דלג לתוכן

איך בוחרים דיור מוגן: 9 דברים חשובים בעת הבחירה

מיקום וקרבה לשירותים, רמת המתקנים, מגוון הפעילויות, איכות השירותים, אבזור הדירות, תחושת הביטחון וחיי הקהילה - אספנו עבורכם טיפים שיעזרו לכם למצוא את מתחם הדיור המוגן הנכון עבור הצרכים של המשפחה שלכם

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בדיור מוגן?

עם התפתחות הרפואה המודרנית ופיתוחים טכנולוגיים מתקדמים, תוחלת החיים שלנו הולכת ועולה. אנחנו כמובן שמחים על כך ורוצים בעצמנו לחיות חיים ארוכים, מלאים, ומהנים, אך העלייה במספר בנות ובני הגיל השלישי בישראל מביאה לצורך הולך וגובר בפתרונות דיור הולמים עבורם. בתי אבות מספקים מיטה בחדר עבור אלו שזקוקים להשגחה רפואית ברמה כלשהי, כמו למשל תשושי גוף, תשושי נפש, ובתי אבות סיעודיים. אך עבור אזרחים ותיקים שמנהלים אורח חיים עצמאי נדרשת מסגרת מגורים שונה. עשרות אלפי בני הגיל הזהב רוצים ליהנות מחיים מלאים, חברתיים, קהילתיים ונוחים, ועבור רובם המוחלט בית אבות אינו פתרון. 

מהסיבה הזו, הוקמו בישראל עשרות מתחמי דיור מוגן שמאפשרים לבני הגיל השלישי העצמאיים לנהל את חייהם בנוחות מתוך מתחם דירות או בתים, כשהם נהנים משירותים ופעילויות שיספקו את כל צרכיהם כחלק מקהילה תומכת. בישראל פועלים עשרות בתי דיור מוגן, חלקם במסגרת רשתות גדולות ואחרים עצמאיים, אז איך בוחרים דיור מוגן מכל המבחר הזה בלי לעשות טעויות?

אספנו עבורכם 9 טיפים לאילו דברים אתם חייבים לשים לב בבחירת דיור מוגן עבורכם או עבור ההורים שלכם, או כל בן משפחה אחר: 

1. מיקום וניידות בסביבת המתחם ומחוצה לו

אחד הדברים הראשונים שצריך לשים אליהם לב כשאתם שואלים את עצמכם איך בוחרים דיור מוגן, הוא נושא המיקום. מעבר לדיור מוגן הוא הזדמנות להגשים חלומות. כל החיים רציתם לגור ליד הים? עכשיו אפשר. רוצים לעבור לעיר חדשה לגמרי שאינכם מכירים? שום בעיה. רוצים להישאר דווקא בשכונה שבה אתם גרים? אפשרי לגמרי. מלבד כל אלה, כדאי לבדוק אם המתחם קרוב לתחבורה ציבורית, אם ניתן להגיע אליו בקלות ברכב פרטי כדי שבני המשפחה והחברים יוכלו לבקר, ולדיירים עצמם יהיה קל לצאת מהמתחם ולהגיע למחוז חפצכם בקלות. מלבד זאת, בבחירת מיקום, מומלץ להסתכל על הסביבה, לבדוק אם ישנו מרכז קניות בקרבת המתחם, ולפי הצרכים של הדייר, למשל יש כאלה שחשובה להם קרבה לטבע ובמקרה כזה, מתחם הממוקם ליד פארק ירוק יעשה טוב לדייר הפוטנציאלי. 

