דלג לתוכן

התקרחות ונשירת שיער למה זה קורה ואיך עוצרים את זה?

ניסינו להבין מה גורם להתקרחות אצל גברים ומה גורם לנשירה אצל נשים, מה ההבדל בין קרחת לנשירת שיער, ואילו טיפולים להתקרחות קיימים, עם או בלי התערבות כירורגית

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

רוצה לקבל ייעוץ, מידע ומחירים של השתלת שיער?

נשירת שיער, קרחת, התקרחות, קרחות בשיער, הקרחה - כמה שהמילים האלו מפחידות לא מעט אנשים, גברים ונשים. הסיבות של נשירת שיער נשים שונות לחלוטין מהתקרחות אצל גברים והדרך שבה החברה מסתכלת על נשים עם שיער דליל שונה לגמרי לעומת קבלת גברים עם קרחת, אבל גם גברים וגם נשים לא תמיד מקבלים את הפעילות של הטבע ומנסים לשנות אותה. בואו ננסה להבין מה הסיבות להתקרחות, עד כמה התופעה נפוצה, האם באמת ישראל היא מעצמת התקרחות, והאם יש טיפול בהתקרחות שהוא גם יעיל. גברים, אתם ראשונים, נשים - אתן יכולות לדלג לכותרת הבאה (אלא אם אתן מחפשות פתרונות עבור בן הזוג).

נשירת שיער אצל גברים

התקרחות בקרב גברים היא תופעה נפוצה מאוד ובישראל נפוצה ממש. ברוב המכריע של המקרים הסיבות להתקרחות אצל גברים הן גנטיות. לרוב ההתקרחות מתחילה באזורי המפרצים והפדחת, כלומר קצה הראש, הקודקוד. עם הזמן קו השיער נסוג, הקרחת מתרחבת עד שבשלב מסוים המפרצים והפדחת מתחברים לכדי קרחת אחת גדולה, עם שיער שגדל רק מסביב. 

גיל נשירת שיער או התקרחות גברית הולך ונהיה מוקדם יותר. אם בעבר זה היה משהו של ״זקנים״ בשנות ה-30 וה-40 לחייהם, היום כבר לא מעט צעירים מסיימים תיכון עם מפרצים. במצב של התקרחות מוקדמת אצל גברים, נוצר מצב שבו קודקוד הראש סובל מחשיפה מתמשכת לשמש בשל הפדחת החשופה. באזור הזה יש לנו עור עדין ודק וחשוב להגן עליו עם כובע כבר בשלבים הראשונים של ההתקרחות. 

יש מחקרים שמצאו כי תוצר לוואי של הורמון הטסטוסטרון יכול להגביר נשירת שיער ולהשפיע על זקיקי השיער לזמן ארוך שיכול להפוך לקבוע. אך לא מדובר בטסטוסטרון ישירות, אלא בתוצר לוואי שנקרא DHT שיכול להימצא ברמה גבוהה בגוף. זאת ככל הנראה הסיבה לאחוזי ההתקרחות הגבוהים יותר אצל גברים מסיבות גנטיות.

נשירת שיער אצל נשים

ההתקרחות הנשית שונה לחלוטין מנשירת שיער של גברים, והיא לא נוטה להיות בקרחת מלאה אצא שיער דליל עד שנראים שבילים ברורים על הקרקפת שלא משנה כמה השיער ארוך - לא ניתן להסתיר אותן מרוב שאין לשיער נפח. נשירת שיער והידלדלות השיער אצל נשים קורית בחלק מהמקרים עקב סיבות גנטיות. כשאנחנו מגיעות לגיל 40, ההורמונים משתנים ויורדת ההפרשה של ההורמונים הנשיים בגוף, וכך ההשפעה של טסטוסטרון עולה ואיתו יכולה לעלות גם רמת תוצר הלוואי שעלול להשפיע על דילול שיער. 

והנה עוד דבר ששונה אצלנו בהשוואה לגברים. נשים סובלות מיותר השפעות סביבתיות על נשירת השיער ודילולו, אפילו בגיל צעיר. זה נובע מההתעסקות המרובה שלנו בשיער כבר בגיל הנעורים. אם זה צבע, חמצון, החלקה, פן, קרמים, ג׳ל, או קוקו מתוח, כל התעסקות כימית ופיזית עם השיער מחלישה אותו בצורות שונות ועלולה להביא לנשירה מוגברת.

התקרחות נשים גנטית מתחילה מאזור מרכז הקרקפת שבו ניתן לראות הידלדלות שיער, בעוד שקו השיער הראשוני נשמר. הדרגה השנייה היא כשההידלדלות מורגשת יותר באותו אזור ומתרחבת מעט, אך עדיין קו השיער הראשון נשמר. בדרגה השלישית שהיא יותר נדירה אצל נשים, ישנה התקרחות כמעט מלאה ועדיין קן השיער הראשון נשמר. ניתן להבין שדפוסי ההתקרחות אצל נשים שונים לעומת גברים, שאצלם, לרוב, קו השיער הראשון הוא זה שמתחיל להידלדל ומרכז הקרקפת מגיע בשלב מאוחר יותר. 

