דלג לתוכן

ניתוח לייזר בעיניים: כל מה שצריך לדעת לפני ואחרי

החלטתם שהגיע הזמן לנפנף את המשקפיים מהשגרה שלכם? נמאס לכם לקוות שהעדשה תתיישב טוב בעין מבלי לגרום לדמעות ואדמומיות? ניתוח לייזר בעיניים יכול לשפר את איכות החיים. למי זה מתאים, תוך כמה זמן רואים תוצאות, ומתי אפשר לחזור לשגרה

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

רוצה לקבל ייעוץ, מידע ומחירים של הסרת משקפיים?

ניתוח לייזר בעיניים הוא הליך כירורגי מהיר ופשוט יחסית שנועד להקטנת המספר ולהסרת משקפיים. באמצעות שימוש בלייזר, הרופא המנתח משנה את מבנה הקרנית ומייתר את התלות במשקפיים או עדשות מגע כדי לראות בצורה תקינה. כבר בהתחלה נדגיש לציין שלא כל מי שסובל מבעיות ראייה יכול לעבור ניתוח לייזר בעיניים, ישנן מספר מגבלות ויש לערוך בדיקת התאמה מקיפה, שהיא עצמה ארוכה באופן משמעותי מהניתוח עצמו.

למה בכלל לעשות ניתוח לייזר בעיניים? 

העין היא איבר רגיש מאוד ואנחנו פחות אוהבים שמתעסקים לנו בהן. למרות זאת, רבים ממרכיבי המשקפיים חשים כי המשקפיים מגבילים אותם בצורות שונות מה שמוביל אותם להתגבר על כל חשש ולעבור ניתוח לייזר בעיניים. למשל, אנשים שעוסקים בספורט בצורה מקצועית כמו שחיינים, שעבורם שימוש במשקפיים במהלך השחייה הוא בלתי אפשרי כמובן, ומומלץ להימנע משחייה עם עדשות מגע. אך גם אם לא מדובר בספורטאים מקצוענים, החיים עם משקפיים מסורבלים יותר ולכן לא מעט מרכיבי משקפיים בוחרים לעבור לעדשות מגע או לבצע ניתוח לייזר בעיניים להסרת משקפיים.

מי לא יכול לעבור ניתוח לייזר בעיניים? 

 • אתם יש לכם קרנית דקה במיוחד, לייזר בעיניים לא מיועד עבורכם משום שההליך כולל שיוף של הקרנית. אם הקרנית דקה מדי, לא ניתן לשמור על עובי מספק. כמובן שאתם לא יכולים לדעת מראש אם הקרנית שלכם מתאימה לניתוח או לא, את זה מגלים רק בבדיקת ההתאמה שניתנת לרוב ללא כל תשלום או התחייבות. 
 • אם יש לכם מחלת עיניים נקודתית, לא ניתן לבצע את הניתוח וצריך להמתין עד ההחלמה מהמצב הרפואי הספציפי. 
 • גם בעלי אישונים רחבים מאוד לא יכולים לעבור ניתוח לייזר בעיניים ברוב המקרים, משום שקיים סיכון גבוה יותר לפתח תופעות לוואי קשות כמו הילות, סנוור וראייה ״מרוחה״.
 • במקרה שבו התיקון שיש לבצע גדול מדי, הרופא יכול להמליץ לא לנתח משום שהתוצאות לא יהיו מספיק טובות. 
 • גם עבור נשים בהריון ההמלצה היא לא לעבור ניתוח לייזר בעיניים, כיוון שבמהלך ההריון, שינויים הורמונליים עלולים להביא לשינוי במספר ובאיכות הראייה ולשינוי במבנה הקרנית. בנוסף, חלק מהתרופות שניתנות לפני, במהלך ולאחר לייזר בעיניים עלולות לפגוע בעובר ולכן מחכים עם הניתוח לסיום ההריון. 
ניתוח לייזר בעיניים

מאיזה גיל אפשר לעשות לייזר בעיניים?

גם הגיל משחק תפקיד במידת ההתאמה לניתוח לייזר בעיניים. ההמלצה היא לעבור את הניתוח כמה שיותר מוקדם, אבל לא לפני גיל 18. בגדול, אין הגבלת גיל עליונה, אך התוצאות עלולות להיות פחות טובות באופן משמעותי עקב הירידה באיכות הראייה בגלל הגיל. זה אומר שאחרי גיל 40, ניתן לתקן בעיות ראייה לרוחק, אבל בעיות ראייה מקרוב, למשל לצורך קריאה, ככל הנראה עדיין תצטרכו להשתמש במשקפיים משום שמיקוד הראייה מידרדר עם הגיל. עדיין יש אלמנט של שיפור איכות החיים ולכן לא מעט אנשים בוחרים לעבור ניתוח להסרת משקפיים גם אחרי גיל 40. ישנם גם הליכים חדשים שבהם מתבצע תיקון שונה בכל עין, כשאחת תהיה אחראית על ראיה מרחוק ואחרת על ראייה בטווח הביניים, וכך מתבצע תיקון ראייה כפול. 

