דלג לתוכן

איך להעלים חצ׳קונים?

התשובה לאיך לטפל בחצ׳קונים מתחילה בשיטות טבעיות ביתיות ומגיעה לטיפול תרופתי ואנטיביוטיקה. הדבר הכי חשוב הוא לא לפוצץ חצ׳קונים, משום שזה כבר עלול לגרום לצלקות. מה עושים אם כבר יש לכם צלקות בפנים? יש לנו גם הצעות איך להעלים צלקות אקנה. החל ממיץ לימון ועד לקליניקה שמתמחה בחצ׳קונים וצלקות - קבלו רשימה של פתרונות

5 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

רוצה לקבל ייעוץ לתוכנית טיפולים ומחירים?

בואו נודה כבר על ההתחלה: זה ממש מפתה לפוצץ חצ׳קונים ברגע שהם מופיעים, במיוחד את זה שמופיע בנקודה בולטת על הפנים. אבל פיצוץ חצ׳קונים לא רק שלא עוזר לטיפול באקנה, הוא אף עלול לגרום להיווצרות צלקות בפנים באופן שקשה מאוד לטפל בהן. בפעם הבאה שיופיע לכם חבר חדש בדמות פצעון על הפנים, הניחו לו. אנחנו יודעים, הרבה יותר קל להגיד מלעשות, גם לנו. איך להעלים חצ׳קונים בלי לגרום לעצמנו נזק? ניתן להניח על החצ׳קון מדבקת פצעונים שעוזרת גם במניעת חיטוט בעור משום שהיא מכסה את הפצעון ומסתירה אותו מאיתנו. חלק מהמדבקות גם מכילות חומרים שמסייעים בניקוז הנוזלים מתוך הפצעון והפחתת האדמומיות בעור. 

איך לטפל בחצ׳קונים בלי לגרום לצלקות

חצ׳קונים, פצעונים בעור, או אקנה נוצרים מזיהום של בלוטות החלב בגוף. אקנה יכולה להופיע על הפנים, אך גם באזורים אחרים בגוף בהם ריכוז גבוה של בלוטות חלב, כגון הישבן, הצוואר והגב. אמנם בסלנג ישראלי אנחנו קוראים לזה פצעי בגרות, אך חצ׳קונים סוררים יכולים להופיע עמוק אל תוך הבגרות שלנו, ובמיוחד בתקופות הורמונאליות כמו במהלך הריון. כאמור, פיצוץ פצעונים בצורה לא מקצועית, מפתה ככל שיהיה, עלול להותיר את העור פצוע ואף להשאיר צלקות שיהיה קשה מאוד לטשטש בשלב מאוחר יותר. עדיף להימנע מהתעסקות עם העור, אבל בשביל העצה הזו אתם לא צריכים אותנו. אז בשביל מה אנחנו כאן? כדי לתת לכם טיפים איך להעלים חצ׳קונים, אז הנה - מתחילים!

 • שמרו על ניקיון הפנים: כשמופיע פצעון פה או פצעון שם, טיפול נקודתי כמו המדבקות, משחות, ניקיון קבוע של הפנים, יחד עם שמירה על לחות יכולים לסייע בהעלמת הפצעונים, במקרים של כמויות גדולות יותר של פצעונים, מומלץ להתייעץ עם רופא עור שימליץ על דרך טיפול שתהפוך את ההתמודדות עם האקנה להרבה יותר קלה. 
 • קרח להפחתת האדמומיות: אם אתם שואלים איך להעלים חצ׳קונים ומדובר בפצעונים בודדים, ממש אחד או שניים, כדאי לדעת שקרח עוזר בהפחתת האדמומיות סביב החצ׳קון והוא מגביר את זרימת הדם לאזור הפצעון. חשוב לעטוף את הקרח בבד ולא להניח אותו ישירות על העור כדי לא לגרום לכוויה, ולא לשים אותו לזמן ממושך באופן שגורם לכאב. ניתן לחזור עם הפעולה עם הפסקות. 
 • מיץ לימון מוסיף המון, אבל רק כשהוא טרי: אם אינכם סובלים מעור רגיש במיוחד, מעט מיץ לימון סחוט טרי, נדגיש שוב - טרי, לא מיץ משומר, יכול לסייע בהעלמת הפצעונים. הטיפול מומלץ לשימוש בלילה כי חשוב להימנע מחשיפה לשמש לאחר מריחת ויטמין C על העור. 
 • שמן עץ התה: הרכיב הזה מופיע ברשימת הרכיבים במוצרים שונים לניקוי הפנים ולטיפול באקנה, כך ששמן עץ התה בהחלט עונה על השאלה איך להעלים חצ׳קונים. בדומה ללימון טרי, שמן עץ התה לא מומלץ לבעלי עור רגיש. אל תשאירו אותו על הפנים יותר מ-20 דקות וחשוב לשטוף אותו היטב מהפנים לאחר השימוש.
 • ערבבו סודה לשתייה ומים: אפשרות נוספת היא להשתמש במשחה שיוצרים מסודה לשתייה ומים. אבקת סודה לשתייה היא חומר בסיסי ולכן מורידה את רמת החומציות בעור, כך שהיא יכולה לסייע בטיפול בפצעונים אם רמת החומציות של העור מאוד נמוכה, כלומר מאוד חומצית. לא מומלץ לעשות שימוש קבוע באבקת סודה לשתייה בגלל שרמת החומציות האידיאלית לעור היא 5.5, אך אם אתם מחפשים איך להעלים חצ׳קונים תוך לילה או מספר ימים בודדים, זה יכול לעזור. אל תשאירו את המשחה על הפנים יותר מדקות בודדות ושטפו את הפנים היטב לאחר מכן, וכן נגבו אותם היטב עד ייבוש מלא. 

