דלג לתוכן

הכל על טיפול הזרקת בוטוקס

במאמר זה נסביר כיצד בוטוקס עובד, למה הוא משמש בעולם הקוסמטיקה, מהלך הטיפול, מה הן תופעות הלוואי והסיבוכים האפשריים בהזרקת בוטוקס ועוד

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

רוצה לקבל ייעוץ והצעה לתוכנית טיפולים?

ד"ר שחר אטיאס | ספטמבר 2021

מהו בוטוקס?

בוטוקס הוא הטיפול הקוסמטי לא-ניתוחי הפופולרי ביותר אשר משמש לטשטוש והעלמת קמטי הבעה, עם מיליוני טיפולי בוטוקס המנוהלים מדי שנה.

בוטוקס הוא נוירוטוקסין שמקורו באורגניזם  שנקרא Clostridium botulinum ונמצא בסביבה הטבעית שלנו במצב בעיקר לא פעיל ולא רעיל.

באילו אזורים מטפלים בבוטוקס?

טיפול בבוטוקס מתמקד בעיקר בקווי הזעף (הקמטים בין הגבות), ברגלי העורב (הקמטים בצידי עיניים) ובקמטי המצח. לרוב קמטים אלו נגרמים במהלך השנים בעקבות התכווצויות השרירים החוזרות ונשנות באזורים אלו.

כיצד בוטוקס עובד?

על מנת שהשרירים יתכווצו, העצבים משחררים שליח כימי, אצטילכולין (נוירוטרנסמיטר), בצומת שבה קצות העצבים פוגשים תאי שריר. אצטילכולין מתחבר לקולטנים על תאי השריר וגורם לתאי השריר להתכווץ או לקצר. הזרקת בוטולינום מונעת שחרור של אצטילכולין, והתכווצות של תאי השריר ולכן גורמת לירידה בהתכווצות שרירים חריגה, המאפשרת פחות נוקשות בשרירים. כתוצאה מכך, כאשר מוזרק בוטוקס לבני אדם, בריכוז קטן מאוד, הוא מונע אותות מתאי עצב להגיע השרירים, ומשתק את השרירים עליהם בוצעה הפעולה.

שימושים בבוטוקס

בוטוקס משמש למטרות קוסמטיות לשיפור המראה של קמטי הבעה וקווים עדינים.
מעבר ליישומים אסתטיים, בוטוקס משמש לטיפול במגוון רחב של מצבים רפואיים, כולל בעיות במפתח העיניים, מיגרנות, הזעה עודפת ודליפות שלפוחית השתן.

מהלך הטיפול בבוטוקס

טיפול בבוטוקס מתבצע בשני שלבים עיקריים:

בשלב הראשון ייעוץ ותיאום ציפיות מול המטופל\מטופלת ולאחריו מוזרק הבוטוקס באמצעות מחט ייחודית ודקיקה במיוחד - אל אותם אזורים אנטומיים הדורשים טיפול. כאמור, שלושת האזורים האנטומיים העיקריים הם: קווי המצח, המרווח בין הגבות (קמטי הזעף) ולצידי העיניים. בנוסף ניתן לתת מענה גם לקימטוטים הנמצאים בצידי האף (קמטוטי ארנב) ולשפר מראה של חניכיים בולטות.

בשלב השני של טיפול הזרקת בוטוקס, ולאחר כשבועיים מיום מההזרקה הראשונה, רצוי להגיע לביקורת לשם תוספת של חומר וזאת על מנת לקבל תוצאה מקסימאלית וחיזוק האפקט. במידת הצורך יתוקנו א-סימטריוֹת קלות, בדרך כלל מוּלדוֹת או נרכשות, של העיניים והגבות.

יש לציין שאין להשתמש ברעלן בוטולינום אצל נשים הרות או מניקות, או על ידי אנשים שקיבלו תגובה אלרגית קודמת לתרופה או לאחד ממרכיביה.

טיפולי בוטוקס

מתי רואים תוצאות?

בדרך כלל לוקח בסביבות 24-48 שעות כדי להתחיל לראות תוצאות ו-2-3 שבועות כדי לראות תוצאות מלאות.

