דלג לתוכן
שבע עיניים: הסרת משקפיים בלייזר

שבע עיניים: הסרת משקפיים בלייזר

מרכז רפואי רב תחומי בדרום שהוקם ביוזמת פרופ' טובה ליפשיץ, מייסדי ומנהלי רשת המרכזים הרפואיים "עיניים" ודר' נדבר בלפר. במרכז שבע עיניים מציעים, בין היתר, ניתוחי לייזר להסרת משקפיים באמצעות טכנולוגיות עדכניות ומכשירים מתקדמים. אז איך מתבצע ההליך? מה עלות הסרת משקפיים בשבע עיניים? לתשובות לכל השאלות המשיכו לקרוא.

 

הידעתם שכ- 80% מהלמידה שלנו נעשית באופן ויזואלי דרך העיניים? כדי לקבל מידע על הסביבה בני אדם מסתמכים יותר על חוש הראייה מאשר על חוש השמיעה או על הריח ולכן הוא מצטייר כחוש החזק ביותר. למעשה העיניים שלנו כה מורכבות שהאיבר היחיד בגוף האדם שמורכב יותר מהעיניים הוא המוח, לכן, אין פלא שכשאדם מאבד מראייתו הוא רוצה למצוא כל פתרון שיעזור לו לתקן את המצב. אחד הפתרונות המודרניים והשכיחים ביותר הוא תיקון ראייה באמצעות ניתוח לייזר בעיניים.

הרבה רופאים ומרכזים הבינו את החשיבות והרצון של האדם בתיקון ראייה לצמיתות ולכן החלו לבצע הסרת משקפיים בלייזר לכל מי שמעוניין ומתאים לעבור את ההליך. אחד מהמרכזים הללו הוא המרכז הרפואי "שבע עיניים" שנמצא בנגב ומעניק פתרונות רפואה מתקדמת לכלל התושבים ובמיוחד לתושבים שגרים בדרום. מלבד לשירותי רפואה שמצויים במקום וגם מרפאת מומחים שבע עיניים, קיים מכון להסרת משקפיים בלייזר שבו מתבצעים ניתוחים מתקדמים לתיקון ראייה. 

מרפאת שבע עיניים: תיקון ראייה באמצעות לייזר, איך זה עובד?

ניתוחי העיניים בלייזר נעשים במטרה לשפר את הראייה ובמהלכם מעצבים את הקרנית כך שהמטופל יראה ללא עזרי ראייה. באמצעות קרן הלייזר מלטשים את הקרנית וזאת על ידי נתוני העיניים של המטופל שהוכנסו למכשיר הלייזר מראש. ניתן לטפל בליקויי ראייה שונים באמצעות הליך זה: קוצר ראייה, רוחק ראייה, אסטיגמטיזם (צילינדר) וזוקן ראייה. חשוב להכיר בכך שלניתוח הלייזר בעיניים כמה שלבים: שלב טרום הניתח שכולל בדיקת התאמה והכנה להליך, שלב ניתוח הסרת משקפיים באמצעות שיטות שונות שעליהן נפרט מיד ושלב הפוסט- ניתוח שכולל טיפול ביתי ופגישות ביקורת.

שיטת האינטראלאסיק

בכל ניתוח לייזר בעיניים לתיקון הראייה צריך להגיע לקרנית כדי ללטש ולעצב אותה בהתאם, אך, כדי לעשות זאת יש להזיז את השכבה העליונה של הקרנית שנקראת שכבת האפיתל ולהגיע לעומקה. בשיטת האינטראלאסיק Intralasik, פותחים חלון טיפולי בקרנית (חותכים את שכבת האפיתל) באמצעות מכשיר הלייזר ולאחר מכן מלטשים את הקרנית ומתקנים את ליקוי הראייה בטכנולוגיית הWave Front שמאפשרת לעקוב ולשלוט על מידת ליטוש הקרנית אמצעות נתוני העיניים האינדיבידואלים של המטופל שנלקחו בשלב הבדיקה.

