בדיקת MRI נעשית לצורך אבחון מחלות שונות ובפגיעות באיברים בגוף שלא ניתן לגלותם בדרכים אחרות. חברת מדאסיסט מציעה שירות בדיקת MRI פרטית עם המתנה קצרה ופענוח מהיר, כך עובד השירות.

ההמתנה לבדיקת MRI עלולה להימשך זמן רב, שבועות ואף חודשים. הסיבה לכך היא שיעור מכשירי הבדיקה ביחס לאוכלוסייה, מהנמוכים ביותר במדינות המפותחות, ה-OECD. לפי הדוח האחרון שפורסם ב-2019, ישראל נמצאת קרוב לתחתית הרשימה כשמתחתיה רק פולין, פינלנד, וצ׳ילה. חברת מדאסיסט מעניקה פתרון למצב הזה באמצעות הרפואה הפרטית, עם תורים מהירים, זמני המתנה קצרים, ואפשרות לפיענוח מהיר בנוסף. 

מהי בדיקת MRI פרטית

בדיקת MRI, ראשי תיבות של Magnetic Resonance Imaging, היא בדיקה ששייכת לקטגוריית בדיקות הדימות. זו סריקה יסודית ולא פולשנית של האיברים הפנימיים באמצעות תהודה מגנטית וגלי רדיו. באופן הזה מתקבלות תמונות ברורות מאוד של האיברים הנבדקים ושל כלי הדם, כולל המוח, הריאות, ואיברים פנימיים אחרים.

הבדיקה מאפשרת לרופאים לקבל את הנתונים בעיבודים שונים וממש לראות בחדות מרבית את האיברים הנבדקים, ולהתמקד בפרטים שמעניינים אותם לצורך אבחנה ומתן טיפול. בחלק מהמקרים יש צורך בהזרקת חומר ניגוד. הבדיקה וההזרקה בטוחות ואינן מסוכנות. 

באילו מצבים צריך MRI פרטי

רופאות ורופאים מפנים לבדיקות MRI לצורך בדיקה ואבחון של מגוון מצבים רפואיים. MRI עמוד שדרה מאבחן בלטים ופריצות דיסק, כלי דם לא תקינים, שינויים מבניים בעמוד השדרה, וגידולים. בדיקת MRI מוח מאבחנת כלי דם לא תקינים במוח, לחץ תוך-מוחי מוגבר, מחלות כמו טרשת נפוצה, חשדות לגידולים, ועוד מצבים וחבלות. 

בבדיקה משתמשים גם כדי לאבחן מחלות ופגיעות באיברים פנימיים בבטן כמו מעי גס ומעי דק, לבלב, כבד, כליות ודרכי השתן. ניתן לאבחן גם מחלות שקשורות להרחבת כלי דם לא תקינה או חסימתם, וכן לאבחן פגיעות ומחלות שקשורות למפרקים. הבדיקה מיועדת גם לנשים בסיכון ללקות בסרטן שד ובעזרתה ניתן גם לברר את מצבו של העובר ברחם. 


מה מרגישים במהלך הבדיקה או אחריה

בהתאם למקום שבו מדאסיסט תקבע עבורכם MRI פרטי, יימסר לכם האם אתם צריכים להיות בצום מספר שעות לפני הבדיקה או שאין בכך צורך. עליכם להגיע עם בגדים ללא חלקי מתכת ותתבקשו להסיר לפני הבדיקה כל דבר מתכתי כמו תכשיטים, סיכות לשיער, ואביזרים אחרים. ודאו שאין לכם בכיסים מפתחות או מטבעות, ואם יש לכם פירסינג עליכם להסירם לפני הבדיקה. 

הבדיקה עצמה נעשית בחלל סגור, כך שאם אתם סובלים מקלאוסטרופוביה כדאי להתייעץ עם הרופא המפנה על נטילת כדור הרגעה לפני הבדיקה. בזמן הבדיקה ייתכן שתרגישו חמימות באיבר הנבדק ואם הוזרק לכם חומר ניגוד ייתכן שתרגישו כאב קל בזמן הזריקה עצמה. כל תחושה כמו בחילה, חום, או קור חולפת כעבור דקות בודדות. 

אם הבדיקה בוצעה במצב ערות מוחלטת, ללא טשטוש או הרדמה, אתם יכולים לשוב לפעילות השגרתית באופן מיידי וגם מותר לכם לנהוג. אם הבדיקה נעשתה בטשטוש ייתכן שתחושו רדומים לעוד מספר שעות, אך זה יחלוף מעצמו. במצב זה מיותר לציין - אסור לכם לנהוג ביממה הבאה. 

מתי מקבלים תוצאה של בדיקת MRI פרטית

לאחר ביצוע הבדיקה, רופא מומחה לבדיקות דימות, שזהו הרדיולוג, יפענח את התוצאות והן יישלחו לאחר מספר ימים עד שלושה שבועות לרופא שהפנה לבדיקה. את התוצאות ניתן לראות בתיק הרפואי האישי ביישומון ובאתר של קופת החולים. מדאסיסט מאפשרת בנוסף להזמנת תור מהיר לבדיקת MRI מהירה, להזמין גם פענוח מהיר. ככל שיש בכך צורך, מדאסיסט מעניקה שורה ארוכה של בדיקות וטיפולים לצורך בירור רפואי נוסף. 

