דלג לתוכן

השקעות: האפשרויות וההזדמנויות

השקעות בשוק ההון, ניירות ערך, איגרות חוב, מניות, קרנות סל וקרנות נאמנות, השקעות בנדל״ן וקופת גמל להשקעה - מהן אפשרויות ההשקעה, מה ההבדל בין הכנסה פירותית להכנסה הונית, ואילו אפשרויות לניהול השקעות קיימות? הכל במדריך שלנו

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

השקעה מאפשרת ליצור עושר אישי על ידי הקצאת כסף למטרה מסוימת, בציפייה שהוא ייצר לנו רווח חד פעמי או הכנסה שוטפת. לא מדובר בהוצאה כספית רגילה עבור מטרות כמו שכר דירה, רכישת רכב, טיול לחו״ל, מזון או בילויים, וניתן להתייחס לכך כמו לזריעת זרעים היום, וטיפוחם לאורך זמן כדי לקצור את הפירות בעתיד. במאמר שלפניכם לא נדבר על השקעות מדינה שבאות לידי ביטוי בחינוך, כבישים ותשתיות, אלא על השקעות של אנשים פרטיים, כמונו וכמוכם, שיכולות להיות בצורות כמו נדל"ן, מניות בשוק ההון, איגרות חוב, קרנות סל, קרנות נאמנות, ועוד. 

השקעות בניירות ערך

השקעות בניירות ערך הן דרך להשקיע כסף בחברות, ממשלות או ארגונים אחרים. ניירות ערך הם מסמכים המציינים בעלות או מחויבות כלשהי, והם יכולים להיות סחירים, כלומר ניתן לקנות או למכור אותם בשוק ההון. קיימים סוגים רבים ושונים של ניירות ערך, ובהם:

מניות: מניות הן חלק מהבעלות בחברה. כשאתם קונים מניות, אתם למעשה קונים חלק מהחברה. אם החברה מצליחה, ערך המניות שבידיכם יעלה. אם החברה נכשלת, ערך המניות ירד.

איגרות חוב: או בקיצור, אג"ח. איגרות חוב הן הלוואה שאתם נותנים למדינה או לחברה. החברה או המדינה שהנפיקו אג״ח מתחייבת להחזיר לכם את ההלוואה בתוספת ריבית. איגרות חוב נחשבות להשקעה סולידית, פחות תזזיתיות משוק המניות, אך הן גם מציעות תשואה נמוכה יותר.

קרן נאמנות: קרנות נאמנות הן כלי השקעה המאגדים כסף ממשקיעים רבים לרכישת תיק שכולל בתוכו גיוון של מניות, אג"ח או ניירות ערך אחרים. קרנות אלו מנוהלות על ידי מנהלי קרנות מקצועיים, המקבלים החלטות השקעה על סמך היעדים הספציפיים של הקרן, בין אם זה ייצור הכנסה, צמיחה ארוכת טווח או מטרה אחרת. כל משקיע מחזיק במניות המייצגות חלק מהחזקות הקרן. מחיר המניות משתנה מדי יום על בסיס שווי הנכסים הכולל שבבעלות הקרן. קרן נאמנות מספקת למשקיעים קטנים גישה לתיקים מגוונים, המנוהלים באופן מקצועי, שקשה לייצר עם הון קטן. היתרון העיקרי הוא שקרן נאמנות מספקת רמת פיזור גבוהה יותר, נזילות, והיא מנוהלת על ידי מקצוענים. הסיכונים כוללים ירידת שווי בגלל תנאי השוק, או קבלת החלטות שגויה שמובילה להפסדים.

קרנות סל: קרן סל עוקבת אחר מדד מסוים, כמו S&P 500 או מדד ת"א 35. קרנות סל הן דרך יעילה וזולה להשקיע בשוק ההון, מכיוון שהן לא דורשות ניהול פעיל. מנהל קרן הסל פשוט קונה את כל המניות או האג"ח הכלולות במדד, ומחזיק בהן במספר שווה. קרנות סל מבוקשות מאוד בקרב משקיעים פרטיים, בשל היתרונות על פני קרנות נאמנות. למשל, דמי הניהול שלהן נמוכים משום שהן לא דורשות ניהול פעיל, הן מאפשרות לגוון את ההשקעה ובכך להפחית סיכונים, ובניגוד לקרן נאמנות, ניתן לקנות ולמכור קרנות סל לאורך כל היום, ממש כמו מניות.