שיטה זו נחשבת לטכנולוגיה המתקדמת בהסרת משקפיים בלייזר בגלל שהיא אינה כוללת התערבות של יד אדם, כלומר, הרופא בחדר אכן שולט בלייזר, אך, לא מבצע התערבות כירורגית באמצעות סכין. ניתוח האינטראלאסיק מאפשר להגיע לרמות בטיחות ודיוק גבוהות יותר, ללא כל סיבוכים. בנוסף, באמצעות שיטת ה- Intralasik ניתן לבצע הסרת משקפיים לאנשים שנתוני העיניים שלהם לא אפשרו זאת בעבר, לדוגמה: אנשים בעלי עיניים שקועות, בעלי אישונים רחבים, בעלי קרניות דקות ועוד.

שיטת ה- LASEK PRK

בשיטה זו יוצרים מתלה על ידי חיתוך השכבה החיצונית של הקרנית (האפיתל) ומגיעים לעומק הקרנית כדי ללטש אותה בלייזר. בסיום ניתוח הלייזר מוחזר המתלה שיצרו בהתחלה למקומו ומתאחה באופן טבעי. לאחר הניתוח, מניחים עדשות מגע טיפוליות (לא ראייה) למספר ימים עד לפגישת הביקורת שלאחר הניתוח. שיטת ה- LASEK PRK מתאימה במיוחד למטופלים בעלי קרניות דקות מידי. זמן ההחלמה והתייצבות הראייה בשיטה זו נמשכים כשלושה שבועות וסביר להניח כי בימים הראשונים לאחר הניתוח הראייה לקרוב תהיה מטושטשת.

שיטת המונוויז'ן

החל מגיל 40 יורדת איכות הראייה בעקבות הזדקנות הראייה ואנשים מתחילים לסבול מקושי בראייה לקרוב, בזמן שהם קוראים או משתמשים במחשב/ פלאפון וכדומה. ניתוח בשיטת מונוויז'ן מתאים לבני 40 ומעלה שסובלים גם מקוצר ראייה וגם מרוחק ראייה. באמצעות שיטה זו קובעים איזה עין של המטופל היא החזקה והדומיננטית ומתקנים בלייזר את העין החזקה כך שתוכל לראות לרחוק ואת העין החלשה כך שתוכל לראות לקרוב. כך, המטופל רואה טוב גם לרחוק וגם לקרוב כל פעם בעין אחרת.

ייתכן וזה נשמע מסובך מכדי להבין, אבל המוח שלנו הוא איבר חכם שיודע להשלים את התמונה ולבצע את התיקון המתאים בהתאם לעין שרואה והמרחק שמתמקדים בו (רחוק/ קרוב). שיטה זו מאפשרת למטופל להסתובב חופשי ללא משקפיים ברוב שעות היום, אך ייתכן ויהיה צורך להרכיב משקפיים בלילה, בנהיגה בלילה, בתנאי תאורה ירודים ובקריאה של כתב קטן מאוד. בנוסף, תיתכן ירידה קלה בראיית עומק ולכן, השיטה אינה מתאימה לכל אחד ונדרשת בדיקת התאמה דקדקנית כדי לקבוע האם השיטה נכונה למטופל ולאורח חייו.

CLEAR-VISION-7MED

מרפאת שבע עיניים הסרת משקפיים: בדיקת התאמה להליך הלייזר

שני הקריטריונים החשובים להתאמה ראשונית ללייזר היא להיות מעל גיל 18 עם מספר יציב במשך חצי השנה האחרונה. אך גם קריטריונים אלה לא מבטיחים שהלייזר הוא הפתרון המתאים למטופל ולכן הם רק מקדמים אותו לבדיקת ההתאמה. היות ורק 70% ממרכיבי המשקפיים והעדשות נמצאים כמתאימים לעבור הליך הסרת משקפיים בלייזר, חשוב לבדוק בקפדנות רבה את המטופל לפני שמבטיחים לו להיפתר מעזרי הראייה. במרפאת שבע עיניים שמים דגש רב על בדיקת ההתאמה לניתוח לייזר בעיניים.

