הגידול. את הדגימה מוציאים במהלך הניתוח, והמטרה היא להעריך את הסיכויים לחזרת המחלה בעתיד. 

לטיפול בסרטן המעי הגס קיים מגוון גדול של אפשרויות טיפול, החל מניתוח להסרת הגידול הראשוני במעי, דרך ניתוחים נוספים להסרת גרורות מהכבד, ועד טיפולים כימותרפיים ותרופות ביולוגיות. מכיוון שלטיפולים כימותרפיים יש מחיר שהגוף משלם, צריך להגיע להחלטה מושכלת למי מהמטופלים יש תועלת בטיפול כימותרפי משלים. בחלק מהחולים (לרוב בשלב 1) הוא מיותר, ועבור אחרים (שלב 3-4) הוא הכרחי ומציל חיים. המדיניות הנדרשת עבור חולים בשלב 2 הייתה שנויה במחלוקת במשך שנים. עבור חלקם זה אכן היה מיותר, אך עבור אחרים היה חשש לחזרת המחלה. 

כיום הוגדר ואובחן סט של גנים שניתן לבחון בתאים סרטניים של המעי הגס. השינויים בגנים האלו יכולים לחזות ברמת דיוק גבוהה את הסיכון לחזרת הסרטן. באמצעות בדיקת אונקוטסט ניתן לראות האם לחולים בשלב 2 קיים סיכון להישנות המחלה, ובהתאם לכך להחליט האם לבחור בטיפול כימותרפי תומך או שאין בכך צורך. 

בדיקה גנטית לסרטן הערמונית

בדיקת OncotypeDX Genomic Prostate Score: בדיקה גנטית לסרטן הערמונית שמיועדת לגברים שאובחנו בשלב מוקדם של המחלה. הבדיקה ניתנת למי שעבר ביופסיה תוצאות של סיכון נמוך וסיכון בינוני. בזמן הביופסיה מוציאים דגימה ומקבעים אותה בפרפין. הבדיקה מסייעת להחליט איזה סוג טיפול צריך: כריתת ערמונית, טיפולי הקרנה, או מעקב פעיל. 

למה דווקא בדיקה גנטית לסרטן של אונקוטסט?

גישות חדשניות: אונקוטסט מציעה גישות פורצות דרך לאבחנה של מחלות סרטן ממאירות וחיזוי התקדמות המחלה, והכול לפי הפרופיל הגנטי הייחודי של כל חולה ושל תאי הגידול שגם הם שונים מאדם לאדם. 

המעבדות המובילות בעולם: הבדיקות נבחרות ומפוענחות במעבדות הטובות בעולם בתחום הבדיקה. 

מאגר נתונים: לאונקוטסט מאגר נתונים מקיף ועדכני כדי לסייע למטופלים ולצוותים שמטפלים בהם לקבל החלטות נכונות בנוגע להמשך הטיפול. המאגר אמנם גדול, אך כל המידע אנונימי ומוגן ללא חשש להפרת פרטיות.  

ליווי אישי: צוות אונקוטסט עובד בשיתוף מלא עם הרופא המטפל כדי לעבוד על הצד המקצועי הטוב ביותר, והמטופל מקבל ליווי ויחס אישי כדי לקבל את ההחלטה הנכונה על המשך דרכי טיפול באופן המיטבי למצב האישי. 

בדיקת אונקוטסט: כמה זה עולה?

בדיקות גנטיות לסרטן שמבצעות חברות פרטיות ובדיקות רפואה מותאמת אישית של אונקוטסט אינן כלולות בסל הבריאות, מלבד חולי סרטן ריאה במקרים מסוימים. עלות בדיקה גנטית לסרטן משתנה בהתאם לסוג הבדיקה. בדקו האם הביטוח המשלים של קופת החולים משתתף בעלות ומחזיר חלק מהתשלום. לא כל קופות החולים מאפשרות זאת, כך שיש לבדוק באופן אישי. אם יש לכם ביטוח פרטי באחת מחברות הביטוח, בדקו האם אתם זכאים להשתתפות, לתשלום מראש, או לתשלום רטרואקטיבי לאחר ששילמתם. לכל פוליסה תנאים שונים, ותמיד שווה לבדוק האם הבדיקה נכללת בביטוח שלכם. 

אונקוטסט - שאלות ותשובות

במה עוסקת חברת אונקוטסט?

אונקוטסט נחשבת לאחת מחלוצות תחום הרפואה המותאמת אישית בישראל. החברה מתמקדת בזיהוי גישות חדשניות לאבחנה של מחלות ממאירות וחיזוי מהלך המחלה, על פי הפרופיל הגנטי הייחודי של כל מטופל ושל התאים הסרטניים שלו. 

אילו בדיקות גנטיות לסרטן מציעה אונקוטסט?

אונקוטסט מציעה בדיקות גנטיות ספציפיות לסרטן השד, סרטן המעי הגס, וסרטן הערמונית, בדיקה נוספת לכל סוגי הסרטן, ובדיקה לכל סוגי הסרטן למעט סרטן הדם. בעזרת הבדיקות ניתן להתאים טיפול יעיל לכל חולה וחולה, כמו טיפולים כימותרפיים, ביולוגיים, ואימונותרפיים, וקבלת כיוונים חדשים לטיפול. 

למה דווקא בדיקה גנטית לסרטן של אונקוטסט?

חברת אונקוטסט מציעה גישות חדשניות ופורצות דרך לטיפול במחלות ממאירות ועובדת עם המעבדות המובילות בעולם בתחום. מאגר הנתונים שהחברה מחזיקה גדול ועדכני באופן שמאפשר לצוות המטפל לקבל החלטות נכונות להמשך הטיפול. וכל זאת בליווי מקצועי ויחס אישי מטעם צוות אונקוטסט. 

האם הבדיקה של אונקוטסט מכוסה בביטוחי הבריאות?

בדיקות גנטיות לסרטן שמבצעות חברות פרטיות אינן כלולות בסל הבריאות, מלבד חולי סרטן ריאה במקרים מסוימים. בדקו אם הביטוח המשלים של קופת החולים משתתף בעלות, אם יש לכם ביטוח פרטי בדקו האם אתם זכאים להשתתפות, לתשלום מראש, או לתשלום רטרואקטיבי לאחר ששילמתם. 

בדיקות גנטיות לסרטן - חברות בתחום

בדיקות גנטיות לסרטן - סקירות בתחום

בדיקות גנטיות לסרטן

אילו סוגי בדיקות גנטיות קיימות בתחום הסרטן, מה המטרה של כל אחת מהן, למי הבדיקות מתאימות, מה ההבדלים בין המכונים הגנטיים של בתי החולים לבין חברות כמו...