דלג לתוכן

פצעונים בגוף

סובלים מפצעונים בגב, פצעונים בישבן או פצעונים בחזה? תשמחו לדעת שאפשר לשים סוף למטרד האסתטי הזה. לפניכם כל מה שרציתם לדעת על הגורמים לתופעת האקנה ושיטות שונות שיעזרו לכם להתמודד עם אקנה בגוף

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

רוצה לקבל ייעוץ לתוכנית טיפול ומחירים?

כולנו מכירים את תחושת התסכול כאשר אנחנו מביטים במראה ומבחינים כי צץ לו על פנינו חצ'קון סורר. אך מה קורה כאשר מופיעים חצ'קונים בגב, חצ'קונים בחזה או חצ'קונים בישבן? אקנה בגוף זהו תופעה נפוצה, גם אם לא מספיק מדוברת. למעשה, בקרב יותר מ-50 אחוז מהאנשים שסובלים מאקנה בפנים מופיעים גם פצעונים בגוף. 

מה זה אקנה?

אקנה היא דלקת בבלוטות החלב הנוצרת כאשר זקיקי השיער או הנקבוביות נסתמים. כשהנקבוביות סתומות, חיידק האקנה מתרבה ונוצרת דלקת בזקיק השיער המתפתחת לפצעון. היווצרות אקנה נובעת בדרך כלל משינויים הורמונליים ומעודף ייצור בבלוטות החלב הנפוץ בגיל ההתבגרות. זאת הסיבה לכך ש- 60% מבני הנוער סובלים מפצעי אקנה בדרגות שונות. יחד עם זאת, 30% מהאנשים עלולים לסבול מפצעי אקנה גם בגילאים בוגרים יותר אחרי שחצו את גיל ה-30. זאת, בשל סיבות רבות: נטייה גנטית משפחתית, הריון ולידה, שינויים הורמונליים הנובעים מתקופת גיל המעבר, מתח ולחץ, טיפול בתרופות מסוימות וסטרואידים, תזונה לקויה, חשיפה ללחות וחום, שימוש בתכשירים שומניים לשיער ועוד.    

פצעוני אקנה בגוף

כאמור, רבים מהאנשים שסובלים מאקנה בפנים סובלים גם מאקנה בגוף. אקנה בגוף נובע מאותם הגורמים לאקנה בפנים, אלא שההתמודדות עם אקנה בגב או אקנה בישבן היא מאתגרת יותר בהשוואה לאקנה בפנים. זאת, משום שהפצעונים בגוף מופיעים על שטח עור גדול יותר שבו הנקבוביות עבות וגדולות יותר, כך שהן עלולות להיסתם בקלות רבה יותר. 
בנוסף לכך, אקנה בגוף מופיע לרוב באזורים שמכוסים בבגדים. החיכוך של העור עם הלחות והזיעה עלול להקשות על הריפוי של הפצעונים.  

פצעונים בישבן

באילו אזורים בגוף מופיעים פצעונים?

אצל אנשים עם אקנה בגוף יכולים להופיע פצעונים כמעט בכל הגוף. האיזורים העיקריים בהם נוטים להופיע פצעונים בגוף הם:

  • פצעונים בישבן
  • פצעונים בגב
  • פצעונים בחזה
  • פצעונים ברגליים
  • פצעונים בידיים

אילו סוגי אקנה קיימים בגוף?

קיימים שני סוגים עיקריים של נגעי אקנה: דלקתיים ולא דלקתיים. פצעון שאינו דלקתי נקרא קומדון אשר יש בו חלב. קומדונים עם ראשים שחורים אלו קומדונים פתוחים שנחשפו לחמצן, בעוד שקומדונים עם ראשים לבנים אלו קומדונים סגורים שלא נחשפו לחמצן. כשבקומדון מתפתח זיהום חיידקי, הוא עלול להפוך להיות מודלק. כאשר הפצעון המודלק מפריש מוגלה הוא מכונה מוגלית (פוסטולה), ואם הוא ללא מוגלה ומאופיין בראש אדום, הוא מכונה פפולה. כאשר ישנן פפולות עמוקות בגוף, הן עלולות לגרום לצלקות אקנה. 

לקבלת ייעוץ והצעה לטיפול באקנה מלאו פרטיכם ונציג ממרפאת רפואה אסתטית יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

שיטות לטיפול באקנה בגוף

לייזר לאקנה בגוף

שיטת הטיפול המתקדמת ביותר כיום שעשויה לסייע לכם להיפטר מהפצעונים בגוף היא טיפול משולב בלייזר. במסגרת הטיפול, נשלחת קרן לייזר לאזור הפצעונים אשר מחממת באופן מדויק ונקודתי את תאי העור שמסביב לפצעון. הקרן חודרת לבלוטת החלב ובאמצעות חימום כלי הדם שמזינים את זקיק השיערה, היא גורמת לשינוי במבנה הרקמה. החום של קרן הלייזר מחדש את העור ומעודד ייצור של קולגן ואלסטין וכך הפצעונים נעלמים.  

טיפול אצל קוסמטיקאית

אנשים רבים הסובלים מאקנה פונים לטיפול קוסמטי. במסגרת הטיפול, הקוסמטיקאית שעברה הכשרה מתאימה, משתמשת במגוון רחב של תכשירים למריחה על העור. תכשירים אלו מכילים חומצות וחומרים פעילים, שמטרתם למגר את חיידק האקנה, לטפל בעור ולחדש אותו. יש לוודא שהקוסמטיקאית אליה הולכים מקצועית מכיוון שטיפול לא נכון באקנה הכולל לחיצות על הפצעים עלול להחמיר את המצב ואף להשאיר סימנים וצלקות על העור.

