דלג לתוכן

3 טיפים יעילים לטיפול בכאבי גב תחתון

כשאתם קוראים עכשיו את הטקסט הזה, יושבים או נשענים לאחור, האם אתם מרגישים את הגב התחתון שלכם? האם הוא כואב לכם? רוב האנשים יחוו כאבים בגב התחתון במהלך חייהם, וכדאי לדעת מה ניתן לעשות כדי להקל על הכאבים

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

כאב יכול להופיע בפתאומיות אחרי שהתכופפנו לא נכון, הרמנו משהו כבד או אפילו אם רק עשינו תנועה מהירה וחדה. כאב גב יכול גם להתפתח לאורך זמן מדלקת, להחמיר אם לא מטופל בזמן ולגרום לנו אפילו להשבתה.

טיפול בכאבים

ישנן שיטות שונות לטיפול בכאבי גב תחתון, חלקן דורשות אבחון רפואי וטיפול על ידי מומחים וחלקן ניתנות ליישום באופן עצמאי. צריך לשים לב לעוצמת הכאב, למשך זמן הכאבים, ולמצבים מיוחדים שבהם כדאי ללכת בהקדם לרופא כמו הקרנה לרגל, איבוד תחושה, הריון, מחלות נלוות או גיל מבוגר. רופא לא תמיד יכול לזהות את מקור הכאב, ייתכן שנובע מכיווץ או מתיחה של שרירים כלשהם באזור הגב התחתון והאיברים המקיפים אותו.

טיפ 1 - פעילות גופנית ותרגילים

ידוע שפעילות גופנית עוזרת לשמור על גוף בריא ולמנוע כאבים. גם כאשר הגב התחתון כואב, בניגוד למה שמקובל לחשוב, לא תמיד נכון לשכב במיטה ולא לזוז, כי אולי באמת לא יכאב כמה דקות, אבל הכאב גם לא ישתחרר. לכן כדאי מאוד לקום ולבצע פעילות ספורטיבית בעצימות נמוכה כמו למשל הליכה או שחייה, כמובן בהתאמה לעוצמת הכאב. ישנם גם תרגילים ספציפיים לשחרור הגב התחתון ולמי שמוכן להתמיד, מומלץ לנסות שיטות שידועות בהקלה לעומס על הגב כמו פלדנקרייז, פילטיס ושיטת אלכסנדר.

טיפ 2 - חימום וקירור

לעיתים כאב הגב מסמן לנו על דלקת שמתפתחת באזור, וכוללת חום ונפיחות וגלי הכאב קשים. חימום המקום או לחילופין קירור שלו, יכולים מאוד להקל מקומית. ניתן להשתמש בכריות מיוחדות שמותאמות לחימום במיקרוגל או לקירור במקפיא, יש כריות בגדלים שונים ובמגוון גדול של חומרים וכיסויים שנעימים ואפשר להשתמש בכריות כאלו גם בעבודה בישיבה על כיסא במשרד ואפילו בזמן נהיגה ברכב.

טיפ 3 – מניעה על ידי מודעות

המטרה היא לא להגיע למצב של כאבים קשים, ולכן חשובה מאוד המודעות לגב התחתון ואימוץ הרגלים נכונים. כמו למשל התכופפות על ידי כיפוף הברכיים תוך שמירה על גב ישר, לקטם ממצב ישיבה כל 30 דקות לצעוד כמה צעדים, מומלץ לבצע מתיחות ותרגילים לאחר עבודה מאומצת.