איך להעלים חצ׳קונים כשמדובר בפצעים מרובים

קיימות שתי דרכי טיפול עיקריות בפצעונים מרובים, מקומית ודרך הפה. טיפול מקומי לרוב ניתן כטיפול ראשוני ובמקרים של אקנה קלה יחסית. הטיפול כולל משחה או ג׳ל שמכילים חומרים פעילים שונים שאותם מורחים בצורה ישירה על העור הנגוע. 

 • טיפול תרופתי: אם אתם מחפשים מידע איך להעלים חצ׳קונים בטיפול תרופתי, כדאי להכיר את הבנזואיל פרוקסיד, חומר שמעכב התפתחות של חיידקים ויכול אף לסייע בפירוק קומודונים, שהם נגעי אקנה לא דלקתיים. כשמדובר באקנה קלה, לעתים ניתן לטפל באמצעות בנזואיל פרוקסיד בלבד. במקרים קשים יותר, לרוב מומלץ לשלב עם טיפול אנטיביוטי. 
 • איך מטפלים באקנה עם אנטיביוטיקה: טיפול אנטיביוטי יכול להתבצע באמצעות משחה או כדורים שמכילים מינוציקלין שעוזר נגד החיידק שגורם לאקנה. אנטיביוטיקה מסוג זה מחייבת הגנה נרחבת מהשמש, בין אם מדובר בכדורים או במריחת משחה על האזורים הנגועים. בנוסף, השימוש בה מוגבל וילדים מתחת לגיל 12 כמו גם נשים בהריון לא יכולים להשתמש באנטיביוטיקה הזו לטיפול באקנה. 
 • איך להעלים חצ׳קונים עם תרופות רטינואידיות: הסוג השלישי של תרופות מקומיות לטיפול באקנה הוא חומרים מסוג רטינואידים, הנגזרות מוויטמין A. התרופות הללו נועדו לטיפול בנגעים לא דלקתיים (קומודונים) ודלקתיים כאחד, ולכם הן מתאימות לאלו שסובלים ממגוון סוגים של נגעי אקנה. תרופות רטינואידיות מגיעות כמשחות או ככדורים לבליעה, רואקוטן, למשל. בשתי צורות הטיפול, רטינואידים ניתנים במרשם בלבד. טיפול רטינואידי בכדורים הוא אינטנסיבי יותר ובעל יתר תופעות לוואי, כמו יובש בעור, רגישות לשמש, ואף עלייה בשומנים בדם. התרופה לא מאושרת לטיפול בנשים בהריון. 
איך להעלים חצ׳קונים?

מה חשוב לדעת על טיפול תרופתי לחצ׳קונים

טיפול באקנה שניתן דרך הפה כולל טיפול אנטיביוטי באמצעות מינוציקלין או דוקסיצילין והוא מוגבל בזמן כדי לא לפתח עמידות. לתרופות הללו יש גם מגוון רחב של תופעות לוואי לא קלות כמו צרבות, דלקת או כיבים בוושט ורגישות לקרינת השמש. כאמור, גם רטינואידים יכולים להינתן ככדורים לבליעה, ובמהלך נטילתם, חשוב להיות בביקורת קבועה אצל הרופא המטפל. ישנם גם טיפולים משולבים, מקומי ודרך הפה, או מקומי המשלב אנטיביוטיקה ובנזואיל פרוקסיד, כמובן בהתאם לצרכים של המטופל וליכולותיו. אצל בנות נוער ונשים, אקנה לעתים מטופלת באמצעות טיפול הורמונלי של נטילת גלולות המאזנות את רמות ההורמונים בגוף ומביאה להפחתה בנגעי האקנה. 