בדיקת ההתאמה במרכז שבע עיניים אורכת כשלוש שעות והיא כוללת סדרת בדיקות מקיפות וקפדניות: סריקת הקרנית, בדיקת חדות ואיכות הראיה, בדיקת עיניים מלאה שכוללת הרחבת אישונים ועוד. זהו רק חלק קטן ממה שמצפה למטופל ולכן יש להתכונן לכך מראש ולזכור כי ההליך הוא חשוב והוא נעשה כדי להבטיח את התוצאות הטובות ביותר ללא פגיעה בעין. בשלב הסופי, רופא עיניים יסכם את ממצאי הבדיקות ויחליט האם המטופל מתאים לניתוח ואם כן, לאיזה סוג ניתוח הוא מתאים: אינטראלאסיק, LASEK PRK או מונוויז'ן ויערוך אתו שיחת תיאום ציפיות ויסביר על הסיכונים ותופעות הלוואי האפשריות של ההליך.

מה עליך לדעת לפני ואחרי ניתוח לייזר בעיניים

ניתוח לייזר להסרת משקפיים נחשב להליך מהיר ובטוח, אבל, הרבה חוששים ממנו. אין ממה לחשוש כי המטופלים נמצאים בידיים טובות של המומחים והניתוח נעשה בהרדמה מקומית של העיניים, כך שכלום לא מורגש, ועם זאת יש לזכור כי האחריות היא גם על המנותח עצמו. למטופל יש אחריות רבה בהקפדה אחר כללי בטיחות והוראות הרופא המנתח לפי ההליך ואחרי הליך להבטחת הצלחתו.

לפני ניתוח- יש להיערך לניתוח בהתאם להוראות המנתח שיסביר לכם זאת גם בפגישה האישית. חלק מההוראות הן: להגיע עם מלווה, לא להרכיב עדשות רכות לפחות 72 שעות לפני הניתוח ולא להרכיב עדשות קשות 10 ימים לפני הניתוח, לא להתאפר עד שלושה ימים לפני הניתוח, לא להשתמש באפטרשייב או בושם ביום הניתוח ועוד. כל הוראות אלה ועוד נועדו להבטיח שכלום לא יהווה סיכון עבורכם ביום הניתוח ושהכל יעבור באופן חלק.

תופעות לוואי- כמו לכל הליך רפואי, יכולות להופיע תופעות לוואי לאחר ניתוח לייזר בעיניים שבדרך כלל או מטופלות על ידי טיפות וכדורים ו/ או עוברות לאחר תקופה מסוימת בתקופת ההחלמה. התופעות האפשריות הן: אי נוחות בעיניים, צריבה, ראייה מטושטשת, יובש בעיניים, סנוור בלילה ועוד. במידה ואתם מרגישים שמשהו לא כשורה אתם תמיד יכולים לפנות לרופא או לצוות הרפואי במרכז שבע עיניים ולקבל מענה לשאלות.

אחרי הניתוח- יום לאחר הניתוח תגיעו לביקורת אצל הרופא המנתח, אין להסיר את מגיני העיניים עד אז ומומלץ להגיע עם משקפי שמש. אמנם מנתח סיים את עבודתו הכירורגית אך, ההליך לא נגמר ביום, והוא דורש את הירתמותכם לתחזוקה קפדנית ושמירה על הוראות הטיפול הביתי גם לאחר הניתוח ולתקופה של עד כמה חודשים כדי שההחלמה תהיה מהירה ומוצלחת. לדוגמה: במשך שבוע לאחר הניתוח יש להשתמש בטיפות לפי הוראת הרופא, חובה לישון עם מגן עיניים למשך שלושה עד שבעה לילות, יש לשמור על סביבה סטרילית ככל הניתן, במשך שבועיים אין לשפשף את העיניים ולשהות במקומות עם עשן או אבק ובמשך חודש אסור לרחוץ בים, בבריכה או במקווה וקיימות עוד מגוון הוראות שיש למלא.

