דלג לתוכן

טיפולי בוטוקס נוספים

לא רק הצערת עור הפנים והעלמת קמטים: הזרקות בוטוקס נמצאו יעילות גם עבור טיפול בהזעת יתר, טיפול בטיקים בפנים, טיפול בשיתוק בפנים, ואפילו טיפול במיגרנות. איך זה עובד ולמי הטיפולים מומלצים

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

 

רובנו חושבים על הזרקות בוטוקס כטיפולי אנטי אייג׳ינג להצערת העור והחלקת קמטים. אבל עולם הרפואה גייס את רעלן הבוטולינום לטובת מגוון טיפולים נוספים לטובתנו, החל מטיפול בהזעת יתר באמצעות בוטוקס בפנים, בבית השחי, בידיים וברגליים, ועד טיפול בטיקים וטיפול במיגרנות. ישנם אפילו מחקרים שבודקים את השפעתם של טיפולי בוטוקס בקרב אנשים עם דיכאון כרוני, ויעילותו נחקרת גם בסיוע למצבים מפתיעים כמו שלפוחית רגיזה ושפיכה מוקדמת. 

טיפול בהזעת יתר באמצעות בוטוקס

אין כמעט אדם שלא מזיע בקיץ הישראלי הבלתי נגמר, אבל יש אנשים שסובלים מהזעת יתר כרונית. הזעת יתר מעיקה על הסובלים ממנה לאורך כל השנה, גם בימים הקרים ביותר של ינואר-פברואר, אך הופכת למטרד אמיתי ביולי ואוגוסט הלחים. אלו הסובלים מהזעת יתר מכירים את החשש התמידי מהופעת עיגולי זיעה על החולצה באזור בתי השחי, הם לא לוחצים ידיים מחשש לכפות ידיים מיוזעות, והפחד הגדול מכולם - הפצת ריח לא נעים. טיפול בהזעת יתר באמצעות בוטוקס עשוי לפתור את הבעיה שאמנם יש לה השלכות חברתיות, אך בראש ובראשונה מדובר בבעיה רפואית.

הזעת יתר בפנים: הזעה מוגזמת בפנים באה לידי ביטוי בפנים סמוקות באופן תמידי. במהלך טיפולי בוטוקס החומר מוזרק לבלוטות הזיעה בפנים, גורם להפסקת פעילותן, ובכך מונע הזעת יתר בפנים. המחט שבה משתמשים זעירה במיוחד והדקירה כמעט שאינה מורגשת. משך הטיפול עד רבע שעה ויש לחזור עליו מדי שישה חודשים. 

הזעת יתר בבית השחי: טיפולי בוטוקס למניעת הזעה מוגברת בבית השחי מתחילים במריחת קרם אלחוש מקומי למניעת כאב. לאחר מכן הרופא או הרופאה יזריקו בוטוקס לעור בתי השחי במספר נקודות שייקבעו על ידי הצוות. טיפולי בוטוקס בבית השחי נמשכים דקות בודדות, תיתכן אי נעימות קלה בלבד, ולרוב לא צפויות תופעות לוואי. התוצאה: בתי שחי יבשים ללא עיגולי זיעה בחולצה, וכל זאת לתקופה של כחצי שנה. 

הזעת יתר בידיים: טיפולי בוטוקס להזעה מוגברת בכפות הידיים מעט מורכב יותר משום שהעור בעל עצבים תחושתיים רבים. כדי למנוע הזעת יתר בכפות הידיים יש צורך בכ-50 זריקות בוטוקס בכל כף יד. בגלל הרגישות הרבה לא ניתן להסתפק במשחת אלחוש אלא יש צורך בהרדמה אזורית למניעת הכאב. השפעת בוטוקס לטיפול בהזעת יתר בידיים נמשכת בממוצע בין שישה לתשעה חודשים. 

הזעת יותר ברגליים: בדומה לכפות הידיים, גם טיפולי בוטוקס להזעה מוגברת ברגליים מצריכים טיפול רגיש יותר בשל העצבים התחושתיים. גם בטיפולים האלה יש צורך בכ-50 זריקות בכל כף רגל ובהרדמה מקומית. בתום ההשפעה, לאחר שישה עד תשעה חודשים, פעילות בלוטות הזיעה תחזור ויש צורך בטיפול נוסף. 