שמירה על היגיינה

היגיינה לקויה ולכלוך מהווים קרקע פורייה לסתימת נקבוביות בעור ולהיווצרות של פצעונים בגוף. בין אם אתם סובלים מפצעי אקנה בגב, אקנה בישבן או אקנה בחזה, חשוב מאוד להקפיד על מקלחת פעם-פעמיים ביום, במיוחד לאחר פעילות גופנית. בנוסף, הימנע מ"לפוצץ" חצ'קונים בגב או בחזה, לחטט בפצעונים בגוף או לגרד אותם. כל הפעולות האלו רק יובילו להחמרת המצב ולהופעה של צלקות וזיהומים. 

תרופות ותכשירים מקומיים לטיפול באקנה

  • משחות וג'לים - יש כיום בשוק מגוון רחב של משחות וג'לים לטיפול באקנה. החומרים למריחה על הפצעונים מתחלקים למשחות ללא מרשם רופא כגון בנזואיל פרוקסיד. במקרים של אקנה קשה יותר ופצעונים מוגלתיים, ניתן לפנות לרופא עור ולקבל מרשם למשחה אנטיביוטית. יש לשים לב כי בתחילת הטיפול בג'ל אנטיביוטי עלולה להופיע החמרה של המצב, אך לאחר חודש של שימוש ניתן לראות שיפור בפצעונים בגוף. סוג נוסף של תכשירים פופלרים בשוק הם אלו המכילים חומצה סליצילית לטיפול באקנה בגב ואקנה בכתפיים. 
  • תרופות לבליעה - התרופה הנפוצה ביותר לטיפול בפצעי אקנה היא איזוטרטינואין (המוכרת בשם המסחרי רוקאטן). לצד הטיפול בפצעי אקנה בפנים, היא מטפלת גם בפצעי אקנה בגוף. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי יש לה תופעות לוואי כמו יובש בעור ועלייה בשומני הדם. בעת נטילת התרופה העור רגיש יותר לשמש, לכן חשוב להקפיד על מריחת מקדם הגנה לפני כל חשיפה לשמש. בנוסף, היא עלולה לגרום למומים בעובר, לכן היא אסורה לנשים בהריון. 

הפחתת מתח ולחץ

לחץ משפיע על ייצור ההורמונים בגופנו. כשאנו לחוצים, בלוטת יותרת הכליה מייצרת קורטיזול בכמות רבה יותר המשפיע על ההורמונים בגוף - בלוטות החלב מייצרות יותר שומן, מה שעלול לגרום לנקבוביות להיסתם ולהוביל להופעתם של פצעונים בגב, פצעונים בישבן או פצעונים בחזה. בנוסף לכך, לחץ פוגע בתפקוד של מערכת החיסון. כאשר מערכת החיסון נפגעת, לגוף קשה להחלים ולרפא את הפצעונים. נסו להפחית את המתח והלחץ – מומלץ לעסוק בפעילות גופנית קבועה, לבצע מדיטציות, להקשיב לשירים מרגיעים ולהקפיד על שנת לילה טובה. הפחתה של מתח ולחץ לא רק תסיים לכם להיפטר מהחצ'קונים בגוף, אלא תשפר את איכות חייכם. 

לקבלת ייעוץ והצעה לטיפול באקנה מלאו פרטיכם ונציג ממרפאת רפואה אסתטית יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

טיפול בפצעונים בגוף שאלות ותשובות

מהו אקנה בגוף?

אקנה זאת דלקת עור של בלוטות החלב המופיעה בעקבות סתימה של נקבוביות העור וזקיקי השיערות. כתוצאה מסתימת הנקבוביות מתפתחים פצעונים שעלולים להופיע גם בגוף.  

מהם הגורמים לאקנה בגוף?

הגורמים לאקנה בגוף הם נטייה גנטית, שינויים הורמונליים, מתח ולחץ, שימוש בתרופות מסוימות וסטרואידים, תזונה והיגיינה לקויות, שימוש בתכשירים קוסמטיים מסוימים, חשיפה ללחות וחום ועוד. 

באילו אזורים מופיעים פצעונים בגוף?

אקנה בגוף עשוי לבוא לידי ביטוי בפצעונים בגב, פצעונים בחזה, פצעונים בכתפיים, פצעונים בישבן, פצעונים ברגליים ופצעונים בידיים. 

כיצד ניתן לטפל בפצעונים בגוף?

קיימות מגוון שיטות לטיפול בפצעונים בגוף: טיפול משולב בלייזר, טיפול אצל קוסמטיקאית, שמירה על היגיינה, מריחת תכשירים טיפוליים, נטילת תרופות והפחתת מתח ולחץ. 

מידע נוסף על טיפול באקנה

טיפול בצלקות אקנה

צלקות אקנה - חטטים, צלקות מוגבהות, צלקות שקועות, פיגמנטציה וצבעים פוגמות במראה האסתטי, בביטחון העצמי, ולעיתים אפילו גורמות לכאבים ולגרד. בדקנו איך...

טיפול באקנה - בחזרה לעור חלק ובריא

טיפול באקנה, אחת ממחלות העור הנפוצות ביותר, במיוחד אקנה בפנים. בניגוד לשם העממי ״פצעי בגרות״, המחלה יכולה להופיע בכל גיל. מהם התסמינים, אילו סוגי ...

סוגי אקנה: איך לאבחן ולטפל באקנה שהופיע

בואו נודה בזה, אין אחד או אחת שלא חווה בעבר, חווה כיום או יחווה בעתיד הופעת פצעון או פצעונים בפנים או בגוף. למרות שזה מצב לא נעים, אין ממה להתבייש...