2. רמת המתקנים

לכל אדם יש סטנדרטים אחרים ונקודות שונות שחשוב שיהיה לו בבית שלו ובסביבתו. מומלץ להגיע למתחמים שונים ולבקש לראות את הדירות, את המתקנים השונים כמו חדרי התעמלות, אולמות הרצאות, חדרי חוגים, הלובי עצמו, מתקנים כמו בריכה, סאונה או ג׳קוזי ככל שכאלה קיימים, כדי לוודא שהרמה במתחם עולה בקנה אחד עם הציפיות והדרישות שלכם עוד לפני שאתם מתחייבים על המעבר. בנוסף, כדאי לבדוק שהיצע הדירות במקום מתאים למה שאתם מחפשים. אם נוף לים זה העדיפות העליונה והדירות פונות רק לחצר פנימית, זה יכול להשפיע על הבחירה. אם אתם מעוניינים בבית קרקע והמתחם מציע רק דירות בבניינים, גם כאן אין לנו התאמה מוצלחת, גם אם שאר הדברים מתאימים יותר. 

3. מגוון הפעילויות בדיור המוגן

שיקול עיקרי נוסף שעוזר להחליט איך בוחרים דיור מוגן, הוא נושא החוגים והפעילויות. כל מתחם דיור מוגן מספק מגוון שונה של חוגים, פעילויות ואירועים עבור דיירי המתחם. כשאתם בוחנים מעבר לבית מסוים, כדאי לבקש תוכנייה חודשית. באופן הזה תוכלו להתרשם ממגוון הפעילויות ולוודא שהן מעניינות אתכם ושתמצאו מה לעשות. יכול להיות מתחם דיור מוגן עם מגוון קטן יותר של פעילויות אך רובן נמצאות בתוך תחומי העניין שלכם, ומנגד בית שמציע מגוון רחב מאוד שבו לא תמצאו מספיק פעילויות שרלוונטיות עבורכם. הפעילויות והאירועים הם חלק מהשירותים שעליהם תשלמו כחלק מהמגורים במתחם וכדאי שהם יתאימו לכם. 

4. תחושת ביטחון

רוב מתחמי הדיור המוגן מספקים אבטחה של המתחם ברמה מסוימת, מה שיכול לתת שקט למשפחה, במיוחד עבור מי שבן המשפחה שלהם חי לבד. הידיעה שישנה אבטחה במתחם מרגיעה את בני המשפחה וגם את הדייר עצמו, כולם יכולים לישון בראש שקט ולדעת שהדייר בטוח. 

5. איך בוחרים דיור מוגן בהתאמה אישית

לא כל מתחמי הדיור המוגן מאפשרים לערוך שינויים בדירות במתחם. אם סגנון אישי זה משהו שחשוב לכם, כדאי לחפש את אלה שיתנו לכם להעביר את הריהוט שלכם, או אפילו לשפץ את הדירה אליה תעברו במתחם. יש מתחמי דיור מוגן שמאפשרים לפני המעבר לערוך שיפוץ מקיף בהתאם לתקציב ולרצונות שלכם, ולעצב את הדירה ממש לפי הסטייל שלכם. 

6. חיי קהילה בדיור מוגן

קהילה תומכת היא חלק משמעותי מאוד מחיי הדיירים במתחמי הדיור המוגן השונים. דיור מוגן מבטיח שתהיו מוקפים תמיד באנשים עם ניסיון חיים דומה לשלכם, תוכלו למצוא חברים חדשים דרך פעילויות פנאי שמעניינות אתכם, לשמור על קשרים חברתיים שמפעילים את המוח ואת הצורך בחברה ואולי אפילו להכיר את בן או בת הזוג הבאים, מי יודע, רק צריך לשמור על ראש פתוח! בחלק מהמתחמים, דיירים חדשים מקבלים הדרכה של דייר ותיק שיכולה להפוך את המעבר לחלק ונעים במיוחד.

7. שירותי רפואה

אמנם מתחמי דיור מוגן מיועדים לאזרחים ותיקים עצמאיים שלא זקוקים לעזרת הזולת ובוודאי לא לשירותי סיעוד אך לא ניתן לדעת מה יביא אתו העתיד. לכן, כשאתם שואלים איך בוחרים דיור מוגן, שירותי הרפואה צריכים להיות חלק מהקריטריונים. כדאי לבדוק אם המתחם מספק שירותי רפואה דחופים, אם יש מרפאה תורנית מסביב לשעון, ואפילו היכן נמצא בית החולים הקרוב. כדאי גם לבדוק אם יש מחלקה סיעודית נפרדת במתחם למקרה של שינוי במצב הבריאותי. התקווה היא שלא יהיה צורך, אבל אם הצורך יעלה, כדאי לדעת מה האפשרויות הקיימות. כדאי לדעת, שלפי החוק, בתי דיור מוגן עם 250 דירות ומעלה צריכים להפעיל מחלקה סיעודית נפרדת.  

