דלג לתוכן

על הרצפה ועל הכרית: כל הפתרונות לנשירת שיער

התקרחות היא בעיה רווחת בקרב הישראלים. מה ההבדל בין נשירת שיער אצל נשים לעומת נשירת שיער אצל גברים, איזה טיפולים קיימים, איך בוחרים בין השתלת שיער או תוספות שיער, ועוד.

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

רוצה לקבל ייעוץ, מידע ומחירים של השתלת שיער?

נשירת שיער: מדוע זה קורה?

על ראשו של אדם בוגר צומחות בין 100,000 ל-150,000 שערות. מדי יום נושרות כ-100 שערות וזה כלל לא אמור לעורר דאגה, שכן זהו חלק ממחזור החיים של השערה. מחזור החיים נחלק לשלושה שלבים: 
השלב האנגני - שלב הצמיחה הפעילה של זקיקי השיער. זהו השלב הארוך ביותר והוא נמשך עד חמש שנים.
השלב הקטגני - שלב המנוחה. זהו השלב הקצר ביותר שנמשך עד שלושה שבועות. בשלב הזה השיער מפסיק לצמוח ומתחיל להתנתק מהשורש, וכן מתחילה להיווצר שערה חדשה. 
השלב הטלוגני - שלב הנשירה. שלב זה נמשך שלושה חודשים, שבמהלכם השערה הישנה מסיימת את חייה, היא נדחפת החוצה על ידי השערה הצומחת, ונושרת. 
כשהשלב האנגני מתקצר והשיער עובר במהירות לשלב הטלוגן נוצרת התקרחות. כאמור, שיערות בודדות על הכרית או מברשת השיער לא אמורות להלחיץ אתכם ואתכן, עכשיו כשאתם יודעים איך עובד מחזור החיים של השערה. מתי נשירת שיער כן רומזת על התקרחות? מיד נגיע לזה. 

מה ההבדל בין נשירת שיער גברים לנשירת שיער נשים?

נשירת שיער גברים: התקרחות גברית טיפוסית

התקרחות גברית היא תופעה נפוצה מאוד בישראל. נשירת שיער גברים מאופיינת בדילול השיער בקדמת הראש ("מצח נסוג"), או באזור העליון של הראש (הפדחת). הגורם לסוג זה של נשירת שיער גברים הוא האנזים 5 אלפא רדוקטז, שנוטל מולקולת מים מהטסטוסטרון וממיר אותו ל-DHT, חומר המדכא גדילת שיער. שלב הגדילה של השערות (השלב האנגני) מתקצר באופן משמעותי. כמות שורשי השיער לא יורדת, אך שלב הגדילה מתקצר עד שלא ניתן כלל להבחין בגדילת שיער. השם המדעי של ההתקרחות הזו, שאחראית לכ-95% ממקרי נשירת שיער גברים, הוא אלופציה אנדרוגנטית. וכן, גנטיקה בהחלט משחקת כאן תפקיד. 

נשירת שיער נשים: סיבות להתקרחות הנשית

תופעת התקרחות נשית נפוצה הרבה יותר ממה שאתן חושבות. על פי הערכות, כ-40% מהנשים סובלות מרמה כזו או אחרת של נשירת שיער. נשים פחות מדברות על זה, מה שיוצר מצג שווא כאילו מדובר בתופעה נדירה. 

ישנן כמה סיבות למראה דליל. סיבות נפוצות לנשירת שיער נשים עלולות להיות:
סיבות גופניות: תזונה לקויה, דיאטות כסאח טרנדיות ללא כל תמיכה רפואית ראויה, מחסור בוויטמינים.
טיפול לקוי בשיער: ריבוי סלסולים, החלקות, וצבע בשיער או תכשירים כימיקליים קשים שגורמים נזק לשיער לאורך זמן.
שינויים הורמונליים: שינויים שנגרמים בעקבות היריון, לידה וגיל המעבר. 
גורמים נפשיים: סיבות נפשיות כמו טראומות נפשיות ולחץ שגורם למצב נפשי רעוע עלולות לגרום לנזק גופני, במקרה זה נשירת שיער נשים. 

אילו פתרונות קיימים להתקרחות?

השתלת שיער
השתלת שיער פותרת את בעיית השיער הדליל הנפוץ בקרב נשים ואת בעיית ההתקרחות הגברית הנפוצה. שיער מלא מעניק מראה צעיר יותר, וחוסך את הצורך ברכישת תכשירים וכדורים מיוחדים. חשוב לזכור כי למרות שמדובר בהליך פשוט יחסית, מדובר בהליך כירורגי. השתלת שיער מתבצעת בהרדמה חלקית שבמהלכה מוזרק חומר הרדמה לאזור שבו תתבצע ההשתלה. 