מאיזה מספר אפשר לעשות לייזר בעיניים

קבוצה נוספת שלא יכולה לעבור ניתוח לייזר בעיניים היא אנשים שהמספר שלהם השתנה במהלך השנה שקדמה לנקודת הזמן הנוכחית. זאת גם הסיבה שלא מומלץ לעשות ניתוח לייזר בעיניים לילדים, שהרי איכות הראייה שלהם משתנה בתדירות גבוהה יותר והיא לא יציבה מספיק בשביל ניתוח לייזר בעיניים. תמיד קיימים יוצאי דופן לכלל הזה, כמו למשל במקרה של בעיות רפואיות נוספות לקשיים בראייה ובהם פער משמעותי בראייה בין שתי העיניים, שיכול לגרום לעין עצלה. תיקון עין עצלה הוא לא ניתוח פשוט ולכן ייתכן שבמקרים כאלה ומקרים נוספים, יומלץ כן לבצע ניתוח לייזר בעיניים לילדים.

מאילו מרפאות להסרת משקפיים תרצה/י לקבל הצעות?

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

החלמה מניתוח לייזר בעיניים

ההחלמה מניתוח לייזר בעיניים יכולה להיות קצת מציקה אך לא בלתי נסבלת, וכדאי להיות מוכנים לזמן ההתאוששות, לתופעות הלוואי האפשריות ולאיסורים שמתווספים לאחר הניתוח. לאחר לייזר בעיניים אתם צריכים לדאוג לתנאים האופטימליים להחלמה ולשימור התוצאות של הניתוח. הוראות מדויקות תקבלו מהרופא המנתח, אבל הנה כמה דוגמאות להנחיות לאחר ניתוח לייזר בעיניים:

 • יש לשהות בחדר חשוך במשך שלוש שעות לאחר הניתוח ובמהלכן עדיף שתשנו, כך תתנו לעיניים מנוחה נוספת. 
 • יש לטפטף טיפות עיניים למניעת זיהומים כפי שירשום וינחה אתכם הרופא.
 • יש לנקות את הפנים, לנקות את העפעפיים, לשטוף ידיים בתדירות גבוהה כדי להפחית סיכוי להתפתחות זיהומים בעיניים הרגישות. 
 • במקרים מסוימים הרופא ינחה אתכם להרכיב מגן לעיניים בזמן שישנים משום שיש פחות שליטה על הידיים במהלך השינה וקיים חשש שתגרדו את העין מתוך שינה. 
 • חשוב להימנע מחשיפה לשמש, הרכבת משקפי שמש לאחר הניתוח תסייע במניעת היווצרות של צלקות. 
 • אסור להשתמש באיפור ומוצרי קוסמטיקה באזור העיניים לפחות שבועיים לאחר הניתוח.
 • אסור להשתתף בכל פעילות ספורט שגורמת להזעה כדי שלא תיכנס לעיניים. 
 • אסור להיות בסאונה שבוע לאחר הניתוח. 
 • מומלץ מאוד להימנע מעישון בחודש לאחר הניתוח כדי לא לגרות את העיניים (וכמובן שתמיד מומלץ להפסיק לעשן).
 • אסור להיכנס לבריכה או לים במשך חודש מיום הניתוח. 
 • אסור גם להיות בחוף הים או באזורים חוליים אחרים כדי להימנע מחדירה של עצם זר לעיניים. 
 • יש ליטול תרופות שנרשמו על ידי הרופא בלבד. 

נלחצתם מרשימת האיסורים והמגבלות? אל דאגה, עם כל ההנחיות, רוב המטופלות והמטופלים מרגישים שיפור בראייה כבר בימים הראשונים לאחר הניתוח, אפילו כבר ביום הראשון תתחילו להבחין בכך שאתם מצליחים לקרוא מספרים על הממיר המרוחק. את המשפט הזה אנחנו אומרים ממש מניסיון אישי. 

בנוגע לזמן ההחלמה מניתוח לייזר בעיניים, התשובה תלויה בשיטת הניתוח. ישנן שתי שיטות עיקריות לביצוע לייזר בעיניים: בשיטות לאסיק השונות, ההחלמה היא לרוב מהירה יותר, וניתן לחזור לשגרה כבר לאחר יום או יומיים מהניתוח, כמובן תוך שמירה על המגבלות וההמלצות מהרופא המנתח. בניתוחים מסוג PRK ההחלמה יכולה להימשך קצת יותר זמן, אך לרוב היא מסתכמת בשבוע פחות או יותר.  

