דלג לתוכן

נלחמים בקמטים: מה גורם להם וכיצד לטשטש אותם

בוטוקס וחומצה היאלורונית כבר הפכו לביטויים נרדפים להעלמת קמטים. איך קמטים מופיעים, האם אפשר לעכב או למנוע את הופעתם, ומה עושים אם יש קמטים וקמטוטים שאנחנו לא אוהבים?

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

רוצה לקבל ייעוץ והצעה לתוכנית טיפולים?

קמטים הם שקעים בעור בעומקים משתנים. חלקם נגרמים עקב הגיל, אך גם לגורמים סביבתיים ולהרגלים שונים יש השפעה מכרעת על הופעה מוקדמת של קמטים על הפנים. לא משנה אם יש לכם קמטים מתחת לעיניים, קמט בין הגבות, קמטים בצידי הפה, קמטים במצח, קמטים בצוואר, או קמטים בצידי העיניים, ישנן דרכים לעכב הופעתם של קמטים וקמטוטים וגם דרכים להעלים קמטים שכבר הופיעו, עם או בלי הזרקות. הופעת קמטים בפנים בגיל צעיר יכולה להשפיע על הביטחון העצמי משום שהם עלולים לשוות מראה מבוגר יותר, עצוב, כעוס או נזפני יותר, ועלול להפריע מאוד בתפיסה העצמית.

מה גורם לקמטים ואיך הם נוצרים

אז מה הם הגורמים להופעת קמטים שאינם חלק מתהליך ההזדקנות? יש את הדברים הברורים מאליהם כמו חשיפה מרובה לשמש ואורח חיים לא מאוזן. אך יש גם דברים שאנחנו כלל לא מעלים בדעתנו, כמו שינה על הבטן שגורמת לקמטים בפנים, שתייה באופן קבוע בעזרת קשית שגורמת לקמטוטים בשפתיים ואפילו לעיסת מסטיק לעתים קרובות, כל אלה מחלישים את גמישותו של העור, מביאים לשבירת הקולגן שבו ותורמים להזדקנות העור, ובכך מגבירים את הסיכוי להתפתחות של קמטים. 

לכל אלה מתווספת הסיבה העיקרית להופעת קמטים בגיל צעיר, והיא חזרה על הבעות פנים באופן קבוע. כמובן שלא ניתן להימנע מהבעות פנים וכמובן שלא נגיד לכם שאסור לחייך (מותר ואף חובה!), לכן חשוב להקפיד על איזון של כל האלמנטים האחרים המשפיעים על הופעת קמטים כדי להפחית את השפעת הבעות פנים על קמטים בעור.

סוגים שונים של קמטים בפנים

קמטי הבעה: הקמטים המוכרים ביותר הם קמטי ההבעה שמופיעים עקב חזרה על הבעות פנים שוב ושוב. הבעות הפנים גורמות לשקעים בעור בעומקים משתנים, והם נראים לעין בזמן הבעת הפנים. קמטים בין הגבות הם חלק מקמטי ההבעה הבולטים ביותר בפנים ומפריעים לרבות ולרבים כאחד, זהו הקמט שמשווה לנו מראה זועף. 

קפלים וקמטי מריונטה: סוג נוסף של קמטים הוא קפל של העור שנוצר מירידה ברמות האלסטין בעור, שמביאה לירידה בגמישות שלו. העור מתקפל ונוצר מראה שנראה כקמט. קמטי מריונטה (קמטים בזווית הפה לכיוון הסנטר) הם בין המוכרים בסוג הקמטים הזה, והם נקראים כך משום שהם נראים כמו החרכים לדימוי תנועות השפתיים של מריונטות. 

נזקי השמש: חשיפה לשמש ישירה לאורך זמן מביאה להיווצרות קמטוטים באזור הלחיים, השפתיים והצוואר עקב דיקוק של שכבת העור ואיבוד הגמישות שלו כתוצאה מחשיפה לשמש. 

תנוחת השינה: שינה על הבטן גורמת לקמטים סטטיים על הפנים שהם גם בין הקמטים הקשים יותר לטיפול. שינה על הבטן יוצרת לחץ באזור הפנים כתוצאה מלחיצה של העור נגד הכרית לאורך זמן. קמטים אלה נוטים להישאר גם במצב של מנוחה ללא הבעה מסוימת על הפנים.

קמטים

האם אפשר לעכב הופעת קמטים על הפנים?

לא ניתן למנוע הופעה של קמטים, כיוון שהם נוצרים כחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי של העור. מה שכן ניתן לעשות זה לעכב הופעה של קמטים ולהפחית את חומרתם. עושים את זה באמצעות התמודדות עם הגורמים לקמטים שאינם תלויים בגיל. למשל תזונה מאוזנת, תוספת לחות קבועה לעור הפנים בצורת קרם לחות ושתייה מרובה של מים שמשאירה את העור רווי ולא יבש, שמירה על העור מפני השמש באמצעות חבישת כובע מצחייה, מריחה קבועה של קרם הגנה ושימוש במשקפי שמש עם מסנן קרינה גבוה. 

