דלג לתוכן

MRI פרטי: בדיקה ופיענוח מהיר

כיצד ניתן לקבל תור ופענוח בדיקת MRI מהירים? מה היתרונות של בדיקת MRI, באיזה מכונים בישראל ניתן לבצע MRI פרטי? מי הרופאים המובילים בתחום, וכמה זה עולה? מדריך

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

המתנה לתורים פנויים עבור בדיקות רפואיות מורכבות יכולה להיות מורטת עצבים ממש. מעבר לכעס ולעצבים, להמתנה עלולות להיות השלכות בריאותיות. זמן ההמתנה לבדיקות MRI שמגיעות ללא תשלום דרך קופות החולים משתנה בין קופה לקופה ובין המחוזות ברחבי הארץ. ייתכן שהתור הפנוי הקרוב בטווח של ימים או שבועות בודדים יהיה במחוז רחוק ממקום מגוריכם, ולעיתים זמן ההמתנה עלול להגיע לכחצי שנה.

מהי בדיקת MRI פרטית

בדיקת MRI היא הדמיה בעזרת תהודה מגנטית ושייכת לתחום בדיקות הדימות. הבדיקה מתבצעת בעזרת שימוש בשדה מגנטי ובגלי רדיו, והיא לא כוללת קרינה מייננת. המשמעות היא שהבדיקה אינה מסוכנת והיא בטוחה גם עבור ילדים ונשים בהריון. מכשיר הדימות סורק את האזור שאותו בודקים והוא נותן תמונות ברורות ברזולוציה גבוהה כדי לאבחן את המצב הרפואי. הבדיקה פשוטה, נוחה, ואינה כרוכה בהכנה מיוחדת. 
מטופלים פונים אל הכיוון של MRI פרטי מכיוון שלעיתים קופות החולים מעדיפה להפנות לבדיקת CT הזולה יותר. כמה זולה? עלות CT עבור קופת החולים עומדת על כמה מאות שקלים למבוטח, בין 300-500 שקלים, לעומת בדיקת MRI שמגיעה לאלפי שקלים. סיבה נוספת לבחור ב-MRI פרטי על מנת להמנע ממצב של עיכוב בתוצאות הבדיקה בשל עומס על הרדיולוג המפענח. העומס המופחת מוביל לפענוח מהיר יותר ומדויק של הבדיקה ברמת אמינות גבוהה.

mri

איך מתבצעת הבדיקה?

בדיקת MRI נעשית בשכיבה על מיטה ארוכה וצרה במצב ישר שנראית כמעט כאילו נלקחה מסרט מדע בדיוני. לאחר שמתמקמים במיטה, היא מוסעת לסליל בדמות מנהרה שבתוכו נמצא המגנט שיוצר את התהודה ותמונת הדימות. עם התחלת פעולת הדימות נשמע רעש חזק. ניתן להשתמש באטמי אוזניים כדי להפחית את הרעש, אך אין בכך חובה. כדאי לעדכן את הצוות אם אתם סובלים מקלסטרופוביה על מנת להחליט אם יש צורך בנטילת כדור הרגעה לפני הבדיקה. 
יש להודיע לצוות הרפואי גם על קיומם של שתלים, קוצב לב, או התקן תוך רחמי. בנוסף עליכם להסיר כל תכשיט או אביזר על הגוף ובכלל זה גם פירסינג. בחלק מהמקרים אתם עשויים להתבקש לא לאכול כשעה לפני בדיקת ה-MRI. במקרים מסוימים מוזרק לגוף גם חומר ניגוד שמסייע לסרוק אזורים שונים בגוף. החומר לא גורם לתגובות אלרגיות ומבחינת הגוף הוא נחשב לחומר שניתן להתמודד עימו ללא תופעות חריגות. 

כמה זמן נמשכת בדיקת MRI?

לא משנה אם אתם עושים MRI פרטי או בקופת החולים, הבדיקה נמשכת בין 15 ל-45 דקות, בהתאם לאיבר הנבדק ולדרישת הרופא המפנה. בזמן הזה עליכם להיות ללא תזוזה ככל הניתן כדי לקבל אבחנה מדויקת. במקרים של חוסר נוחות או בדיקה ארוכה ומקיפה ייתכן שהיא תיעשה תחת טשטוש, אך לרוב היא נעשית במצב ערות והיא אינה פולשנית. אם אתם חשים בחוסר נוחות, ידעו את הטכנאי באופן מיידי על מנת שיטפל בנושא. 