מה בכלל יש לי, התקרחות או נשירת שיער?  

רבים מאיתנו אומרים ״התקרחות״ על כל מצב של אובדן שיער, אבל זה לא מדויק. נשירת שיער הוא מצב אחר שבו מחזור צמיחת השיער דווקא כן מתחדש ושערות חדשות צומחות במקום אלה שנשרו. בשונה מנשירת שיער, במצב של התקרחות יש תהליך של נשירת שיער שבסופו אין התחדשות של צמיחת השיער. בתהליך של נשירת שיער עודפת, מחזור צמיחת השיער יתחדש בסופו של דבר, התהליך איטי יותר כי כמות השיער שנושרת גדולה יותר מתהליך ההתחדשות הטבעי. מה שזה אומר שעדיין תחוו תחושה של דילול שיער כי תהליך הנשירה מהיר יותר מתהליך הצמיחה, אבל זו עדיין לא התקרחות מלאה.  

לכל שערה על הראש יש שלושה שלבים במחזור הצמיחה שלה. בשלב הראשון השערה צומחת ומתארכת. במצב נורמלי, בערך 85% משערות הראש נמצאות בשלב הזה בכל רגע נתון. זהו גם השלב הארוך ביותר במחזור הצמיחה והוא נמשך בין שלוש לחמש שנים. כשהשערה מגיעה לסוף תהליך הצמיחה וההתארכות שלה היא נכנסת לשלב השני שבו היא עדיין מחוברת לקרקפת אבל הזקיק שדרכו מועברת אספקת דם לשערה כבר התנתק ולא עוברת אליה אספקת דם יותר. במצב נורמלי, התהליך הזה נמשך בערך שבועיים בערך אחוז אחד משערות הראש נמצאות בו בכל זמן נתון. השלב האחרון, שלב המנוחה שנמשך לרוב בין חודש לבין ארבעה חודשים, זקיק השערה, שכבר לא מחובר לשערה, נח ומתחדש ומתכונן ליצירת שערה חדשה. ברוב המקרים, כ-10-15% משערות הראש נמצאות בשלב הזה בכל זמן נתון. 

מה שתיארנו כאן וניסינו לעשות את זה בשפה הכי לא מדעית ופשוטה שאפשר, זהו תהליך נורמלי ותקין של צמיחה ונשירת שיער. השלב האחרון בתהליך צמיחת השיער, שנחשב גם הרחבה של שלב המנוחה או המשך ישיר שלו, הוא שלב הנשירה שבו השערה החדשה שצומחת מהזקיק המתחדש ״משירה״ את השערה הישנה שהפסיקה לצמוח וזאת נשירת שיער רגילה של בין 50 ל-100 שערות ביום, כמות באמת זעירה. זאת הסיבה שכשמדובר במצב נורמלי, לא מורגשת הידלדלות שיער, כי שערות חדשות ספורות מחליפות את השערות הישנות שנשרו בעוד שרוב שערות הראש בתהליך צמיחה מתמשך. 

לקבלת ייעוץ, מידע ומחירים של השתלת שיער, מלאו פרטיכם ונציג יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

אוקיי, נראה שאצלי התהליך לגמרי לא נורמלי

כן, אם אתם ואתן פה, כנראה שהגעתם לכאן כי אצלכם מדובר בתהליך של נשירה עודפת, שאפשר לחלק לשני מקרים עיקריים. הראשון והנפוץ יותר נקרא נשירת שיער חריפה ובו רוב השערות ברגע נתון נמצאות במצב של מנוחה. כלומר, במקום 10-15% במצב נורמלי, בנשירת שיער חריפה כ-70% משערות הראש נמצאות במצב שבו הזקיק נח, מתחדש ודוחק החוצה את השערה הישנה. המשמעות של זה היא שהרבה שערות ינשרו במקביל, תהליך צמיחת השיער איטי יותר, וניתן לראות באופן ברור הידלדלות של השיער. 

המצב השני נקרא נשירת שיער כרונית ובו שלב המנוחה נמשך זמן ארוך יותר מהרגיל. כלומר זקיקי השערה נחים זמן ארוך יותר בהשוואה למצב נורמלי ותהליך ההתחדשות נדחה. כמו במצב של נשירה נורמלית, כ-10-15% מהשערות נכנסות למצב הזה ברגע נתון אך בגלל שהנגלה הקודמת של השערות עדיין במצב של מנוחה, מצטברות הרבה שערות שנמצאות במצב המנוחה, כלומר הידלדלות שיער נראית לעין.

