דלג לתוכן

כך תטפלו בחיית המחמד שלכם: 6 טיפים לחיים מאושרים

גידול חיית מחמד מכניס הביתה הרבה חום, אהבה ברמות בלתי ניתנות להסבר, ואין-ספור רגעים משעשעים, אבל טיפול בכלב או בחתול מצריך השקעה כדי להבטיח חיים טובים, נעימים וארוכים של חיית המחמד. הכנסת כלב או חתול לחיינו כרוכה בעבודה קשה ונדרש מאיתנו לגלות אחריות ומחויבות ארוכת-טווח. כדי שכל הצדדים יהיו מאושרים, ריכזנו מספר טיפים והצעות שיהפכו את החיים לפשוטים יותר וגם ישמרו על הארנק שלכם

5 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בביטוח לכלב או לחתול?

1. הכינו את הבית לקראת אימוץ חיית המחמד

כן, השלב הראשון מתחיל עוד לפני שמכניסים חיית מחמד הביתה. כלבים וחתולים, וגם מכרסמים וחיות מחמד אחרות מכניסים אושר גדול לחיים אך הטיפול מצריך התאמות ושינויים. חשוב לוודא עוד לפני שהחיות מגיעות הביתה שאורח החיים שלכם מתאים לטיפול ראוי בבעל חיים, ואם לא, אם יש לכם בכלל יכולת ורצון לבצע שינויים כאלה ואחרים כדי להבטיח את היכולת לגדל בעל חיים. במקרה של כלבים, האם העבודה שלכם גמישה מספיק כדי שתוכלו להוציא אותו מספיק פעמים ביום לטיול? אם לא, האם המצב הכלכלי שלכם מאפשר לשכור דוגווקר לזמנים שבהם אינכם פנויים לכך? חשוב לדעת שלא משנה עד כמה אתם רוצים כלב או חתול - חיות מחמד מגדילות את ההוצאות החודשיות, לפעמים אפילו בצורה משמעותית, ולכן חשוב לוודא שיש את היכולת הכלכלית להחזקת בעלי חיים. הוצאות על מזון, ביקורי וטרינר, חיסונים, נותני שירות כמו מוליכי כלבים, פנסיון או האוסיטר (בייביסיטר של בעלי חיים בביתכם) אם במקרה אתם מתפנקים בחופשה, חטיפים וצעצועים, רצועה, רתמה ומיטה, שירותים עבור חתולים, ואם נמשיך הרשימה הזו רחוקה מלהסתיים. 

2. הבינו מה הצרכים הבסיסיים של החיה שלכם - וספקו אותם

חיות המחמד שלנו הן יצורים חיים ברמת תבונה כזו או אחרת, ויש להן צרכים בסיסיים שחשוב למלא כדי להבטיח את רווחתן. בין היתר כמובן יש לדאוג למזון קבוע, מזין ומותאם לגיל ולמצב הבריאותי שלהם. גורים צריכים הרכב תזונתי שונה מזה של חיות מחמד בוגרות, וגם עבור חיות מבוגרות יש לעשות התאמה תזונתית שונה שמתאימה למצב השיניים שלהן. ממש כמונו, גם לכלבים ולחתולים יש אלרגיות למאכלים מסוימים, למשל עוף, ולכן עבורם חשוב לוודא שהאוכל לא מכיל את הרכיב מעורר האלרגיה. 

לצד האוכל, חשוב לוודא שלהולכים על ארבע או כל חיה אחרת שאנחנו מגדלים יש אספקה תמידית של מים טריים. חשוב להחליף את המים לפחות פעמיים ביום כדי לוודא שלא מצטברים שם חיידקים. שימו לב שלכלב או לחתול שלכם (על אף שחתולים לא מתים על מים עומדים) יש גישה קלה למים ושהאזור נקי ונעים עבורם. עם אספקה קבועה של אוכל ושתייה, מגיע גם הדחף ללכת לשירותים. לכן אתם חייבים לוודא שחיית המחמד שלכם מקבלת את התנאים האופטימליים לעשיית צרכים. כלבים זקוקים לטיולים קבועים, וכשהכלב צעיר מאוד או מבוגר מאוד, הדחיפות עולה, גורים וקשישים לא יכולים להתאפק ושני טיולים ביום ממש לא מספיקים. במקרה של חתולים חשוב לספק להם לפחות ארגז צרכים אחד ולדאוג לניקיוננו באופן קבוע. חלק מהחתולים מעדיפים להיות מוסתרים, וחלקם מעדיפים מרחב כשזה נוגע לשירותים שלהם, אבל בתור ההורים הגאים שלהם כבר תלמדו לזהות את ההעדפות שלהם בעצמכם.  