לקבלת ייעוץ, מידע ומחירים של השתלת שיער, מלאו פרטיכם ונציג יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

תוספות שיער

תוספות שיער עשויות משיער טבעי ואיכותי והן משתלבות בשיער הקיים. תוספות שיער קלות במשקלן כך שהן אינן מורטות את השיער של הקרקפת, וגודלן מותאם באופן אישי על מנת לכסות את האזור הבעייתי. תוספות שיער פופולריות בקרב נשים, שכן בניגוד לגברים, לא מדובר באזור אחד שמקריח אלא במספר אזורים דלילים. תוספות שיער לא מגבילות בתנועה והן אינן מפריעות לשגרת החיים הרגילה שלכן. 

תוספות שיער

תכשירים במרשם רופא

היירגיין (hair gain): תכשיר המיועד להצמחת שיער בקרב גברים בני 18-49, הסובלים מהתקרחות על רקע תורשתי. התכשיר מבוסס על מינוקסידיל ותפקידו לסייע בהזרמת הדם לאזור הקרקפת. את מידת היעילות ניתן לבחון לאחר שלושה חודשי טיפול לפחות. ישנם כמה ריכוזים לתכשיר ורק הנמוך שבהם - 2%, מאושר לשימוש לנשים.
פינאסטריד: במצבי התקרחות מסוימים (קלים בעיקר) ניתן לנסות טיפול ע"י מרשם בתרופה שנקראת פינאסטריד. התרופה אינה כלולה בסל הבריאות. 

תכשירים ללא מרשם:
ברשתות הפארם ובחנויות טבע נמכרים מגוון רחב של מוצרים למניעת נשירת שיער, אולם יעילותם של רבים מהם מוטלת בספק. כדאי תמיד להתייעץ עם רופא עור לפני רכישת שמפו כזה או אחר, כדי לוודא שהרכיבים לא יגרמו נזק לעור הקרקפת. 

לקבלת ייעוץ, מידע ומחירים של השתלת שיער, מלאו פרטיכם ונציג יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

פתרונות לנשירת שיער שאלות ותשובות

האם הסיבות לנשירת שיער אצל נשים ואצל גברים דומות?

ההתקרחות הגברית נגרמת בעקבות גנטיקה ובעקבות תהליך אנזימטי שהתוצר שלו הוא חומר המדכא גדילת שיער והשם המדעי שלו הוא אלופציה אנדרוגנית, הדבר שכיח הרבה יותר בגברים אך קיים גם אצל נשים. בנוסף, נשירת שיער נשים יכולה להופיע גם בעקבות סיבות גופניות כמו: תזונה לקויה, טיפול לקוי בשיער, שינויים הורמונליים בעקבות הריון לידה או גיל המעבר ובעקבות גורמים נפשיים של טראומות, לחץ וכו'. 

האם נשירת שיער אצל נשים היא תופעה נדירה?

כלל לא, ההתקרחות אצל נשים היא יחסית נפוצה. ניתן לראות שכ-40% מהאוכלוסייה סובלות מתופעת נשירת שיער נשים ברמה כזו או אחרת. הנושא פחות מדובר בקרב הנשים ולכן נוצר מצג שווא כאילו התופעה נדירה.

מהם הפתרונות להתקרחות?

הפתרונות להתקרחות אצל נשים ואצל גברים נעים החל מתכשירים רפואיים (עם ובלי מרשם רופא) ועד לטיפולי השתלת שיער ותוספות שיער. 

אולי יעניין אותך גם:

השתלת שיער >

השתלת שיער בישראל - כל מה שחשוב לדעת

בשנים האחרונות עולה מספר הקליניקות שמבצעות השתלת שיער בארץ ומתחרות בהשתלות בחו״ל. יש לכך לא מעט יתרונות וגם כמה דברים שחשוב לשים אליהם לב - מדריך

השתלת שיער כל מה שצריך לדעת על התהליך

דלילות או התקרחות, בארץ או בחו"ל: הכל על השתלת שיער. מהן השיטות המובילות להשתלת שיער, מאיזה גיל אפשר לעשות השתלת שיער, השתלת שיער לנשים לעומת השתלת...

השתלת שיער סינטטי - כל המידע על ההליך החדשני

במקום לקחת שיער טבעי מאזור תורם, להזריקו לאזור הקרח ולהיכנס לתקופת התאוששות ממושכת, טכניקה חדשה מאפשרת השתלת שיער סינטטי במרקם ותחושה טבעיים

השתלת שיער בטורקיה - איך זה עובד?

בשנים האחרונות הפכה טורקיה למעצמה מובילה של השתלות השיער. איך עובד התהליך, אילו חברות בולטות מציעות השתלת שיער בטורקיה, מה כלול בחבילה, למה לשים לב...