מה עוד צריך לדעת על בדיקת MRI

במקום שבו ייקבע לכם תור לבדיקת MRI פרטית יימסר לכם אם אתם יכולים לשכב עם הבגדים שעליכם או שמא עליכם ללבוש חלוק שיינתן במקום. בזמן הבדיקה תשכבו על מיטה שתחליק אט אט למכשיר הבדיקה, מעין מנהרה. בהתאם לאזור הנבדק יוחלט אם הראש או דווקא הרגליים לכיוון פנים המכשיר. 

הדבר החשוב ביותר במהלך הבדיקה הוא לא לזוז. זה קשה, הזמן נראה ארוך יותר, אך כל תזוזה עלולה לפגום ביעילות הבדיקה. לכן בחלק מהמקרים יש שימוש בכריות או רצועות לקיבוע. הרעש שנשמע מהמכשיר עלול לצרום, אל תיבהלו מכך. זמן הבדיקה משתנה בהתאם לסוג הבדיקה, ולרוב הוא נע בין 30 ל-45 דקות. הבדיקה אינה כואבת וחוסר הנוחות נגרם רק מכך שאסור לזוז, אך לא בשל סיבות אחרות. 

אם יש בגופכם קוצב לב, רסיסים מפציעה, כל סוג שהוא של שתל - מתכתי או לא, עליכם לדווח על כך לרופא שהפנה אתכם לבדיקה. אם הופניתם לבדיקה שכוללת הזרקת חומר ניגודי, יש להגיע עם תוצאות בדיקות דם עדכניות על מנת לוודא תפקוד כליות תקין. גם מומחי רדיולוגיה מתמחים באזורים שונים בגוף ולכן כדאי לוודא שהרופא המפענח הוא מומחה במערכת הגוף או האיבר הספציפי שבו אתם נבדקים. 

כמה עולה MRI פרטי

טווח המחירים לבדיקת MRI באופן פרטי רחב מאוד ונע בין כ-2,500 שקלים עד אזור ה-7,500 שקלים. קביעת המחיר הסופי תלויה במספר בדיקות ה-MRI שיש לבצע כמו למשל קבלת חוות דעת שנייה, מהו פרוטוקול הבדיקה שנקבע - עם או בלי חומר ניגודיות, עם טשטוש או ללא, מהי עלות הבדיקה במכון שאליו אתם מופנים, האם בנוסף לבדיקה המהירה יש גם צורך בפענוח דחוף או שאתם יכולים לחכות שבועיים-שלושה, וגורמים נוספים.


MRI פרטי בחברת מדאסיסט - שאלות ותשובות

מה היתרונות של בדיקת MRI פרטית?
MRI פרטי מאפשר לקבל תור מהיר לבדיקה תוך 24 עד 72 שעות מרגע הפנייה, בניגוד לשבועות עד חודשים באופן רגיל. הסיבה לכך היא שיעור מכשירי בדיקת דימות ביחס לגודל האוכלוסייה בישראל, מהנמוכים ביותר בקרב המדינות המפותחות. 
מתי מתקבלות תוצאות של MRI פרטי?
רדיולוג מוחה מפענח את הבדיקה והן נשלחות לאחר מסר ימים לרופא שהפנה לבדיקה, עד שלושה שבועות. זהו הזמן הרגיל שלוקח לפענוח, גם אם היא נעשתה באופן פרטי. מדאסיסט מאפשרת להזמין גם פענוח מהיר לבדיקת MRI פרטית. 


כמה עולה בדיקת MRI דרך חברת מדאסיסט?
מדאסיסט גובה בין 2,500 שקלים ל-7,500 עבור MRI פרטי. הסכום תלוי בסוג הבדיקה, האם צריך לעשות יותר מבדיקה אחת, האם יש צורך בהזרקת חומר ניגודיות או טשטוש, כמה עולה הבדיקה במכון שאליו אתם מופנים לבדיקה, האם אתם מעוניינים גם בפענוח מהיר, וגורמים נוספים. 
יש עוד בדיקות שניתן לקבל באופן מהיר בעזרת מדאסיסט?
בהחלט, מדאסיסט מספקת שירותי תור מהיר לבדיקות אולטרסאונד, בדיקות CT מכל הסוגים, בדיקות PET CT, אלקטרומיוגרפיה (EMG), שירותי רפואת מומחים בתחומי רדיולוגיה, אורולוגיה, רפואת נשים, אונקולוגיה, אורתופדיה, רפואת עור, אופתלמולוגיה, אנדוקרינולוגיה, קרדיולוגיה כללית, גסטרואנטרולוגיה, רפואת אז-אוזן-גרון, ורפואת משפחה. בנוסף ניתן להזמין גם בדיקות קורונה מהירות לבית ולמשרד. 

MRI פרטי - סקירות בתחום