3. שמרו על פעילות ספורטיבית וגירוי מנטלי באופן קבוע

כלבים וחתולים זקוקים לגירויים פיזיים ומנטליים באופן קבוע. ריצה בפארק אחרי כדור רבע שעה ביום יכולה לעשות פלאים עבור הכלב שלכם. עץ חתולים עם כל מיני גירויים יכול לאפשר לחתול שלכם את המרחב האתלטי שהוא צריך. הפעילו את החיות שלכם כמה שאפשר, הן זקוקות לפעילות אקטיבית כדי למנוע מצבים רפואיים קשים בהמשך החיים. 

בנוסף לפעילות הגופנית, כלבים וחתולים זקוקים גם לגירויים מנטליים כדי להתפתח בצורה מיטבית. עבור כלבים למשל, ניתן להאכיל אותם על ידי משטחי האכלה משחקיים, אלו משחקים שהכלבים צריכים לפענח לבד איך להפעיל כדי להצליח להגיע למזון. דרך נוספת היא לפזר את האוכל שלהם בחצר ולתת להם לרחרח ולמצוא אותו לבד. בזמן הטיולים, תנו לכלבים שלכם להריח את הסביבה שלהם. זה לא רק עוזר להם להתמצא ולהכיר את הסביבה, זה גם מפעיל את המוח שלהם ובכך מעייף אותם אפילו יותר מריצה אחרי ציפורים בפארק. אצל חתולים שנשארים בבית, ישנם צעצועים לפיתוח הצורך שלהם לצוד כמו נוצות על חכה, כדורים מנייר שתזרקו להם באוויר, או עץ חתולים עם מדרגות שונות. גם אם תתקינו מדפים רגילים בגבהים שונים, זה יעזור להם להתרוצץ, לחקור ולאמן את המוח.

כך תטפלו בחיית המחמד שלכם

4. הכינו לחיות המחמד שלכם סביבה בטוחה ואוהבת

החברים הפרוותיים שלנו, ממש כמונו, זקוקים לסביבה בטוחה, לחום ולאהבה. סביבה בטוחה לחיית מחמד אומרת בית שמותאם לגידול חיות, מקום שיש בו מרבץ נעים שמתאים לגודל ולצרכים המשתנים של כל חיה וחיה. למשל, עבור כלבים מבוגרים כדאי לשקול החלפה למיטה אורתופדית להבטחת הנוחות שלהם. מלבד זאת, אנחנו חייבים להגן על הכלבים שלנו מאיומים כגון ריצה לכביש, צפירות של מכוניות או אזעקות ולתת להם להרגיש מוגנים ואהובים 24/7. 

5. דאגו לבריאות חיית המחמד שלכם באופן שוטף

טיפול בחיות מחמד מצריך ביקורים קבועים אצל הווטרינר. המינימום ההכרחי במצב בריא הוא פעם בשנה, אך אם הכלב או החתול (או כל חיית מחמד אחרת) שלכם סובל מבעיות בריאותיות כרוניות או שאתם מזהים בזמן נתון שהם מרגישים לא טוב, תכיפות הביקורים תעלה, והיא גם תעלה כסף, תיכף נגיע לזה. דאגה לבריאות חיות המחמד כוללת גם שגרת טיפוח על ידי מקלחות קבועות בהתאם לחיית המחמד ולגזע, גזירת ציפורניים, והברשה קבועה, במיוחד אצל כלבים בעלי פרווה ארוכה, מתולתלת או סבוכה במיוחד. אם לא מסרקים את חיית המחמד באופן קבוע, נוצרים קשרים בפרווה שיכולים להוביל לבעיות בריאותיות קשות בעור שלהם וכאבים כתוצאה ממתיחה תמידית של העור. בנוסף לטיפוח החברים הפרוותיים שלנו, חשוב גם לדאוג להיגיינת הפה שלהם שכוללת ניקוי שיניים עמוק מעת לעת, ולהקפיד על חיסונים לפי גיל והפרש זמנים לטיפול מנע. 