סיכונים אפשריים בניתוח לייזר בעיניים

ישנם מקרים שבהם איכות הראייה משתנה לאחר ביצוע ניתוח לייזר בעיניים, בין אם בעקבות שינויים הורמונליים או מסיבות סביבתיות. חשוב להדגיש: אין הליך כירורגי, פשוט ככל שיהיה, נטול סיכונים לחלוטין ועם 100% הצלחה, וכך גם לייזר בעיניים שבו יש יותר מ-95% הצלחה. בקרב השאר, אם הקרנית נותרת עבה מספיק גם לאחר הניתוח, ניתן לבצע ניתוח לייזר חוזר בעיניים. 

כאמור, לייזר בעיניים נחשב לניתוח בטוח עם אחוזי ההצלחה הם גבוהים מאוד הודות לבדיקת ההתאמה המקיפה, אך כדאי להיות מודעים לסיבוכים אפשריים, על אף ההתקדמות האדירה בתחום. הסיבוכים כוללים שטפי דם בעיניים, עיוות של הקרנית, קפלים בקרנית, יובש בעיניים, זיהומים, איבוד ראייה חלקי או מלא במקרים נדירים במיוחד. חלק ניכר מהסיבוכים מתגלים בשלב הניתוח או בימים בודדים לאחריו במהלך פגישות המעקב והם ניתנים לתיקון. חשוב לשאול את הרופא המנתח על הסיכונים והסיבוכים האפשריים ולקבל את כל המידע לעומק.

מאילו מרפאות להסרת משקפיים תרצה/י לקבל הצעות?

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

ניתוח לייזר בעיניים שאלות ותשובות

מה זה ניתוח לייזר בעיניים?

לייזר בעיניים הוא הליך כירורגי שמשתמש בטכנולוגיית לייזר על מנת לעצב מחדש את קרנית העין כדי לתקן בעיות ראייה נפוצות. בין הבעיות שניתן לתקן באמצעות ניתוח לייזר בעיניים - קוצר ראייה ורוחק ראייה. 

מי יכול לעבור ניתוח לייזר בעיניים?

כדי להתאים ללייזר בעיניים, יש להיות עם אותו מספר בעיניים לזמן ממושך, לרוב סביב שנה. בנוסף העיניים צריכות להיות בריאות והקרנית צריכה להיות עבה מספיק כדי שניתן יהיה לשייף אותה ללא פגיעה בריאותית. כדי לוודא התאמה לניתוח לייזר בעיניים, יש צורך בבדיקה יסודית של רופא עיניים.

מהם הסיכונים מהן תופעות לוואי אחרי ניתוח לייזר בעיניים?

תופעות לוואי נפוצות של לייזר בעיניים כוללות עיניים יבשות, סנוור והילות, וכן אפשרות של תיקון חסר או תיקון יתר של הראייה. במקרים נדירים עלולים להתרחש סיבוכים חמורים יותר כמו זיהום, דלקת או צלקות. אחוז ההצלחה של ניתוח לייזר בעיניים עומד על כ-95%.

מהו זמן ההחלמה מניתוח לייזר בעיניים?

זמן ההחלמה משתנה מאדם לאדם אך רוב האנשים מבחינים בשיפור בראייתם ממש באופן מיידי או לאחר מספר ימים מהניתוח. החלמה מלאה יכולה להימשך מספר שבועות עד חודשים, בהתאם לסוג הניתוח.

עוד מידע על ניתוח לייזר בעיניים

ניתוח לייזר בעיניים מחיר- כמה זה עולה?

מחיר ניתוח להסרת משקפיים יכול לנוע בין כמה אלפי שקלים ל-20 אלף שקלים לשתי העיניים. הפערים בין המרפאות גדולים, ולכן כדאי לעשות סקר שוק. אם יש לכם...

הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK

מה זה ניתוח PRK, למי השיטה הזו מתאימה, איך מתכוננים לקראתו, כמה זמן הוא נמשך, למה חשוב להימנע משפשוף עיניים אחרי ההליך ומתי חוזרים לשגרה מלאה - כל...

הסרת משקפיים בלייזר בשיטת LASIK

מה זה ניתוח לאסיק, מי יכול לעשות ניתוחי לאסיק ו-INTRALASIK, איך מתכוננים לקראת ההליך, כמה זמן הוא נמשך, ממה צריך להיזהר ומתי חוזרים לשגרה - כל...

הסרת משקפיים בלייזר - ניתוח לייזר בעיניים

נמאס לכם לאבד משקפיים או למצוא אותם מעוכים אחרי שנרדמתם עליהם? התייאשתם מעיניים אדומות אחרי יום שלם של עדשות מגע? תנו לנו לספר לכם על ניתוח להסרת...