5 טיפים קצרצרים לצמצום הופעת חצ׳קונים

כדי להפחית למינימום הופעה של אקנה, בעיקר מחוץ לגיל ההתבגרות כשההורמונים יחסית מאוזנים בגוף, כדאי:

 1.  להימנע מתכשירים שמבוססים על שמן.
 2. מומלץ לשטוף את הפנים פעמיים ביום עם תכשירים נטולי בישום ותוספת צבע שאינם קומודוניים, כלומר כאלה שלא מייצרים קומודונים. 
 3. איך להעלים חצ׳קונים? לא, אנחנו חוזרים - לא! לא לפוצץ אותם. 
 4. וגם לא לחטט בעור כדי להימנע מזיהום בבלוטות החלב שעלול ליצור צלקות.
 5. ולבסוף, להימנע משפשוף חזק של הפנים, הדבר יביא לגירוי יתר וליצירה מוגברת של נגעי אקנה. 

לקבלת ייעוץ והצעה לטיפול באקנה מלאו פרטיכם ונציג ממרפאת רפואה אסתטית יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
אם בכל זאת נוצרו צלקות אקנה על הפנים או כהויות בעור, ישנן מספר דרכים להפחית ולטשטש אותן: 

טיפול בצלקות בבית

ישנן שיטות טבעיות בבית ליצירת מראה עוד אחיד יותר והבהרת כהויות:

 • שימוש במיץ לימון שעוזר בהפחתת כהויות.
 • צמח האלוורה מסייע להחלמת פצעים ללא צלקות.
 • סודה לשתייה שמתפקדת כפילינג עדין ומגרדת שכבות עור מתות.
 • מלפפון, כן, כן, בדיוק איך שרואים בסדרות ובסרטים מצוירים.
 • דבש אורגני ושמן קוקוס או שמן זית שיוצרים מראה עור אחיד וזוהר.
 • טיפול תרופתי כפי שכבר פירטנו בהרחבה.
 • רחצה בסבונים ומריחת משחות עם רטינואידים שחוסמים דלקות ומפחיתים פגיעות מנגעי אקנה.
 • חומצה סליצילית שנמצאת בהרבה סבוני פילינג לפנים ועוזרת בקילוף שכבות עור מתות ושמירה על ניקיון הפנים, או חומצות אלפא הידרוקסיות שמסייעות בהגברת היווצרות תאי עור חדשים ניתנות לשימוש בבית במטרה לטשטש צלקות אקנה. 

אחוז ההצלחה של השיטות הללו משתנה מאדם לאדם לפי סוג עור ורמת הצלקות, אך באופן כללי הן מיועדים לטשטש מעט צלקות אקנה ברמה מתונה ועונות על שאלת איך להעלים חצ׳קונים מבלי ליצור נזקים לעור. ללא תלות בשיטה שבה תבחרו לטפל בצלקות אקנה, חשוב להקפיד למרוח מקדם הגנה על הפנים כל יום כדי למנוע היווצרות של אי אחידות בעור בעקבות הצלקות. 

איך להעלים צלקות אקנה ופצעי אקנה בקליניקה 

 • הזרקות ומילויים: במרפאות שמתמחות בטיפולים קוסמטיים לפנים ניתן להזריק לאזורים המצולקים חומרים כמו קולגן, שומן או חומצה היאלורונית. החומרים הללו יוצרים מראה חלק יותר לעור מיד אחרי ההזרקה למשך מספר חודשים. יש לחזור על ההליך מדי מספר חודשים. 
 • טיפול במרפאות המתמחות בטיפול באקנה: לרוב מדובר בסדרת טיפולים שנותנת מענה לבעיה לטווח הארוך ותוצאות שנשמרות לאורך זמן. הטיפול בד"כ משלב טיפול באמצעות מכשור רפואי במרפאה והמשך הטיפול לפי פרוטוקול מותאם אישית בבית. הטיפול אשר מוצע במרפאות לטיפול באקנה מיועד למי שסובלים מאקנה קשה ולטיפול בצלקות שנגרמו מאקנה ואינו מיועד לטיפול בפצעונים בודדים. 
 • טיפול לייזר: לייזר הוא אפשרות נוספת של איך להעלים צלקות אקנה. קרן הלייזר משפיעה על הקולגן שקיים בעור, מגרה אותו ומקדמת ייצור מוגבר של קולגן כך שצלקות האקנה למעשה "מתמלאות" בקולגן חדש ובדרך הזו נוצר טשטוש במראה הצלקת. טיפולים בצלקות אקנה בלייזר מתחלקים לשתי קטגוריות - שטחית ועמוקה יותר. השיטה לטיפול תיקבע במהלך פגישת הייעוץ עם הרופא או הרופאה המטפלים שיבצעו את ההליך ותלויה בסוג העור וברמת הצלקות על הפנים. התוצאות נשמרות לזמן ארוך יותר עקב עידוד העור לייצר קולגן חדש. 
 • טיפול בחומצות: חומצה סליצילית וחומצות אלפא ובטא הידרוקסי ניתנות לשימוש בתכשירים ביתיים, אך במקרים יותר קשים, ניתן לבצע טיפולים מבוקרים בחומצות בקליניקה או במכון קוסמטי שמורשה לכך. הריכוזים של החומרים הפעילים בטיפולים בקליניקה גבוהים יותר. גם התוצאות בטיפול הזה הן זמניות ויש לחזור על הטיפול אחת למספר חודשים, ובנוסף להמשיך לטפל בבית באמצעות תכשירים הניתנים במרשם רופא בלבד.