8. רקע דתי

אם רקע דתי מכל סוג הוא נושא שחשוב לכם או לבני המשפחה שלכם, ייתכן שכדאי לפנות לדיור מוגן שמיועד לרקע ממנו אתם מגיעים. למשל, ישנם מתחמים המיועדים לציבור הדתי לאומי ובהם כל הדיירים שומרי מסורת, במקום מופעל בית כנסת על ידי רב קבוע במשך כל ימות השבוע, ואפילו התכנים והאירועים נותנים דגש גבוה יותר לנושא הדת. 

9. עלויות הדיור המוגן

דיור מוגן זה לא עסק זול, אבל הערך שניתן לדיירים והעלייה ברמת החיים יכולים לעשות פלאים עבור בני גיל הזהב ולספק להם את הצרכים שהם עוד לא יודעים שהם צריכים. איך בוחרים דיור מוגן לפי התקציב שעומד לרשותכם? קיים מגוון רמות מחיר של דיור מוגן וכדאי לבדוק אם המתחם שאתם מעוניינים בו מתאים ליכולות הפיננסיות. כדאי לדעת שברוב מתחמי הדיור המוגן קיימות דרכים שונות לשלם ולממן את הדיור. ישנם גם מתחמי דיור מוגן יוקרתי עם מתקנים ברמה גבוהה משמעותית, ועם זה גם המחיר עולה.

מתעניינים בדיור מוגן? מלאו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם ליעוץ ללא עלות וללא התחייבות

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

אולי יעניין אותך גם:

דיור מוגן יוקרתי

רמת המתקנים, השירותים, אפשרויות התרבות והפנאי, הלובי המפואר ומיקום המתחם - מה הופך דיור מוגן לדיור מוגן יוקרתי ואיך מוצאים דיור מוגן הכי טוב בארץ?

דיור מוגן דתי

החל מבית כנסת שפועל בכל השבוע ותמיד יש מניין, דרך הקפדה על כשרות, ועד פעילויות מותאמות של דיור מוגן לציבור הדתי לאומי - דיור מוגן לשומרי מסורת מספק...

דיור מוגן בתל אביב

בדקנו איזה מתחמי דיור מוגן בתל אביב מומלצים, מה היתרונות של דיור מוגן בעיר, וכמה זה עולה

דיור מוגן בירושלים

בדקנו מה היתרונות של דיור מוגן בירושלים, למי זה מתאים, למה כדאי לעבור לדיור מוגן במקום להישאר בדירה הישנה, ומה טווח המחירים

דיור מוגן בשכירות חודשית

החסם העיקרי עבור רבים מבני הגיל השלישי שמעוניינים לעבור לבית דיור מוגן הוא גובה תשלום הפיקדון, שמצריך במקרים רבים גיוס הון ראשוני ומכירת הדירה...

דיור מוגן: כל מה שצריך לדעת

דיור מוגן מיועד לבני הגיל השלישי שרוצים לשמור על אורח חיים עצמאי בתוך סביבה בטוחה ומוגנת. מה היתרונות של דיור מוגן בישראל, אילו חברות מפעילות בתי...

דיור מוגן מחירים: כמה זה עולה?

אחת השאלות הגדולות לפני מעבר לבית דיור מוגן היא שאלת המחיר. מחירי דיור מוגן אינם עסק זול, אך יש להם יתרונות רבים שהופכים את הצעד הזה למשתלם במיוחד

דיור מוגן בצפון

בתי דיור מוגן יוקרתיים, דירות גן ודירות גג עם נוף צפוני - בדקנו מדוע כדאי לבחור בדיור מוגן בצפון, מה היתרונות של דיור מוגן, וכמה זה עולה