סוגי השקעות

השקעה בנדל״ן

השקעה בנדל״ן היא דרך נוספת להגדלת ההון ולהבטחת העתיד הפיננסי. נדל״ן הוא נכס פיזי שיכול לשמור על ערכו לאורך זמן, במיוחד כאן אצלנו בישראל, וגם להניב תשואה כספית בצורה של שכירות או עליית ערך. ישנם סוגים שונים של השקעות בנדל״ן, הנה כמה מהנפוצים שבהם:

  • רכישת דירה או בית למגורים
  • רכישת נכס מסחרי, כמו משרד, חנות או עסק אחר
  • השקעה בקרנות נאמנות נדל״ן

השקעה בנדל״ן היא השקעה ארוכת טווח, אך היא יכולה להיות מאוד משתלמת. כמובן, חשוב מאוד לערוך מחקר וסקר שוק, ולקבל ייעוץ פיננסי לפני השקעה גדולה כל כך.

איך קוצרים את פירות ההשקעה

יש שני סוגי הפקת רווחים מהשקעות, הכנסה פירותית והכנסה הונית.

  • הכנסה פירותית: הכנסה שנוצרת מפעילות עסקית שוטפת, כמו קבלת שכר, עמלת מכירות, דמי שכירות, חלוקת דיבידנדים, או קבלת ריבית.
  • הכנסה הונית: הכנסה שנוצרת מהגדלת ערכה של ההשקעה, כמו למשל עליית ערך של נכס, מכירת בית במחיר העולה על גובה ההשקעה, וכן עלייה בביקוש למניות או איגרות חוב.

ישנם מספר הבדלים חשובים בין הכנסה פירותית להכנסה הונית. ראשית, הכנסה פירותית חייבת במס הכנסה - למשל, הכנסה משכר דירה מתווספת להכנסתכם ממשכורת, בעוד שהכנסה הונית חייבת במס רווח הון. שנית, הכנסה פירותית מוגבלת במדרגות מס, בעוד שהכנסה הונית אינה מוגבלת. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון או חברת השקעות בנוגע לסוג הרווחים העדיף עבורכם. 

קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא תוכנית חיסכון לטווח ארוך, המאפשרת לחוסכים להפקיד כספים וליהנות מהטבות מס. הכספים המופקדים לקופת גמל להשקעה מנוהלים על ידי בית השקעות, שמשקיע אותם בשוק ההון. החוסכים יכולים למשוך את הכספים מקופת גמל להשקעה רק לאחר גיל פרישה, או במצבים פטורים ממס. קופת גמל להשקעה היא דרך מצוינת לחסוך לפנסיה, משום שהיא מציעה הטבות מס, גמישות במסלול ההשקעה בהתאם לגיל ולצרכים, ונזילות לאחר גיל הפרישה ללא קנסות. שימו לב, נכון ל-2023, לא ניתן להפקיד יותר מ-76,449 שקלים בשנה קלנדרית בקופת גמל להשקעה. 

אילו אפשרויות לניהול השקעות קיימות?

השקעה דרך הבנקים: לבנקים יש פלטפורמות מסחר שבהן ניתן לרכוש את כל מוצרי שוק ההון, כמו מניות, איגרות חוב, קרנות סל, וקרנות נאמנות. ניתן לפתוח תיק ניירות ערך בבנק ולהשקיע באופן עצמאי בפלטפורמה של הבנק, ואפשר גם להיעזר ביועץ השקעות של הבנק, שבינה את תיק ההשקעות שלכם. בדרך כלל, סיוע מיועץ השקעות מותנה במינימום השקעה מסוים. 

השקעה דרך בתי השקעות: בתי השקעות מספקים פלטפורמות שמאפשרות לכל אחד לסחור באופן עצמאי. ניתן לסחור בניירות ערך בארץ או בחו״ל, במניות, איגרות חוב, קרנות נאמנות, וקרנות סל. העלויות נמוכות בדרך כלל ביחס לבנק, ועמלות המינימום נמוכות יותר. בדרך כלל אין ייעוץ השקעות, כך שהאפשרות הזו מתאימה מי שרוצים לנהל את תיק ההשקעות שלהם באופן עצמאי. 

ניהול תיקי השקעות: אם יש לכם הון גבוה להשקעה, לרוב החל מ-300 אלף שקלים ומעלה, ניתן להשקיע דרך בתי ההשקעות עם מנהל תיק. העלויות נקבעות באחוז מסוים, לרוב 1% ומטה, ויש מעקב הדוק אחר התיק. 

השקעות בניהול פסיבי: אפשרות למשקיעים שלא רוצים כל הזמן לבדוק את שוק ההון, ערך המניות, למכור ולקנות, ולנסות להכות את המדדים. השקעות בניהול פסיבי הן בחירת קרנות נאמנות או קרנות סל, הן מאפשרות להשקיע במדדים בארץ ובחו״ל, וליהנות מכך שלאורך זמן, המדד נמצא בעליות. זו השקעה מומלצת לאנשים סבלניים שמתייחסים לשוק ההון כאל ריצת מרתון, ולא ספרינט להפקת רווחים מידיים.