טיפול בטיקים בפנים

טיקים בפנים הם תנועות לא רצוניות שעשויה ליצור מבוכה במצבים חברתיים. טיפולי בוטוקס נמצאו יעילים לטיפול בטיקים בפנים. ההזרקות מונעות את תחושת האי-נוחות שקודמת לתנועה, כלומר לטיק, ומקטינה באופן ניכר את הטיקים כמו מצמוצים, עוויתות בפנים, הזזת ראש, ומשיכות כתפיים. לא מדובר בתרופה נגד הטיקים, אלא בטיפול בטיקים שמקל על התופעה למשך חודשים ארוכים. הטיפול קצר, נמשך דקות בודדות, וההשפעה נמשכת שלושה עד ארבעה חודשים. 

טיפול בשיתוק בפנים

שיתוק עצב הפנים הוא חולשה בתפקוד שרירי ההבעה. שיתוק בפנים משפיע על היכולת לחייך, להביע רוגז על ידי כיווץ המצח, ופוגע ביכולת להביע שמחה. ההשפעה של שיתוק בפנים משמעותית במיוחד באזור העיניים. ישנו חוסר איזון במיקום העפעפיים, לא תמיד ניתן לסגור את העין, וכך הקרנית עלולה להתייבש. בעקבות חשיפת הקרנית ייתכנו כיבים וצלקות. את הבעיות הללו ניתן לפתור בעזרת טיפולי בוטוקס לשריר הלבטור שאחראי לפתיחת העין. טיפולי הבוטוקס יוצרים שיתוק זמני שמביא לנפילת העפעף העליון וסגירת העין עד להחלמת הקרנית. 

טיפול בוטוקס למיגרנות

טיפולי בוטוקס למיגרנות מיועדים לגברים ולנשים שסובלים מהתקפי מיגרנה עזים בתדירות קבועה, מהסוג שכדור חזק ככל שיהיה לא מסוגל לפתור. ניתן להזריק בוטוקס לטיפול במיגרנות באזורי המצח, צידי הראש, מעל הצוואר, ובאחורי הקרקפת. זריקות בוטוקס מעכבות את שחרור הגורם שמשפיע על המערכות שמייצרות מיגרנה. השרירים משותקים וההקלה על הכאב מיידית. 

טיפולי בוטוקס שאלות ותשובות

האם בוטוקס הוא רק טיפול קוסמטי?

לא רק, קיימים טיפולי בוטוקס שנותנים פתרון למגוון בעיות רפואיות כמו למשל: טיפול בהזעת יתר, טיפול במיגרנות, טיפול בשיתוק בפנים ועוד.

האם הזעת יתר תיעלם לאחר טיפול בוטוקס?

הטיפול בהזעת יתר באמצעות בוטוקס עשוי לפתור את הבעיה, אך חשוב לזכור שהבוטוקס אינו מחזיק מעמד לכל החיים ולכן יש לחזור על הטיפול מידי שישה עד תשעה חודשים, תלוי באזור המטופל. 

כיצד זריקות הבוטוקס מסייעות להתמודדות עם מיגרנה?

הבוטוקס מוזרק לאזורים ייעודיים הקשורים למיגרנות (מצח, צידי הראש, מעל הצוואר, אחורי הקרקפת) ומעכב את שחרור הגורם שמשפיע על מערכות הכאב שמייצרות מיגרנה. השרירים משותקים ולכן ההקלה על הכאב היא מיידית. 

מידע נוסף על בוטוקס

אסתטיקה רפואית - טיפולים לשיפור מראה עור הפנים

אילו טיפולים קיימים כדי לשפר את מראה עור הפנים, מה זה טיפול מזותרפיה, איך עובד בוטוקס, וכיצד פותרים את בעיית השקעים מתחת לעיניים?

בוטוקס - המדריך השלם של טיפולי בוטוקס

טיפולי בוטוקס: מה זה בוטולינום טוקסין, מתי אפשר להתחיל להזריק ומתי כבר מאוחר מדי, באילו אזורים אפשר להזריק בוטוקס, מה היתרונות בטיפולים אלה ומה מחיר...

בוטוקס בשפתיים ו-5 מיתוסים נוספים על הזרקת בוטוקס

רבים.ת מגיעים לשלב בחיים שמסתכלים במראה וחושבים 'וואו, מה קרה פה? מה זה הקמטים האלה? השפתיים כבר לא נראות כמו פעם, אולי כדאי להתחיל לטפל בכל זה...' ...

הזרקת בוטוקס אזורים: היכן ניתן להזריק?

לא משנה אם בחרתן בהזרקת בוטוקס במצח, בוטוקס בין הגבות, או בצידי העיניים, עיקרון הפעולה זהה: החומר מוזרק לתוך השריר שיוצר את הקמט, מרפה את השריר,...