משך השפעת הבוטוקס הינו זמני ונע בין 3-6 חודשים. לא ניתן לצפות את משך ההשפעה, כיוון שזו עשויה להשתנות ממטופל/ת למטופל/ת ואף מהזרקה להזרקה. לאחר תקופה זו, השפעת החומר מתפוגגת ועמה הקמטים חוזרים לסורם. בהזרקה קבועה של תכשיר בוטוקס לאורך זמן ניתן למנוע את היווצרותם של קמטים עתידיים וּלשטח את הקמטים הקיימים.

סיכונים ותופעות לוואי

תופעות לוואי אפשריות של הזרקת בוטוקס כוללות מיגרנות, בחילות, ראייה כפולה וחולשה כללית.
הזרקות בוטוקס לרוב נסבלות אולם בסביבות 1% מהאנשים המקבלים זריקות מסוג בוטולינום מסוג טוקסין A מפתחים נוגדנים לרעלן שהופכים את הטיפולים הבאים לבלתי יעילים.

יחד עם ההשפעות המיועדות שלו הבוטוקס  עלול לגרום כמה השפעות לא רצויות כגון שיש לתת עליהן את הדעת:

 • כאב קל, בצקת מקומית (הצטברות נוזלים) ו / או אדמומיות (אדמומיות העור) באתר ההזרקה.
 • כאב ראש.
 • בחילה קלה
 • חולשה זמנית לא רצוי / שיתוק של השרירים בקרבת מקום.
 • צניחת עפעף עליון(פטוזיס)
 • חולשת הצוואר
 • מחלה דמויית שפעת
 • דיפלופיה (ראייה כפולה)
 • דימום
 • ראייה מטושטשת
 • פה יבש
 • עייפות

מאילו מרפאות לרפואה אסתטית תרצה/י לקבל הצעות?

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

הזרקת בוטוקס שאלות ותשובות

מה זה בוטוקס?

בוטוקס הוא נוירוטוקסין המשמש לטיפול קוסמטי לא ניתוחי כדוגמת: טשטוש קמטי הבעה וגם לטיפול במגוון רחב של מצבים רפואיים (לדוגמה: הזעה עודפת). 

באיזה אזורים בפנים מתבצעים טיפולי בוטוקס קוסמטיים?

האזורים בפנים שמתמקדים בהם בטיפולי בוטוקס קוסמטיים הם: קווי הזעף- הקמטים בין הגבות, רגלי העורב- הקמטים בצידי העיניים ובקמטי המצח. 

איך מתנהלים טיפולי בוטוקס?

ישנם שני שלבים לטיפולי בוטוקס כאשר השלב הראשוני כולל ייעוץ ותיאום ציפיות מול המטופל\ת והזרקת הבוטוקס אל האזור הייעודי. השלב השני הוא שלב הביקורת שמתבצע לאחר כשבועיים מיום ההזרקה, פירוט על השלבים תוכלו למצוא בסקירה על טיפולי בוטוקס בכמהזה אסתטיקה.  

מידע נוסף על בוטוקס

בוטוקס בשפתיים ו-5 מיתוסים נוספים על הזרקת בוטוקס

רבים.ת מגיעים לשלב בחיים שמסתכלים במראה וחושבים 'וואו, מה קרה פה? מה זה הקמטים האלה? השפתיים כבר לא נראות כמו פעם, אולי כדאי להתחיל לטפל בכל זה...' ...

טיפולי בוטוקס נוספים

לא רק הצערת עור הפנים והעלמת קמטים: הזרקות בוטוקס נמצאו יעילות גם עבור טיפול בהזעת יתר, טיפול בטיקים בפנים, טיפול בשיתוק בפנים, ואפילו טיפול...

הזרקת בוטוקס אזורים: היכן ניתן להזריק?

לא משנה אם בחרתן בהזרקת בוטוקס במצח, בוטוקס בין הגבות, או בצידי העיניים, עיקרון הפעולה זהה: החומר מוזרק לתוך השריר שיוצר את הקמט, מרפה את השריר,...

בוטוקס - המדריך השלם של טיפולי בוטוקס

טיפולי בוטוקס: מה זה בוטולינום טוקסין, מתי אפשר להתחיל להזריק ומתי כבר מאוחר מדי, באילו אזורים אפשר להזריק בוטוקס, מה היתרונות בטיפולים אלה ומה מחיר...