כשאנחנו מאמצים גור בריא ונמרץ אנחנו לא יכולים לדעת מה יהיו הבעיות הבריאותיות העתידיות שלו. בניגוד לרפואת בני אדם, רפואת בעלי החיים היא רפואה פרטית, אין חוק ביטוח בריאות ממלכתי לכלבים ולחתולים ואין סבסודים ממשלתיים, הכל יוצא מהכיס שלנו. כדי למנוע הוצאות גדולות בעתיד, כדאי לשקול לעשות ביטוח חיות מחמד. ישנם ביטוחים במדרגות מחיר משתנות וכיסויים משתנים וחשוב לקרוא בעיון את הפוליסה לפני שסוגרים ביטוח. ביטוחי חיות מחמד לרוב כוללים החזרים על טיפולים אקוטיים עקב פציעה או מחלה עד לתקרה מסוימת, כיסוי נזקים שנגרמו על ידי חיית המחמד, פיצוי כספי במקרה של מוות, החזרים על ביקורי וטרינר. חשוב לבדוק האם חיית המחמד שלכם עומדת בתנאי הסף לביטוח. רוב הביטוחים לא מבטחים חיות מעל גיל מסוים, וגם לא גורים צעירים מאוד. גזעים מסוימים של כלבים לא ניתן לבטח. בדומה לביטוחים שלנו, גם בביטוח בעלי חיים יש תקופת המתנה שצריכה לעבור כדי שהביטוח ייכנס לתוקף וניתן יהיה להשתמש בכיסויים שלו. ברוב המקרים הביטוחים יהיו תקפים בישראל בלבד. 

המחירים של ביטוחי חיות מחמד נעים בין 60 ל-120 שקלים בחודש ברמות כיסוי משתנות, כשביטוח חתולים לרוב יעלה פחות מביטוח עבור כלבים. בכל הביטוחים ישנה השתתפות עצמית נמוכה, אך היא עלולה לעלות במקרים בהם מפעילים את הביטוח לעתים קרובות. גם תקרת הכיסוי השנתית משתנה מחברת ביטוח כזו לאחרת, ומדרגות הכיסוי שונות. בכל החברות מגבילים את הגיל שבו ניתן להצטרף לביטוח, אך חלק מהחברות יכולות לבחור לבטל את הביטוח לאחר גיל מסוים בהתאם למצב הרפואי של חיית המחמד. בחלקן תהיה עלייה במחיר החודשי ככל שהחיה מתבגרת אך ישנו כיסוי בכל גיל, כל עוד הצטרפתם לפני שמלאו לחיית המחמד שלכם 8 שנים. תשלום הביטוח מעניק לכם ראש שקט למקרה שבו תצטרכו להפעיל את הביטוח. לא תצטרכו לעמוד בפני הבחירה הבלתי אפשרית שיכולה לקרות במקרה של עלויות טיפול גבוהות במיוחד, יש מקרים שבהם עלות הטיפולים יכולה להגיע לעשרות אלפי שקלים. 

6. תנו לחיית המחמד שלכם תשומת לב וזמן איכות

כלבים וחתולים (וגם איגואנות ואפילו דגים) הם יצורים חברתיים, וככאלה הם זקוקה לקרבה ולאינטראקציה כדי למלא את הצורך החברתי שלהם. חיות המחמד שלכם רוצות להרגיש אהובות ולכן אנחנו צריכים לספק להן תשומת לב, זמן איכות וכרבולים (טוב, אולי לא עם הדגים). דאגו לשחק איתן, ללטף אותן, לדבר אליהן ולתקשר איתן. מתן אהבה ותשובת לב יעזרו לכם ללמוד להכיר לעומק את חיית המחמד שלכם. הן אוהבות אתכם וזקוקות לכם, תראו להן שאכפת לכם מהן. 

כמו בני אדם, גם חיות מחמד מקבלות אהבה בצורות שונות. חלקן יעדיפו ליטופים וחיבוקים, חלקן אוהבים משחקים, יש כאלה שמעדיפות גירודים, ואחרות ירצו שתרוצו איתן. יש חיות מחמד שישבו לידכם או עליכם, ואחרות ישבו במיטה שלהן במרחק סביר שיאפשר להן לראות אתכם. חלק ירצו לדבר, וחלק להתחכך בכם. כל בעלים של חיית מחמד לומד את החברים שלו בהדרגה ומגלה מה הם אוהבים ומעדיפים, ומה משמח אותם, וברור שאנחנו רוצים שהם יהיו שמחים, לא?

מעוניינים בביטוח לכלב או לחתול? מלאו פרטים ונציג ביטוח חיות מחמד יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

עוד מידע על ביטוח לחיות מחמד

ביטוח בריאות לחיות מחמד

ביטוח לכלבים: המדריך לביטוח חיות מחמד. הוצאות הבריאות על הכלבים שלנו יכולות להגיע לאלפי שקלים בטיפול אחד. כדי שלא ניקלע לבור כלכלי, חלק מחברות הביטוח...

למה כדאי לעשת ביטוח חיות מחמד?

כמה היינו רוצים שלכלב או לחתול שלנו, הייתה קופת חולים ציבורית שגובה רק דמי חברות ומסבסדת את כל הטיפולים, האשפוזים ועוד (ממש כמו אצלנו בני האדם). אבל...