לקבלת ייעוץ והצעה לטיפול באקנה מלאו פרטיכם ונציג ממרפאת רפואה אסתטית יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

איך להעלים חצ׳קונים - שאלות ותשובות

איך להעלים חצ׳קונים בפנים מבלי להזיק לעור?

שמרו על ניקיון הפנים באופן קבוע וכשמופיע פצעון בודד אפשר לשים מדבקה ייעודית. אם מדובר בפצעים מרובים, יש ללכת לרופא עור ולקבל מרשם לתרופות שמיועדות לאקנה, כמו למשל תרופות עם בנזואיל פרוקסיד, אנטיביוטיקה, או תרופות רטינואידיות. הכי חשוב - לא לפוצץ את הפצע, זה ממש לא יענה על שאלת איך להעלים חצ׳קון תוך לילה, יותר על איך להזיק לעור במהירות. 

האם אפשר להעלים צלקות בפנים שנגרמו כתוצאה מחצ׳קונים?

חצ׳קונים גורמים לצלקות אם אנחנו מפוצצים חצ׳קון או במקרים חריפים של אקנה. ישנם מספר טיפולים ביתיים להעלים צלקות אקנה אך הם בעיקר מטשטשים אותן מעט. טיפול יעיל שמצליח להשיג תוצאות משמעותיות להעלמת צלקות אקנה יהיה בקליניקה מתמחה בצלקות אקנה. 

איך מטפלים באקנה ללא גרימת נזק נוסף?

הטיפול בקליניקה להעלים צלקות בפנים כולל הזרקות ומילויים לאזורים הפגועים באופן שמחליק את העור, וכן טיפול בחומצות אלפא ובטא הידרוקסי או חומצה סליצילית. שני הטיפולים הללו מחזיקים מעמד מספר חודשים ויש לחזור עליהם באופן שוטף. טיפול לייזר משפיע על רמות הקולגן בעור והתוצאות מחזיקות מעמד לזמן ממושך. בחלק מהמקרים ניתן לשלב בין הטיפולים השונים כדי להעלים צלקות בפנים. 

איך להעלים חצ׳קון תוך לילה?

רבים חושבים שפיצוץ חצ׳קון יעלים אותו למחרת בבוקר, אבל אז הם רואים את הנזק הגדול שנוצר. אל תעשו זאת! מה כן? עטפו קרח בבד והניחו על הפצע לזמן קצר, מרחו מיץ לימון טרי, השתמשו בשמן עץ תה, ערבבו סודה לשתייה ומים ומרחו על הפצע, כל אחת מהשיטות הללו יכולה לסייע. אם אתם מורחים מיץ לימון, שמן עץ התה או משחת סודה לשתייה - עשו זאת לדקות בודדות, לאחר מכן שטפו את הפנים וייבשו היטב. 

עוד מידע על טיפול באקנה ובצלקות אקנה

טיפול באקנה - בחזרה לעור חלק ובריא

טיפול באקנה, אחת ממחלות העור הנפוצות ביותר, במיוחד אקנה בפנים. בניגוד לשם העממי ״פצעי בגרות״, המחלה יכולה להופיע בכל גיל. מהם התסמינים, אילו סוגי ...

פצעונים בגוף

סובלים מפצעונים בגב, פצעונים בישבן או פצעונים בחזה? תשמחו לדעת שאפשר לשים סוף למטרד האסתטי הזה. לפניכם כל מה שרציתם לדעת על הגורמים לתופעת האקנה...

סוגי אקנה: איך לאבחן ולטפל באקנה שהופיע

בואו נודה בזה, אין אחד או אחת שלא חווה בעבר, חווה כיום או יחווה בעתיד הופעת פצעון או פצעונים בפנים או בגוף. למרות שזה מצב לא נעים, אין ממה להתבייש...

טיפול בצלקות אקנה

צלקות אקנה - חטטים, צלקות מוגבהות, צלקות שקועות, פיגמנטציה וצבעים פוגמות במראה האסתטי, בביטחון העצמי, ולעיתים אפילו גורמות לכאבים ולגרד. בדקנו איך...