כמו כן, חשוב לזכור להגיע לכל הביקורות שנקבעו לאחר הניתוח כדי שהרופא גם יהיה מעורב ויוכל לעקוב אחרי תהליך ההחלמה.

תיקון ראייה ללא לייזר- השתלת עדשה תוך עינית

ישנם אנשים שמרכיבים משקפיים או עדשות שלא ניתן לבצע עליהם ניתוח לייזר להסרת משקפיים, למעשה, כמו שהזכרנו מעלה,  30% מהם לא יוכלו לעבור הליך שכזה. זאת בגלל מבנה הקרנית או בגלל מספר גבוה מאוד. אבל, הטכנולוגיה הרפואית מציעה חלופה ללייזר והיא- השתלת עדשה מלאכותית תוך עינית. העדשה המלאכותית מותאמת ומוזמנת אישית לפי לקות הראייה של המטופל, מושתלת לצמיתות ומהווה פתרון קבוע לראייה אופטימלית, אם כי במידת הצורך ניתן להוציא אותה או להחליפה.

כדי לעבור הליך של השתלת עדשה תוך עינית על המטופל לעבור מספר בדיקות על ידי רופאי מרפאת 7 עיניים: בדיקה של מבנה העין, בדיקת של תקינות הקרנית והרשתית, צילומי עיניים ובדיקות נוספות שמבוצעות גם במסגרת הליך ההתאמה לניתוח הלייזר. אחרי שיחזרו כל תוצאות הבדיקות הללו, יקבע על פי החלטת רופא, האם המטופל מתאים לעבור ניתוח מסוג זה.

השתלת העדשה מתחלקת לעין- עין בכל פעם, משמע, אם צריך להשתיל עדשה בשתי העיניים, אז קודם ישתיל הרופא בעין אחת ולאחר מספר שבועות עד חודש יחזור המטופל להשתלה נוספת בעין השנייה. הניתוח אורך כ- 20 דקות ובמהלכו מוחדרת העדשה המלאכותית שהותאמה למטופל לפתח זעיר וממוקמת בין עדשת העין הטבעית לבין הקשתית או על גבי קשתית העין (תלוי סוג עדשה). רוב המקרים מסתכמים בהשתלה ללא תפרים, כאשר הניתוח נעשה בתנאי אשפוז יום מה שמאפשר למטופל לחזור לביתו לאחר ההליך.

מועמד אפשרי לניתוח הוא מי שמלאו לו 18 ועד גיל 55, במצב בריאותי תקין, ללא מחלות עיניים, בעל מספר יציב שלא השתנה במשך שנה לפחות. מספרים שניתנים לטיפול: קוצר ראיה: מינוס שלוש עד מינוס עשרים וארבע. רוחק ראייה: פלוס אחד עד פלוס שתיים עשרה. כמובן, שגם אם את/ה עומד/ת בקריטריונים אלה, יש לעבור בדיקת התאמה שתקבע איזה פתרון הוא הנכון עבורך.

היכן ניתנים השירותים של המרכז הרפואי שבע עיניים?

אם אתם מעוניינים בניתוח הסרת משקפיים במרפאת שבע עיניים תצטרכו להגיע לבאר שבע. המרכז ממוקם בכתובת: מגדל הרכבת, יצחק בן צבי 10 קומה 14, באר שבע. טיפולי תיקון הראייה מבוצעים במרפאה ע"י צוות בכיר ומומחה בראשות פרופסור טובה ליפשיץ שהיא חלק מצוות המנתחים שכולל גם את: ד"ר בוריס קניאזר, ד"ר אלונה פטרוב וד"ר אמטיראת עאהד.