דברים נוספים שאפשר לעשות כוללים הפחתה של שימוש בקשיות שתייה שיכולות להעמיק את הקמטים סביב הפה, שינה על הגב ולא על הבטן שכן הלחץ של הפנים על הכרית בשכיבה על הבטן מגבירה את הסיכון להופעת קמטים. 

דרך נוספת לעכב הופעת קמטים היא אימוני יוגה לשרירי הפנים. חיזוק שרירי הפנים יוצר מראה אסוף ומתוח יותר, ומעכב את התרופפות השרירים בפנים ונפילת העור שגורמות לקמטים. ישנה גם טענה שחיזוק שרירי הפנים גם גורם לייצור קולגן ואלסטין שאחראים למיצוק העור וגמישותו והם בעצם החומרים שהיצור שלהם יורד בגוף ומביא להיחלשותו של העור. כדאי להתחיל באימוני היוגה לפנים בשלב מוקדם מאד, כבר בגיל 20, משום שהתוצאות מהאימונים הללו עשויים לקחת זמן, ולכן מומלץ להתחיל לפני הופעת הקמטים כטיפול מעכב או משלים. חשוב לציין שטרם נמצא ממצא מחקרי שמוכיח שליוגה לפנים יש השפעה על עיכוב הופעת קמטים והפחתתם לאחר שהופיעו. 

מאילו מרפאות לרפואה אסתטית תרצה/י לקבל הצעות?

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

אפשרויות טיפול בקמטים

טיפול בקמטים באמצעות הזרקות הפך לנפוץ מאוד בשנים האחרונות. סוגי החומרים ושיטות ההזרקה מותאמות לסוג הקמט וחומרתו, וחשוב להתייעץ עם רופא מומחה בתחום ההזרקות לפני ביצוע הטיפולים. 

הזרקות בוטוקס להחלקת קמטים 

הזרקת בוטוקס לטיפול בקמטי הבעה היא פעולה רווחת מאוד. אם בעבר רק נשות הוליווד המבוגרות והעשירות הזריקו בוטוקס, היום מדובר בפעולה שכיחה לגברים ולנשים מכל מעמד וגיל. הבוטוקס הוא סנתוז של חומר שנקרא רעלן בוטולינום A, שהזרקה שלו לחלקי הפנים יוצרת שיתוק זמני לשרירים שגורמים לקמטי ההבעה להופיע. על ידי שיתוק פעילות היתר של השרירים, העור הופך לרפוי והקמט נחלש עד העלמה זמנית. טיפולי בוטוקס לא מצריכים הכנה מראש, מלבד התייעצות לגבי רגישות לחומר ובנוגע לתגובות בין תרופתיות אם נוטלים תרופות קבועות. הטיפולים קצרים, עד 30 דקות לאזור ובדרך כלל פחות, התוצאות מגיעות תוך ימים בודדים ותופעות הלוואי לא משמעותיות, כמו נפיחות קלה או סימנים כחולים קצרי טווח שחולפים מהר. 

כאמור, הזרקת בוטוקס מייצרת שיתוק זמני שמחזיק בין חודשיים לחמישה חודשים, ולכן מומלץ לחזור על פעולה ההזרקה אחת למספר חודשים, לאחר שההשפעה של הטיפול הקודם התפוגגה לחלוטין כדי לא לייצר חסינות של הגוף לחומר. הזרקות בוטוקס נפוצות בעיקר לטיפול בקמטי ההבעה במצח, בין הגבות ובצידי העיניים שנקראים גם קמטי מניפה. לעתים הקמטים עמוקים מדי לטיפול בבוטוקס בלבד ועולה הצורך למלא אותם. מילוי קמטים נעשה לרוב באמצעות חומצה היאלורונית. 

מילוי קמטים עם חומצה היאלורונית 

הזרקה של חומצה היאלורונית לפנים לצורך מילוי קמטים הפכה פופולרית ביותר בשנים האחרונות. חשוב לציין שלא מדובר בחומר אחד, אלא במשפחה של חומרים שיושבת תחת ההגדרה חומצה היאלורונית, כל סוג מתאים לטיפולים אחרים. רבים שואלים איזו חומצה היאלורונית הכי טובה, אך התשובה לכך נקבעת על ידי הרופא, בהתאם לאזור המוזרק, המאפיינים האישיים של כל אחד ואחת, והתוצאה הרצויה. יצירת חומצה היאלורונית במעבדה נועדה כדי לחקות את החומצה הטבעית שמיוצרת בגוף לתוצאות הטובות ביותר בספיגה שלה בגוף. 