האם יש טיפול להתקרחות?

יש מגוון טיפולים להתקרחות ברמות יעילות שונות וככל שתקדימו לטפל בנושא יעילות הטיפולים יכולה לעלות. ניתן להתחיל בטיפול תזונתי מדיאטנית מקצועית משום שפעמים רבות הידלדלות השיער יכולה לנבוע מתזונה לא בריאה שמבוססת על מזונות מעובדים או מזון שאנחנו אלרגיים אליהם. יש תרופות מקומיות לחיזוק השיער כמו תמיסת מינוקסידיל או פרופסיה. יש מטופלים שמעידים על סיוע של רפואה משלימה כמו למשל דיקור או טיפול בצמחי מרפא, ויש רופאים שמציעים טיפול בטסיות לשיקום השיער וזירוז שלב הצמיחה. 

טיפול בהתקרחות על ידי פתרונות כירורגיים כוללים השתלת שיער לגברים או השתלת שיער לנשים, אלו הם ניתוחים שנעשים בטורקיה או בישראל. אפשרות נוספת, בעיקר לטיפול בנשירת שיער נשים, כוללת הזרקת שיער סינתטי. לא משנה במה תבחרו, הכי חשוב שתאהבו את עצמכם כשאתם מסתכלים במראה ותמצאו את הפתרון הנכון עבורכם. 

לקבלת ייעוץ, מידע ומחירים של השתלת שיער, מלאו פרטיכם ונציג יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

נשירת שיער והתקרחות שאלות ותשובות

מה ההבדל בין נשירת שיער לבין התקרחות?

בשונה מתהליך התקרחות, נשירת שיער זהו מצב שבו צמיחת השיער מתחדשת, אך כמות השיער שנושרת גדולה יותר מתהליך ההתחדשות הטבעי. במצב הזה רואים דילול שיער כי תהליך הנשירה מהיר יותר מתהליך הצמיחה. התקרחות היא תהליך נשירה שבסופו אין התחדשות של צמיחת השיער, מה שיוצר את הקרחת. 

מהם הגורמים להתקרחות הגברית?

במקרים רבים מדובר בסיבות גנטיות לצד השפעות הורמונליות של ההורמון הזכרי, כלומר עודף הפעילות של הטסטוסטרון. סיבות נוספות משניות כוללות תת-פעילות של בלוטת התריס, מחלות עור בקרקפת, מחסור בברזל, אנמיה שנובעת מחוסר בברזל, ואפילו מצבי לחץ. 

מהם הגורמים לנשירת שיער נשים?

ההתקרחות הנשית נובעת גם היא משילוב של סיבות גנטיות עם סיבות הורמונליות, כמו ירידת ההורמונים הנשיים אחרי גיל 40 ועליית ההשפעה של טסטוסטרון. בנוסף, ישנן גם השפעות סביבתיות שנובעות מהעיסוק המרובה בשיער, כמו צבע, חמצון, החלקה, פן, קוקו מתוח ועוד. כל אלה מחלישים את השיער ועלולים לגרום לנשירה מוגברת. 

אילו טיפולים קיימים להתקרחות?

טיפולים להתקרחות כוללים ייעוץ מדיאטנית מקצועית, תרופות כמו תמיסת מינוקסידיל או פרופסיה, דיקור סיני או טיפול בצמחי מרפא, וטיפול בטסיות לשיקום השיער. יש גם פתרונות כירורגיים להתקרחות כמו השתלת שיער או הזרקת שיער סינתטי. 

אולי יעניין אותך גם:

השתלת שיער כל מה שצריך לדעת על התהליך

דלילות או התקרחות, בארץ או בחו"ל: הכל על השתלת שיער. מהן השיטות המובילות להשתלת שיער, מאיזה גיל אפשר לעשות השתלת שיער, השתלת שיער לנשים לעומת השתלת...

השתלת שיער לנשים - סוגי השתלה מומלצים

נשירת שיער נשים היא תופעה רווחות יותר משניתן לחשוב. מהן הסיבות להתקרחות אצל נשים, אילו סוגי השתלת שיער לנשים קיימים, ומה האפשרויות לטיפולים בטורקיה...

השתלת שיער בטורקיה - איך זה עובד?

בשנים האחרונות הפכה טורקיה למעצמה מובילה של השתלות השיער. איך עובד התהליך, אילו חברות בולטות מציעות השתלת שיער בטורקיה, מה כלול בחבילה, למה לשים לב...

השתלת שיער לגברים - שיטות ומהלך הטיפול

הגבר הישראלי מוביל ברמת ההתקרחות הגברית בעולם. לכן אנחנו לא מתפלאים שכל כך הרבה מחפשים פתרונות כמו השתלת שיער לגברים, השתלת שיער במפרצים, ואפילו...