המרכז הרפואי שבע עיניים פועל בשיתוף פעולה עם ביטוחי הבריאות המשלימים בקופות החולים: כללית, מאוחדת, מכבי ולאומית. לכן, כל מי שמחזיק בביטוח משלים באחת הקופות (כללית מושלם, מכבי שלי, מאוחדת שיא, לאומית זהב) זכאי לבצע ניתוח לייזר לתיקון הראייה בהשתתפות עצמית נמוכה, בתנאי שהוא עבר תקופת אכשרה של שישה חודשים (עברו שישה חודשים מרגע הצטרפותו לביטוח המשלים). העלות של ההליכים משתנה מקופה לקופה ולעיתים קיימת תוספת תשלום ישירות למכון עבור המנתח שתרצו שיעשה לכם את ההליך. למרכז שבע עיניים טלפון שתוכלו לפנות לצוות בכל שאלה שקשורה להסרת משקפיים בלייזר, דרכו גם תוכלו לבצע בשיחה עם שבע עיניים קביעת תור לבדיקת התאמה. 

שבע עיניים: שאלות תשובות

איך מתבצעת הסרת משקפיים בלייזר במרכז הרפואי שבע עיניים?

הליך הסרת המשקפיים במרכז שבע עיניים מתחיל בקביעת פגישת ייעוץ ובדיקת התאמה. לאחר מכן הרופא מסכם את תוצאות הבדיקה ומחליט האם המועמד מתאים או לא לעבוד ניתוח לייזר בעיניים. במידה ונמצא מתאים הוא יעבור את ההליך באחת מהשיטות: אינטראלאסיק, LASEK PRK או מונוויז'ן. במידה ולא נמצא מתאים יתכן ותוצע לו אפשרות נוספת של תיקון ראייה אך ללא לייזר שנקראת- השתלת עדשה תוך עינית. 

למה עלי לעבור סדרת בדיקות ארוכה בשביל הסרת משקפיים?

סדרת הבדיקות במרכז הרפואי שבע עיניים הן חלק מבדיקת ההתאמה שחובה לעשות אותה כדי לעבור את הליך הלייזר בעיניים. הבדיקות הן קפדניות ולוקחות זמן ארוך יחסית (כשלוש שעות) כדי לראות האם באמת הסרת משקפיים בלייזר מתאימה לעיני המטופל, האם ההליך יכול להזיק לו ואם לא, אז איזה שיטה הכי יעלה עבורו ומתאימה לאורח חייו. כ- 30% מאוכלוסיית מרכיבי המשקפיים והעדשות לא יוכלו לעבור את הליך הלייזר בגלל בעיות שונות. 

היכן ממוקמת מרפאת שבע עיניים?

מרפאת שבע עיניים מציעה את שירותיה לקהל הרחב וממוקמת בבאר שבע. בכתובת: מגדל הרכבת, יצחק בן צבי 10, קומה 14, באר שבע. בסביבת מרכז שבע עיניים קניון הנגב שנמצא מולו.

סקירות נוספות על הסרת משקפיים בלייזר

הסרת משקפיים בלייזר בשיטת LASIK

מה זה ניתוח לאסיק, מי יכול לעשות ניתוחי לאסיק ו-INTRALASIK, איך מתכוננים לקראת ההליך, כמה זמן הוא נמשך, ממה צריך להיזהר ומתי חוזרים לשגרה - כל...

הסרת משקפיים בלייזר - ניתוח לייזר בעיניים

נמאס לכם לאבד משקפיים או למצוא אותם מעוכים אחרי שנרדמתם עליהם? התייאשתם מעיניים אדומות אחרי יום שלם של עדשות מגע? תנו לנו לספר לכם על ניתוח להסרת...

ניתוח לייזר בעיניים: כל מה שצריך לדעת לפני ואחרי

החלטתם שהגיע הזמן לנפנף את המשקפיים מהשגרה שלכם? נמאס לכם לקוות שהעדשה תתיישב טוב בעין מבלי לגרום לדמעות ואדמומיות? ניתוח לייזר בעיניים יכול לשפר את...

הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK

מה זה ניתוח PRK, למי השיטה הזו מתאימה, איך מתכוננים לקראתו, כמה זמן הוא נמשך, למה חשוב להימנע משפשוף עיניים אחרי ההליך ומתי חוזרים לשגרה מלאה - כל...