אילו מצבים רפואיים בדיקת MRI פרטי יכולה לאבחן

בדיקת MRI יכולים לאבחן שורה ארוכה של מחלות ומצבים בריאותיים, ובהם חשד לנזק ברקמות, גידולים סרטניים או שפירים, בעיות מפרקים וכאבים באיברים שונים כמו גב ועמוד שדרה (בלט או פריצת דיסק), ידיים, רגליים, ועוד. בדיקת MRI מאבחנת ביעילות בעיות ומחלות בכבד, בלבלב, בכליות, בדרכי השתן, במעי הגס, וכן בעיות נוירולוגיות. הבדיקה מאפשרת לזהות שינויים ובעיות בעורקים אצל אנשים שסובלים מבעיות לבביות. 
הרופא יפנה לבדיקת MRI אם מתעורר חשד לבעיות שלא ניתן לאתר באופן אחר. הבדיקה מספקת מידע אמין ברמת ודאות גבוהה על מצב הגוף, ללא הליך פולשני. באופן הזה יוכל הרופא המטפל לקבוע תוכנית טיפולים בדרך להחלמה או לשיפור באיכות החיים. 
הרשימה המלאה כוללת MRI באיברים הבאים: אגן, אוזניים, איברי המין, ארובת עיניים, בטן, בסיס הגולגולת, ברכיים, חזה וריאות, טחול, ירכיים, כבד, כלי דם, כפות רגליים, כתפיים, לבלב, מעיים, מרפקים ואמות, קרסוליים, מוח, עמוד שדרה, פנים ומערות הפנים, צוואר, רחם, רצפת אגן, רקמות רכות בצוואר, ושורשי כפות הידיים.

אילו מכוני MRI פועלים בישראל

מכשירים לבדיקת MRI פזורים ברחבי הארץ בין מכוני דימות בבתי החולים הציבוריים ובמכוני MRI פרטיים. MRI פרטי ניתן לבצע במשוב מכון רנטגן והדמיה, מכון מור, מכון ממוגרף, תרמומד, מרכז רפואי רמת אביב, מרכז רפואי הרצליה, מלרם מכון לבדיקות רפואיות מיוחדות, קרן אלפא, ומכון מבט אבחון רפואי בע״מ. 

מה היתרונות של בדיקת MRI פרטית?

ישנם שני יתרונות מרכזיים ל-MRI הנעשה באופן פרטי:
1. תור מהיר: זמן ביצוע הבדיקה עשוי להתקצר בחלק מהמקרים. תור מהיר חשוב במיוחד אם אתם סובלים מכאבים או אם יש צורך באבחנה דחופה. 
2. פענוח מהיר: העומס על מכוני הדימות נובע ממספר מועט של מכשירים ביחס לכמות התושבים, והדבר הבא בשרשרת הוא מיעוט תקנים. הדבר עלול להוביל להמתנה של שבוע עד שלושה שבועות ולעיתים אף יותר עד לקבלת התשובה. אם נדרש טיפול הוא מתעכב עד לקבלת הפענוח המלא, מה שלא קורה ב-MRI פרטי, שבו תשובות ניתנות לרוב ב-24 השעות שלאחר הבדיקה. 

כמה עולה MRI פרטי?

המחיר משתנה בהתאם לאם אתם צריכים רק בדיקה ללא פענוח, בדיקה עם פענוח, בדיקה עם חומר ניגוד, או ללא חומר ניגוד. העלות תהיה גבוהה יותר אם צריך לבדוק יותר מאזור אחד בגוף. אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי באחת מסוכנויות הביטוח, ייתכן שמגיע לכם החזר של 80% ואף כיסוי מלא, בהתאם לתנאי הפוליסה שלכם, כך שבסופו של דבר העלות אינה כבדה. 

האם מחיר MRI פרטי שווה את התמורה?

רק אתם יכולים לדעת כמה שווה הבריאות שלכם והשקט הנפשי... אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי מקיף המחיר פחות יכאב בכיס, ולכן מומלץ להתייעץ עם סוכן הביטוח שלכם. התשובה המהירה בתוך יממה או שתיים מפחיתה את המתח שבו אנו שרויים בזמן שמחכים לתשובות של בדיקות חשובות. אם מתברר שיש צורך בטיפול דחוף ומהיר, כל יום חשוב ויכול לעשות הבדל גדול בין חיים איכותיים לבין המשך הכאב או התסמינים שמהם אנו סובלים. 

אולי יעניין אותך גם:

בדיקות גנטיות לסרטן

אילו סוגי בדיקות גנטיות קיימות בתחום הסרטן, מה המטרה של כל אחת מהן, למי הבדיקות מתאימות, מה ההבדלים בין המכונים הגנטיים של בתי החולים לבין חברות כמו...