מדובר בחומצה שהגוף מייצר באופן טבעי, אך עם השנים גם תהליך זה נחלש, מה שמוביל להפחתת הנפח בעור והופעה של קמטים. מילויי קמטים באמצעות חומצה היאלורונית נחקר לעומק ונמצא כיעיל ובטוח במילוי קמטים בעור והתוצאה נראית טבעית ויפה. בהרבה מקרים, מומלץ לשלב הזרקת בוטוקס עם הזרקת חומצה היאלורונית שמאפשרת פיסול של עור הפנים. 

בדומה לבוטוקס, גם הזרקת חומצה היאלורונית היא טיפול זמני שהשפעתו מתפוגגת תוך מספר חודשים וכדי לשמור על מראה מתוח וצעיר, יש לחזור על הטיפולים אחת למספר חודשים. המחיר של טיפולי הזרקת חומצה היאלורונית למילוי קמטים נע בין 1,400 ל-3,200 שקלים להזרקה, אז לא מדובר בטיפולים זולים כמו הזרקת בוטוקס בלבד שיכולה לעלות בין כמה מאות שקלים ל-1,500 שקלים לאזור.

מאילו מרפאות לרפואה אסתטית תרצה/י לקבל הצעות?

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

קמטים שאלות ותשובות

האם יש לחכות להופעת קמטים כדי להתחיל לטפל בהם?

לא, אין צורך להמתין להופעת קמטים כדי להתחיל לטפל בהם. למעשה, את הטיפול כדאי להתחיל בגיל צעיר יחסית (כמובן לא צעיר מדי), משום שאם הקמטים כבר עמוקים מדי לא ניתן לטפל בהם באמצעות הזרקות, אלא יש לפנות לפתרונות ניתוחיים.  

מה כדאי - בוטוקס או חומצה היאלורונית?

הדבר תלוי באזורים בהם יש קמטים, עומק הקמטים, האם אלו קמטים או קמטוטים, והאפשרויות השונות שהרופא יציע. כך למשל, רבות פונות בבקשה לעשות ״בוטוקס בשפתיים״, אך באזור הזה כלל לא מזריקים בוטוקס, אלא חומרי מילוי. במצח ובצדי העיניים לרוב מזריקים בוטוקס, שקעים ממלאים בעזרת חומצה היאלורונית ובעזרתה גם מעניקים נפח לאזורים השונים בפנים.

איזו חומצה היאלורונית הכי טובה?

חומצה היאלורונית היא כינוי למשפחה של חומרי מילוי. את התשובה לשאלה הזו לא אנחנו אלה שקובעים, אלא הרופא המטפל. בדומה לשאלה הקודמת, גם כאן התשובה תלויה במאפיינים האישיים של כל מטופל ומטופלת, בתוצאות שאותן תרצו להשיג, בגודל הקמטים והקמטוטים ועוד.  

איך מעלימים קמטים בפנים?

נתחיל מכך שלא ניתן למנוע הופעת קמטים, זהו חלק מתהליכי ההזדקנות הטבעיים שלנו. ניתן לעשות מספר פעילויות כדי לעכב את הופעת הקמטים והקמטוטים כמו למשל שינה על הגב, להימנע משתייה עם קשית, אימונים לשרירי הפנים, תזונה נכונה והימנעות מעישון ומשתיית אלכוהול. לאחר מכן ניתן לפנות לפתרונות כמו הזרקת בוטוקס, חומצה היאלורונית, וחומרי מילוי נוספים. 

מידע נוסף על טיפולים בקמטים

בוטוקס - המדריך השלם של טיפולי בוטוקס

טיפולי בוטוקס: מה זה בוטולינום טוקסין, מתי אפשר להתחיל להזריק ומתי כבר מאוחר מדי, באילו אזורים אפשר להזריק בוטוקס, מה היתרונות בטיפולים אלה ומה מחיר...

חומצה היאלורונית לפנים - מהלך טיפול

כל מה שכדאי לדעת על טיפול בחומצה היאלורונית: אילו טיפולים ניתן לעשות עם חומצה היאלורונית, מהלך הטיפול, כמה זמן לוקח לראות תוצאות ועוד

חומצה היאלורונית - אנטיאייג'ינג עם חומר הקסמים

מהן חומצות היאלורוניות, באילו טיפולים עושים הזרקת חומצה היאלורונית, איך והיכן מבצעים את הטיפולים, אילו הנחיות מיוחדות יש לפני ולאחר ההזרקה, וכמה זה...

הכל על טיפול הזרקת בוטוקס

במאמר זה נסביר כיצד בוטוקס עובד, למה הוא משמש בעולם הקוסמטיקה, מהלך הטיפול, מה הן תופעות הלוואי והסיבוכים האפשריים בהזרקת בוטוקס ועוד