השקעות - שאלות ותשובות

מהם סוגי ההשקעות השונים שאדם פרטי יכול לבצע?

אפשרויות ההשקעה כוללות השקעה בנדל"ן, רכישת נכסים פיזיים כמו דירות ובתים, נכסים מסחריים, או באמצעות קרנות נאמנות לנדל"ן. בשוק ההון, ניתן להשקיע במניות שהופכות אתכם לחלק מהבעלים בחברה; איגרות חוב שהן הלוואה למדינה או לחברה; קרנות נאמנות המאגדות כסף ממספר משקיעים לרכישת תיק מגוון של ניירות ערך; וקרנות סל העוקבות אחר מדד מסוים, דרך יעילה להשקעה בשוק ההון.

איך מייצרים רווחים מהשקעות?

ישנם שני סוגי הכנסות מהשקעות, הכנסה פירותית והכנסה הונית. הכנסה פירותית היא ההכנסה המופקת מפעילויות עסקיות שוטפות כמו משכורת, עמלת מכירה, שכר דירה, חלוקת דיבידנדים או קבלת ריבית. מצד שני, הכנסה הונית היא ההכנסה המופקת מעליית ערך ההשקעה כמו עליית ערך הנכס או מכירת בית ברווח. כל אחת מההכנסות ממוסה באופן שונה.

מה ההבדל בין ניירות ערך למניות?

מניות הן סוג של ניירות ערך. כשאתם קונים מניה, אתם למעשה קונים חלק מהחברה. אם החברה מצליחה, המניה תעלה במחיר. אם החברה נכשלת, מחיר המניה ירד. ניירות ערך הם מונח רחב יותר המתייחס לכל סוג של נכס פיננסי שניתן לקנות ולמכור. זה כולל מניות, אג"ח, ועוד. לכן, כל מניה היא נייר ערך, אבל לא כל נייר ערך הוא מניה.

מהן הדרכים השונות לנהל השקעות?

אפשר להשקיע דרך בנקים, באמצעות בתי השקעות, השקעות מנוהלת עם מנהלי תיק ויועצי השקעות, וניהול השקעות פסיבי. כל דרך מגיעה עם עלויות שונות, עם יתרונות וחסרונות. 

אולי יעניין אותך גם:

איך לחסוך כסף: תוכנית חיסכון מומלצת

אילו מוסדות פיננסיים מציעים תוכניות חיסכון, מה היתרון שלהן על פני כלים כלכליים אחרים, מהן פוליסות חיסכון של חברות הביטוח, איך בוחרים תוכניות חיסכון...

הלוואה: סוגי הלוואות ומאיפה לוקחים – מדריך

מאילו גופים אפשר לבקש הלוואה, מה ההבדלים בין סוגי ההלוואות השונות, איך נקבע גובה ההחזר החודשי ועוד שאלות חשובות– הכנו עבורכם מדריך קצר על הדברים...

מדריך משכנתאות: הדברים שאתם חייבים להכיר

משכנתא בריבית משתנה או ריבית קבועה? פריסת תשלומים ל-15, 20 או אולי 30 שנה? לקבל את ההצעה הראשונה למשכנתא מהבנק שלי, או לעשות סקר שוק? אילו מסמכים...

כרטיסי אשראי - המדריך המלא

כרטיס אשראי חוץ בנקאי, כרטיס אשראי מהבנק, ויזה כאל או ויזה מקס, ישראכרט, מאסטרקארד, דיינרס ואמריקן אקספרס, זהב, פלטינום וכרטיסי מועדון - עם כל כך...

ביטוחים: אילו סוגים קיימים ואיפה מצטרפים?

אילו חברות ביטוח פועלות בישראל, אילו סוגי ביטוחים קיימים, מה מכסה הפרמיה, ומה אתם חייבים לבדוק לפני שאתם חותמים על פוליסת ביטוח – מדריך

איך לבחור יועץ פיננסי? 4 שיטות שיעזרו לכם להשוות

ייעוץ פיננסי יכול לסייע רבות בנושאים כספיים שונים ולכן ההחלטה החשובה הנוספת מלבד להחלטות הכלכליות, היא- מי היועץ הפיננסי שמתאים לכם ושילווה אתכם...

חשבונות בנק בישראל

בין הוראות הקבע, תשלומי החשבונות, הפלוס, המינוס, קווי האשראי, והיום הנכסף שבו המשכורת נכנסת - כמעט כל אחד ואחת מאיתנו חייבים חשבון בנק. איך יודעים...